DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #1156760  autor: DyndaS
 31 sie 2023, 13:33
Witam,

Mam dziwny problem z Play LTE oraz T-Mobile LTE w grze Assetto Corsa Competizione. Na start już nie jest w stanie znaleźć/pingować 2/3 serwerów, a po odświeżeniu listy spada to często na 10-20 z 1500, albo nie jest w stanie znaleźć nic. Na T-mobile jest jeszcze gorzej mam wrażenie, bo na play chwilę potrafiło to podziałać. Jak wejdę na serwer i wszystko działa, to działa, ale czasem bywa, że samochody innych graczy się nie wczytają i już d@@a. Czat o dziwo jakby wtedy działał, ale nie wiem czy za każdym razem, ale bywało, że widziałem wypowiedzi innych.

Jednocześnie gdy to się dzieje to bardzo często odcina totalnie łącze. Połączenie jest niby widoczne, ale w praktyce jakby go w ogóle nie było, bo żadna strona się nie wczytuje, a np. wykop.pl pokazuje, że "jesteś offline". Po pewnej chwili jak np. 1 minuta połączenie wraca, ale tak jakby to łączenie się z tymi serwerami w ACC te nety LTE paraliżowało.

Dodam też, że na radiówce lokalnego dostawcy, która ma obecnie większą awarię i nie wiem czy dalej to będę miał wszystko działało prawidłowo pomijając fakt samej stabilności łącza.

Play LTE sprawdzane przez telefon na Piexel 4a 5G oraz przez modem Huawei E3372. Dokładnie to samo zachowanie.

Jeśli chodzi o T-mobile, to używam obecnie ich zewnętrznej anteny 5G z pominięciem routera, ale jak wspomniałem, to mam wrażenie, że działa jeszcze gorzej jeśli chodzi o opisywany problem.


Jakiś pomysł co może być nie tak i ewentualnie jak to naprawić?
 #1156764  autor: marcin19883
 31 sie 2023, 15:43
Pokaż speedtesty Playa i T-mobile. Internet mobilny nie nadaje się do gier, którę wymagają niskiego pingu. Ewentualnie musiałbyś mieć szczęście i łączyć się z mało obciążoną stacją i z bardzo dobrym zasięgiem.
 #1156765  autor: DyndaS
 31 sie 2023, 15:53
Akurat transfery i pingi a bardziej ich stabilność nie mają nic do tego, bo są zdecydowanie lepsze niż na radiówce.

Jak już załaduje mi się poprawnie serwer jak i lokalizacja pozycji innych graczy, to wszystko działa zdecydowanie lepiej niż na radiówce.

Problem jest zupełnie innego typu.

Na t-mobile wyniki są na pewno lepsze, ale powodem tego głównie jest zapewne zewnętrzna antena.

Tutaj masz wynik z 15:49
Obrazek

Download w ciągu dnia z reguły utrzymuje się powyżej 100 Mbit. Najniżej ile widziałem, to chyba 70-80.
 #1156766  autor: DyndaS
 31 sie 2023, 17:02
DoubleHitzPL pisze:
31 sie 2023, 15:30
Spróbuj otworzyć porty tej gry w routerze, porty znajdziesz na internecie
Nie używam w ogóle routera przy obecnym t-mobile (aczkolwiek takowy posiadam dołączony), a przy play, to jest modem Huawei E3372 lub telefon Pixel 4a 5G z zupełnie innym numerem. Problem jest tego samego typu.

Rozwiń proszę więc temat co i jak zrobić, to spróbuję.
 #1156768  autor: MariuszY
 31 sie 2023, 17:59
DyndaS pisze:
31 sie 2023, 15:53
Download w ciągu dnia z reguły utrzymuje się powyżej 100 Mbit. Najniżej ile widziałem, to chyba 70-80.
DL czy UL łącza nie ma zbyt wiele do rzeczy - liczy się połączenie z serwerami gry, a te mogą być bardzo daleko (w znaczeniu trasy jaką zestawiane jest połączenie). Sam pamiętam jak z katalogiem bibliotecznym w moim mieście w PL łączyłem się przez Frankfurt :wink:
 #1156775  autor: DyndaS
 31 sie 2023, 22:47
MariuszY pisze:
31 sie 2023, 17:59
DL czy UL łącza nie ma zbyt wiele do rzeczy - liczy się połączenie z serwerami gry, a te mogą być bardzo daleko (w znaczeniu trasy jaką zestawiane jest połączenie). Sam pamiętam jak z katalogiem bibliotecznym w moim mieście w PL łączyłem się przez Frankfurt :wink:
Pingi są stabilniejsze niż na radiówce, która pod względem wyszukiwania/pingowania serwerów czy łączenia z nimi działała git.

