• Wszystko, co dotyczy telefonii stacjonarnej - usługi, promocje, opinie, VoIP, sprzęt, itp. Także dostęp do Internetu - radiowy, xDSL, dial-up, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonii stacjonarnej - usługi, promocje, opinie, VoIP, sprzęt, itp. Także dostęp do Internetu - radiowy, xDSL, dial-up, itp.
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #38614  autor: Saracen
 29 gru 2005, 08:56
Podłącz Skype, Tlenofon, MSN, GG, Yahoo, Net2Phone do telefonu stacjonarnego. Ten prosty adapter jest już od pewnego czasu sprzedawany na aukcjach. Koszt wykonania jest znikomy liczony w kilku złotych w szczególności jak wykorzystamy odnalezione w szufladzie podzespoły. Eliminacja zjawiska echa podczas rozmowy dzięki wykorzystaniu oddalonego od siebie w tradycyjnym telefonie mikrofonu i słuchawki. Specjalne oprogramowanie pozwala kontrolować Skype za pomocą klawiatury w telefonie - nie musisz podchodzić do komputera aby odebrać rozmowę lub zadzwonić. Możesz też podłączyć bezprzewodowy telefon np. Siemens Gigaset tj. możesz chodzić po mieszkaniu i rozmawiać z przyjaciółmi przez Internet za darmo!

Rozwiązanie z transformatorem 1:1 (mała ilość elementów)

Potrzebne podzespoły:

9V bateria (lub wtyk do USB - jeżeli planujemy zasilanie przez USB)
600Ohm - 600Ohm 1:1 transformator z odczepem po stronie wtórnej (np. wyciągnięty z starego modemu jeżeli transformator ma odczepy po dwóch stronach, po prostu nie używamy odczepu po stronie pierwotnej, ważne jest żeby był to transformator 600:600 1:1)
150ohm rezystor
kabel mały jack-mały jack (do przecięcia na pół)
mała płytka uniwersalna

Podczas rozmowy używając zwykłego aparatu telefonicznego (POTS) na linii występuje niewielkie napięcie - rzędu kilku V. W naszym adapterze musimy jakoś to napięcie dostarczyć. Jednym z rozwiązań jest zwykła bateria 9V, który w rzeczywistości starczy na bardzo długo, drugim rozwiązaniem jest zasilanie z USB. W porcie USB na zewnętrznych pinach występuje napięcie 5V o wydajności rzędu 300mA co spokojnie wystarcza do zasilania naszego adaptera.

Kolejnym utrudnieniem przy zastosowaniu standardowego telefonu stacjonarnego do skype jest to, że sygnał mowy od nadawcy i odbiorcy jest transmitowany jedną parą przewodów tj. sygnał do głośnika oraz sygnał z mikrofonu jest transmitowany po tych samych przewodach. Rozdzielenie sygnałów zapewni transformator, który jednocześnie oddziela galwanicznie napięcie 9V z baterii przed dostaniem się do karty dźwiękowej
Obrazek
Obrazek
Transformator posiada uzwojenie pierwotne, które łączy z baterią i z jednym wyprowadzeniem telefonu.
Obrazek
Wyprowadzenia telefonu (używane są tylko środkowe BC)

Po stronie wtórnej transformatora mamy wyprowadzenie z odczepem. Odczep transformatora łączymy z rezystorem 150R a następnie do masy mały jack 3,5mm. Pozostałe wyjścia transformatora łączymy do wejścia mikrofonowego karty dźwiękowej i do wyjścia głośnikowego karty dźwiękowej. Nie ma znaczenia, którą końcówkę transformatora podłączymy jako mikrofon a którą jako głośnik. Nie ma też znaczenia czy wykorzystamy mały jack 3,5mm stereo czy mono - i tak w telefonie jak i samych skype wszystko jest monofoniczne.

Wszystkie czynności można opisać w kilku krokach:
Obrazek
Obrazek

1. Utnij kabel 3.5mm jack dokładnie w połowie, zdejmij izolacje. Jeden kabel będzie używany jako kabel mikrofonowy, drugi jako głośnikowy.
2. Podłącz pin 1 rezystora do piny 2 transformatora. Pin 2 rezystora podłącz do masy kabli.
3. Podłącz sygnał jednego kabla do pinu 1 transformatora, podłącz sygnał drugiego kabla do pinu 3 transformatora.
4. Podłącz pin 4 transformatora do pinu 2 złącza telefonicznego RJ11
5. Podłącz + baterii (lub z kabla USB) do pinu 6 transformatora
6. Podłącz - baterii do pinu 3 złącza RJ11

Rozwiązanie bez transformatora

Jest to rozwiązanie o tyle lepsze, że nie potrzeba wyszukiwać czasami trudno dostępnego transformatora. Zmniejszają się także znacząco wymiary samego układu. Sposób samego podłączenia do karty dźwiękowej oraz do telefonu pozostaje niezmieniony jak w wersji z transformatorem
Obrazek
Wersja zasilania z baterii 9V (spkr out - podłączamy wyjście głośnikowe, mic in - podłączamy wejście mikrofonowe w karcie dźwiękowej)
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Oprogramowanie

Specjalne oprogramowanie instalowane jako dodatek do Skype umożliwia odbiór rozmów oraz wybieranie numerów przy użyciu standardowej klawiatury DTMF w telefonie. Jedynie co musimy zrobić to odpowiednio skonfigurować wtyczkę do Skype.

Aby wykonać rozmowę najpierw w Skype musisz zdefiniować klawisze szybkiego wybierania. Następnie podnosisz słuchawkę, wybierasz cyfrę szybkiego wybierania i wciskasz klawisz #. Aby odebrać nadchodzącą rozmowę podnieś słuchawkę i wciśnij dowolny klawisz np. 1 lub *. Aby rozłączyć rozmowę wciśnij *# Wciśnięcie *# powoduje uaktywnienie klawiatury DTMF w samym Skype - do wybierania numerów SkypeOut. Używaj *# aby wyczyścić wszelkie błędy.

Podczas instalacji wtyczki należy przeprowadzić 3 testy: audio - głośnika telefonu, mikrofonu telefonu oraz klawiatury DTMF telefonu.

Pobierz oprogramowanie (najnowsza wersja zawsze: http://www.chat-cord.com/ )

[email protected]
Obrazek