DAJ CYNK
  • Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.
Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.

Moderator: Moderatorzy

#999392  autor: Remington
 17 cze 2018, 16:04
ObserwatorZRamieniaONZ pisze:
adacomp pisze:A ja jak mam leganie kupiony telefon to mogę z nim zrobić co zechce. zmienić oprogramowanie, baterię czy zerwać naklejki a nawet zniszczyć lub zjeść telefon
Chyba jednak nie. Nieuprawniona zmiana IMEI podchodzi pod art. 306 KK.
Nie sama zmiana jako taka. SN w wyroku z dn. 5 stycznia 2004 r. sygn. akt. III KK 181/2003:
"Podmiotem przestępstwa określonego w art. 306 kk nie może być posiadacz towaru lub urządzenia, jeżeli nie jest profesjonalnym uczestnikiem obrotu gospodarczego. Przepis ten, umieszczony w kodeksie karnym w rozdziale pt. „Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu”, nakazuje bowiem - jak twierdzą zwolennicy tego poglądu - ograniczyć krąg możliwych podmiotów przestępstwa do osób zbywających towary jako podmioty gospodarcze lub pracowników tych podmiotów. Posiadacz towaru lub urządzenia, niebędący profesjonalnym uczestnikiem obrotu gospodarczego, nie jest takim podmiotem nawet wtedy, kiedy przerabia znak identyfikacyjny z zamiarem wprowadzenia towaru do obrotu cywilnoprawnego."

Czyli jeśli ktoś w celu oszukania kogoś w obrocie towarem zmienia IMEI to podpada pod ten przepis (zasady blokowania telefonów wymuszają zmianę interpretacji i rozszerzenie też o posiadaczy działających w złej wierze). Zmianę bez takiej intencji, sprawdzanie IMEI urządzenia z nalepką przez policję itp. można włożyć między bajki. Nie słyszałem też o żadnym wyroku za zmianę IMEI.

W scenariuszu omawianym w tym wątku należy jednak pamiętać, że w przypadku telefonu blokowanego przez operatora, należy on wciąż do operatora i taka zmiana ma na celu ominięcie prawa operatora do dysponowania jego własnością. Czyli to podpada pod kk.