Marens pisze:Nie chodzi przypadkiem o ilość MACów jednocześnie podłaczonych do modemu?
Przecież wystarczy restart modemu i spokojnie możesz podłaczyć urządzenie z innym adresem MAC. Owszem nie możesz przekroczyć liczby zapisanej w umowie, bo kolejne urządzenie nie zadziała. Chyba, że podłaczysz router.
Zależy to od operatora. U niektórych podajesz konkretne adresy MAC i żaden inny poza tymi na liście nie uzyska dostępu do sieci. A u niektórych operatorów liczy się tylko ilość podłączonych urządzeń, nie dbają o adres MAC.
Tak czy tak, najlepszym wyjściem jest klonowanie MAC, jeśli mamy jakiś limit urządzeń.
[ Dodano: 2011-11-11, 02:17 ]
Znajomy ma UPC 5Mbit/s podłaczone do switcha a do tego laptop i PC.
Każdy komputer ma inny zewnętrzny adres IP (nie są za NATem).
W większości przypadków jest tak, jak mówi Vieslav. Adres zewnętrzny jest z reguły jeden. Za każdy dodatkowy operator każe sobie płacić. Jesteś pewien, że linia jest podpięta bezpośrednio do switcha i nie ma wcześniej żadnego urządzenia sieciowego?
Ma od nich modem kablowy, podłączony do niego switch a do switcha dwa komputery.
Skoro ma od nich modem kablowy, to najbardziej zewnętrznym adresem IP jest adres, który otrzymuje modem. I jest on jeden, bo tylko jeden adres IP zostaje przekazany do modemu.
A to, co przedstawił ten kolega jest po prostu niedopatrzeniem UPC.
Marens pisze:Przecież wystarczy restart modemu i spokojnie możesz podłaczyć urządzenie z innym adresem MAC.
Przykro mi, ale nie zawsze. Niektórzy operatorzy robią sobie tablicę MAC u siebie. I wtedy restart Twojego modemu nie pomoże, bo lista jest u nich i mimo tego, że Twój modem "puszcza" urządzenie, ich tablica adresowania MAC, go blokuje.
elkanguro pisze:Czyli wówczas już bym nie podłączał swojego routera do tego Thomsona?
Możesz to zrobić, ale jeśli masz pełny dostęp do 'ichnego' sprzętu i masz pełne możliwości konfiguracji, to nie ma takiej potrzeby.
W szczególności mam na myśli klonowanie MAC.