DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telekomunikacji, a nie mieści się w innych działach tej sekcji.
Wszystko, co dotyczy telekomunikacji, a nie mieści się w innych działach tej sekcji.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1003217  autor: superlineoption
 11 lip 2018, 11:04
Dzień dobry,
na wstępie zaznaczę, że nie pytam o samą legalność tego rozwiązania. Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że najprawdopodobniej jest to nielegalne i potrzebna jest zgoda sądu na podsłuch, ewentualnie służby czy organa państwa mogą to przeprowadzić w wyjątkowych okolicznościach na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli ktoś dysponuje wiedzą prawniczą to oczywiście też może się podzielić cenną poradą, ale przede wszystkim pytam o wykonalność, czy możliwe jest przeprowadzenie podsłuchu w taki sposób jak opisuję poniżej. Prawdopodobnie padłem jego ofiarą i zanim zgłoszę sprawę w odpowiednich instytucjach, chciałbym zasięgnąć języka.

Zatem - czy dysponując sprzętem detektywistycznym, oprogramowaniem szpiegowskim dostępnym na rynku, w różnych sklepach internetowych itp., lub korzystając z usług agencji detektywistycznych czy specjalistycznych firm, istnieje możliwość podsłuchiwania cudzych rozmów telefonicznych? Założmy wstępnie, że bez fizycznego dostępu do urządzenia "ofiary" (po to aby np. zainstalować w nim aplikację szpiegowską). Przyjmijmy, że ktoś dysponuje samym nr. telefonu "ofiary" czy nr. IP urządzenia, IMEI telefonu. Czy ktoś obeznany mógłby przybliżyć mi techniczne aspekty takiego podsłuchu, na jakiej zasadzie to działa, jak wygląda od "kuchni" - bez podawania żadnych nazw konkretnych urządzeń czy oprogramowania, sam techniczny żargon. Czy wykorzystywane są tutaj w jakikolwiek sposób metody "nasłuchowe", i ewentualnie na jak dużych dystansach jest możliwe przechwytywanie rozmów telefonicznych od źródła sygnału urządzenia?

Pozdrawiam.
 #1003222  autor: mikkel
 11 lip 2018, 12:08
Według mnie są dwie mozliwośći:
1: zainfekowanie telefonu odpowiednim softem (pewnie można jakoś to zrobić bez fizycznego dostępu przez neta czy smsa?)
2: jeżeli to były by jakieś służby to telekom
 #1003630  autor: buster
 14 lip 2018, 12:27
Jeżeli jesteś w zainteresowaniu policji, służb czy prokuratury to nie masz możliwości potwierdzić czy masz podsłuch czy nie. Możesz dowiedzieć się o tym dopiero gdy usłyszysz prokuratorskie zarzuty lub jeszcze później gdy będziesz zapoznawał się z aktami sprawy. Jeżeli podsłuch cię nie pogrąży to możesz nigdy nie dowiedzieć się jak było ( wszystko pójdzie do "zmielenia"). I to by było na boku.

Zakładam, że:
- zdarzyło się coś co zwróciło twoją uwagę. Ktoś coś zrobił lub powiedział, do do czego by nie doszło gdyby nie znał treści rozmowy. Skąd masz pewność, że podsłuchiwany jesteś ty, a nie twój rozmówca?
- twój problem to jakieś szpiegostwo gospodarcze lub sprawy osobiste (problemy z partnerem życiowym, konflikt w rodzinie).

Wszelkie biura detektywistyczne, wywiadownie gospodarcze itp. firmy mają z reguły wiedzę, jak podsłuchać i co zastosować. Kłopot polega na tym, że to nie legalne. Zwykle nie ryzykują utraty licencji i dochodowego biznesu dlatego się nie angażują w takie działania. Jeżeli to robią to za grube pieniądze, ale ciebie to nie dotyczy, bo gdybyś je miał to nie szukałbyś pomocy na forum.

Sami podsłuchu nie zakładają, aleee zawsze mogą poinformować - drogi kliencie gdyby ci przyszło do głowy podsłuchowywać, inwigilować to można tu i tu kupić "to" i "to". Jak już drogi kliencie kupisz co potrzeba to dam namiar na pana Miecia, który powie, jak "to" zainstalować. To bardzo proste.

Ponieważ założyłem, że nie jesteś człowiekiem majętnym, to nie jesteś "rekinem biznesu" i nikt nie będzie stosował bóg wie jak wyrafinowanych metod by cię inwigilować. Zakładamy najprostszy wariant - z fizycznym dostępem do telefonu (twoim lub innej osoby). Nie zarzekaj się, że nikt postronny nie miał dostępu do telefonu - wystarczy chwila. Teraz, gdy masz podejrzenia pilnujesz telefonu jak oka w głowie, ale wcześniej tak nie było.

Aaaa byłbym zapomniał. Jest jeszcze jedna opcja - "telefon w prezencie", oczywiście już odpowiednio skonfigurowany.

Z natury telefon nie jest przeznaczony do "amatorskiego" podsłuchu dlatego trzeba zainstalować jakieś oprogramowanie. Robisz to TY instalując jakąś apkę lub "aktualizację" ewentualnie inna osoba, która zatwierdzi instalację w momencie gdy na kilka sekund stracisz telefon z zasięgu wzroku.

Odległość nie ma znaczenia. Zarówno jeżeli chodzi o podsłuch rozmów telefonicznych, czytanie sms-ów, jak i coś co określasz jako "nasłuch". Do tego jeszcze dochodzi twoja lokalizacja - dokładna gdy masz włączony GPS i dużo mniej dokładna gdy ogranicza się do lokalizacji przekaźnika obsługującego twoją korespondencję.

Co jeszcze możesz?
- przywrócić ustawienia fabryczne i pozbyć się "szpiega" w telefonie
- oddać telefon w ręce fachowca, który sprawdzi oprogramowanie i ewentualnie znajdzie "szpiega"
Tylko po co ci taka wiedza? Masz podejrzenia, watpliwości to idziesz i zgłaszasz.