Telekomunikacja jak na dłoni

VoLTE i VoWiFi w polskich sieciach

Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor

Re: VoLTE i VoWiFi w polskich sieciach

Postprzez kozien70 » 16 wrz 2018, o 15:59

Działa Wam VoLTE T-mobile? U mnie brak. Warszawa.
kozien70
Spamer ;)
Spamer ;)

Model telefonu: Galaxy S9+
Sieć: W4

Postprzez kemsinenu » 16 wrz 2018, o 16:10

Apple ma tylko ustawienia sieciowe dla wspieranych operatorów. Nie instalują się żadne aplikacje.
kemsinenu
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Postprzez Pabloz » 16 wrz 2018, o 16:31

p2225 napisał(a):Telefon zakupiony na wolnym rynku, a po uruchomieniu pojawił się komunikat z pytaniem o dostosowanie do Orange i zainstalowały się Orange'owe aplikacje oraz działa VoLTE/VoWiFi. Czy to nie brzmi jak rozwiązanie stosowane przez Apple?

Rozwiązanie a'la Apple to byłoby gdyby LG zrezygnował z wydawania brandowanych softów i wszystkie jego telefony dostosowywałyby się w ten sposób do włożonej karty. Tak czy siak, jeśli to tak teraz działa to jest to krok w dobrym kierunku :)
Lista telefonów z obsługą WiFi Calling (VoWiFi) i VoLTE w Polsce: http://wificalling-volte.pl/
Pabloz
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Model telefonu: Sony Xperia XZ
Sieć: Play

Postprzez Mixiorek » 17 wrz 2018, o 08:47

kozien70 napisał(a):Działa Wam VoLTE T-mobile? U mnie brak. Warszawa.

Nie wiem czy aktualne? Mi działa.
Mixiorek
Spamer ;)
Spamer ;)

Pochwały: 3
Sieć: Każda

Postprzez kozien70 » 17 wrz 2018, o 08:51

Mi już też. Zaczęło wczoraj wieczorem samo z siebie.
kozien70
Spamer ;)
Spamer ;)

Model telefonu: Galaxy S9+
Sieć: W4

Postprzez piotrzet » 24 wrz 2018, o 18:38

Czy ktoś ma tak samo z VoWiFi w T-Mobile? Tzn w dzień normalnie się włączy po max 1 minucie natomiast jak przychodzi wieczór i okolice godziny 18 VoWiFi w żaden sposób nie chce się włączyć trzeba odczekać od 15 do 30 min i wtedy się pojawia nie zależnie czy jest tryb samolotowy czy nie. Testowane na różnych sieciach WiFi i na kilku telefonach problem taki sam od kilku dni.
http://www.speedtest.net/result/a/4297134853.png
piotrzet
Spamer ;)
Spamer ;)

Model telefonu: Sony Xperia XZ Premium
Sieć: T-Mobile

Postprzez ja.michal » 24 wrz 2018, o 19:00

Panowie, jak tam z VoWiFi VoLTE w T-Mobile na kartę w nowych ofertach (5 dni za 5 zł, 25+5 itd)? Suwaki w telefonie są aktywne po włożeniu SIM T-Mobile, ale chyba przy aktywnym VoWiFi powinna być jakaś dodatkowa ikona?
ja.michal
Spamer ;)
Spamer ;)

Pochwały: 21

Postprzez piotrzet » 24 wrz 2018, o 19:02

Powinna być. Te suwaki nic nie zmieniają.
piotrzet
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez Kuba5262 » 25 wrz 2018, o 08:31

piotrzet napisał(a):Czy ktoś ma tak samo z VoWiFi w T-Mobile? Tzn w dzień normalnie się włączy po max 1 minucie natomiast jak przychodzi wieczór i okolice godziny 18 VoWiFi w żaden sposób nie chce się włączyć trzeba odczekać od 15 do 30 min i wtedy się pojawia nie zależnie czy jest tryb samolotowy czy nie. Testowane na różnych sieciach WiFi i na kilku telefonach problem taki sam od kilku dni.

Mam takie same doświadczenia
nie jest to zależne od słuchawki, XZ2 Compact i X Compact również.
Kuba5262
Nowicjusz
Nowicjusz

Model telefonu: Xperia XZ2 Compact
Sieć: T-mobile.pl

Postprzez piotrzet » 25 wrz 2018, o 09:26

U mnie występuje ten problem na XZ Premium, X, XA2, S8, S8+. Także też nie dotyczy on jednej marki.
piotrzet
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez Barciur » 26 wrz 2018, o 05:17

Witam. Trochę nie jestem tak bardzo w temacie, śledzę tematy pobieżnie, ale nurtuje mnie pewna kwestia.

