DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telekomunikacji, a nie mieści się w innych działach tej sekcji.
Wszystko, co dotyczy telekomunikacji, a nie mieści się w innych działach tej sekcji.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #989006  autor: SomalijskiWluczega
 15 kwie 2018, 13:22
Polscy operatorzy chcą zablokować kolejne unijne obniżki cen połączeń - na ratunek Morawiecki.

Na gsmonline.pl jest taki oto artykuł:
"Gazeta Wyborcza podała, że polscy operatorzy napisali specjalny list do premiera Morawieckiego. Chcą zablokowania nowego pomysłu UE zrównania cen połączeń międzynarodowych z krajowymi.

Szanowny Panie Premierze, zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc w zatrzymaniu inicjatywy niektórych posłów do Parlamentu Europejskiego, której celem jest zmiana zasad rozliczania wewnętrznego połączeń międzynarodowych - tak zaczyna się to pismo.

Według raportu Non-Paper zamówionego przez tzw. Trilog (Rada UE, Parlament Europejski i Komisja Europejska) ceny rozmów międzynarodowych w ramach Unii są średnio trzykrotnie wyższe niż stawki rozmów w danym kraju. W niektórych krajach te różnice są nawet 6-sześciokrotnie wyższe.
Połączenia międzynarodowe stanowią o wiele mniejszy procent ruchu niż roaming. W połączeniach stacjonarnych w 20 państwach Unii (które zbadano) to od 0,9 do 7 proc całego ruchu, a w mobilnych - od 0,3 do 13,4 proc.

Co ważne, z rozmów międzynarodowych, szczególnie tych stacjonarnych, korzystają w dużej części starsi konsumenci, którzy niekoniecznie są bardzo biegli w internecie. Dziadkowie czy rodzice dzwonią do swoich dzieci i wnuków mieszkających i pracujących za granicą. Tym bardziej winni jesteśmy im pomoc i zmniejszenie opłat - tłumaczy w Gazecie Wyborczej Róża Thun.

To oczywiste, że operatorzy będą tu bronić swoich interesów i głośno krzyczeć, jak to bardzo są poszkodowani, ale nie możemy zapominać, że rynek składa się i z firm, i z konsumentów - dodaje Thun.

Pełna treść artykułu z Gazety Wyborcznej znajduje się tutaj"

Nie wiem jak się tam wypowiadać - co chwilę mnie tam wyrzuca - więc postanowiłem ten wątek tutaj przenieść.
Co o tym myślicie?
Czy tanie rozmowy międzynarodowe u w4 byłyby początkiem końca istnienia voipów?
A może inaczej - początek wykorzystywania na szerszą skalę voipów przez polskich operatorów komórkowych?

A może tanie połączenia w pl skończą się jak z RALH w play czy u innych operatorów komórkowych że UKE dało zezwolenie na dodatkowe opłaty w roamingu UE?
 #989008  autor: Pabloeq
 15 kwie 2018, 13:48
Faktem jest to że tak jak dawno dawno temu operatorzy zabili wysokimi cenami roaming międzynarodowy i dopiero po latach mamy normalność w tej kwestii, tak obecnie jest z połączeniami międzynarodowymi, chore zawyżone stawki które zmuszały ludzi do innych rozwiązań typu komunikatory, voipy.
Jaki jest problem oprócz zachłanności operatorów aby dać normalne ceny na połączenia międzynarodowe?
 #989012  autor: SomalijskiWluczega
 15 kwie 2018, 13:58
cd. Obecnie wyjściem z w miarę tanich połączeń w PL i UE jest klucz mobile - niestety w UE rozmowy międzynarodowe klucz od jakiegoś czasu ma rozmowy międzynarodowe w UE naliczane aż MINUTOWO co dyskwalifikuje tego operatora.
Obecnie korzystam z a2 mobile + aplikacja (*zoiper) w telefonie z darmowym numerem komórkowym przypisanym np z mojej karty sim. W tym wypadku mam za 19,90zł na 31 dni nielimitowane rozmowy, smsy i mmsy w kraju i w roamingu UE i 5GB netu w pełnej prędkości która od 5 do 10GB spada do 3 Mb/s, 10-15GB spada do 1Mb/s i od 15GB wzwyż spada do 512 kb/s w PL w EU tego netu jest ciut powyżej 1 GB chyba (nawet nie sprawdzałem. Jeśli chodzi o plfon (na aplikacji zoiper) - to ma wszędzie naliczanie sekundowe i np do Wielkiej Brytanii rozmowy na komórki kosztują 15gr/min brutto a na stacjonarne 6gr/min brutto. Do USA i Kanady rozmowy na numery stacj i komórkowe to koszt 4gr/min brutto.
Doładowanie za 5zł daje ważność konta na rok.

Czy ktoś zna tańsze i prostsze rozwiązania (gdy ma się smartfona na androidzie?)??
 #989015  autor: Remington
 15 kwie 2018, 14:37
To w końcu chcesz dyskutować o projekcie zmian i sprzeciwie polskich operatorów, czy o najlepszej ofercie dla siebie?

Oczywiście, że teraz jest drogo i wraz z obniżką cenw roamingu powinien był pójść zapis o obniżce połączeń międzynarodowych. Wszak UE to nie tylko turystyka, ale też swobodny przepływ pracowników, a ci potrzebują mieć kontakt z rodzimym krajem w obie strony.
 #989016  autor: SomalijskiWluczega
 15 kwie 2018, 14:45
Remington pisze:To w końcu chcesz dyskutować o projekcie zmian i sprzeciwie polskich operatorów, czy o najlepszej ofercie dla siebie?

