DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z Symbianem
Wszystko, co związane z Symbianem
 #665745  autor: m1m
 03 paź 2013, 21:18
Od kilku dnia mam nokie E72. Zanim go kupiłem przeczytałem wiele recenzji, komentarzy, obejrzałem filmiki na yt. Miał być super i w zasadzie jest, ale nie do końca. Jest kilka rzeczy które mnie strasznie denerwują, tak że po kilku dniach zastanawiam się czy go nie sprzedać... Po kolei:

1. Co mam zrobić żeby wyświetlić datę na wyświetlaczu głównym? Data pokazuje się obok baterii ale tylko na profilu ogólnym. Gdy włączę inny profil to znika. Można ją wyświetlić np pod zegarem?

2. Nie wiem, czy moje egzemplarz jest uszkodzony, ale wibracja jest tak delikatna, że czasami, gdy mam telefon w spodniach prawie jej nie czuję.

3. Gdy nie używam dłuższy czas telefonu, po odblokowaniu klawiatury muszę wpisywać kod blokady (12345) - jak się tego pozbyć?

4. Czy można ustawić podświetlenie ekranu po naciśnięciu dowolnego przycisku gdy telefon jest zablokowany? Chodzi o to, że biorę telefon do ręki i chce szybko zobaczyć: która jest godzina, data, czy mam nieodebrane połączenia i sms, bez odblokowania telefonu, wpisywania kodów etc.

5. To wiąże się trochę z pkt 4. Zauważyłem że gdy zgaśnie ekran wyświetla się taki cienki pasek właśnie z tymi informacjami, których potrzebuję ale nie jest on podświetlony i w efekcie nic na nim nie widać. Gdy nacisnę jakikolwiek przycisk pasek znika.

6. Czy można zmienić kombinację klawiszy do blokowania klawiatury?

 #665747  autor: user_delete34
 03 paź 2013, 21:32
3. Zabezpieczenia hasłem pozbędziesz się z poziomu ustawień zabezpieczeń. Powinno być tam coś w stylu "hasło blokady klawiatury".
5. Pasek ten to wygaszacz wyświetlacza, który można zmienić lub wyłączyć w ustawieniach wyświetlacza.

 #665751  autor: m1m
 03 paź 2013, 22:02
3. Znalazlem, ale gdy wybieram "brak" dostaje komunikat "nie mozna zdjac blokady"
5. No tak, można ustawić co ma się na nim wyświetlać, ale mi chodzi o to żeby się podświetlał po nacisnięciu przycisku

 #665755  autor: Ramirez
 03 paź 2013, 22:19
3. Musi sie dac wylaczyc. Tylko hasłem to sie zatwierdza. Widac cos zle wpisujesz...
4. Jak masz zablokowany telefon, to naciskasz przycisk wyboru przez kilka sekund, ten srodkowy i wtedy wyswietla sie duza godzina oraz data
Ostatnio zmieniony 03 paź 2013, 22:25 przez Ramirez, łącznie zmieniany 1 raz.

 #665758  autor: Ruben
 03 paź 2013, 22:25
m1m, w tej chwili nie pamiętam a nie mam jak sprawdzić ale wygaszacz z zegarem w tzw. formacie XXL można włączyć wyłączając pulsowanie (podświetlenie) przycisku nawigacyjnego czyli tego głównego. Możesz to zrobić w ustawienia=>profile=>opcje=>podświetlenie=>wyłącz. Natomiast w Ogólne => Personalizacja => Tematy=>Oszczędzanie energii =>Brak
Może mylić mi się z E71 ale sprawdź.
A tak swoja drogą, to mam pytanie. Jakie masz odczucia odnośnie poziomu głośności rozmowy, czy nie jest za niski?
Ostatnio zmieniony 03 paź 2013, 22:40 przez Ruben, łącznie zmieniany 1 raz.

 #665763  autor: Ramirez
 03 paź 2013, 22:35
To moze ja sie wypowiem co do glosnosci rozmow. Swoja nokie e72 kupilem na allegro, polroczna. I tez bylem rozczarowany glosnoscia rozmow oraz barwa dzwieku. I tak sie meczylem kilka miesiecy. Postanowilem kupic nowy glosniczek od rozmów, niby oryginalny za 10 zł, taki drozszy od tych co sa po 2 zł. Zalozylem go i kolejne rozczarowanie. Było tak samo jak na poprzednim. Załozym ponownie i cud. Jakosc rozmow poprawila sie z dwa razy... tak samo było znacznie glosniej. Widac przy montazu musza byc precyzyjnie zalozone.

