DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 362 z 533
  • 1
  • 360
  • 361
  • 362
  • 363
  • 364
  • 533
 #1026771  autor: Pawrzes
 17 paź 2018, 22:48
Mixiorek pisze:Mam wrażenie, że odpalili stację w Wildze po drugiej stronie Wisły.

Tak, na start wszystkie pasma z 4 sektorów.
Mixiorek pisze:Wiesz coś o Cieciszewie? Prawomocne PNB chyba już jest?

Podobno trwa już budowa :-)

Gotowy jest fundament do przykręcenia rurowej wieży typu Monobot stacji WAR1214 na końcowej działce ul. Okrzeszyńskiej na Kępie Zawadowskiej:
Obrazek


@Halset, dalej nic nie rozumiesz! Chodzi o obszary z taką samą siatką lub lepszą niż inne sieci! Tak samo było w Idei w Warszawie, przez jakiś czas ich sieć GSM1800 była gęściejsza niż GSM900 Plusa i Ery ale wewnątrz budynków to zasięg Idei ginął najczęściej. To jest specyfika tych częstotliwości a nie sieci!
Tam gdzie ludzie nie chcą stacji to są braki, tam gdzie nie ma problemów to te obszary są doskonale pokryte a na obszarach peryferyjnych wnioski o maszty zostały złożone kilka lat temu aby prawomocną zgodę uzyskać w najbliższym czasie.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2018, 22:57 przez Pawrzes, łącznie zmieniany 1 raz.

Pozdrawiam
 #1026772  autor: WellDone
 17 paź 2018, 22:55
No widzisz, ja patrze na to z innej strony. Nawet jak widzę, że jest coś do doopy to cieszę się jak gdzieś indziej, gdzie wcześniej było do doopy już nie jest do doopy :D

Dużo podróżuje po świecie i uwierz mi, naprawdę mamy świetne i mega tanie usługi telekom, przejedź się chociażby po bogatych Niemczech i ciesz się wszechobecnym EDGEM :D

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1026776  autor: bxx1
 17 paź 2018, 23:12
WellDone pisze:No widzisz, ja patrze na to z innej strony. Nawet jak widzę, że jest coś do doopy to cieszę się jak gdzieś indziej, gdzie wcześniej było do doopy już nie jest do doopy :D

Dużo podróżuje po świecie i uwierz mi, naprawdę mamy świetne i mega tanie usługi telekom, przejedź się chociażby po bogatych Niemczech i ciesz się wszechobecnym EDGEM :D
Hehe dobre.I powiedz im że masz np.120gb za 5 euro.Niemcy są w niesamowitym tyle,jeśli chodzi o net mobilny.Lte od tibombaja jest wszędzie.Tylko co mi z takiego lte jak na karcie mam 1gb,a w abonamencie jest wcale nie lepiej.Wszyscy narzekają,łazisz po galeriach itp gdzie jest darmowe wifi,i jest nieźle zawalone,no niema się co dziwić.Szkoda że mimo takich limitów,prędkości są nierewelacyjne..
Ostatnio zmieniony 17 paź 2018, 23:16 przez bxx1, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1026777  autor: WellDone
 17 paź 2018, 23:14
@Pawrzes
A czy posiadasz jakies informacje na temat rozwoju PLAY-a w Krakowie? Jednak czasami przydaje się teraz RK, bo mając w "zapasie" Orange który ma większą siatkę nadajników czasami w jakimś garażu czy inny podziemnym pubie ten roaming wskoczy :)
Albo obszar Galerii Krakowskiej i okolicy. Praktycznie centrum miasta a Play tam często leży i kwiczy :)
Będą jeszcze jakieś nowe nadajniki w mieście? Dodawane sektory? Rozbudowa o pasma to wiem, że jest ciągle w toku natomiast ciekawi mnie czy coś oprócz tego...

