DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #102658  autor: Wąglik
 05 wrz 2006, 20:18
Witam!

Jak myślicie, ceny smsów w pakietach są coraz tańsze (np 0,5gr) czy któryś operator wprowadzi 612 znakowe smsy zamiast 160 znakowych? Czy w jakimś kraju w ogóle tak jest? Czy to jest technicznie możliwe? Na przykład wysyłając sms z bramki orange mam do dyspozycji 612 znaków i idzie to jako 1 sms... ale to bramka...

Do tego kwestia "national chars" polskich znaczków... objętość sms-a spada do bodaj 120 znaków:(


a może sms-y odejdą w przeszłość i będziemy wysyłaś tylko MMS-y..? Ich cena też jest coraz niższa...

 #102662  autor: D@rio
 05 wrz 2006, 20:23
masz fantazję ;-)

Obrazek

 #102663  autor: ywis
 05 wrz 2006, 20:24
Co do bramki Orange, to się pomyliłeś, bo te 612 znaków nie jest wysyłane w jednym sms jak piszesz, tylko ten sms jest dzielony na cztery mniejsze, zauważ jak będziesz wysyłał następnym razem sms ze strony Orange właśnie.

A jeśli chodzi o to, czy jakiś operator wprowadzi opcje wysyłania sms o 612-tu znakach, to wątpie, raczej też nie ma takiej możliwości technicznej, aczkolwiek nie znam się.

 #102668  autor: kosaz
 05 wrz 2006, 20:28
smsy odejda do lamusa za kilka lat

 #102669  autor: D@rio
 05 wrz 2006, 20:29
kosaz pisze:smsy odejda do lamusa za kilka lat
nic nie odejdzie od lamusa. Ta usługa się świetnie sprzedaje i obroty z Niej ciągle rosną. W dodatku z roku na rok, liczba SMS-ów wysyłanych jest coraz większa...

Obrazek

 #102670  autor: ywis
 05 wrz 2006, 20:30
kosaz pisze:smsy odejda do lamusa za kilka lat
Wątpie, bo ceny innych usług bardzo wolno idą w dół, aczkolwiek już teraz opłaca się wysyłać MMS zamiast SMS jeśli ma się do wysłania jakąś większą wiadomość. Takie moje zdanie.
 #102678  autor: D@rio
 05 wrz 2006, 20:33
Jak myślicie, ceny smsów w pakietach są coraz tańsze (np 0,5gr) czy któryś operator wprowadzi 612 znakowe smsy zamiast 160 znakowych? Czy w jakimś kraju w ogóle tak jest? Czy to jest technicznie możliwe? Na przykład wysyłając sms z bramki orange mam do dyspozycji 612 znaków i idzie to jako 1 sms... ale to bramka...
Na wszystkie te odpowiedzi brzmi odpowiedż: NIE. Technicznie każdy SMS to 160 znaków. Dlaczego? A dlatego że SMS to wiadomość wysyłana z telefonu GSM, zawierająca nie więcej niż 160 znaków alfanumerycznych kodowanych na 7 bitach lub nie więcej niż 140 bajtów danych w postaci binarnej, zgodnie z normami ETSI GSM. W przypadku jednorazowego przesłania wiadomości, zawierającej więcej niż 160 znaków alfanumerycznych lub więcej niż 140 bajtów danych w postaci binarnej, tekst lub dane są dzielone na odpowiednią liczbę SMS-ów, z których każdy obciążany jest opłatą indywidualnie, zgodnie z cennikiem danego operatora. W przypadku przesyłania wiadomości, zawierającej polskie znaki (np.: ą, ę, ł), z wykorzystaniem aparatu telefonicznego, kodującego polskie znaki (tryb UNICODE), długość wiadomości wynosi maksymalnie 70 znaków alfanumerycznych.

Do tego kwestia "national chars" polskich znaczków... objętość sms-a spada do bodaj 120 znaków:(
odpowiedziałem już wyżej - 70 znaków nie 120.
a może sms-y odejdą w przeszłość i będziemy wysyłaś tylko MMS-y..? Ich cena też jest coraz niższa...
przeczytaj moją odpowiedź na pytanie kosaza.

Obrazek

 #102751  autor: nstn
 06 wrz 2006, 00:26
uwazam ze SMS'y nie odejdą do lamusa, a przynajmniej nie calkowicie, co wynika z natury ludzkiej, a nie samych cen, ponieważ jest wiele osob które wolą napisac sms'a zamiast dzwonic (np.wstydzą się, nie chcą przeszkadzać, nie chcą być natarczywe itp.)

 #102765  autor: Wąglik
 06 wrz 2006, 10:08
no dobra, ja mam rzadko spotykany telefon BIRD M08 i tam nie mam 160 znaków tylko od początku sms-a odlicza mi od 612... to może w Chinach nie dzielą się te smsy... zreszta te ich chińskie znaczki pewnie wiecej tych bitów zajmują... ja używam angielskiego / nawet polskich znaczków nie mam..

A z bramki orange JAK NAJBARDZIEJ sms ma 612 znaków i chociaż w telefonie może przyjść podzielony to tam sie liczy jaklo JEDEN SMS! sam to zauważyłem niedawno i teraz długie smsy wolę wysyłać z bramki...

A i dawno nie widziałem telefonu z ograniczeniem do 160 znaków... może mój niegdysiejszy siemens m35...

 #102776  autor: Klusek
 06 wrz 2006, 11:16
dr_martin pisze:no dobra, ja mam rzadko spotykany telefon BIRD M08 i tam nie mam 160 znaków tylko od początku sms-a odlicza mi od 612... to może w Chinach nie dzielą się te smsy... zreszta te ich chińskie znaczki pewnie wiecej tych bitów zajmują... ja używam angielskiego / nawet polskich znaczków nie mam..

A z bramki orange JAK NAJBARDZIEJ sms ma 612 znaków i chociaż w telefonie może przyjść podzielony to tam sie liczy jaklo JEDEN SMS! sam to zauważyłem niedawno i teraz długie smsy wolę wysyłać z bramki...

A i dawno nie widziałem telefonu z ograniczeniem do 160 znaków... może mój niegdysiejszy siemens m35...
To, że telefon odlicza od 612 znaków nic nie oznacza, po prostu możesz "za jednym zamacham" tyle napisać, ale to nie zmini fakty, że telefon i tak wyśle tego smsa w częściach a Ty za każdą część zapłacisz :) Teraz chyba już każdy telefon potrafi wysyłać "długie" smsy, ale tak naprawdę one tylko tak wyglądają, bo to telefon po odebraniu łączy je w całość dla łatwiejszego i wygodniejszego czytania :) A co do bramki Orange i liczenia długich smsów jako jednego to jest to tylko liczenie i nic więcej :)

Obrazek
Obrazek

 #102780  autor: Kaczy
 06 wrz 2006, 11:43
Ja w Siemensie mam 760 znaków. Ale obok tego jest cyferka 1. Jak przekroczę 160 znaków to wyskakuje 2.
Ta usługa nazywa się "długie wiadomości". Jednak sms dalej ma 160 znaków. Po prostu, tak jak Klusek napisał, telefony potrafią łączyć kilka sms`ów w jeden.

Chociaż znam 1. telefon, który tego nie potrafi. To Sony J6. Tam jak wyślesz dłuższą wiadomość to dostaje się 2 sms`y z treścią <dane>.
W innych telefonach (stare Mitsubushi) po prostu przychodzą 2 sms`y pod rząd- przedzielone.

...::: Made for loneliness :::...