[center]Zaklęty w Metalu- Samsung L700.[/center]
W pudełku możemy znaleźć:
- Telefon L700;
- Baterię li-ion o pojemności 960 mAh;
- Ładowarkę;
- Przewód USB;
- Instrukcję obsługi;
- Gwarancję producenta na 24 miesiące;
- Płytkę CD z oprogramowaniem na komputer;
- Słuchawki stereo.
Inaczej mówiąc- wszystko dostajemy jako gratis od producenta do telefonu. Braknie w nim tylko karty pamięci, która nie jest bardzo kosztowym wydatkiem.
Zimny jak metal...
Obudowa. Telefon wykonany jest niemalże w całości z wysokiej jakości metalu, o jakichkolwiek luzach, trzeszczeniach możemy zapomnieć. Jak przystało na metalowe obudowy, są one bardziej podatne na zarysowania. W tym przypadku jest podobnie, choć nie aż tak, jak w przypadku np. Nokii 6300. Mamy do czynienia ze stalą, która została pokryta specjalnym lakierem. Ogółem po miesiącu intensywnego użytkowania telefonu widać ryski tylko na tylnym panelu.
... Szybki jak 3G
Czyli transmisja danych oraz wszystko to, co z nią związane. W telefonie nie znajdziemy HSDPA, tak jak Play podaje na swojej stronie WWW, więc maksymalna szybkość transmisji danych to 384 kbps. Wbudowana przeglądarka WAP działa bardzo dobrze i płynnie, z mojej strony zero zastrzeżeń. Mamy także możliwość zainstalowania Opery Mini, z którą także nie ma najmniejszego problemu. Połączenie jest stabilne, nie jest przerywane podczas przełączania między nadajnikami.
Telefon obsługuje także wideo-rozmowy. Niestety, nie miałem okazji w pełni przetestować tej technologii. Dwa razy spróbowałem zadzwonić na swój telefon z innego Samsunga (Z630 w Play), niestety, jakość rozmowy była fatalna. Obraz jak i dźwięk był bardzo niskiej jakości. Obstawiam, ze problem tkwi w Samsungu Z630, ponieważ podczas próby połączenia się za pomocą tego telefonu na Nokię N95 problem nie występował. Niestety, niesmak pozostaje.

W telefonie znajduje się także czytnik kanałów RSS.
Jakość połączeń
Akurat to jest dla mnie najważniejsze w telefonie. Tutaj jak zawsze nie zawiodłem się na koreańskim producencie, jakość połączeń jest na bardzo wysokim poziomie, nawet przy bardzo słabym zasięgu 3G. Dźwięk rozmówcy jest bardzo stonowany, przyjemny dla ucha- naprawdę przyjemnie rozmawia się przez ten telefon. Rozmówca słyszy nas bardzo dobrze.
Bateria
Czyli główna atrakcja tego telefonu. Bateria (tak jak już wyżej wspomniałem) ma pojemność 960 mAh. Jak to ma się do rzeczywistości? Otóż telefon naprawdę długo potrafi wytrzymać między ładowaniami. Należę do takich osób, które korzystają z telefonu bardzo intensywnie. Najgorszy wynik jaki zanotowałem to 2 dni, przy czym inne telefony potrafiłem rozładować dwa razy na dobę. Jest to naprawdę świetny wynik. Gdy używam telefonu dość przeciętnie, wytrzymuje 4-5 dni, z naciskiem na 5 dni (50-60 SMSów, 30 minut rozmów- nic więcej).
Natomiast zostałem bardzo niemile zaskoczony wskaźnikiem naładowania baterii. Przyznam szczerze- jest do niczego. Zazwyczaj Samsung dawał do swoich telefonów zwykłą bateryjkę z trzema kreskami, tutaj bateryjka ma aż pięć kresek. Po naładowaniu do pełna pierwsza kreska spada po kilku godzinach czuwania telefonu, z resztą jest podobnie. Telefon wytrzymuje najdłużej przy ostatnim poziomie baterii. Średnio ładuję telefon co 3 dni, ale już drugiego dnia z samego rana widnieje tylko jedna, ostatnia kreseczka. Dziwne, ale przyzwyczaiłem się do tego. Osobiście sam wolę sprawdzić jak naprawdę jest naładowana bateria kodem *#0228#.
Wiadomości
SMS
Telefon ma pamięć na 500 wiadomości. Dużo. Standardowo włączona jest opcja autozapisu wiadomości. Nie musimy się martwić o kasowanie wysłanych wiadomości, maksymalnie w skrzynce nadawczej może znajdować się 200 części wiadomości. Gdy przekroczymy ten limit, wiadomości są automatycznie zastępowane bez naszej wiedzy. Na resztę mamy pozostałą pamięć, czyli 300 „kawałków” wiadomości.