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1026778  autor: spotify
 17 paź 2018, 23:19
P4wrzes
Ale mi nie tłumacz, jaka jest różnica między G1800 a G900. Doskonale pamiętam czasy Idei. Miałem u nich numer od 97r. "Idea sieć miastowa", gdzie poza tereny miasta stacje tylko GSM1800 i zasięgu praktycznie brak. Jak budowali N! w końcu postawili na stacjach G900 bo wcześniej było słabo.

Nawet jak te kanały przeznaczy na dodatkowe egsm żeby wspomóc DCS1800 nie jest w stanie sam zapewnić zasięgu. Do tego zmierzam. Nie wszędzie ma taką samą lub lepszą siatkę i to dotyczy miast. Więc nadal na RK jest skazany.
Tam gdzie ludzie nie chcą stacji to są braki, tam gdzie nie ma problemów to te obszary są doskonale pokryte a na obszarach peryferyjnych wnioski o maszty zostały złożone kilka lat temu aby prawomocną zgodę uzyskać w najbliższym czasie.
Każda sieć tak robi. Gdzie nie ma problemów z możliwością postawienia stacji mają pokrycie. Jeśli braki to albo problem z postawieniem albo uzasadnienie ekonomiczne (w Plusie pewnie nawet chęci).
Już nie przesadzaj, że kilka lat temu. Pewnie już od wejście P4 na rynek, tylko plany odłożyli na półkę :) W moich terenach sprawdziłem pozwolenia (tydzień temu przeglądałem, gdzie jeszcze P4 coś planuje na peryferiach) i większość to są nie bieżąco załatwiane sprawy z budowaniem stacji (góra sprzed 1,5 roku)
KONIEC OT, bo trochę zboczyliśmy z tematu.
 #1026780  autor: Spacedust
 17 paź 2018, 23:27
Widzę coś jeszcze na kanale 976 i 999, czyli mamy 976, 977 oraz 999.

Jakoś się dziwnie to zachowuje, nawet wymuszenie PLAY i GSM900 powoduje utratę zasięgu i ciągle szuka sieci, po dłuższej chwili loguje się do tego E-GSM i potem znika - musi być bardzo mocno skręcone (20W nie więcej). Na liście sieci nie widać PLAY w tym paśmie.

Kolejny sektor tej samej stacji tj. chyba Tysiąclecia:

Obrazek
 #1026784  autor: marcin19883
 18 paź 2018, 00:36
Ja nie kumam Playa, dlaczego na nowych stacjach daje tylko DCS. A dopiero po kilku miesiącach gsm900. :D Mam nadzieje, że DCS zniknie całkowicie na rzecz LTE1800.
 #1026785  autor: kozien70
 18 paź 2018, 00:41
No, fakt. Nie kumasz.
Zważywszy na to, ile kanałów ma DCS, ile te skrawki E-GSMu i dlaczego E-GSMu z taką liczbą kanałów nie można odpalić na każdej stacji.
A telefonów "tylko 2G" jeszcze sporo.
 #1026786  autor: mkkot
 18 paź 2018, 00:55
A czy to nie jest tak z tą siecią Plusa, że chociaż niektóre lokalizacje należą tylko do Sferii, Centernetu lub Aero2 i abonenci Plusa, chociaż mają z nich zasięg, to nie wliczają się one do tych niecałych 8 tysięcy stacji?

Co do pokrycia kraju, to jest z tym słabo niestety w Plusie. Mam dziadka w Sośnicy - Gliwicach i u niego w domu na parterze z praktycznie całą ścianą przeszkloną Plusa nawet nie pokazuje na liście sieci. Inni operatorzy działają, w tym Play na swoim zasięgu. Schronisko Przegibek i tamtejsze okolice - także brak jakiegokolwiek zasięgu Plusa. Podobnie schroniska w Tatrach na skutek umowy PTTK otrzymują już porządny zasięg Networks, podczas gdy Plusowi zostanie tam jakieś bardzo złej jakości 2G i to też nie wszędzie. Praktycznie centrum Wrocławia, blisko dworca, mieszkanie koleżanki na parterze w blokach - poleciłem jej zmienić operatora, bo nie dało się z nią porozmawiać na Plusie - ciągle rwało głos i nie było HD-Voice, zrzucało do 2G. W tym samym miejscu Networks -50dBm, Play -80dBm. Jankowice koło Kuźni Raciborskiej - stacja Networks! już stoi i wkrótce ruszy, a Plusa wewnątrz budynków często nawet nie znajduje na liście sieci.

