DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 381 z 533
  • 1
  • 379
  • 380
  • 381
  • 382
  • 383
  • 533
 #1052224  autor: kozien70
 18 lis 2018, 11:11
Mixiorek pisze: Wysoki Ursynów
- N! -> 34 stacje. Zwykle wszystkie pasma LTE L800+1800+2100+2600
Mały offtop, bo temat o P4, ale odnośnie L800 spora część ursynowskich stacji nie ma tego pasma.
 #1052288  autor: Yey
 18 lis 2018, 11:56
kozien70 pisze: Mały offtop, bo temat o P4, ale odnośnie L800 spora część ursynowskich stacji nie ma tego pasma.
Ponieważ na jednym z budynków SGGW jest antena pomiarowa UKE i w promieniu 500m dookoła UKE nie wydaje nowych pozwoleń radiowych. Szczególnie w paśmie 800.
Ten strunobeton TMobile oddalony jest akurat kilkanaście metrów ponad 500.
 #1052299  autor: Mixiorek
 18 lis 2018, 12:02
kozien70 pisze:Mały offtop, bo temat o P4, ale odnośnie L800 spora część ursynowskich stacji nie ma tego pasma.
Fakt. Według btsearch z tych 34, które policzyłem 21 ma pasmo 800. Także mają jeszcze zapas 10MHz na ~13 stacjach.
Przy okazji muszę sprawdzić Przy Bażantarni 3 i Wilczy Dół. Może coś się zmieniło.
Yey pisze:Ponieważ na jednym z budynków SGGW jest antena pomiarowa UKE i w promieniu 500m dookoła UKE nie wydaje nowych pozwoleń radiowych. Szczególnie w paśmie 800.
Ten strunobeton TMobile oddalony jest akurat kilkanaście metrów ponad 500.
W pobliżu jest kilka stacji. Są też stacje bez L800 znacznie dalej.

P.s.
Mam nadzieję, że reklamy pozwolą btsearch nadal korzystać z map google. Staram się klikać dla dobra sprawy ;-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1052391  autor: kozien70
 18 lis 2018, 13:00
Yey pisze: Ponieważ na jednym z budynków SGGW jest antena pomiarowa UKE i w promieniu 500m dookoła UKE nie wydaje nowych pozwoleń radiowych. Szczególnie w paśmie 800.
Ten strunobeton TMobile oddalony jest akurat kilkanaście metrów ponad 500.
No to nie do końca chyba tak działa, bo:

a) stacja N! Nowoursynowska 161C ma działający komplet pasm (włącznie z L800) dla obydwu operatorów - jest to budynek praktycznie obok stacji pomiarowej UKE, jakieś 150-200m

b) stacja Plus Nowoursynowska 163 ma m.in. L800 - odległość 300-400m od stacji pomiarowej UKE

c) dwie stacje N! Nowoursynowska 161L (odległość max. 50m od stacji pomiarowej UKE) oraz Nowoursynowska 159C (ok. 350m od stacji pomiarowej UKE) nie mają co prawda uruchomionego L800, ale mają m.in. na to pasmo pozwolenie. A skoro UKE wydał im pozwolenie na L800, to raczej nie po to, by im nie pozwolić go uruchomić ;-)
Być może UKE nie wydaje już nowych pozwoleń ponad te powyższe już wydane, dlatego Play nie może zmodernizować swojej stacji przy Nowoursynowskiej 161L.