Pisanie wiadomości na tym telefonie jest bardzo wygodne. Klawiatura nie jest oporna, przyjemnie się z niej korzysta, choć często przez przypadek nacisnę „zieloną” słuchawkę zamiast klawisza 1 (na szczęście nic się nie dzieje, w Nokii od razu wysyłało wiadomość), oraz zamiast na klawisz z numerem 3 naciskam na „czerwoną” słuchawkę (tutaj jest większy problem- telefon pyta się, czy zapisać wiadomość w wersjach roboczych. Nie ma opcji wróć. Aby móc dokończyć pisanie wiadomości, trzeba ją pierw zapisać i odnaleźć w folderze „kopie robocze”). Edytor jest bardzo dobry, prawie w całości „ściągnięty” z Nokii. Najpierw dodajemy numer odbiorcy (mamy do dyspozycji ostatnio używane trzy numery), wiadomość za jednym razem możemy wysłać do 10 różnych numerów, dopiero później wprowadzamy treść wiadomości. Uważam to za dobre rozwiązanie, można uniknąć w ten sposób wysłanie wiadomości do innej osoby przez pomyłkę.
Słownik T9 sprawuje się idealnie. Posiada funkcję uczenia się, zapamiętuje najczęściej używane wyrazy (przykład: początkowo naciskając kolejno klawisze 8 i 0 pojawia się nam „Tu”, ale gdy będziemy używać zdecydowanie częściej słowa „Tv”, po pewnym czasie będzie one wyświetlane w pierwszej kolejności).
Telefon nie zwalnia po napisaniu dużej ilości znaków w jednej wiadomości. Za jednym razem możemy wysłać aż 2295 znaków.
MMS
Maksymalny rozmiar wiadomości to 300 kB. Dodawane zdjęcie jest automatycznie pomniejszane do odpowiedniego rozmiaru. Pamięć na wiadomości wysłane/odebrane jest ograniczona do ogólnej pamięci telefonu- czyli ok. 40 mega.
E-mail
W telefonie nie zabrakło coraz częściej spotykanego klienta e-mail. Nie ma żadnych problemów z konfiguracją, aplikacja działa tak jak powinna. Maksymalny rozmiar wiadomości to 500kB. Możemy utworzyć sobie pięć niezależnych od siebie kont. Poza tym mamy wszystkie standardowe ustawienia takie jak priorytet, potwierdzenie przeczytania, zachowaj kopię na serwerze, sprawdzaj czy są nowe wiadomości co 30 minut, 1h, 3h, 6h, 12h, 24.
Organizator
Alarmy
Mamy możliwość ustawienia czterech niezależnych od siebie alarmów + budzik. W budziku możemy wybrać dni, w które telefon ma nas obudzić, mamy możliwość wybrania przez siebie dowolnego dźwięku, mamy możliwość ustawienia czasu drzemki (1, 3, 5, 7 bądź 10 minut), ilość powtórzeń (1, 2, 3 oraz 5 razy). Tutaj muszę zdecydowanie pochwalić producenta- budzik jest naprawdę przemyślany i rozbudowany.
Notatka
Jak sama nazwa wskazuje, możemy dodać tutaj swoje notatki. Mamy na to do dyspozycji 100 znaków.
Zadanie
Tutaj mamy do czynienia z bardziej rozbudowaną aplikację. Możemy wpisać tytuł, który nie może przekroczyć 15 znaków, po wpisaniu tytułu mamy do dyspozycji 100 znaków na wprowadzenie szczegółów, możemy ustawić datę rozpoczęcia zadania, oraz datę jego zakończenia, możliwość ustawienia alarmu (po zaznaczeniu opcji alarm ustawiamy jego parametry), wybór priorytetu (1, 2 lub 3). Tutaj mamy to wszystko, o czym możemy tylko marzyć.
Czas na świecie
Aplikacja dobrze znana ze starszych telefonów Samsung. Mamy możliwość dodania swoich zegarów, wybrania strefy lokalnej, opcję czas letni, możliwość uaktywnienia drugiego, dodatkowego zegarka na tapecie z ustawionymi przez siebie parametrami. Opcja przydatna dla osób często podróżujących.