Jednak widać, że problem jest powiązany z samym połączeniem LTE lub w każdym razie pośrednio. Dlatego, że bardzo często wtedy też odcina tego neta pomimo widocznego połączenia podczas pingowania listy serwerów lub łączenia się z jakimś z nich. Strony się nie ładują lub/oraz pokazują, że jestem offline przez tą minutę.

Tak jak napisałem w pierwszym poście zarówno przy play jak i t-mobile ten sam typ problemu.
marcin19883 pisze:
31 sie 2023, 17:56
Tu masz poradnik jakie porty otworzyć w routerze https://portforward.com/assetto-corsa-competizione/
Będę musiał to sprawdzić jak znajdę czas. Aczkolwiek nie jestem zbyt optymistycznie nastawiony w temacie tego czy to cokolwiek pomoże.
 #1157069  autor: DyndaS
 05 wrz 2023, 15:00
Nie miałem czasu więcej coś samemu posprawdzać, ale dostałem w między czasie taką odpowiedź:
Dzień dobry,

Szanowny Panie,

Informuję, iż zapoznałem się z przedstawioną sprawą.

Przedstawiony problem uzależniony jest od ustawionego typu NAT dla naszych usług. W standardzie jest to NAT 3 co może powodować opisane przez Pana problemy z rozgrywką multiplayer.

Niestety nie dokonujemy konfiguracji sieci i nie zmieniamy typu NAT w takich przypadkach jak Pański.

Przykro mi jeśli przekazane przeze mnie informacje nie spełnią Pana oczekiwań, jednakże w zaistniałej sytuacji nie pozostaje mi nic innego jak przedstawić niniejsze wyjaśnienia.

Z poważaniem
Konsultant ds.Reklamacji i Obsł.Klienta
Czy w związku z tym ta zabawa w otwieranie portów w routerze coś zmieni?
 #1157255  autor: IC_Current
 09 wrz 2023, 10:24
O matko i córko. Forum techniczne a ktoś poleca otwierać porty bez publicznego adresu IP. Ignorancja techniczna poziom 100. Równie dobrze możesz sobie otworzyć drzwi od pokoju nie mając klucza do drzwi zewnętrznych. Czyli jak w mieszkaniu- wychodząc z mieszkania otwierasz klamkę i idziesz gdziekolwiek do sklepu (serwera w Internecie) bez jakichkolwiek problemów. Ale nikt obcy do Ciebie do mieszkania nie wejdzie, bo jest zamknięte i tylko Ty lub dozorca ma ( operator) ma klucz. I otwarte drzwi w pokoju nie maja tu nic do rzeczy.
Adres publiczny I przekierowanie portów jest Ci potrzebne tylko w sytuacji gdy grasz P2P. Gdy używasz serwerów pośredniczących, adres publiczny musi posiadać tylko ten serwer.
Co do problemu - błędy trasowania w Play lub u jego dostawców Tier 1, przeciążone trasy i niskie priorytety albo błędy w konfiguracji QoS lub firewalla gdzieś po drodze.
Zgłaszać reklamację PISEMNIE, ze zrzutami ekranu w z błędami komunikacji. Choć znając życie oleją Cię, a jak będziesz upierdliwy to rozwiążą umowę bez kosztów, ale problemu nie naprawią. Dopiero jak tysiac osób to samo zgłosi, to sie wezmą do roboty.
 #1157263  autor: DyndaS
 09 wrz 2023, 16:17
Tzn. ja przypuszczałem już, że otwieranie tych portów nic nie da, ale spróbowałem mimo wszystko.

Ogólnie z tego co się dowiedziałem to właśnie t-mobile jest NAT 3, a więc to samo pewnie i play.