Oczywiście o jednym i o drugim. Wszakże jak wiele osób mam też rodzinę za granicą...
 #989020  autor: Kryniczanin
 15 kwie 2018, 15:10
Jasne! Za darmo wszystko! Ba operator powinien jeszcze dopłacać. Do roboty się weźcie i skończcie płakać!

Ludzie czy naprawdę nie macie w sobie choć odrobiny ambicji - domagacie się wszystkiego płacąc około 25pln.

25 pln to około 2,5h pracy przy najniższej krajowej.
 #989021  autor: TomLee
 15 kwie 2018, 15:32
Też uważam że opy mają teraz nieźle pod górę jeżeli chodzi o roaming międzynarodowy. Są w plecy i to nieźle. Widać to po statystykach. W ofertach na kartę brak pakietów na rozmowy międzynarodowe. Cieszmy się, że mamy tak tanio w kraju.

Wysłane z mojego MotoE2(4G-LTE) przy użyciu Tapatalka
 #989030  autor: SomalijskiWluczega
 15 kwie 2018, 16:58
TomLee pisze:Też uważam że opy mają teraz nieźle pod górę jeżeli chodzi o roaming międzynarodowy. Są w plecy i to nieźle. Widać to po statystykach. W ofertach na kartę brak pakietów na rozmowy międzynarodowe. Cieszmy się, że mamy tak tanio w kraju.
Tanio - nie tanio - rzecz względna...

No tak - do tej pory w PL mamy tak: albo klucz.net gdzie za 25zł są nielimitowane rozmowy, smsy i 10GB internetu w pl oraz rozmowy i smsy w RALH chyba już też są i po 15gr/min brutto (bez Słowacji - tam Słowackie kom = 29gr/min brutto - wszędzie naliczanie międzynarodowe minutowe) czyli za 40zł wychodzi nielimitowane rozmowy i smsy w PL i w roamingu UE oraz 100 minut rozmów międzynarodowych (minus oferty - rozmowy międzynarodowe = naliczanie minutowe). Łączny koszt za usługi w PL i 100 min na rozmowy międzynarodowe do UE oraz RALH to 40 zł brutto miesięcznie

Druga opcja - LycaMobile.pl za 35zł miesięcznie ma się 300 min rozmów międzynarodowych do UE i nielimitowane rozmowy i smsy w PL i 12 GB internetu w PL. Minus oferty? Naliczanie minutowe w PL i za granicą oraz zapis "Nie można korzystać z tego pakietu w UE i EOG." czyli brak RALHu.

Trzecia opcja dość skomplikowana ale wychodzi najkorzystniej moim zdaniem bo chociaż minut przy kwocie 35zł miesięcznie jest tylko 100 do międzynarodowych UE to naliczanie jest sekundowe - to daje przewagę nad konkurencją.
A co to za oferta? a2 mobile + plfon.pl - co daje za 19,90zł nielimitowane rozmowy, smsy i mmsy oraz internet w pl i RALH oraz plfon (15zł) daje około 100 min na rozmowy międzynarodowe do krajów UE czy 375 minut rozmów międzynarodowych do USA i Kanady (4gr/min brutto na komórki i stacj do USA i Kanady)

Jak ktoś ma lepsze opcje - proszę pisać - PS - wszelkie darmowe komunikatory typu skype, viber czy whats app odpadają - biorę pod uwagę fakt, że druga strona może nie mieć internetu...

Pozdrawiam
 #989041  autor: piotrzet
 15 kwie 2018, 19:24
Ja mam nadzieję, że nikt się nie zgodzi na to żeby zablokować tą regulację. Było nie dawać za 25zł wszystkiego teraz nie byłoby płaczu. Wszyscy wiedzieli od dawna, że ceny będą obniżane.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #989591  autor: Gregrin
 18 kwie 2018, 22:27
SomalijskiWluczega pisze:W niektórych krajach te różnice są nawet 6-sześciokrotnie wyższe.
To o nas, bo rozmowy są często po 30gr a do uni po ok 2zl.
SomalijskiWluczega pisze:plfon (15zł) daje około 100 min na rozmowy międzynarodowe do krajów UE czy 375 minut rozmów międzynarodowych do USA i Kanady (4gr/min brutto na komórki i stacj do USA i Kanady)
Nie wiem co takiego ciekawego jest w tym plfonie ale temat o voip jest tutaj http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 94#p982394 a tam wyszukiwarka tanich stawek na konkretne kierunki.
SomalijskiWluczega pisze:Jak ktoś ma lepsze opcje - proszę pisać -
Na szybko widze ze jest sporo taniej bo nie 4gr a ~0,6gr np tu http://www.discountvoip.co.uk/calling_rates Pokazuje tez dużo opcji darmowych http://www.voip-comparison.com/?ll=0&ll ... %5B%5D=236 pewnie przez 4-ry m-ce od doładowania a później ~5gr http://www.freevoipdeal.com/freetrial_rates Oczywiście identyfikacja własnym numerem jest chyba we wszystkich tych serwisach.
Z linku do temacie o viop polecam tez przeczytać o kluczu i pingle.