Kalkulator
Prosty i przejrzysty. Poza podstawowymi funkcjami rzecz jasna mamy możliwość dodawania nawiasów, oraz siedemnaście innych funkcji (X^y, Ln, sqrt, E^x, X!, sin, cos, tan, Pi, asin, acos, atan, log, abs, ^x, xCy oraz xPy). Czy ktoś wykorzysta całą funkcjonalność kalkulatora? Szczerze wątpię w to.
Przelicznik
Czyli wpisujemy liczbę w danej jednostce, którą chcemy szybko i sprawnie przeliczyć na inną jednostkę. Możemy przeliczyć walutę, długość, wagę, objętość, obszar oraz temperaturę. Same podstawy, ale o niczym nie zapomniano.
Kalendarz
Mamy do dyspozycji rozbudowaną aplikację, możemy dodać pięć różnych okoliczności (spotkanie- max 100 pozycji, rocznica- max 50 pozycji, święto- max 50 pozycji, ważne- max 20 pozycji oraz prywatne- także max 20 pozycji), opcję „przejdź do dnia”. Osobiście uważam, że w kalendarzu niczego nie brakuje.
Do dyspozycji mamy także prosty czasomierz oraz stoper.
Multimedia-
czyli to, bez czego niektórzy niewyobrażają sobie życia.
Radio FM
Czyli to, co mnie najbardziej cieszy. Nie mam powodów do narzekań, wręcz przeciwnie. Zawsze byłem zadowolony z radia, które daje Samsung do swoich telefonów (w Nokii niestety różnie to bywało). Poza wysoką jakością dźwięku nawet na dołączonych do zestawu słuchawkach (o których później powiem), radio jest głośne, posiada 14 poziomów głośności, podsiada opcję automatycznego wyszukiwania stacji radiowych. Nie zabrakło tutaj także funkcji RDS, która także bardzo dobrze się sprawuje. Radio nie jest za bardzo kosztowne dla baterii. Jedynym mankamentem jest to, że po włączeniu radia na głośnik dźwięk przy najwyższym poziomie głośności jest zdecydowanie zbyt cichy. Dla mnie nie jest to poważną wadą, w domu słucham radia za pomocą wieży HI-FI. Mamy także opcję „Przypomnij o programie”- możemy ustawić sobie dowolne, niezależne od siebie trzy przypomnienia, mamy także możliwość ustawienia danej stacji radiowej jako alarm. Oczywiście, słuchawki telefonu robią za antenę, więc nawet jak chcemy posłuchać radia poprzez wbudowany głośnik musimy podłączyć słuchawki. Mam wyszukane 23 stacje radiowe, zapewne pamięć stacji radiowych nie jest mniejsza niż 30 pozycji.
Odtwarzacz plików muzycznych- MP3
Przyznam szczerze, że z tej funkcji nie korzystałem za dużo. Niestety, nigdzie nie mogłem znaleźć equalizera. Odtwarzacz posiada także opcję minimalizowania, powtarzanie utworów. Play listy (tutaj miłe zaskoczenie- nie ma ograniczeń powyżej 30 utworów), najczęściej odtwarzane, sortowanie wg wykonawcy, tytułu itd. Ogółem odtwarzacz nie powala, ale przypomnę- nie jest to telefon muzyczny. Natomiast dźwięk z głośnika jest bardzo głośny, wyraźny i o dziwo bardzo przyjemny dla słuchu (jak to na Samsungach przystało, telefon posiada tylko jeden głośnik). Muszę tutaj pochwalić głośniczek, jest naprawdę dobrej jakości (W Samsungu D900i, Z630 głośnik jest znacznie gorszej jakości).

Jak jesteśmy już przy muzyce, napiszę zgodnie z moją obietnicą o standardowych słuchawkach. Jak na standardowe słuchawki są one naprawdę dobrej jakości, czego nie można powiedzieć o słuchawkach dodawanych do większości nowych telefonów przez Nokię. Nie mogę się tutaj przyczepić. Aczkolwiek coś mnie tknęło i kupiłem do tego telefonu nowe, lepsze słuchawki wraz z oryginalną przejściówką. Teraz naprawdę telefon mimo braku equalizera spokojnie może zastąpić zwykły, prosty odtwarzacz MP3.