Jestem bardzo ciekawy jak te 9k stacji Playa będzie się sprawdzało i czy faktycznie wszędzie wszędzie będzie zasięg bez RK. Szczególnie w górach, gdzie Playowi będzie się pewnie ciężko podczepić pod nadajniki na schroniskach.
 #1026787  autor: Pawrzes
 18 paź 2018, 02:04
spotify pisze: Więc nadal na RK jest skazany.
Gdzie nie ma problemów z możliwością postawienia stacji mają pokrycie. Jeśli braki to albo problem z postawieniem albo uzasadnienie ekonomiczne (w Plusie pewnie nawet chęci).
Już nie przesadzaj, że kilka lat temu. Pewnie już od wejście P4 na rynek, tylko plany odłożyli na półkę :) W moich terenach sprawdziłem pozwolenia (tydzień temu przeglądałem, gdzie jeszcze P4 coś planuje na peryferiach) i większość to są nie bieżąco załatwiane sprawy z budowaniem stacji (góra sprzed 1,5 roku)
KONIEC OT, bo trochę zboczyliśmy z tematu.
Nie odkrywaj Ameryki na nowo, tam gdzie sieć nie jest ukończona lub stacja musiała być zlikwidowana to roaming się przydaje i to wie każdy, po co 100 razy to powtarzać?
Taaa jasne, takich spraw jest nadal sporo: https://ostrowiecka.pl/2017/03/02/kilku ... zasiegiem/
Od kilku tygodni mieszkańcy tych okolic mają zasięg wyłącznie sieci Play :-)

Nie przesadzam, kompletnie nie znasz przewlekłego postępowania administracyjnego. Znam setki spraw które nie zakończyły się do dziś, utknęły w sadach, oprotestowywane i uchylane decyzje w SKO w nieskończoność, plany miejscowe zakazujące budowy stacji itd. W GUNB pojawiają wnioski tylko z prawomocną decyzją celu publicznego a i wydane pozwolenia na budowę też są oprotestowywane. Tu od 2010 trwa walka http://bip.gniewoszow.pl/upload/decyzjaP4odm.pdf i końca nie widać, takich miejsc jest wiele! Albo jak nie protestują sąsiedzi inwestycji to nie chcą stacji włodarze i radni i takich spraw też jest wiele. W miejscach niekonfliktowych sieć powstaje obecnie ekspresowo. Z nowszych projektów są w większości maszty na terenach mało zurbanizowanych i czasem w takich miejscach mogły być też odłożone na później ale na terenach gdzie inwestycje szybko się zwracają i jest słaby zasięg własny to Play od dawna się stara postawić BTS. Niemniej jest przygotowanych kilka alternatywnych rozwiązań aby powstały do 2020 roku również w takich miejscach gdzie nie szans otrzymać prawomocnego pozwolenia w toczących się postępowaniach. A koniec 2020 nie oznacza końca rozbudowy sieci!

@WellDone, nie starcza czasu aby interesować się dalekimi miastami... A w Krakowie protesty zablokowały setki lokalizacji a władze też nie są przychylne telefonii komórkowej...

@mkkot, Grupa Cyfrowego Polsatu wlicza wszystkie lokalizacje swoich zależnych spółek.