PS. Mieszkam obok " z widokiem na" ;-)
 #1052438  autor: spotify
 18 lis 2018, 13:32
Mixiorek pisze: Czy N! skąpi? Raczej inaczej buduje sieć. Wystartowali w innych momentach. Każdy ma swoją charakterystykę, zasoby, siatkę stacji itp. Rozbudowa L2100 da N! sporo bo na wielu stacjach gdzie było np: L800 i U900 + U2100 dojdzie kolejne 10MHz w LTE. Pzy bardzo dużym ruchu mają jeszcze w zapasie kolejne 20MHz na 1800 i 2600
Jasne, że dodatkowe L2100 coś daje. Sam widzę u siebie efekty. Tylko gdyby od razu jechali z budową L2600 jak to robi Play to dzisiaj by nie musieli tego robić.
Play w wielu miejscach doszedł już prawie albo już do ściany z czego nie wiem czy wszyscy sobie zdają sprawę. Ja wiem, że w polu łatwo stawia się kratownicę 60m tylko ilu klientów będzie w zasięgu takiej stacji?
Play doszedł w wielu miejscach w miastach pod ścianę jak piszesz. Niestety do fanów tej sieci nie dociera.
Play ma problem obecnie z dostawianiem stacji w miastach (protesty). Ale przynajmniej się starał (próbują cały czas a W3 jest tak pewna swojej sieci że przy pierwszej porażce długo im zajmuje drugie podejście).
Na polach stawiają duże maszty i od razu jadą ogniem. Poza L800 jest L1800 i L2100. N! skąpi i głownie u900+L800. Na Kaszubach ponastawiali tych stacji w P4, że zasięgiem LTE chyba teraz rządzą (nie sprawdzałem ale widzę jak ich siatka stacji wygląda i wiadomo, że z reguły to maszty 60m i więcej). Może zasięgowo (głównie 2G) Plus i N! jeszcze nie pobici ale jeśli chodzi o samo LTE to zrobili robotę. Stacji w P4 mają mniej więcej tyle samo co N! a maszty z reguły dużo dużo większe. Rozumiem gdyby P4 miał mniej masztów na Kaszubach. Ale mają podobną ilość więc:
1) Większe maszty, większy zasięg
2) Podobna ilość masztów, więc pojemność podobna z tym że w P4 masz jeszcze L2100 i L1800 czego N! na nich nie ma z reguły, Pozwolenia są ale raczej co najwyżej poza U900+L800 nie ma nic więcej (czasami jeszcze L1800 ale wspólne)
W3 nadal lekceważy Play. W miastach Play pokazał im że można lepiej i bardzo dużo ludzi ma w sieci P4 swoje numery. Oczywiście zapchanie sieci w P4, mniej stacji, mniejsza pojemność, budowanie sieci jako HOTSPOT się mści i trochę klientów potracili ale teraz jest inny target dla Play. Obecnie poza miastami P4 też idzie z głową i zaraz tam im P4 zabierze klientów, jeśli coś w W3 nie zrobią. Niestety taka prawda. Play stawia stacje na potęgę, duże maszty, prawie na wypasie (brakuje co najwyżej L2600). Jak się W3 nie obudzi, zaraz tam potracą klientów.
Patryk7588 pisze: Pytanie czy z N! w aglomeracjach nie jest podobnie?
L1800 mają wszędzie, L2100 mają wszędzie gdzie odbyła się już harmonizacja, powoli kończą dokładanie L2600, co dalej?
Obiektywnie Plus juz dawno pod ścianą i brakuje L2600. Po dołożeniu L2600 będą mieli tyle pasma na LTE co ma N!. Tylko że w miastach nie mają aż takiej gęstej siatki nadajników jak N!, więc pytanie ile im to L2600 pomoże. Coś na pewno.
 #1052464  autor: klaudia123
 18 lis 2018, 13:49
spotify pisze:Obecnie poza miastami P4 też idzie z głową i zaraz tam im P4 zabierze klientów, jeśli coś w W3 nie zrobią. Niestety taka prawda. Play stawia stacje na potęgę, duże maszty, prawie na wypasie (brakuje co najwyżej L2600). Jak się W3 nie obudzi, zaraz tam potracą klientów.
Chyba o innej PL piszesz, południowa Wlkp., od 5 lat jak jest kicha tak jest, 2km od miasta brak PLAY, czyli lecisz w roaming - gdzie te Twoje stacje? Play za chwilę jedną stacją 60m pół PL ogranie? Jaja jakiś... Budują po wsiach, a problem z miastami 30-100tys...
I nie strasz NW! Play, 7-8 nadajników vs. 3 hotspoty play, a dokładanie wszystkich pasm wszędzie = rozpaczliwe rozkładanie ruchu, a nie jakość na zapas... jasne, bo oni kasy liczyć nie umieją.
 #1052572  autor: Barciur
 18 lis 2018, 15:02
klaudia123 pisze:I nie strasz NW! Play, 7-8 nadajników vs. 3 hotspoty play, a dokładanie wszystkich pasm wszędzie = rozpaczliwe rozkładanie ruchu, a nie jakość na zapas... jasne, bo oni kasy liczyć nie umieją.
Wszystko jest naprawdę bardzo zależne od lokalizacji. Są częsci kraju, gdzie nie ma żadnego problemu na wsiach, a są części, gdzie jest słabo.