Aparat
Tutaj zostałem najbardziej zaskoczony przez ten telefon, pozytywnie zaskoczony. Niby zwykłe 2 MPx z prostym flashem, ale naprawdę jakość zdjęć jest wysokiej jakości. Porównam tutaj aparat w Nokii 6300, którą kiedyś posiadałem. W danych technicznych żadnej różnicy nie ma, w 6300 zwykłe 2 MPx, w L700 także (z pominięciem lampy, ale przecież kto każe nam ją używać?). Nokia naprawdę robiła fatalne zdjęcia, często wychodziły rozmazane, nieostre, oraz było widać tzw. „szumy”. Tutaj o tym możemy zapomnieć. Nawet w niezbyt dobrych warunkach bez flasha zdjęcie jest całkiem dobrej jakości, szczególnie jak na telefon komórkowy. Aparat jest dobrze zamaskowany w obudowie, tak szybko się nie porysuje pomimo braku jakiejkolwiek zasłony. Niestety, drugą kamerkę nie możemy zrobić zdjęcia. Flash możemy ustawić jako włączony cały czas (świeci się tylko i wyłącznie podczas robienia zdjęcia, nie możemy włączyć diodki żeby się non stop świeciła jak to miało miejsce w Samsungu D900i), ale także możemy włączyć tryb automatyczny- flash będzie sam się włączał tylko w ten czas, kiedy będzie taka potrzeba. Jest opcja nagrywania filmików z włączonym flashem. Podczas robienia zdjęcia, diodka najpierw lekko się zaświeca, później mocniej.
W aparacie najbardziej zaskoczyło mnie to, że jadąc w tramwaju przez szybę mogę zrobić nierozmazane zdjęcie- tego jeszcze w żadnym innym telefonie nie widziałem. Ogromny plus.

Przykładowe zdjęcia wykonane telefonem (niesprzyjające warunki, zdjęcia wykonane w ruchu):

Zdjęcie wykonane podczas jazdy w tramwaju:
Filmiki- niestety, tutaj Samsung zrobił krok w tył. Możemy nagrywać je w maksymalnej rozdzielczości 176x144 znaną z SE oraz większości modeli Nokii.
Oczywiście mamy możliwości dodawania różnych efektów, ramek, zmiany rozdzielczości (zoom nie działa w maksymalnej rozdzielczości), oraz wiele innych funkcji, które są standardem w telefonach komórkowych. Jako nowość pojawiła się opcja zapisu zdjęć bezpośrednio na karcie pamięci.
Dyktafon
Jakość nagrań jest dobra (patrząc pod kątem telefonu komórkowego), pliki zapisywane są w formacie amr. Niestety, za dużo sobie nie nagramy- możemy nagrać za jednym razem maksymalnie 5 minut.
Karta pamięci
Telefon obsługuje karty pamięci microSD HC do 8 giga. Do telefonu kupiłem sobie kartę Sandiska 2 giga, która sprawuje się idealnie. Tutaj kolejne zaskoczenie- telefon w ogóle nie zacina się przy mocno „zapchanej” karcie. Zrobiłem test- usunąłem na komputerze wszystkie foldery, skopiowałem różne pliki (głównie muzykę) wprost na kartę pamięci tak, żeby zapełnić 2GB. Pliki normalnie można przeglądać, telefon nawet na chwilkę nie zwolnił. Ogromne zaskoczenie! W starym D900i miałem kartę o pojemności 1 giga i przyznam szczerze, że telefon czasami potrafił zwolnić (szczególnie, gdy przeglądałem zdjęcia). Tutaj możemy zapomnieć o tym problemie. Karta pamięci znajduje się z boku telefonu, jest zasłonięta zaślepką. Żeby wyciągnąć kartę pamięci nie trzeba ściągać obudowy, ani wyłączać telefonu.
Wyświetlacz
Wyświetlacz- jak to przystało na Samsungach jest naprawdę bardzo wysokiej jakości. Pomimo tego, że wyświetlacz jest dość niskiej rozdzielczości (176x220 px), jest naprawdę bardzo dobry. Kolory są żywe, dobrze odzwierciadlanie. Wyświetlacz jest bardzo duży jak na taki telefon- 2,1”. Jednakże boli rozdzielczość- gdyby Samsung dał tutaj 320x240 px wyświetlacz byłby świetny.

Przeglądarka plików biurowych
Koreański producent oferował już wcześniej oferował w swoich biznesowych telefonach funkcję podglądu plików biurowych. Niestety, tylko podglądu. Przeglądarka działa stabilnie, ale przy większych PDFach czasami trzeba chwilkę odczekać. Możemy przybliżać teksty, włączyć widok pełnoekranowy. Mimo wszystko na dłuższą metę przeglądanie plików .doc, .pdf nie jest bardzo komfortowe.