T-mobile nie chce tego zmienić i mi powiedzieli, że mogę odstąpić od umowy. Nam niby dalej ten 30-dniowy okres próbny.
Teraz pewnie bez problemu zrezygnuję, a pytanie jak później.

Ogólnie od lat męczę lokalnego dostawcę o światłowód, ale ostatnio ponownie się przeszedłem po okolicy i robią kurtyzanę z logiki, albo po prostu im się nie chce/nie opłaca w tym momencie tu wchodzić, bo mają gdzie indziej większe inwestycje.

Aczkolwiek jest cień szansy, że ten światłowód uda mi się załatwić. Ale jeśli już, to pewnie październik/listopad.

Teraz tylko pytanie jak do tej pory przetrwać, bo t-mobile bym musiał w przyszłym tygodniu zwrócić. Czy mi tak chętnie dadzą ponownie na próbę, to mam pewne wątpliwości.

Aczkolwiek równie dobrze może być tak, że tego światłowodu mi nie założą, co by było totalnym absurdem w związku z tym co się rozeznałem chodząc po okolicy i patrząc na przyłączenia, ale może tak być...
 #1157350  autor: muddy
 11 wrz 2023, 18:25
Uh... co niby T-Mobile miałoby zmienić?

Po pierwsze, "typ NAT" to określenie nietechniczne. NAT to Network Address Translation i dotyczy 99% łączy "konsumenckich". U zarania internetu każde podłączone do sieci urządzenie miało swój unikalny adres IP i (w uproszczeniu) każde urządzenie mogło "rozmawiać" bezpośrednio z każdym, znając ten adres IP.

Niestety, przestrzeń adresowa IPv4 jest zbyt mała, by "zmieścić" wszystkie urządzenia, wymyślono więc NAT: pewne zakresy adresacji (w domowych routerach przeważnie stosuje się adresację 192.168.x.x) zostały określone jako "prywatne" i routery sieciowe domyślnie nie przenoszą ruchu z taką adresacją. Router nazwijmy to "dostępowy" dostaje publiczny adres IP (stały lub - w łączach konsumenckich, w tym w sieciach komórkowych - dynamiczny, czyli "losowy" z pewnej puli, przydzielany na czas połączenia). Urządzenia za takim routerem stosują "wewnątrzną" adresację. Jeżeli urządzenie chce komunikować się z urządzeniami w Internecie, musi zainicjować połączenie - wówczas - w uproszczeniu - router "zapamiętuje", że dane połączenie do google.com "wyszło" z tego adresu wewnętrznego, "podmienia" adres na swój publiczny, a następnie - po nadejściu odpowiedzi - z powrotem "podmienia" adres na prywatny - i to jest właśnie NAT. Tak działa większość sieci "domowych".
Oczywiście łatwo zauważyć, że w takim scenariuszu połączenie zawsze musi inicjować urządzenie "wewnętrzne", bo urządzenie z Internetu nie ma jak "dotrzeć" do niego, bo nie ma możliwości poznania ani komunikowania się z prywatnym adresem.
Jednak i na to są sposoby: można w routerze dostępowym skonfigurować albo "przekierowanie portów", czyli określić, że jeżeli ktoś z zewnątrz wysyła coś na dany port, to należy od razu przekierować na specyficzny adres wewnętrzny. Drugi sposób - nazywany trochę niefortunnie DMZ - polega na technicznie na przekierowaniu WSZYSTKICH portów, czyli cały ruch przychodzący na adres publiczny jest domyślne wysyłany na wybrany adres prywatny (oczywiście z wyjątkiem połączeń inicjowanych wcześniej przez inne urządzenia, do których przychodzą odpowiedzi).
Trzeba jednak zauważyć, że taka konfiguracja NIE LEŻY po stronie operatora - należy ją wykonać na własnym routerze "dostępowym". Jak to się robi i czy w ogóle jest to możliwe - zależy do routera.
I teraz - do sedna. PlayStation (? chyba) wymyśliło sobie nazwy NAT typ 1/2/3 gdzie NAT 1 to NIE JEST NAT - czyli urządzenie, którego to dotyczy, ma publiczny adres IP. NAT 2 oznacza, że zostało skonfigurowane albo przekierowanie określonych portów do urządzenia, którego ma to dotyczyć, albo to urządzenie jest skonfigurowane jako DMZ (czyli otrzymuje cały ruch przychodzący).
NAT 3 natomiast to standardowa konfiguracja, czyli w świecie sieci po prostu NAT: urządzenie w sieci wewnętrznej może inicjować połączenia i router je obsługuje przez translację adresów, ale urządzenie z zewnątrz nie może połączenia zainicjować.