 #665765  autor: Ruben
 03 paź 2013, 22:45
Ramirez, no właśnie zauważyłem, że ten poziom głośności jest niski. To samo miałem w e63 i e71 i e72. Gdzieś w końcu wyczytałem, że ta seria tak ma. Głuchy nie jestem ale uważam, że mogłoby byc sporo głośniej. Spróbuje tak ja Ty poprawić montaż głośnika, może pomoże. Natomiast jestem bardzo zadowolony z czystości rozmowy, żadnych szumów, zakłóceń.

 #665768  autor: Ramirez
 03 paź 2013, 22:54
To nie wiem czy to pomoze, u mnie barwa dzwieku była niespecjalna. Takie wysokie tony jakby. Dopiero na drugim glosniczku rozmowy staly sie bardziej naturalne, doszly nizsze czestotliwosci , troche takiego basu jakby doszlo podczas rozmow. Dla mnie to zagadka do tej pory ;)
W kazdym razie teraz w hałasie troche da sie porozmawiac. Kiedys na ulicy to było niemozliwe.

 #665786  autor: m1m
 04 paź 2013, 00:38
Jeśli chodzi o głośność i jakość rozmów to u mnie jest ok, nawet troche za głośno, tak że nie mam ustawione na 100%.

Dzięki za podpowiedzi. Kod blokady udało sie usunąć dopiero gdy zresetowałem do ustawień fabrycznych.
@Ramirez - dzięki za trik ze środkowym klawiszem, super sprawa!

Pozostaje jeszcze problem 1. i 2.
Mam jeszcze pytanie o alarm - da się ustawić na każdy dzień oddzielnie? Np. wtorek 8:00, środa 9:00,czwartek 10:00?

Jaki polecacie "zestaw startowy" aplikacji na symbiana? Z czego najczęściej korzystacie?

 #665787  autor: Niezgodna7
 04 paź 2013, 01:12
1. Tak już ma, że znika.. Nie, pod zegarem nici z daty.
2. Tak, wibracja taka jest, delikatesowa.
PS. Tak, alarmów możesz ustawić ile, i na kiedy tylko chcesz.

Ewidentnie nie wypiję herbatki z administracją Telepolis

 #665788  autor: m1m
 04 paź 2013, 01:19
Co do alarmu to gapa ze mnie, wystarczyło przewinąć do dołu ekranu, żeby zobaczyć dodatkowe opcje :)

Bez daty jakoś przeżyje, ale wibracja to w tym telefonie porażka. Próbował ktoś wymienić sam silniczek? Może od innego modelu podejdzie?

 #665794  autor: wook
 04 paź 2013, 07:48
co do appek to takie:
Opera Mini i Mobile,
Data Quota (liczy transfer po sieci, jak kożystasz z neta łatwiej kontrolować stan pakietu),
JBak Taskman (więcej opcji niż standardowy menager),
RomPatcher + (modyfikacje *.rmp, jest ich wiele, polecam takie: e2casch, Open4all, noopenmenushows for E52 (ta działa na FP2, usuwa w opcjach pod lewym klaiwszem pokaż aktywne aplikacje), Install Server RP+),
Hack systemu przy użyciu antywirusa (np. Nortonem) ułatwia uż ywanie fona, nawet głupiego motywu czasem nie da się zainstalować bo nie podpisany i pluje o certyfikaty.
joikuspot do udostępniania neta po wifi (sprawdź w sklepie nokii czy do twojego fona nie dają za darmo wersji premium, mi do E5-00 dali),
x-plore menadżer plików.

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"

 #665908  autor: maniek89
 05 paź 2013, 01:11
Wibracja to kwestia przyzwyczajenia. Mnie nie zdarza sie przegapic gdy telefon dzwoni. Glosnosc rozmow u mnie jest przecietna. Nie jest glosno ale tez nie jakos przesadnie cicho. Moze byc. Jedynie po 1,5 roku uzytkowania zaczelo wyrabiac mi sie zlacze ladowarki. Bolec wypada z gniazda gdy biore telefon do reki - dlatego zastanawiam sie nad kupnem ladowarki micro usb takiej jak np w nokii e52.

