DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy modeli z serii E oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy modeli z serii E oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

 #438503  autor: Maniiiek
 31 paź 2010, 00:08
W erze nowoczesnych smartphonów które coraz bardziej przypominają komputery niż telefony
wiele osób szuka taniego prostego telefonu z wytrzymała baterią i obudową. Idealnym tego przykładem jest Najtańszy Samsung z serii Solid: E1130b.
Zestaw:
Prezentuje sie raczej skromnie. W niewielkim tekturowym pudełku znajdują się:
-Telefon
-Bateria
-Słuchawki
-Ładowarka
-Prosta instrukcja i gwarancja
Obrazek
Obudowa: Telefon wykonany jest z wysokiej jakości plastiku, klawiatura wykonana jest z wysokiej jakości materiału gumo podobnego.
Jego wymiary to: 108x46x16.2 mm
Przedni panel i pokrywa baterii ma kolor czarny w testowanym prze zemnie modelu cała reszta była pomarańczowa, co jest zaletą gdyż telefon rzuca się w oczy.
Pod niewielkim ekranem wielości 1,52 cala znajduje się napis SAMSUNG i pięciokierunkowy D-pad. Ramka odpowiedzialna za 4 kierunki wykonana jest s lakierowanego plastiku. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom lakier się nie łuszczy ani nie schodzi. Po jego bokach znajdują się dwa klawisze funkcyjne oraz klawisz zielonej i czerwonej słuchawki. Niestety nie są one podświetlane.
Nad ekranem znajduje się szczelina głośnika zabezpieczona siatką drucianą.
Poniżej jest klawiatura alfanumeryczna podświetlana na niebiesko. Nie jest ona zbyt wygodna ale pamiętajmy, że nie przepuszcza wilgoci. Zaraz pod klawiaturą znajduje się mikrofon.
Dolny bok telefonu oraz bok prawy są puste. Na lewym boku na wysokości wyświetlacza znajduje się gniazdo słuchawek/ładowania/USB zabezpieczone zatyczka z silikonowym czopem.
Obrazek

Na górnym boku znajduje się dioda oraz oczko na smycz.
Klapka baterii pokrywa cały tylny bok obudowy, jest chropowata tak aby telefon pewnie leżał w dłoni.
Obrazek
Ekran:
Wykonany w technologii CSTN i wielkości 1,52 cala ekran ma rozdzielczość 128x128. Jest źle widoczny w słońcu. Mimo 65 tys. kolorów są one dosyć żywe i przyjemne dla oka.

Menu:
Przy zablokowanej klawiaturze wyświetlany jest zegar zajmujący pół ekranu, pod nim mniejszą czcionką data razem z dniem tygodnia.
Poniżej znajduje się ilość nieodebranych połączeń i sms-ów. Wyświetla się to nawet kiedy ich stan wynosi zero co jest dosyć upierdliwe.
Powyżej zegara znajduje się Wskaźnik zasięgu, baterii, aktywnego profilu, BT, i alarmu oraz nieodczytanych sms-ów.Całkiem sporo jak na tak mały ekran.
Po odblokowaniu zegar jest mniejszy i znajduje się w prawym górnym rogu pod wskaźnikiem baterii. Po lewej stronie znajduje się dokładna data razem z dniem tygodnia.
Ciekawą funkcja jest losowa tapeta: po każdej akcji telefon generuje losową tapetę z listy dostępnych obrazów.
UWAGA! Funkcja pasek zadań po uruchomieniu nie pozwala wejść do menu. Wymagany jest twardy reset.
Menu składa z 9 ikon w układzie 3x3.
1. Spis połączeń - standardowo znajdują się tam takie informacje jak Ostatnie kontakty, Odebrane, Nieodebrane, Wykonane oraz menadżer połączeń w którym jest czas połączeń i ich koszt.
2.Kontakty - Lista kontaktów, Utwórz kontakt, można kontakty przyporządkować do grup takich jak:
-Rodzina
-Przyjaciele
-Praca
-Inni
Można także przyporządkować 9 kontaktów do skrótów na klawiaturze alfanumerycznej.
Moja wizytówka czyli takie informacje jak Imię i nazwisko, Komórka i telefon domowy. Dosyć ubogie informacje jak na wizytówkę. Można ją wysłać przez BT.
Własne numery: czyli coś czego brakuje mi w noki. Wyświetla numer karty która obecnie znajduje się w urządzeniu. Ostatnią pozycją są ustawienia.
Wybieramy tam czy pokazywać kontakty z SIM, telefonu lub telefonu i SIM.
Domyślna pamięć - wybiera się gdzie ma być zapisany nowy kontakt. Opcja zawsze pytaj jest umożliwia wybieranie przy tworzeniu kontaktu gdzie ma być zapisany. Oraz dwie podstawowe funkcje: kasuj wszystko i kopiuj wszystko.
3. Radio FM: Działa tylko na słuchawkach, niestety w przełączeniu na głośnik gra strasznie cicho. Przyzwoicie łapie fale. Można zapisać na nim 10 stacji. Ciekawą funkcją jest przypomnienie o audycji, czyli alarm który daje znać kiedy zaczyna się to co nas interesuje.
Możliwe także jest granie w tle ale niestety nie przy grach.
Przeglądarka:
Telefon wyposażony jest w prymitywna przeglądarkę WAP. Niestety przy większych stronach wyskakuje brak pamięci. Obsługiwane standardy transmisji danych to WAP i MMS.
Mobilna strona Telepolis jest na tym telefonie dla ludzi cierpliwych którym nie przeszkadzają znaki specjalne zamiast polskich liter. W miarę płynnie chodzą też strony spod sztandaru m.wp.pl innych nie sprawdzałem.
5. Wiadomości:

