DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1171015  autor: MarkusP
 08 maja 2024, 10:45
mariusz9a i to jest prawda. Nie ogarniają bezpieczeństwa, które należy zachować poruszając się po sieci. Widzę, to po moich córkach, aczkolwiek uświadamiam im non stop na co mają uważać. Wczoraj moja 12 letnia córka przychodzi do mnie i mówi, że jej niektóre koleżanki mają Facebooka..... Ja jej na to.. jak jej rodzice pozwolili to mają.... Z tym, ze bogactwo produkuje słabych.... prawda, była nawet taka ilustracja, ciężkie czasy = silni ludzie, silni ludzie= bogaty kraj itd itd. Co do zastrzegania pesel, zastanawiałem się nad tym, ale jakoś temat odszedl podobnie jak zastrzeżenie numeru https://kedzierzynkozle24.pl/zastrzezen ... -dlaczego/ Póki co nie było mi to jeszcze potrzebne i mam nadzieję, że nie będzie.
 #1171017  autor: IC_Current
 08 maja 2024, 11:10
@MarkusP
Ten artykuł to stek bzdur i życzeniowego myślenia. Autor bladego pojęcia nie ma o czym pisze. Numery pozyskuje się czasem legalnie po zgodzie marketingowej, ale realnie to nielegalnie z różnych wycieków, czy przez aplikacje typu "jestem dziunia co nie wie kiedy wody się napić", a która to bieda aplikacja ma dostęp do wszystkich funkcji telefonu, łącznie z książką adresową i lokalizacją. Oczywiście Ty dbasz o swoje dane, ale ... Twoja koleżanka Dziunia miała Twój numer wpisany w książce.
Reszta artykułu to jeszcze większe bzdury. Szkoda komentować. Zastrzeżenie numeru realnie nic nie wnosi do Twojego bezpieczeństwa, a część osób nawet takich numerów nie odbiera albo blokuje w dialerze.
Natomiast zastrzeganie PESEL dział kompletnie inaczej. Tam chodzi o to, że jeśli ktoś już WCZEŚNIEJ ZNAŁ Twoje dane osobowe, to nie weźmie na nie kredytu, a jak lichwiarz takiego kredytu udzieli (bo wątpię żeby banki były takie głupie) to TY go nie będziesz spłacał.
 #1171019  autor: Remington
 08 maja 2024, 11:15
...ani nie założy konta, aby zrobić z nas słupa.

Oraz:
Remington pisze:
11 mar 2024, 19:45
Zastrzeżenie PESEL w telekomunikacji dotyczy tylko wydania „kopii lub wtórnika karty lub innego urządzenia, służących do identyfikacji abonenta w publicznej sieci telekomunikacyjnej lub ich cyfrowego odwzorowania”.
 #1172009  autor: Remington
 24 maja 2024, 21:01
Już nawet MC gubi się w tych przepisach:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zastr ... czerwca-br
Od 1 czerwca br. banki i firmy pożyczkowe oraz notariusze i operatorzy telekomunikacyjni będą musieli sprawdzać ten rejestr, nim podpiszą umowę z klientem.

Portal telko.in bezmyślnie to dziś przepisał.

Ale zastrzeżenie nie obejmuje też rozkładania na raty przez inne firmy niż podlegające prawu bankowemu (np. kredyt kupiecki czy zastrzeżenie własności - oba na podstawie kodeksu cywilnego). Czyli gdy operator sprzeda drogi sprzęt na raty słupowi z naszymi danymi to zastrzeżenie PESEL nie zadziała.

Z mojej dyskusji z @gtxxor zrodził się artykuł na Telepolis:
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... unikacyjni

Pełna treść ustawy na stronie Sejmu:
https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/3251_u.htm
 #1172561  autor: KC-KARLOS
 02 cze 2024, 09:19
Ciupaga: klienci Banku Millennium mają tak jak dotychczas - rejestracja bez dowodziku, bez chodzenia, itd. Zastrzeżenie PESELu w tym wypadku nie ma na to wpływu.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1172565  autor: KC-KARLOS
 02 cze 2024, 09:32
Ciupaga: nie, bo w banku jesteś zweryfikowany i znany. Używasz zabezpieczenia biometrycznego przy logowaniu oraz wysłaniu wniosku o rejestrację numeru i gotowe.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1172567  autor: KC-KARLOS
 02 cze 2024, 09:40
Ciupaga: przed chwilą zarejestrowałem starter INK 2.0 w Play. Poszło w 1 minutę z aplikacji Millennium.

