• Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #368871  autor: ziomq
 09 lis 2009, 19:20
Czy dobrze odpowiedziałem na pytanie ?
Dlaczego przy transmisji bezpołączeniowej nie można ustawić transmisji
mowy (kiedy stosuje się wyjątki)?
Transmisja bezpołączeniowa jest zawodna czyli oznacza to brak gwarancji że odbiorca odbierze pakiet. Nie istnieją potwierdzenia wysyłanych pakietów. Nie wymaga ustanawiania połączenia w celu przekazania informacji. Komunikaty są po prostu przesyłane bez sprawdzania, czy dotarły do adresata więc rozmowa może zostać przerwana/rwana.
Wyjątek to CB radio ????

 #368875  autor: Patryk_
 09 lis 2009, 19:38
Nie wiem,co masz na myśli poprzez "transmisję bezpołączeniową"...
PTT ?

[ Dodano: 2009-11-09, 19:45 ]
ziomq pisze:Wyjątek to CB radio ????
CB radio nie ma nic wspólnego z sieciami komórkowymi.
To jest analogowy system (nie sieć !) rozsiewczy typu "każdy do każdego",gdzie liczy się tylko poziom sygnału,nic więcej - słabsze stacje są zagłuszane przez stacje mocniejsze,i tym bardziej brak jakiegokolwiek potwierdzenia dostarczenia informacji (no chyba,ze "białkowe potwierdzenie" ;) )

 #368891  autor: ziomq
 09 lis 2009, 20:15
Tylko to znalazłem na ważniaku
Komunikacja połączeniowa zakłada, że zanim nastąpi właściwa wymiana informacji następuje etap połączenie (spotkania, nawiązania rozmowy, itd.), dopiero po nawiązaniu połączenia możliwa jest dalsza komunikacja. Przez analogię do sytuacji z życia codziennego można to przybliżyć jako rozmowę pomiędzy dwoma osobami.

Komunikacja bezpołączeniowa nie wymaga ustanawiania połączenia w celu przekazania informacji. Komunikaty są po prostu przesyłane bez sprawdzania, czy dotarły do adresata. Taki sposób komunikacji można porównać do przesyłania tradycyjnej poczty, gdzie zwykle nie wiemy, czy adresat jest w danej chwili w stanie odebrać wiadomość. Innym przykładem może być wysyłanie wiadomości SMS, czy też e-maila.

Chodzi ogólnie o transmisję mowy

 #368893  autor: Patryk_
 09 lis 2009, 20:24
Czyli po ludzku komunikacja nie w czasie rzeczywistym,bez komutowania bezpośredniego głosowego kanału rozmównego między rozmówcami.
Możesz np.wysłać za pomocą MMS plik audio z nagranym Twoim głosem.
Albo poczta głosowa.

 #368899  autor: Kaczy
 09 lis 2009, 20:38
Patryk_ pisze:Nie wiem,co masz na myśli poprzez "transmisję bezpołączeniową"...
Może chodzi o protokoły bezpołączeniowe? :)
Jest coś takiego jak UDP i TCP, które są wykorzystywane w sieciach internetowych i komórkowych jako protokoły do przesyłu danych - w tym głosu.
Jeżeli dobrze pamiętam w wideokonferencjach w sieci IP używany jest protokół UDP.

...::: Made for loneliness :::...

 #369334  autor: Marcin_7
 11 lis 2009, 23:33
Ziomq, staraj się wyrażać myśli w sposób precyzyjny. Ciężko dociec, o co Ci chodzi.

W sieci szkieletowej używana jest komutacja pakietów (stosowana dla przesyłania danych
nie związanych z głosem), oraz komutacja łączy dla przesyłania danych związanych z głosem lub wideo rozmową.

Jak sądzę komutacje pakietów nazywasz "transmisją bezpołączeniową".
Podczas komutacji łączy pomiędzy siecią radiową, centralą MSC i pomiędzy innymi centralami biorącymi udział w połączeniu zostają zarezerwowane zasoby na daną rozmowę i przez cały czas trwania rozmowy strumień danych ma zapewnioną przepustowość 64 kb/s.

W komutacji pakietów nie rezerwuje się zasobów dla danej transmisji (bo np. podczas korzystania z internetu raz przesyła się więcej danych, raz mniej i nie wiadomo by było ile przepustowości zarezerwować na czas transmisji).
Może się zdarzyć (i zdarza się), że transmisje które już trwają zwiększają ilość przesyłania danych i dochodzi do przeciążenia a w konsekwencji wszystkim transmisją spada przepustowość. Jak by rozmowę też puszczać
przez sieć pakietową, to też mogło by jej ograniczyć przepustowość poniżej 64 kb/s, a ta wartość jest potrzebna przez cały czas trwania połączenia do przesyłania głosu.