Jak się spojrzy na cellmapper (mało popularne w Polsce) to np. zobaczcie sobie Gdańsk i trasa kolejowa do Malborka or DK22. Zasadniczo na całej trasie, od Tczewa aż do Gniezna jest macierzysty LTE bez skoków w dół. A za Gnieznem zaćżął się urywać - i to mi sugeruje, że Wielkopolska ma jeszcze dużo do zrobienia i wobec tego będziesz miał taką opinię. A jak mieszkasz na Pomorzu, to będziesz miał zgoła inną opinię, bo tam P4 jest naprawdę na wypasie.

https://www.cellmapper.net/map?MCC=260& ... lours=true
 #1052578  autor: spotify
 18 lis 2018, 16:02
klaudia123 pisze: Chyba o innej PL piszesz
Wyraźnie napisałem o jakich regionach się wypowiedziałem.
Barciur pisze: A jak mieszkasz na Pomorzu, to będziesz miał zgoła inną opinię, bo tam P4 jest naprawdę na wypasie.
Ten cell maper możesz sobie wiesz gdzie. Dla odmiany sprawdziłem inne sieci i nijak ma się z prawdą. Do jakiego Gniezna? Tam jeszcze wiele dziur, zwłaszcza za Bydgoszczą. Nawet ta trasa kolejowa przez Inowrocław nie zapewnia ciągłości a drogowa to jeszcze hen hen daleko
Druga sprawa - jakim wypasie??!! Ty chyba nie wiesz co to słowo znaczy.
Jakie całe pomorze? A pas nadmorski, gdybyś np nie jechał główną drogą Gdańsk Słupsk to Play kwiczy (zresztą na głównej drodze DK6 też wpada w roaming). Na Kaszubach pokrył tylko jak na razie miejsca takie gdzie jest dość dużo turystów bo fajne okolice i jeziora. Reszta jeszcze nie. Główna droga Grudziądz Kwidzyn słabo (jeszcze dziury). Na A1 też nie ma pokrycia LTE, bo wpadasz w 3G. DK22 też nie do końca, bo też nie ma jeszcze ciągłości I wiele wiele miejsc, zwłaszcza głownych dróg (już nie wspominam o bocznych)
Nic nie jest na wypasie. Może dla fanów P4, bo wcześniej było strasznie biednie a teraz w końcu są i nie trzeba mieć w takiej ilości i obowiązkowo RK. To można nazwać wypasem chyba. Ale oni dopiero dorownują W3, które tez ma trochę za uszami a do wyrownania im brakuje sporo. Nawet W3 nie można nazwać wypasem.
Więc bez przesady proszę. Na wypas im jeszcze WIELE brakuje dlatego też w P4 nie mam umowy, tylko w N!, który też do wypasu ma daleko ale jest DUŻO bliżej niż P4.
 #1052582  autor: Barciur
 18 lis 2018, 16:16
spotify pisze:Ten cell maper możesz sobie wiesz gdzie.
Co z nim nie tak? To dane z komórek użytkowników - to, co telefon zaraportowal odnosnie sygnału to sie wyświetla. Jaki jest z tym problem? W Polsce mało osób go używa, stąd jest mało danych po prostu.
spotify pisze:Tam jeszcze wiele dziur, zwłaszcza za Bydgoszczą
No masz rację, przybliżyłem sobie dokładnie na tę trasę i są faktycznie miejsca, w których widać, że terminal usera CM wpadł w 3G czy coś i jaka jest jakość zasięgu.
spotify pisze:Druga sprawa - jakim wypasie??!! Ty chyba nie wiesz co to słowo znaczy.
Chodziło mi o to, co ty mówiłeś - że jest dużę pokrycie, w wielu miejscach nie potrzeba już RK. A nie, że jest lepiej niż W3 czy coś. Spokojnie. ;)
 #1052585  autor: spotify
 18 lis 2018, 16:35
Barciur pisze: Jaki jest z tym problem? W Polsce mało osób go używa, stąd jest mało danych po prostu
To tak samo jak z RFB. Ludzie logują sieci do różnych miejsc w terenie a potem średnia jest okłamywana. Dla przykładu są miejsca, gdzie każda sieć ledwo zipie i są np tylko pomiary Plusa czy Orange. A później w średniej jest to brane pod uwagę. W moich terenach wygrywa P4 ale głównie jest mierzony tam gdzie jest zasięg i to dobry a to zawyża średni wynik.