 #668706  autor: natash
 18 paź 2013, 15:11
Jak zrobić wygaszasz żeby non stop było coś takiego jak po przytrzymania klawisza funkcyjnego?

 #668715  autor: Ramirez
 18 paź 2013, 15:34
A taki wygaszacz z małym zegarkim i data nie moze być?? Taki co jest normalnie w telefonie?? Bo jak chcesz taki ogromny zegarek to trzeba byłoby szukac programów od tego.

 #671301  autor: user_delete34
 29 paź 2013, 21:05
1) W tej Nokii jest darmowa i nielimitowana nawigacja DROGOWA (bo pieszej nie liczę) przez Ovi Mapy, tak? Mapy są nadal aktualizowane? Jak z dostępnością innych navi na taką orientację ekranu?
2) Czy jest jakiś komunikator (Skype, Viber, Whatsapp lub podobny), którym bez problemu zrobię wideorozmowę między telefonem i komputerem z Windowsem?
3) Czy na E72 działa Celltrack, Fieldtest i JoikuSpot? Dobra tu jest antena?
4) Czy zdjęcia robi się tutaj w pionie (trzymając telefon normalnie, bez przewracania na bok), naciskając lewy klawisz? Tak byłoby mi najwygodniej.
5) Są tu komendy głosowe, jak w innych Symbianowcach, że w trybie gotowości po przytrzymaniu prawego klawisza mogę wywołać np włączenie Bluetootha? Sprawdzał ktoś program Nokia Situations - czy tutaj działa?
6) Czy jest tutaj domyślnie zainstalowane lub przynajmniej dostępne do pobrania (ze względu na ekran) Nokia Internet Radio?

 #671332  autor: Ramirez
 29 paź 2013, 22:35
1. Darmowa nielimitowana na wszystkie kraje jakie sa w OVi, mapy raczej juz nie sa aktualizowane. Inne nawigacje jakie działaja to np Garmin, Sygic (ale to juz stare nawigacje, chyba nie ma dostepnych nowych wersji). Bo inne sa nic nie warte. Z innych programów działa tez TrekBuddy, Google Map, Viewranger(mapy openstreet map)
2. Whatsapp sie instaluje ale sie nie wgłębiałem jak to dziala, skype obecnie jest problem bo da sie zainstalować tylko na złamanym symbianie (ale tu nie ma wideo), tylko polaczenia głosowe, Viber nie działa
3. Działaja te trzy programy. Zasięg jest średni. Nie jest żle ale nie ma też rewelacji. Zasięg moze jest znośny, ale wolno przełącza sie np w playu pomiędzy BTSami
4. Zdjecia robi sie trzymajac telefon normalnie naciskając środkowy przycisk. To jest bardzo wygodne. Tu nie ma zadnych bocznych przycisków do aparatu. W telefonie z qwerty taki przycisk byłby bez sensu.
5. Komendy głosowe sa ale moim zdaniem to nie działa. Nie udało mi sie tego uruchomić.
6. Radio internetowe jest domyslnie zainstalowane

 #671334  autor: user_delete34
 29 paź 2013, 22:46
Ramirez, no właśnie chciałbym coś w miarę kompaktowego, z klawiaturą i czym zrobię zdjęcie tak, jak opisałeś (ale to ostatnie to raczej jako bajer niż wymóg), więc E72 pasuje mi niemal idealnie.
5. A zainstalowany masz język polski? U mnie na N79 działało po instalacji języka rewelacyjnie. Wystarczyło podać chyba samą nazwę kontaktu i już po chwili łączyło. Dodatkowo właśnie przełączanie np BT.
Robią takie nowości z "asystentów głosowych" jak Siri i odpowiedniki androidowe czy WPkowy... a Symbian miał to od dawna. Mniej funkcjonalne niż Siri, ale tysiąc razy lepsze niż w WP.

 #671336  autor: Ramirez
 29 paź 2013, 22:49
Mam ostatni niebrandowany soft 091.xx Moze da sie uruchomic te komendy głosowe ale nigdy mi to nie było potrzebne ;)