Mieszkam w USA i jestem w sieci T-Mobile, gdzie voLTE i voWIFI jest dostępne dla każdego telefonu który to obsługuje - niebrandowany, brandowany, nieważne. Dlaczego w polskich sieciach jest to ograniczane do konkretnych modeli itp. - czy są za tym jakieś konkretne istotne przesłanki czy tylko widzimisię operatora?

Co dość istotne, T-Mobile w USA ma tylko 4G na niższych częstotliwościach (pasmo 12, 700 MHz oraz pasmo 71, 600 MHz); sieci 3G i 2G są tylko na wyższych 1700/2100 oraz 1900, co sprawia, że w wielu miejscach T-Mobile nie ma pokrycia 3G/2G a ma 4G. W efekcie, waga voLTE dla użytkownika tej sieci jest ogromna - być może stąd jest to wypuszczenie tego dla każdego?
Barciur
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Pochwały: 4
Model telefonu: Nokia 6

Postprzez muddy » 26 wrz 2018, o 10:11

@Barciur, to nie tak działa: sieci nie ograniczają działania VoLTE/VoWiFi, to producenci telefonów nie włączają wsparcia. Po prostu dla producentów USA są ważniejszym rynkiem niż Polska, więc włączają obsługę tych sieci także w oprogramowaniu niebrandowanym. Nie możesz mieć pretensji do operatorów, tylko do producentów. Chlubnym wyjątkiem jest Samsung, który ustawienia ustalone z operatorami dla wersji brandowanych umieszcza w oprogramowaniu niebrandowanym.
Zresztą, to co piszesz chyba nie jest do końca prawdą: na pewno nie każdy telefon wspierający sprzętowo VoLTE/VoWiFi będzie działał w T-Mobile US. Nie mam tego jak sprawdzić ;-) - znalazłem taką stronę: http://www.spectrumgateway.com/compatib ... locked2018
MM
muddy
Stały bywalec
Stały bywalec

Pochwały: 1
Model telefonu: Samsung Note 8 Duos
Sieć: Orange abo + T-Mobile abo biz

Postprzez WellDone » 26 wrz 2018, o 12:00

Byłem w czerwcu w Stanach i testowałem T-Mobile. LTE działa też na wyższych pasmach ;)

https://support.t-mobile.com/docs/DOC-4988
WellDone
Młody wyjadacz
Młody wyjadacz

Model telefonu: iPhone 8

Postprzez Barciur » 26 wrz 2018, o 19:28

WellDone napisał(a):LTE działa też na wyższych pasmach

Trochę źle się wyraziłem - chodziło o to, że T-Mobile ma tylko 4G na niższych pasmach - na wyższych ma i LTE, i HSPA i GSM. :)

muddy napisał(a):Zresztą, to co piszesz chyba nie jest do końca prawdą: na pewno nie każdy telefon wspierający sprzętowo VoLTE/VoWiFi będzie działał w T-Mobile US. Nie mam tego jak sprawdzić - znalazłem taką stronę: http://www.spectrumgateway.com/compatib ... locked2018
Rzeczywiście, poczytałem trochę i tak to wygląda, czasami sugerują sflashowanie firmware'u żeby to działało...

Czy w takim razie każda sieć ma swoje voLTE i żeby to działało, musi być kompatybilność sieci? Bo np AT&T działa tak, że tylko na telefonach sprzedawanych przez nich z brandowaniem ATT będzie działać voWIFI i voLTE - z wyjątkiem iPhoneów, gdzie działa to wszędzie.

Czy to by też tłumaczyło fakt, że np w Playu jest tylko na iOS a w innych sieciach działa na Androidzie? Czyli zarówno operator jak i producent muszą współpracować.
Barciur
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Pochwały: 4
Model telefonu: Nokia 6

Postprzez Pabloz » 26 wrz 2018, o 20:20

Barciur napisał(a):Czy w takim razie każda sieć ma swoje voLTE i żeby to działało, musi być kompatybilność sieci?

Każda sieć ma swój zestaw ustawień do VoLTE/VoWiFi który musi wypracować z producentem telefonu. Od producenta zależy potem czy ustawienia trafią też do niebrandowanych wersji (np. Samsung, Huawei) czy nie (np. Sony).

Barciur napisał(a):Czy to by też tłumaczyło fakt, że np w Playu jest tylko na iOS a w innych sieciach działa na Androidzie?

Play po prostu wdrażał VoLTE w Polsce jako ostatni z operatorów (nie licząc Plusa) i VoLTE na Androidach dopiero jest zapowiadane. iOS został wybrano jako pierwszy zapewne dlatego, że w tym wypadku nie ma zabawy w brandy i różne modele telefonów i jedną aktualizacją można zapewnić VoLTE od razu sporej grupie użytkowników.
Lista telefonów z obsługą WiFi Calling (VoWiFi) i VoLTE w Polsce: http://wificalling-volte.pl/
Pabloz
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Model telefonu: Sony Xperia XZ

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Technikalia