No własnie jak przybliżysz to zielony kolor już nie jest ciągłym zielonym ;)
Chodziło mi o to, co ty mówiłeś - że jest dużę pokrycie, w wielu miejscach nie potrzeba już RK. A nie, że jest lepiej niż W3 czy coś. Spokojnie. ;)
Proszę być bardziej dokładnym :P
Są oczywiście stacje P4, gdzie dają radę (głównie na polach) i jak najszybciej powinno to wykorzystać N! lub Plus z dowieszaniem się. Tak "na oko" N! starczy w moich okolicach 20-30 stacji nowych (lub dowieszenie się) i będzie wypas w dosłownym tego słowa znaczeniu (pomorze będzie ładnie pokryte). Tak też zrobili na A1, dowieszając się do nowych stacji Play. Plusowi i Play jeszcze dużo brakuje. Ale P4 jeszcze nie skończył, więc w 2020 może byc inaczej. Może nie będą przed N! (wiadomo N! ma więcej stacji i nie tylko w Wawie) ale maszty wysokie P4 mogą zrobić swoje i na końcu będzie blisko w skali kraju do N!.

PS Zostało P4 około 2k stacji do końca 2020 (docelowo około 9tys). Ale ich brakuje nie tylko w terenie ale również w miastach. Jestem ciekaw ile tych stacji jeszcze jest przeznaczone na szczere pola a ile z tych 2tys jest w planach w miastach? W samej Gdyni brakuje do pojemności i pokrycia ok 8-10stacji a na całe Trójmiasto ok. 30. Czyli średnio 10 większych miast i mamy 300stacji na same uzupełnienie miast. Wg moich obliczeń około 800-900 stacji to same miasta. Czyli i tak nie pokryją całej Polski.
Poza tym nie wiem dlaczego oni się boją wyłączyć RK. Do dzisiaj N! czy Plus mają dziury w kraju i jakoś z tym zyją. Zarówno zarząd jak i użytkownicy. A Play się boi ?! I tak całej Polski nie pokryją.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2018, 17:28 przez spotify, łącznie zmieniany 2 razy.
 #1052586  autor: Barciur
 18 lis 2018, 16:42
spotify pisze:To tak samo jak z RFB. Ludzie logują sieci do różnych miejsc w terenie a potem średnia jest okłamywana. Dla przykładu są miejsca, gdzie każda sieć ledwo zipie i są np tylko pomiary Plusa czy Orange. A później w średniej jest to brane pod uwagę. W moich terenach wygrywa P4 ale głównie jest mierzony tam gdzie jest zasięg i to dobry a to zawyża średni wynik.
W CellMapperze chodzi o to, że każdy terminal prezentuje tam indywidualne wyniki - więc nie ma średnich wyników i rankingów itp. Po prostu patrzy się tam, gdzie ktoś się logował do sieci i podaje, jaki miał sygnał (najjaśniejszy zielony to najmocniejszy, ciemniejszy słabszy, czarny średni a czerwony słaby) i to podaje. Jak 10 osób się zaloguje w tym samym miejscu to będzie 10 pktów. Więc moim zdaniem ta przewaga tam jest właśnie w tym, że pokazuje realną jakość sygnału tam, gdzie ktoś się logował, a nie bada średnie itp. Jakby więcej osób korzystało, to byłaby najdokładniejsza mapa zasięgu ;) Oczywiscie jest róznica w tym, że terminal słabszy, różna pogoda (zima vs lato, liście na drzewach itp) albo streaming vs idle. Też można brać pod uwagę.