Proszę Cię... gdybym zmyślał, od razu byłbym zbesztany przez resztę. Więcej wiary w ludzi tutaj na forum.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1172570  autor: IC_Current
 02 cze 2024, 10:00
"Ciupaga: nie, bo w banku jesteś zweryfikowany i znany."
Ta argumentacja raczej nie ma sensu. Na takiej podstawie można by twierdzić, że wymiana SIM, albo wniosek o kredyt nie wymaga sprawdzenia w bazie PESEL, bo jesteś zweryfikowany i znany.
Po to powstała weryfikacja PESEL, aby jakiś "znany i zweryfikowany" klient banku nie wziął kredytu na ofiarę, której konto bankowe przejął.
Brak weryfikacji PESEL przy nowej ofercie wynika po prostu z braku takiego obowiązku prawnego.
 #1172571  autor: KC-KARLOS
 02 cze 2024, 10:07
babciagienia1p: zastrzeżony.
Owszem, kolega IC_Current ma rację, bo zastrzeżenie działa na operację wymiany karty SIM, nie na jej rejestrację.
Przed chwilą Flex zakończył przerwę techniczną aplikacji, możliwe, że wdrażali rozwiązanie uniemożliwiające wymianę karty z zastrzeżonym nr PESEL.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1172573  autor: Ciupaga
 02 cze 2024, 10:14
Możliwość rejestracji sim (czy to poprzez bank czy bezpośrednio u opa) mimo zastrzeżenia peselu uważam za skandal
 #1172587  autor: Remington
 02 cze 2024, 11:17
Ciupaga pisze:
02 cze 2024, 09:09
Próbował ktoś z Was zarejestrować numer przy zastrzeżonym peselu?? Czy to u operatora czy przez internet.

A ja nie rozumiem po co w ogóle zacząłeś o to dziś dopytywać. Była już dyskusja w tym wątku, był nawet artykuł na Telepolis. Przepis jednoznacznie to określa:

Remington pisze:Zastrzeżenie PESEL w telekomunikacji dotyczy tylko wydania „kopii lub wtórnika karty lub innego urządzenia, służących do identyfikacji abonenta w publicznej sieci telekomunikacyjnej lub ich cyfrowego odwzorowania”.

https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... unikacyjni
 #1172617  autor: IC_Current
 02 cze 2024, 20:10
@Ciupaga
Nie jest to skandal. To raczej trochę uproszczenie życia dla osób, które chcą być zabezpieczone przed niechcianym kredytem, ale też chcą załatwić podstawowe sprawy bez większych komplikacji. Nie każdy ma mObywatela, czy nawet dostęp do Internetu. Taka osoba chcąc wykonać głupia zmianę umowy telekomunikacyjnej lub kupić nową usługę, musiałaby jednego dnia jechać do gminy odstrzec PESEL, potem do salonu operatora a w kolejny dzień znowu do gminy aby PESEL zastrzec. Po jednej takiej akcji już by się jej odniechciało jakichkolwiek blokad.
Zresztą samo zarejestrownie numeru na czyjeś dane nie jest jakoś szczególnie niebezpieczne, tak jak SIM swap. Mając nowy numer nawet na czyjeś dane i tak nie przyjdą na niego SMSy autoryzacyjne 2FA do banku, poczty, profilu zaufanego czy gdziekolwiek indziej. Jedynie co się może stać, to ktoś gdzieś zadzwoni czy skorzysta z dostępu do Internetu w niecnych celach. Trzeba się bedzie tłumaczyć. Sam miałem osobiście ze dwadzieścia lat temu sytuację, że mój pomocnik korzystający z numeru zarejestrowanego na mnie doładował konto kartami pochodzącymi z napadu na stację benzynową. Sytuacja ciekawa, kiedy Policja wczesnym rankiem stawia Cię pod ścianą i zakuwa w kajdanki. Na szczęście szybko się wszystko wyjaśniło i jeszcze przed południem z pomocnikiem i policjantami poszliśmy na odstresowującego kebaba.