Podstawy
Profile telefonu
Nowość u koreańskiego producenta. Do dyspozycji mamy profile: normalny, milczy, samochód, spotkanie, na zewnątrz oraz tryb offline (tzw. Samolotowy). Każdy z profili możemy dopasować pod siebie, możemy je edytować w dowolny sposób.
Mamy także możliwość włączenia wibracji razem z dzwonkiem na połączenia przychodzące jak i wiadomości SMS. Mamy także możliwość zmiany dźwięku wiadomości na swój dowolny, ale nie może być w formacie MP3. Zapewne jest to bardzo dobra wiadomość dla wielu osób. Dźwięk dzwonka jest bardzo głośny, nie ma problemu z odebraniem telefonu w autobusie bądź centrum miasta.
Książka telefoniczna
Na pewno możemy zapomnieć o tym, że nie zmieścimy wszystkich swoich kontaktów. Pamięć książki telefonicznej to aż 1000 pozycji. Książka jest bardzo rozbudowana. Mamy możliwość dodania do każdego kontaktu numeru telefonu stacjonarnego, e-mail, grupę, identyfikator rozmówcy, przypisać dany numer do szybkiego wybierania, przypisać dowolny dzwonek, zapisania notatki do kontaktu. Opcje udostępnione są dopiero po skopiowaniu kontaktów z karty SIM do pamięci telefonu. Nic dodać, nic ująć.
Spis połączeń
Wystarczy nacisnąć „zieloną” słuchawkę, żeby zobaczyć całą historię połączeń. Otwiera nam się lista wszystkich ostatnich połączeń. Mamy także trzy osobne zakładki: odebrane, nieodebrane oraz wykonane. Gdy podświetlimy daną pozycję, widzimy numer telefonu, ilość połączeń, datę oraz godzinę połączenia. Lepiej nie mogłoby być.
Menu
Zwykłe standardowe menu od Samsunga. Niestety, na początku po przejściu z Nokii będzie ciężko się połapać, ponieważ zapamiętuje ono ostatnie wybierane przez nas funkcje.
Podsumowanie
Muszę przyznać, że telefon trafia do każdej grupy docelowej. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Dla starszych producent przygotował duże, ładne i przede wszystkim czytelne klawisze, oraz dużą i czytelną czcionkę na wyświetlaczu. Dla osób modnych, którzy szukają eleganckiego telefonu- ładna metalowa, porządna obudowa sprawia, że telefon jest modny i wygląda na wyższą klasę. Dla osób, które chcą korzystać z multimediów- porządny aparat, odtwarzacz MP3, karty pamięci, radio oraz wiele wiele innych dodatków. Sam osobiście muszę przyznać, że za te pieniądze (za telefon zapłaciłem 360 PLN) nie kupi się nic lepszego na dzień dzisiejszy.
Plusy:
+ Prostota i wygoda;
+ Stosunek cena/jakość/funkcjonalność;
+ Porządna, a zarazem elegancka obudowa wykonana z tworzywa o bardzo wysokiej jakości;
+ EDGE, 3G;
+ Radio z RDS;
+ Odtwarzacz MP3;
+ Aparat 2 MPx z Flashem bardzo wysokiej jakości;
+ Bardzo dobra bateria;
+ Bardzo dobry zasięg;
+ Obsługa kart pamięci microSDHC do 8GB;
+ Przyzwoity głośniczek;
+ Wygodny edytor wiadomości;
+ Szybkość działania;
+ Wysoka jakość połączeń;
+ Obsługa czterech zakresów pracy (900/1800/1900/2100MHz);
+ Bluetooth® z obsługą A2DP;
+ Bardzo rozbudowane i funkcjonalne aplikacje;
+ Bardzo dobry i duży wyświetlacz na swoją klasę;
+ Łatwa komunikacja z komputerem (bez jakiegokolwiek oprogramowania karta pamięci jest widziana jako dysk przenośny);
+ Przeglądarka plików biurowych;
+ Równomiernie podświetlona klawiatura z bardzo czytelną czcionką;
+ Pokazywanie czasu trwania rozmowy;
+ Tryb „Tylko UMTS”.
Minusy:
- Brak możliwości robienia zdjęć za pomocą dodatkowej kamerki;
- Bardzo nieproporcjonalny wskaźnik poziomu baterii;
- Radio podczas słuchania przez głośnik jest zdecydowanie za ciche;
- Brak funkcji latarki;
- Pliki wysyłane za pomocą Bluetooth’a zapisują się w pamięci telefonu;
- Niska rozdzielczość filmów;
- Dyktafon nagrywa maksymalne nagrania o długości 5 minut;
- Brak equalizera w odtwarzaczu MP3.