Ja na Święta będę w Polsce, widzę, że teren Lublina i trasa kolejowa Lublin - Lubartów - Łuków - Warszawa jest nie wymapowana więc zamierzam na aktywnym streamingu z wymuszonym Playem w 4G oraz 3G przejechać i zobaczyć, jaki realny zasięg jest macierzysty na tej trasie. ;) Bo wiem, że jadąc tamtędy często wpadam w roaming, ale przy automatycznym wyborze to telefon może przeskoczyć w roaming z powodu silniejszego zasięgu i potem z niego nie wrócić, więc bez konkretnego monitorowania ciężko stwierdzić, jaki jest realny, używalny zasięg.

Ale ta mapka np. pokazała mi, że trasa Gdańsk - Malbork ma w 100% zasięg macierzysty - ciekawe, jak z jego używalnością w okolicach Szymankowa, gdzie jest cały czerwony. Ale to też mogę przetestować ;)
spotify pisze:Proszę być bardziej dokładnym :P
Postaram się w przyszłości :D Własnie chodziło mi o to porównanie - w niektórych miejscach jest jak mówisz, dużo więcej bez RK a w niektórych RK dalej królem. Stąd takie rozbieżności w opiniach.
 #1052589  autor: spotify
 18 lis 2018, 16:54
Gdańsk Malbork wg tej mapki po zbliżeniu ma trochę czerwonych punktów (między Pszczółkami a Tczewskie łąki) Dziwne. bo to są tereny raczej płaskie. Zawsze gorzej było za Malborkiem niestety i to w kazdej sieci. Raz że już jakieś zalesienia, dwa - większe pustkowie i mniej mieszkających ludzi.
Poza tym zwykły pociąg swoje a Pendolino swoje. Wiadomo jak wygląda korzystanie z sieci jadąc Pendo. W sumie dobra jakość sygnału to krótko ujmując na dworcu jak Pendolino stoi na stacji ;)
Nie wiem jak wygląda od Lublina ale na drodze samochodowej Lublin Wawa przynajmniej N! bez problemów. Plus ciut gorzej ale też dawał radę. Ostatni raz tam jechałem rok temu.
wymuszonym Playem w 4G oraz 3G przejechać i zobaczyć
Starajcie się w testach nie wymuszać. Ponad 90% uzytkowników tej sieci jak i każdej innej jedzie na automacie.
Ale ta mapka np. pokazała mi, że trasa Gdańsk - Malbork ma w 100% zasięg macierzysty - ciekawe, jak z jego używalnością w okolicach Szymankowa, gdzie jest cały czerwony. Ale to też mogę przetestować
Weź ją dobrze przybliż. Nawet na mapce widać, że tam jest czerwono ;)

Poza tym - nawet jak się znajdzie dziura, to nie popadajmy w jakieś paranoje. Kilka sekund w czasie jazdy bez zasiegu nawet dobrze zrobi. Kiedys ludzie bez całkowitego zasiegu sobie radzili ;)
 #1052591  autor: Barciur
 18 lis 2018, 17:01
spotify pisze:Poza tym zwykły pociąg swoje a Pendolino swoje. Wiadomo jak wygląda korzystanie z sieci jadąc Pendo. W sumie dobra jakość sygnału to krótko ujmując na dworcu jak Pendolino stoi na stacji ;)
Oczywiście - w Pendolino to w ogóle nikt nie działa tak naprawdę, tylko na stacji i w mieście. ;)
spotify pisze:Starajcie się w testach nie wymuszać. Ponad 90% uzytkowników tej sieci jak i każdej innej jedzie na automacie.
No to prawda, ale bez wymuszania to będzie ciężko zbadać, gdzie realnie bez RK sięga używalność tej sieci. Więć taki konflikt - z jednej strony, jak wygląda zasięg macierzysty przy auto, a jak wygląda zasięg macierzysty wymuszony - tak, jakby RK nie było. Największym z tym problemem jest to, że jak już wpadnie w RK, to nie wyjdzie z niego przy aktywnym korzystaniu z sieci. Wiele razy miałem tak, że dojechałem już do Lublina i jeszcze przez 2h miałem RK - dopiero później przeskoczył na macierzystą. Mimo, że przecież macierzysta była dostępna już od dawna. Nie wiem, czy to jest wina telefonu czy konfiguracji sieci, bo często jednak od razu przeskakuje też na macierzystą.
spotify pisze:Poza tym - nawet jak się znajdzie dziura, to nie popadajmy w jakieś paranoje. Kilka sekund w czasie jazdy bez zasiegu nawet dobrze zrobi. Kiedys ludzie bez całkowitego zasiegu sobie radzili ;)
Masz rację - wszędzie będą jakieś dziury i nie warto popadać w paranoje.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2018, 17:03 przez Barciur, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1052593  autor: Dodo84
 18 lis 2018, 17:03
Dodo84 pisze:Motylewo (woj. Lubuskie, pow. Gorzowski, gm. Bogdaniec). Czy to może być Play i stacja GOR3051?
W GUNB widnieje wniosek z 06.06.2017 z którego można uzyskać informację, że "postępowanie zawieszone"
Przyłącze energetyczne jest, pozwolenie z UKE pierwsze z 2010r, drugie z 2016r. Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Niestety warunki pogodowe zostawiają dużo do życzenia i fakt, że posiadałem tylko przy sobie smartphone więc zdjęcia nie najwyższej jakości :/
GOR3051 stoi, lecz jeszcze Offline. Jeszcze w poniedziałek była w dwóch częściach. Panowie co może być nadawanego z takiego zestawu anten?
Co ciekawego przy takiej pogodzie wpadły mi nowe cidy lecz nie wiem skąd są nadawane. @Pawrzes mogę liczyć na twoją pomoc?
GSM 1800 LAC: 3033 CID: 30545, 30546
??? LAC: 33 RNC:32 CID: 35420, 31309, 31883
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

