DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci
 #1171988  autor: danthelittle
 24 maja 2024, 15:01
Cześć!

Już od jakiegoś czasu śledzę forum i postanowiłem napisać swojego pierwszego posta. Postaram się jak mogę uszanować czas innych i już się zorientowałem, jakich zazwyczaj informacji szukają inni żeby móc im pomóc. Mam nadzieję, że będę wyczerpujący

Tytułem wstępu, chcę wzmocnić swój internet na "wsi". Zabierałem się do tego na kilka sposobów, ale oto kilka faktów:

1. Posiadam kartę SIM od T-Mobile z tzw. internetem domowym. Płacę za to abonament miesięczny.

2. Router: posiadam Huawei 525 z jakąś mega anteną wielopasmową do wystawienia za okno.

3. Osiągi itp. na ten moment szybkość mojego internetu to około 25-45 Mbit/s. Sporo, jak na miejsce w którym się znajduje cały sprzęt, ale chciałbym go wzmocnić w miarę możliwości. Najlepiej tak do 150Mbit/s. Ping jaki posiadam to między 45-100, ale to zależy od dnia chyba.

Co wiem lub co mi się wydaje, że wiem. Otóż antenę skierowałem w stronę BTS'a, który z tego co wiem należy do Orange. Skierowałem ją tam mniej więcej na oko, Nie korzystałem z żadnych programów.

Co chcę osiągnąć i jakiej pomocy szukam?
1. Chcę zakupić bardzo dobrą antenę, która będzie wielopasmowa i będzie obsługiwała LTE oraz 5G (obecnie w okolicy mam co najwyżej LTE)

2. Chcę żeby antena mogła być sterowana. Co mam na myśli, że np. "powiem" antenie żeby się przekierowała a taką i taką stronę za pomocą może jakiejś aplikacji lub czegoś.

3. Chciałbym żeby mi ktoś wytłumaczył lub wysłał link do ciekawego miejsca, gdzie jest dokładnie wytłumaczone, jak taką antenę odpowiednio wykorzystać. Albo źle szukam albo nie ma dobrej instrukcji. Z góry dziękuję za wyrozumiałość.

LOKALIZACJA: napiszę bo wiem, że od tego też sporo zależy.
Mazowieckie: Nowe Miasto Folwark - 09-120 (kod pocztowy). Lokalizacja to obrzeża szczerze mówiąc.

Więcej informacji nt. samej lokalizacji. W okolicy jest las, ale oddalony o jakieś 200 metrów od domku. Tak poza tym nie ma większych przeszkód, pole i kilka domów jednorodzinnych.

Piszcie proszę, jakich jeszcze informacji potrzebujecie.

Nie wiem, czy ma znaczenie fakt, że mam T-Mobile a w okolicy jest tylko CHYBA BTS Orange. Jeśli trzeba będzie to się przestawię na Orange.

Aha. Z ważnych jeszcze informacji. Posiadam telefon iPhone a wiem, że często na Androidzie są jakieś ciekawe aplikacje. Na telefonie zainstalowałem appkę o nazwie OpenSignal, ale kompletnie nie wiem, jak jej używać i na co zwrócić uwagę w trakcie ustawiania anteny.
 #1172054  autor: StanS
 25 maja 2024, 13:31
Ja bym szczerze mówiąc przy odpowiednim budżecie zaczął rozważać jakieś ODU 5G zamiast anteny i iluś metrów kabla.
Antena w ODU co prawda niekierunkowa, czyli siłą rzeczy z mniejszą czułością, ale z założenia dostosowana do wbudowanego w nim układu radiowego, do tego odpada tłumienie kabla i zastanawianie się, czy te anteny dostępne w handlu faktycznie posiadają deklarowane przez producenta/sprzedawcę parametry, zwłaszcza, że przynajmniej ja się nie zetknąłem z tym, żeby były produkowane przez jakichś markowych wytwórców, wszystko co widzę, to jakieś garażowe wyroby.
 #1172056  autor: Remington
 25 maja 2024, 13:55
Może by spróbować ściągnąć HManager i popatrzeć jakie pasma widzi router? Jeśli widzi ich więcej niż dwa, to popróbować wymuszenia jakiejś kombinacji agregacji.
 #1172096  autor: danthelittle
 26 maja 2024, 14:10
StanS pisze:
25 maja 2024, 13:31
Ja bym szczerze mówiąc przy odpowiednim budżecie zaczął rozważać jakieś ODU 5G zamiast anteny i iluś metrów kabla.
bardzo ciekawe, sprawdzę to. Nie jestem zafiksowany na kierunkowej antenie. Po prostu często słyszę o kierunkowej i takich rekomendacjach. Czy "ODU" to firma? Marka?
Remington pisze:
25 maja 2024, 13:55
Może by spróbować ściągnąć HManager i popatrzeć jakie pasma widzi router? Jeśli widzi ich więcej niż dwa, to popróbować wymuszenia jakiejś kombinacji agregacji.
Czy mógłbyś mi trochę wiecej napisać o tych kombinacjach i agregacji w praktyce? Brzmi ciekawie
 #1172097  autor: Remington
 26 maja 2024, 14:16
Trudno powiedzieć. Apkę ściągasz i próbujesz każdej możliwej kombinacji. Mozesz też poczytać w necie co oferuje Twój router, ale trafiłem na sprzeczne wersje.
 #1172100  autor: babciagienia1p
 26 maja 2024, 14:33
danthelittle pisze:
26 maja 2024, 14:10
...Czy "ODU" to firma? Marka?

Outdoor Unit. Jednostka zewnętrzna. Zakładam, że w rozumieniu @StanS, zewnętrzny router, dzięki któremu nie ma strat sygnału na przewodzie łączącym antenę z routerem wewnętrznym.
Czasami określenie ODU, nieprawidłowo, jest używane w kontekście anteny zewnętrznej.