Pozdrawiam
 #1026789  autor: marcin19883
 18 paź 2018, 02:05
kozien70 pisze:No, fakt. Nie kumasz.
Zważywszy na to, ile kanałów ma DCS, ile te skrawki E-GSMu i dlaczego E-GSMu z taką liczbą kanałów nie można odpalić na każdej stacji.
A telefonów "tylko 2G" jeszcze sporo.
Dla samych rozmów nie wystarczy E-GSM?
 #1026790  autor: Pawrzes
 18 paź 2018, 02:27
Wszystko zależy od lokalizacji, od czasu refarmingu na UMTS900 technicznie nie był możliwy do uruchomienia na każdej stacji - szczególnie miejskich. Przy dynamicznym przydzielaniu może wystarczy w większości miejsc i stacje może nie będą w ogóle potrzebowały przydzielać dodatkowych kanałów GSM1800.

Pozdrawiam
 #1026823  autor: Kryniczanin
 18 paź 2018, 05:58
Ale mi nie tłumacz, jaka jest różnica między G1800 a G900. Doskonale pamiętam czasy Idei. Miałem u nich numer od 97r.
:D :D :D :D :D :D :D :D
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Podziwiam miałeś numer w Idei wiele miesięcy przed startem sieci który był 1 marca 1998.

Niech każdy przeczyta sobie te rewelacje i zapamięta jak one są zgodne z rzeczywistością :-D :-D :-D :-D
 #1026824  autor: spotify
 18 paź 2018, 06:25
Kryniczanin pisze: Podziwiam miałeś numer w Idei wiele miesięcy przed startem sieci który był 1 marca 1998.
Czujny :mrgreen:
Błąd czeski. Szybko pisałem na klawiaturze i kliknęło mi się 979. Zamiast skasować 7 skasowałem 9. Od 99 a dokładnie koniec 99r (na gwiazdkę pod choinkę :D ).
Pawrzes pisze: Nie przesadzam, kompletnie nie znasz przewlekłego postępowania administracyjnego. Znam setki spraw które nie zakończyły się do dziś, utknęły w sadach, oprotestowywane i uchylane decyzje w SKO w nieskończoność, plany miejscowe zakazujące budowy stacji itd.
Znam, bo kiedyś w tym pracowałem ;)
Niektóre sprawy się do dzisiaj ciągną i to u każdego opa. Już wiele lat temu było wiele protestów ale nie na taką skalę jak dzisiaj.
Jasne, że do 2020r Play nie skończy rozbudowy. To jest jak zywy organizm. Czeka nas zaraz 5G lub 6G Ultra ;)
 #1026849  autor: lordbyd
 18 paź 2018, 07:58
@Pawrzes - cieszę się, że sprawa telemetrii nie jest w Play bagatelizowana :) Nie chciałbym stracić roboty :)
Zastanawia mnie jeszcze, czy wyłączenie roamingu krajowego w Poznaniu spowoduje tylko brak mozliwości ręcznego logowania do sieci partnerów roamingowych czy też (dla np. dla uruchomionego ponownie GSM lub istniejącego DSC) w przypadku słabej jakości sygnału macierzystego dojdzie do handoveru z siecią partnera roamingowego. Jak wiemy w DCS Play są wpisane sąsiednie komórki T-Mobile.
 #1026881  autor: p2225
 18 paź 2018, 09:21
Pawrzes pisze:Niemniej jest przygotowanych kilka alternatywnych rozwiązań aby powstały do 2020 roku również w takich miejscach gdzie nie szans otrzymać prawomocnego pozwolenia w toczących się postępowaniach. A koniec 2020 nie oznacza końca rozbudowy sieci!

@WellDone, nie starcza czasu aby interesować się dalekimi miastami... A w Krakowie protesty zablokowały setki lokalizacji a władze też nie są przychylne telefonii komórkowej...
Jakie na przykład? Chodzi o jakieś dalsze "przepchnięcie" procedur na dokładnie te stacje, na które toczą się postępowania, czy może rozwiązaniem będzie zmiana umiejscowienia masztu? Czy może postawienie w takich miejscach stacji mobilnych, na które wystarczy chyba zgłoszenie i mogą stać jakoś 6 miesięcy? Może tymczasowe odpalenie sygnału z anten innego operatora? Pytam, bo mam na "moich terenach" taki problem, że wójt blokuje nowe stacje na dość sporym obszarze, a planowane umiejscowienie stacji byłoby świetne. Oby po wyborach mu się cudownie odmieniło...