https://www.speedtest.net/result/a/9816264223.png
 #1052595  autor: spotify
 18 lis 2018, 17:08
Barciur pisze: Więć taki konflikt - z jednej strony, jak wygląda zasięg macierzysty przy auto, a jak wygląda zasięg macierzysty wymuszony - tak, jakby RK nie było. Największym z tym problemem jest to, że jak już wpadnie w RK, to nie wyjdzie z niego przy aktywnym korzystaniu z sieci.
Tak działa Play i trzeba z tym żyć. To jest zakała RK. Nic nie zmienisz, póki się Play RK nie pozbędzie. Możesz minąć 100 stacji P4 a dalej siedzieć w RK.
Miarodajne jest właśnie tak sprawdzić Play, bo tak ludzie używają tej sieci na co dzień.
Możesz w jedną stronę jechać w automacie. A w powrotną kupić sobie neta na karte (nie ma RK) i wtedy sprawdzić macierzysty zasięg ;) lub jechać w wymuszonym 4G.

KONIEC OT bo zboczenie z tematu posunęło się trochę za daleko ;)
 #1052609  autor: Mixiorek
 18 lis 2018, 17:48
spotify pisze:Jasne, że dodatkowe L2100 coś daje. Sam widzę u siebie efekty. Tylko gdyby od razu jechali z budową L2600 jak to robi Play to dzisiaj by nie musieli tego robić
Mam wrażenie, że to było tłumaczone kilka razy. Ruch na 3G musiał odpowiednio spaść. To nadal jest dominująca warstwa w voice. Na szczęście w data już nie i właśnie dlatego mamy refarming. Weszło VoLTE i będzie z każdym kwartałem gromadzić większą ilość klientów.
Ale przynajmniej się starał (próbują cały czas a W3 jest tak pewna swojej sieci że przy pierwszej porażce długo im zajmuje drugie podejście).
Mam sporo szacunku do tego co robi od roku, dwóch Play w budowie stacji. Mają chyba dobry zespół i sporo pomysłów. Oby tak dalej i oby ilość problemów w budowie malała a nie rosła.
N! skąpi i głownie u900+L800.
Kiedy N! odpalał to L800? Dwa lata temu? Wtedy nie było mowy o L2100.
Na Kaszubach ponastawiali tych stacji w P4, że zasięgiem LTE chyba teraz rządzą (nie sprawdzałem ale widzę jak ich siatka stacji wygląda i wiadomo, że z reguły to maszty 60m i więcej).
Są rejony gdzie osoby donoszą iż przerośli W3. Z różnych względów W3 tam nie inwestowała. Dobrze się stało dla nas wszystkich, że Play robi taki roll out. Nadal są jednak rejony, że bez RK nie podchodź.
Większe maszty, większy zasięg
Na zewnątrz może i owszem. Wewnątrz? To już zależy.
W3 nadal lekceważy Play.