Microsoft wymyślił sobie inną nomenklaturę: zarówno adres publiczny, jak i przekierowanie/DMZ to NAT Open (czyli możliwość inicjowania połączenia z zewnątrz na urządzenie wewnętrzne, niezależnie od sposobu w jaki to się odbywa), urządzenie za NATem bez przekierowania/DMZ to NAT Strict. A jeśli "trochę działa, ale nie do końca", bo np. nie wszystkie porty są przekierowane, to nazywają to NAT Moderate.

Reasumując: jeśli jesteś w stanie skonfigurować router w ten sposób, by przekierować wszystkie lub wybrane porty na wybrane urządzenie wewnętrzne to "masz NAT 2" a T-Mobile nie ma tu nic do rzeczy.

Jest jeszcze jeden, bardziej skomplikowany przypadek: sam operator stosuje NAT w swojej sieci dostępowej - router, którego używasz, nie dostaje publicznego adresu, tylko jakiś prywatny w sieci operatora i NAT (czyli translacja adresów) odbywa się w sieci dostępowej, a nie "domowej". Wówczas przekierowanie portów nic nie da. Nie wiem, czy tak jest u operatorów komórkowych. Nie wiem, jak to wygląda w T-Mobile - w Orange RACZEJ nie, chyba że stosuje się IPv6 zamiast IPv4 - tu jest zupełnie inna para kaloszy :D Jeżeli faktycznie T-Mobile stosuje własnego NATa, to nie jest to kwestia decyzji że chcą czy nie chcą tego zmienić, to kwestia wybranej architektury sieci.

MM
 #1157395  autor: IC_Current
 12 wrz 2023, 20:56
Nie wiem, jak to wygląda w T-Mobile - w Orange RACZEJ nie, chyba że stosuje się IPv6 zamiast IPv4 - tu jest zupełnie inna para kaloszy :D Jeżeli faktycznie T-Mobile stosuje własnego NATa, to nie jest to kwestia decyzji że chcą czy nie chcą tego zmienić, to kwestia wybranej architektury sieci.
Wszystki sieci komórkowe mają LSNAT a klienci adres prywatny. W O I Plus w niektórych taryfach jest publiczny dostępny dla konsumentów. W Play całkowicie niedostępny dla konsumentów a w T podobno niektórzy mogą wykupić w określonych taryfach. W taryfach biznesowych dostępny za dopłatą oprócz Play, gdzie też brak, choć podobno trwają testy testy dla niektórych taryf biznesowych.
 #1157685  autor: DyndaS
 21 wrz 2023, 13:26
Byłem w salonie zwrócić ten t-mobile. Nikt nie widział o co mi chodzi, a tłumaczyłem na różne sposoby, ale to podobno placówka partnerska. Babka po długiej chwili czytania stwierdziła, że to faktycznie chyba tylko dla firm, a że dla prywatnych to się nie da.
Jednak coś tam niby chciała mi zaznaczyć pomimo wywalania komunikatu, że dla mnie to działać nie będzie przy tej umowie, ale nie miałem czasu tego testować, a zostawały ostatnie godziny na dobrą sprawę na ten zwrot.


Dalej czekam na informację w temacie światłowodu i pewnie sobie jeszcze z tydzień, a może i lepiej poczekam, potem jeszcze kwestia przyłączenia o ile w ogóle.

Jednak wpadło mi ostatnio to w temacie czegoś przejściowego:
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/tar ... m-za-10-zl

Myślicie, że jak wsadzę to do modelu huawei E3372, to będzie śmigać?