W telefonie jest wspólny edytor wiadomości SMS i MMS. MMS tworzy się poprzez dodanie elementu grafiki bądź dźwięku. Jest bardzo prosty i brak w nim zbędnych elementów co przy tak niewielkim ekranie jest zaletą. U góry jest pole na numer, niżej na tekst. Pole edycji powiększa się aż na górze zostanie tylko mały pasek z licznikiem znaków a na dole opcje i wyczyść. Wprowadzanie tekstu na początku jest bardzo toporne ale można przywyknąć, duże klawisze z wyczuwalnym skokiem nie meczą palców. Pojemność skrzynki to 200 wiadomości max 160 znaków.
6. Moje pliki:
Czyli wszelkiej maści obrazy i dźwięki oraz pliki które nimi nie są.

Obrazy: wyświetlenie obrazu jest możliwe tylko wtedy kiedy jest on zbliżony rozmiarami do rozdzielczości ekranu i zajmuje góra kilkanaście KB

Muzyka: odtwarzacz MP3 niestety mała pamieć nie pozwala wgrać choćby 1 utworu z obniżona jakością.
Dźwięki: czyli notatki głosowe.
każdy z tych folderów ma możliwość połączenia się z internetem w celu pobrania pasującego elementu.
-Inne czyli wszystko to co nie pasuje do wymienionych kategorii.
-Stan pamięci: czyli wskaźnik ile wszystko razem i z osobna zajmuje pamięci a ile jest wolnej.
W moim egzemplarzu dostępna pamięć to 837KB
7.Aplikacje
-Kalendarz dosyć prosta aplikacja. Możliwy jest podgląd tygodnia oraz przejść do konkretnej daty. Z poziomu kalendarza można tworzyć alarmy i przypomnienia.
-Gry
1. Znane i lubiane sudoku
2.Crickiet bardzo upierdliwa gierka
3.Super jewel quest - czyli dopasowywanie 3 kryształów w rządek. Wciągająca gra, 50 poziomów.
-Bluetooth minimalizm pełna gęba. Ale da się tym operować, z resztą rzadko jest okazja przy takiej pamięci.
-Dyktafon: przy czystej pamięci może nagrać 17 minut i 51 sekund.
Są jeszcze takie funkcje jak notatka, czas na świecie oraz kalkulator który jak zwykle w samsungu mimo, że prosty oferuje nawiasy.
Jest jeszcze czasomierz i stoper.
-Latarka - pojedyncza dioda na górnym boku telefonu dosyć jasna. Świetnie działa w pomieszczeniu ale na otwartej przestrzeni w ciemnościach widać zaledwie cienie.
8.Alarmy:
Można utworzyć do 5 alarmów. Przypisać je do konkretnych dni tygodnia oraz godziny. Można ustawić w nich głośność, drzemkę, typ alarmu i ilość powtórzeń.
9. Ustawienia: W ustawieniach ciekawymi opcjami są tryb oszczędzania baterii i funkcja Mobile Tracker która blokuje telefon i wysyła z niego SMS o jego położeniu kiedy zostanie włożona obca karta sim.
Bateria:
Przy normalnym użytkowaniu (kilka minut rozmów dziennie, parę SMS-ów i raz na jakiś czas kilkanaście minut radia). Telefon wytrzymywał około 14 dni na trybie oszczędzania energii czyli. Nawet ja na ogniwo 1000mAh to niezły wynik.

Rozmowy:
Telefon jest bardzo głośny ale wydaje się być przytłumiony, rozmówca również nie narzeka na jakość połączenia nawet w dużym hałasie.

Zasięg:
Telefon trzyma go świetnie. Słynne uściski śmierci nie pozbywają go nawet jednej kreski, w
piwnicy gdzie inne telefony odmawiały posłuszeństwa dzielnie trzymał 2 kreski.

Wytrzymałość:
Jak każdy Solid jest telefonem ponadprzeciętnej odporności na urazy mechaniczne, pyły i wilgoć. Ten konkretny model ma normę IP54.
Upadł wiele razy, często z dużych wysokości (rekord to 5metrów odbijania się od szczebli drabiny) Po młóceniu ziół (młocarnie są nazywane często fabrykami kurzu) nie było nawet pyka pod ekranem. Do tego wodoodporny co widać na poniższym zdjęciu.