Nie sądzą ale każdy ma prawo do swojej opinii. W3 moim zdaniem liczy na to, że Play wyczerpie swoje obszary rozwoju i to jest na nich długofalowy sposób przy założeniu, że będą być nadal tylko mobilni. Rynek kablowy jest u nas bardzo rozdrobniony i konsolidacja następuje jak po grudzie bo UOKiK tam strasznie szeryfuje. Pytanie kto pierwszy kupi Vectrę, Multimedię, UPC itp. Ten zyska solidny filar rozwoju. Tą część ma tylko Orange i od niedawna Plus.
W miastach Play pokazał im że można lepiej i bardzo dużo ludzi ma w sieci P4 swoje numery.
Eeee, trochę moim zdaniem popłynąłeś. Play odebrał klientów proporcjonalnie każdej sieci. To musiało się stać. Pytanie jak kto broni swojego biznesu.
Obecnie poza miastami P4 też idzie z głową i zaraz tam im P4 zabierze klientów, jeśli coś w W3 nie zrobią. Niestety taka prawda. Play stawia stacje na potęgę, duże maszty, prawie na wypasie (brakuje co najwyżej L2600). Jak się W3 nie obudzi, zaraz tam potracą klientów.
No tak Orange, Plus i T-Mobile powinni zwijać biznes mobilny :mrgreen:
Obiektywnie Plus juz dawno pod ścianą i brakuje L2600. Po dołożeniu L2600 będą mieli tyle pasma na LTE co ma N!. Tylko że w miastach nie mają aż takiej gęstej siatki nadajników jak N!, więc pytanie ile im to L2600 pomoże. Coś na pewno.
Plus jest pod ścianą? Mają do zrobienia refarming do L2100, skitrane pasmo 2600, TDD i FDD. Na chyba ponad 1k stacji mogą jeszcze odpalić L900. Zawsze pozostaje im jeszcze budowa nowych stacji :-)
Moim zdaniem wyciskają z tej cytryny na maksa to co można. Nie każdy ma kasę na inwestycję od bogatych i wielkich właścicieli. Niektórzy mają kredyty w bankach :-) Plus robi moim skromnym zdaniem to co jest robione w innych biznesach Solorza. Idą własną drogą, mają solidne podstawy, za bardzo nie chcą się ścigać, nie wydają kontenerów kasy na nowinki (VoTLE, VoWiFi itp. itd.) czy roll out'y.
Inną sprawą jest to czy mi się podoba jako klientowi ich sposób działania. Gdybym ja był właścicielem tego biznesu pewnie robiłbym to co ZSŻ.
W naszym kraju nadal wskaźniki jakościowe nic nie znaczą, znaczą mało lub trudno jest zbadać. 100% cena, duże paczki GB i tyle wag w SIWZ. T-Mobile chciał być drogi i dla elyty tylko, że w zasadzie nikogo nie przekonał, nie przekonuje i nie wyjaśnił co tak naprawdę to oznacza.
Barciur pisze:Jak 10 osób się zaloguje w tym samym miejscu to będzie 10 pktów. Więc moim zdaniem ta przewaga tam jest właśnie w tym, że pokazuje realną jakość sygnału tam, gdzie ktoś się logował, a nie bada średnie itp.
To nie jest jakość sygnału, to jest poziom mocy sygnału. Do zbadania jakości jeszcze daleko.

