DAJ CYNK
  • Dział poświęcony wyłącznie wyżej wymienionym urządzeniom oraz akcesoria tj. anteny wzmacniacze itd.
Dział poświęcony wyłącznie wyżej wymienionym urządzeniom oraz akcesoria tj. anteny wzmacniacze itd.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Wątek stworzony do rozmów na temat urządzeń do przesyłania transmisji danych każdej kategorii. Można tu również pisać o dodatkowych komponentach poprawiających pracę modemów i routerów.
 #1131500  autor: aster
 23 maja 2022, 12:25
Ostatnio otrzymałem taki sprzęt od rodziny powracającej z innego kraju i zastanawiam się czy warto go zatrzymać czy oddać do utylizacji?

Czy jest on nadal w miarę nowoczesny czy to już złom? Czy obsługuje on najważniejsze częstotliwości naszych sieci?
 #1131506  autor: iphoneski
 23 maja 2022, 14:24
Nowoczesny nie jest, ale złomem też bym tego nie nazwał. Nie obsługuje agregacji LTE, więc prędkości nie będą oszałamiające, ale te kilkanaście megabitów w dobrych warunkach powinien wyciągnąć. Sam mam coś podobnego z włożoną dodatkową kartą i używam w podróżach, w domu podczas awarii kabla albo do komputera gdy prowadzę jakieś szkolenie. Do takich zastosowań jestem zadowolony, bo wszystko działa płynnie, ale jako główne źródło internetu w domu nie chciałbym tego używać.
 #1131513  autor: aster
 23 maja 2022, 16:38
Wielkie dzięki, zależy mi na okazyjnym korzystaniu głównie dla zwykłego przeglądania stron internetowych, ale stabilny streaming choćby dla jednej osoby by się przydał w razie czego.

Jak wygląda kwestia częstotliwości LTE w tym urządzeniu? Czy te urządzenie obsłużyłoby niektóre z naszych sieci lepiej od innych?
 #1131514  autor: iphoneski
 23 maja 2022, 17:55
Według specyfikacji obsługuje wszystkie pasma LTE wykorzystywane w Polsce, więc nie będzie działał ani lepiej ani gorzej od podobnych mu urządzeń.
 #1136408  autor: stiwipl
 23 wrz 2022, 11:51
Ciężko te urządzenia nazwać złomami, skoro działają i przesyłają dane, natomiast w czasach powszechnego dostępu do internetu komórkowego i obciążenia nadajników, urządzenia które nie obsługują agregacji pasm niestety radzą sobie dużo gorzej. Teraz z mobilnych routerów LTE warto rozważyć Netgear MR2100 LTE cat. 20 z 5-pasmową agregacją LTE. Różnica w agregacji jest kolosalna. Mam LTE internet z t-mobile i jak w niektórych miejscach starszy router Huawei B315 bez agregacji osiąga 20-40 Mbps, to MR2100 150-180 Mbps. Z amazon.de zamawiałem za ok 1850 zł.

Z tańszych alternatyw to MR1100 LTE cat. 16 z 4-pasmową agregacją. MR5200 z 5G już niestety ponad 4000 zł. Ewentualnie z tańszych alternatyw 5G ZTE MU5001 lub ZTE MU5002 (to samo tylko inny chipset), obsługuje LTE, 5G. Minusem jest to że nie może działać bez włożonej baterii, tak jak np Netgear.