Na upartego bym mógł niby stary telefon podłączyć jako modem.
 #1157694  autor: IC_Current
 21 wrz 2023, 17:26
"Jednak wpadło mi ostatnio to w temacie czegoś przejściowego:
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/tar ... m-za-10-zl"
A jak myślisz, skoro to ta sama infrastruktura i taryfa dla klienta indywidualnego?
 #1157696  autor: DyndaS
 21 wrz 2023, 20:19
IC_Current pisze:
21 wrz 2023, 17:26
"Jednak wpadło mi ostatnio to w temacie czegoś przejściowego:
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/tar ... m-za-10-zl"
A jak myślisz, skoro to ta sama infrastruktura i taryfa dla klienta indywidualnego?
Myślę, że to co miałem w t-mobile ostatnio mi blokowało transfery i latało 0,05 albo 0,05 Mbit chyba. Nie jestem pewien, ale blokowało definitywnie co w sumie tez mi potwierdził czat t-mobile.

"Usłyszałem", że blokują działanie z innymi urządzeniami cokolwiek by to znaczyło w tym przypadku
 #1157700  autor: IC_Current
 21 wrz 2023, 22:43
"Myślę, że to co miałem w t-mobile ostatnio mi blokowało transfery i latało 0,05 albo 0,05 Mbit chyba."
No i dobrze myślałeś. Skoro TM ma bajzel w konfigu w rdzeniu sieci lub w warstwie dystrybucji, to inna karta tego nie zmieni.

""Usłyszałem", że blokują działanie z innymi urządzeniami cokolwiek by to znaczyło w tym przypadku"
To znaczy, że na czacie pracują przygłupy z łapanki i piszą co im się w małych główkach ubzdura.
Jedyne blokady są, gdy masz kartę SIM z oferty głosowej z "nielimitowanym" pakietem danych. Jak jej użyjesz w routerze to masz no-limit na dane wynoszącyrówne 0GB.
 #1157726  autor: DyndaS
 23 wrz 2023, 02:12
IC_Current pisze:
21 wrz 2023, 22:43
"Myślę, że to co miałem w t-mobile ostatnio mi blokowało transfery i latało 0,05 albo 0,05 Mbit chyba."
No i dobrze myślałeś. Skoro TM ma bajzel w konfigu w rdzeniu sieci lub w warstwie dystrybucji, to inna karta tego nie zmieni.

""Usłyszałem", że blokują działanie z innymi urządzeniami cokolwiek by to znaczyło w tym przypadku"
To znaczy, że na czacie pracują przygłupy z łapanki i piszą co im się w małych główkach ubzdura.
Jedyne blokady są, gdy masz kartę SIM z oferty głosowej z "nielimitowanym" pakietem danych. Jak jej użyjesz w routerze to masz no-limit na dane wynoszącyrówne 0GB.
No to pytanie, dlaczego z owym modemem Huawei E3372 nie chciało to działać poprawnie, a transfery były obcięte do stałych mega niskich wartości i wyniki były powtarzalne? Było to chyba 0,05 Mbit/s zarówno dla download jak i upload. Ewentualnie 0,5. Nie pamiętam dokładnie.

To, że w t-mobile pracują przygłupy, to doskonale wiem po kilku kontaktach z infolinią, aczkolwiek tutaj trochę by się to na pewien sposób pokrywało.

Po przełożeniu karty do ich modemu (anteny) latało git.

Sam modem niby jest oznaczony znaczkiem play, ale brałem go lata temu z allegro. No chyba, że modem sam w sobie robi jakieś ograniczenia przy karcie innej sieci.

Teraz to po prostu jako, że czekam na informację w sprawie światłowodu, a nawet jeśli się uda, to trochę to potrwa, a więc szukam jakiegoś rozwiązania na teraz.

Te 100GB ze starej oferty play, którą mam to mi bardzo oszczędnie używając starczy... o ile nie będę nic pobierał, ani nie trafi się jakaś większa aktualizacja jakieś gry itp.
Także wegetacja.
 #1157728  autor: IC_Current
 23 wrz 2023, 08:18
" No chyba, że modem sam w sobie robi jakieś ograniczenia przy karcie innej sieci."
To stary modem bez agregacji pasm. Już sie takiech nie używa. W dodatku jak wpadłeś w L800, a jest to prawdopodobne wewnątrz domu i z takimi miniaturowymi antenami to masz co masz. Chcesz wiedziec co jest przyczyną, to podaj parametry sygnału z urządzeń: nośna, RRSI, SNR itd.