Śmiesznie by było gdyby w Krakowie zmieniła się władza i wszystkie decyzje byłyby wydawane pozytywnie. :mrgreen:

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1026891  autor: Mixiorek
 18 paź 2018, 09:28
Pawrzes pisze:
Mixiorek pisze:Wiesz coś o Cieciszewie? Prawomocne PNB chyba już jest?

Podobno trwa już budowa :-)
Wreszcie!!! Postaram się podjechać w najbliższych dniach.
Gotowy jest fundament do przykręcenia rurowej wieży typu Monobot stacji WAR1214 na końcowej działce ul. Okrzeszyńskiej na Kępie Zawadowskiej
Monobot :smt023 w okolicy są takie dwie konstrukcje.

Sprawdzisz w wolnej chwili Idzikowice OPC4411, Końskie KNS3303, Potworów PZS4430 i Małoszyce OPC4402 ? Tam też już może się coś dziać. Mam nadzieję.
bxx1 pisze:Hehe dobre.I powiedz im że masz np.120gb za 5 euro.Niemcy są w niesamowitym tyle,jeśli chodzi o net mobilny.Lte od tibombaja jest wszędzie.Tylko co mi z takiego lte jak na karcie mam 1gb,a w abonamencie jest wcale nie lepiej.Wszyscy narzekają,łazisz po galeriach itp gdzie jest darmowe wifi,i jest nieźle zawalone,no niema się co dziwić.Szkoda że mimo takich limitów,prędkości są nierewelacyjne..
Hmm:
https://www.telekom.de/unterwegs/tarife ... one-tarife

Dla nich 40-70EUR to niewiele.
Pawrzes pisze:Tu od 2010 trwa walka http://bip.gniewoszow.pl/upload/decyzjaP4odm.pdf i końca nie widać
Dobry przykład z trasy do Kazimierza, którą zrobiłem. Właśnie tam jest największa dziura w zasięgu Play.
p2225 pisze:Śmiesznie by było gdyby w Krakowie zmieniła się władza i wszystkie decyzje byłyby wydawane pozytywnie. :mrgreen:
Majchrowski pewnie wygra ponownie.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1027050  autor: Spacedust
 18 paź 2018, 16:41
Sprawdziłem na miejscu bardzo dokładnie. DCS na starej numeracji i na obu stacjach w Poznaniu mamy po 3 sektory EGSM.

Kanały 975, 976, 977, 997, 998, 999

2G;06;34707;;3031;;;kanał 976;900;os. Tysiąclecia 5-6 +EGSM900 PLAY
2G;06;34708;;3031;;;kanał 999;900;os. Tysiąclecia 5-6 +EGSM900 PLAY
2G;06;34709;;3031;;;kanał 997;900;os. Tysiąclecia 5-6 +EGSM900 PLAY

2G;06;33774;;3031;;;kanał 975;900;ul. Katowicka 11D +EGSM900 PLAY
2G;06;33775;;3031;;;kanał 977;900;ul. Katowicka 11D +EGSM900 PLAY
2G;06;33776;;3031;;;kanał 998;900;ul. Katowicka 11D +EGSM900 PLAY

Priorytet jest większy, bo samo wpada. Można łatwo wrócić do DCS włączając na chwilę tryb samolotowy, ale po chwili i tak samo wraca do E-GSM.
 #1027063  autor: p2225
 18 paź 2018, 19:17
Dąbie, pow. krośnieński - stacja z grudnia z zestawem U900+U2100+LTE2100, dostała w ciągu ostatnich 2 tygodni dodatkowo LTE800 i LTE1800. Niestety zapomniałem sprawdzić 2G.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
  • Strona 362 z 533
  • 1
  • 360
  • 361
  • 362
  • 363
  • 364
  • 533
  • 1
  • 360
  • 361
  • 362
  • 363
  • 364
  • 533