Apropos. Ostatnio po raz pierwszy widziałem w Warszawie (Rembertów, ul. Chełmżyńska, dom) Net Box 2.0. Ładnie się prezentował na kominie.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1052617  autor: spotify
 18 lis 2018, 18:27
Mixiorek pisze: Mam wrażenie, że to było tłumaczone kilka razy. Ruch na 3G musiał odpowiednio spaść
Nie o tym pisałem ;) Dlaczego nie jechali od razu L2600? Play od razu dawał i za każdym razem P4 szybciej ogarnia swoje stacje niż N! (wiadomo, że N! ma ich więcej ale proporcjonalnie P4 jest już po a N! dopiero na połowie tego co Play).
Pal licho L2600. Dlaczego poza miastami brakuje L1800? W większości przypadków jest tylko L800. L2100 to powinien być teraz dodatek na zwiększenie pojemności.
Mam sporo szacunku do tego co robi od roku, dwóch Play w budowie stacji. Mają chyba dobry zespół i sporo pomysłów.
Play to nie korpo zarządzane z Paryża czy z Berlina. Poza tym jak wchodzili na rynek wielu specjalistów podkupili od konkurencji.
Ale czy szacunek? Osobiście tego tak nie oceniam. Nie robili nic przez wiele lat. Obecnie to jest konieczne. Mozna tylko pogratulować szybkość realizacji budowy obecnie.
Są rejony gdzie osoby donoszą iż przerośli W3. Z różnych względów W3 tam nie inwestowała. Dobrze się stało dla nas wszystkich, że Play robi taki roll out. Nadal są jednak rejony, że bez RK nie podchodź.
Racja. Białystok, Łódź. Na Kaszubach zrobili swoje i są bardzo blisko. Pytanie czy dla W3 to będzie znak co robienia czegoś czy jak zwykle "A co P4. Oni są nadal słabi" i nie skończy się zlekceważeniem.
No tak Orange, Plus i T-Mobile powinni zwijać biznes mobilny :mrgreen:
Nie aż tak dosłownie :mrgreen: Ale tak olali sprawę, że dzisiaj Play ma najwięcej kart SIM
Play chce być wyłącznie operatorem mobilnym, więc mogą znowu liczyć na wzrost kart SIM głównie tam gdzie ich nie było.
Plus jest pod ścianą? Mają do zrobienia refarming do L2100, skitrane pasmo 2600, TDD i FDD. Na chyba ponad 1k stacji mogą jeszcze odpalić L900. Zawsze pozostaje im jeszcze budowa nowych stacji :-)
W innym kontekście. Opierali swoje LTE na L1800 i to jest obecnie za mało. Są pod ścianą, bo trzeba wyciągnąc zasoby z szafy i sejf otworzyć i zacząć inwestować. Koniec obijania się.
Plus nie tyle co ma kredyty ale "znajomości" :-)
A poza tym nie musi byc pierwszy z nowinkami. Inne sieci już na dobre siedzą z Wowifi czy VoLTE a Plus nawet nie wystartował.
W naszym kraju nadal wskaźniki jakościowe nic nie znaczą, znaczą mało lub trudno jest zbadać. 100% cena, duże paczki GB i tyle wag w SIWZ. T-Mobile chciał być drogi i dla elyty tylko, że w zasadzie nikogo nie przekonał, nie przekonuje i nie wyjaśnił co tak naprawdę to oznacza.
U nas zawsze z przodu będzie cena. A Tmobile chcial przekonać do jakości dając roaming Play. Tylko ludzie woleli Tmobile na RK za mniejsze pieniądze (wiadomo niska cena) niż sam TMobile.
Magentowi trochę popłynęli i zapomnieli, że Polska to nie Niemcy. N! już był na tyle zaawansowany techniczne i zasiegowo że na barach Tmobile Play zgarnał kolejne tysiące SIM, głownie zabierając właśnie TM.
Gdybym ja był właścicielem tego biznesu pewnie robiłbym to co ZSŻ.
Właśnie. Jako właściciel byłbyś zadowolony. Ale jako konsument nie jesteś i nie posiadasz tam numeru głównego z wielu względów ;)

Ogólnie Play zasuwa z budową i dobrze. Pokryć Polski nie pokryje ale w wielu miejscach zrobi robotę. A nawet w niektórych miejscach zrobił aż nadto. Pytanie czy W3 podejmie rękawice i podniesienie jakości uzytkowania P4 zmusi również W3 do jakiś modernizacji i poprawy (zniwolewanie przewagi obecnie P4 w tych terenach) czy też oleją temat i bedą dalej uważać, że Play nie jest ich godnym rywalem.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2018, 18:59 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1052618  autor: tomi81
 18 lis 2018, 18:42
@spotify - coś Ci się z Białymstokiem i P4 pomieszało ;-). Tutaj ani P4 nie ma jeszcze zbudowanej optymalnej siatki (mowa o terenie), ani też nie było problemu z inwestycjami W3....
  • Strona 381 z 533
  • 1
  • 379
  • 380
  • 381
  • 382
  • 383
  • 533
  • 1
  • 379
  • 380
  • 381
  • 382
  • 383
  • 533