DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z mobilnymi systemami z rodziny Windows
Wszystko, co związane z mobilnymi systemami z rodziny Windows

Moderator: Moderatorzy

 #905815  autor: mm120
 17 sty 2017, 20:52
1) Zastanawiam się nad kupnem telefonu z windows. Chciałbym wiedzieć jak długo telefony z Windows 10 Mobile będą otrzymywały poprawki bezpieczeństwa, tj. przez ile lat będzie wsparcie dla tego systemu.

2) Analogicznie czy telefony z windows 8.1 mobile otrzymują poprawki bezpieczeństwa? Jak długo będą je otrzymywać? To jest dla mnie ważna informacja przy dokonywaniu wyboru, bo nie każdy model dostał aktualizację systemu do Windows 10 Mobile.

3) Czy są jakieś starsze systemy mobilne od MS, które nie otrzymują już poprawek bezpieczeństwa? Zupełnie nie znam systemu mobilnego MS. Czy funkcjonuje on podobnie do systemu desktopowego jeśli chodzi o poprawki w zakresie poprawek bezpieczeństwa?

Obecnie używam telefonu z androidem, ale jak zapewne wiecie tylko drogie modele na androidzie dostają poprawki bezpieczeństwa.

4) Chciałbym też wiedzieć jakie jest realne zagrożenie jeśli ktoś nie instaluje aplikacji spoza sklepu, nie używa facebooka, a z internetu korzysta do przeglądania map, wiadomości, czy maila. Czy w takim wypadku korzystanie ze starszego systemu nie jest problemem?

5) Czy w Windows 10 mobile są opcje aby aktualizacje odbywały się wyłącznie przez wi-fi a nie przez operatora sieci?
 #905820  autor: motov3
 17 sty 2017, 21:13
Ad.1. System jest caly czas aktualizowany. I bedzie caly czas aktualizowany - poniewaz Windows 10 i 10m - jest platforma, ktora ma byc obecna od desktopow po rynek mobilny.

Ad.2. Windows Phone 8.1 przestal otrzymywac poprawki bezpieczenstwa. Dodatkowo coraz wiecej aplikacji jest usuwanych ze sklepu pod 8.1. A te ktore sa - sa juz od jakiegos czasu nieaktualizowane, lub zaczynaja dzialac niepoprawnie. W zwiazku z tym zakup urzadzenia z 8.1 na pokladzie a bez mozilwosci aktualizacji - to sredni pomysl.

Ad.3. Nie bardzo rozumiem pytanie. Masz wyjasnione w pkt.1. Co do starszych systemow - oczywiscie ze jest, np Windows Mobile 6.5 ale to juz czysta prehistoria i nie ma najmniejszego sensu do tego wracac. Obecnie juz nawet starsze wersje Androida dawno przestaly byc aktualizowane, podobnie jak np Symbian.

Ad.4. Wirusow pod Windows Mobile jako takich nie ma. Niestety tak jak wspomnialem odpusc 8.1.

Ad.5. Aktualizacja pod Win10m odbywaja sie tylko i wylacznie po WiFi. Mozna ustawic inaczej, ale nie ma to najmniejszego sensu.

Obrazek
 #905899  autor: mm120
 18 sty 2017, 10:29
Dziękuję za wyjaśnienie. W międzyczasie znalazłem informację, że Windows 10 Mobile OS Lifecycle Support Ends In January 2018.

Kiepsko. Wygląda na to, że jeżeli ktoś chce się czuć bezpiecznie to powinien kupować albo drogie flagowce, bo te może dostaną aktualizacje, albo kupować nowy telefon z nowym systemem zaraz po wydaniu systemu i wymieniać go co 3 lata.

Jeszcze to kryterium 1 GB RAM
http://www.pcworld.pl/news/Windows.10.M ... 06002.html

Może następny system będzie wymagał 2 GB i znowu niektóre modele nie otrzymają aktualizacji.
 #905963  autor: motov3
 18 sty 2017, 16:52
Kolego no nie do konca. Cykl zycia produktu a update-y to dwie calkiem rozne sprawy i nie myl ich.
To oznacza ze nastepnie po Windows 10m moze pozostac samo Windows 10 - bo ogolnie do tego to zmierza. I nie jest powiedziane, ze dzisiejsze flagowce nie dostana tego wsparcia. Wiec akurat o to - nie masz sie co martwic.

http://msmobile.pl/jeden-windows-10-na- ... ej-powloce

Swoja droga - jak ty to sobie wyobrazasz? :) Ze wsparcie bedzie w nieskonczonosc i dla wszystkich modeli ? To oczywiste ze wsparcie najdluzej beda mialy flagowce. Spojrz ile dawnych flagowcow nie ma juz wsparcia pod Androidem. Produkty Samsunga, Sony, czy innych producentow - dawno skonczyly na wersji Lollipop.

A kryterium 1GB to chyba troche niepowazne podawac, skoro obecnie wiekszosc smartfonow z Win10m ma minimum 2GB na pokladzie, a nawet 3 albo 4GB.
Nawet moja stara NOKIA Lumia 930 ma 2GB na pokladzie, a do tego caly czas biezace wsparcie producenta i W10m - a przeciez to smartfon wychodzacy jeszcze na Windows Phone 8.1 !!

Obrazek