Obrazek

Woda dostawała się pod pokrywę ale jest w niej uszczelka biegnąca dookoła baterii. Wilgoć przez nią się nie przedostała

Obrazek

Słuchawki:
Zestaw dorzucony jest niezwykle prosty, wykonany ze słabej jakości materiałów, widać, że cięte koszta. Grają dosyć przyzwoicie w porównaniu do użytych materiałów.. Mikrofon nie testowany.

Czego mi brak:
-Brak obsługi JAVA. nie chodzi mi o gry ale opera mini na pewno sprawowała by się lepiej od wbudowanej przeglądarki.
-Brak APN INTERNET jeszcze nigdy opera mini mi na WAP nie odpaliła.
Trudno zaliczyć to do wad bo to są po prostu braki. GPS też nie ma a wadą to nie jest.
Zalety:
-Czas pracy na baterii
-Wysoka wytrzymałość
-Dobrze spasowana obudowa
-Latarka
-Świetny zasięg
Wady:
-Nieszczęsny pasek skrótów
-Słaba widoczność ekranu w słońcu
-Radio cicho gra na głośniku
-Marna przeglądarka
-Mała pamieć, mogli by dać te kilka MB

Pod koniec czerwca zapłaciłem za niego 149zł w mediaexpert.

Zdjęcia były robione telefonem BB 8310 Curve wiec ich jakość nie poraża.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2010, 11:09 przez Maniiiek, łącznie zmieniany 4 razy.

B-brand - unikaj jeśli nie znasz prawdziwego producenta.

 #438507  autor: orson_dzi
 31 paź 2010, 02:09
Widać, że zdjęcia pralką, albo innym czajnikiem robione ;) .

Tak tylko z grubsza przejrzałem.
Przeczytaj to jeszcze raz, popraw literówki i dodaj pogrubienia, albo powiększenia w niektórych miejscach, żeby było czytelniejsze.

Jutro przeczytam dokładnie i jak coś, to przeniosę chyba, że ktoś będzie wcześniej ;) .

Lista używanych telefonów nie mieści się w tym polu tekstowym :)

 #438540  autor: Maniiiek
 31 paź 2010, 10:45
Literówek raczej nie ma, przynajmniej wg mozilli firefox, google chrome i pakietu Open Office (któremu po ostatnim wypracowaniu nigdy nie uwierzę).
Co do zdjęć to miałem jeszcze do wyboru Nokie E51, Nokie 6020, Samsunga X480 więc pralka okazała sie najlepszym rozwiązaniem :P ale jak dorwę jakiś lepszy aparat (sąsiad ma opiekacz do kanapek, może pożyczy) to wstawię zdjęcia :-D

EDIT: faktycznie są literówki. "Wskaźnik zasiewu"...

B-brand - unikaj jeśli nie znasz prawdziwego producenta.

 #438565  autor: kowcio
 31 paź 2010, 13:44
Maniiiek, ja też pisze testy telefonów. Dam Ci jedną radę. To, co napisałeś, weź przeczytaj na następny dzień. Wyłapiesz pełno błędów (tylko musisz byc skupionym na tym co robisz).
Interpunkcja się kłania. Wstawiaj przecinki tam, gdzie one są potrzebne. Już po pierwszym zdaniu widziałem, że będzie z tym problem :-P
W erze nowoczesnych smartphonów które coraz bardziej [...]

Podoba mi się to, że wszystko napisałeś. Chyba o niczym nie zapomnaiłeś. Ale popraw ten test, bo tak szczerze, to gdzieniegdzie ciężko się go czyta.
Twój debiut?

Jak poprawisz go troszkę, to będzie można przenieść do działu testy czytelników. Chyba, że ktoś zgłosi veto? Do dzieła! ;-)

 #438640  autor: Maniiiek
 31 paź 2010, 18:43
kowcio pisze:

Podoba mi się to, że wszystko napisałeś. Chyba o niczym nie zapomnaiłeś. Ale popraw ten test, bo tak szczerze, to gdzieniegdzie ciężko się go czyta.
Twój debiut?

Jak poprawisz go troszkę, to będzie można przenieść do działu testy czytelników. Chyba, że ktoś zgłosi veto? Do dzieła! ;-)
Ale za parę dni bo podejrzewam, że teraz nic konstruktywnego nie wymyślę. Co do przecinków niestety mam głęboką dysortografię i o ile błędy ortograficzne nie są problemem dzięki przeglądarce to interpunkcja leży (nie jest to głupia wymówka jak to większość analfabetów w internecie tylko przykry fakt). Ale spróbuje i za to się wziąć :-D

B-brand - unikaj jeśli nie znasz prawdziwego producenta.

 #438643  autor: kowcio
 31 paź 2010, 19:08
Przeczytaj tekst z odpowiednią tonacją, wstaw przecinki, gdzie wg Ciebie powinny być i bedzie ok ;-)
Wiem, że życie nie jest łatwe. Ale próbować można zawsze. Ba, trzeba!