DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy awarii w sieciach stacjonarnych i komórkowych.
Wszystko, co dotyczy awarii w sieciach stacjonarnych i komórkowych.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1133139  autor: BarneyGF
 30 cze 2022, 20:11
Dzień dobry,

znajomi są na wakacjach w Chorwacji i przez większość czasu ich telefony nie łączą się z siecią - całkowity brak zasięgu. Gdy jechali przez Czechy i Austrię, to z zasięgiem nie było problemu - czasami z opóźnieniem, ale telefony łączyły się z siecią i był dostęp do internetu. Również na trasie, już w samej Chorwacji, internet na pewno działał (udostępnili mi np. lokalizację w Google Maps i widziałem poruszające się ikonki, więc internet z pewnością mieli).
Natomiast od kiedy są na miejscu, to przez większość czasu tracą zasięg - czasem się pojawia np. po restarcie telefonu, ale po chwili znika.

Poniżej screenshoty z ustawień w aplikacji i z telefonu:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek ObrazekObrazek

Co jakiś czas zasięg się pojawia i po chwili znika - wtedy jest to sieć A1. Próbowali też wyszukać ręcznie sieć, a nie automatycznie, ale pojawiały się takie komunikaty (jak widać, z siecią Tele2 nie udało się połączyć):
Obrazek Obrazek

Próbowali też przełączyć preferowany tryb sieci z 4G na 3G, ale to nie pomogło.

Obydwoje mają prepaidy w Play, jedna osoba w tafyfie "odNowa", druga w "Play Na Kartę". Obydwoje mają też telefony Xiaomi Mi A2 Lite.
W aplikacji PLAY24 pisali też na czacie i konsultant powiedział, że "wszystko powłącza" i żeby wyłączyć i włączyć telefon za 20 minut. Po tym restarcie sieć na chwilę się pojawiła i znów znikła.

Co roku jeżdżą do Chorwacji i jedynymi problemami zawsze było to, że trzeba było chwilę poczekać na sieć po przekroczeniu granicy nowego kraju, ale na miejscu nigdy problemów nie było - od lat sa w play i mają te same telefony.
 #1133140  autor: Remington
 30 cze 2022, 20:42
Stawiam na jedną z dwóch przyczyn lub obie łącznie:
1. Play w ramach oszczędności ma w zwyczaju mieć tylko jednego operatora roamingowego w każdym kraju (to się ostatnio trochę zmienia). Najczęściej są to sieci najsłabsze pod względem pojemności i zasięgu, ale dla Play najtańsze. Może znajomi są w miejscu gdzie ten operator nie dociera lub zasięg jest szczątkowy.
2. Priorytety stosowane przez tegoż operatora, nastawione na jak najgorsze traktowanie klientów roamingowych, przez co wobec zapchanej sieci lokalnymi klientami, telefony Twoich znajomych są wyrzucane z sieci.

Jedno i drugie jest nie do zwalczenia, poza zmianą Play na np. Plusa mającego umowy roamingowe zazwyczaj z wieloma operatorami (Orange i T-Mobile bardzo ograniczają możliwość korzystania z innych niż jedna faworyzowana przez nich sieć).