DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

 #126398  autor: prezeswk
 22 lis 2006, 13:01
osb pisze:Oki, mam konkretne pytanie, uwaga;) ... kazdy kanal to okreslona czestotliwosc, wiadomo, ze cale pasmo jest podzielone na 3 operatorow, a kazdy operator dzieli na downlink i uplink->w dol(od BTSa do komorki)i w gore(od komorki do BTSa) ... i teraz na przyklad widze w netmonitorze kanal z ktorego akurat korzystam, powiedzmy kanal 10 (Plus GSM:)), tylko ja w promieniu 20 km.:)mam wlaczona komorke, wiec pozostale 7 szczelin czasowych jest wolnych (moge z nimi zrobic co chce), a jedna zajeta na BCCH. Stacja posiada 2 moduly TRX, wiec w sumie wolnych timeslotow jest 7(z pierwszego TRXa)+8(z drugiego) ... i teraz pytanie - na jakiej czestotliwosci (na jakim kanale) bedzie sie odbywala transmisja/polaczenie jesli akurat przyjdzie mi korzystac z tego drugiego TRXa? Czy to tez bedzie ten sam kanal nr 10 jak w przykladzie, czy to bedzie juz inny kanal, inna czestoliwosc?
Taki porzadny esej by sie przydal :p

Czasami wielkim problemem i stresem dla samego siebie jest chec dowiedzenia sie czegos, nie?:)
Moim zdaniem jest tak, ze wywolanie przychodzi w szczelinie pierwszej tego TRXa, ktorego w danej chwili widzi netonitor jako kanal rozsiewczy. Nazwijmy go TRX1. Nastepnie jesli wszystkie szczeliny tego TRX1 sa zajete, a BTS ma wiecej TRXow niz jeden, to wrzuca polaczenie na wolna szczeline nastepnego TRXa.
Obserwowalem w miejscach gdzie stoi 1 BTS (np latem nad morzem lub w miejscowosciach wiejskich), ze mimo tego, ze kanal rozsiewczy ma numer np 10, to rozmowa leci na kanale np 5 (widac to w czasie trwania rozmowy w chyba tescie 11 netmonitora), po zakonczeniu rozmowy znow wraca na kanal rozsiewczy 10. Ew uzywany jest hopping - w netmonitorze literka H i zmieniajace sie cyfry - czy sa to kanaly innych TRXow - tego nie wiem?, wtedy moim zdaniem rozmowa "lata" po poszczegolnych wolnych szczelinach wszystkich dostepnych TRXow, oczywiscie "lata" wedlug jakiegos tam algorytmu znanego BTSowio i telefonowi.
Inna sprawa to przerzucanie rozmowy na inne BTSy (czeste w miastach), przerzucanie miedzy GSM, a DCS, przerzucanie miedzy 2G a 3G.
Jak to jest w UMTSie - tzn sprawa pojemnosci stacji, jeszcze tego nie wystudiowalem.
Nie wiem, czy mam racje, czy nie, ale moze na cos sie przyda moje dedukowanie na podstawie literatury, obserwacji, doswiadczen i tego co wyczytuje na forach. Pozdr.

 #126445  autor: osb
 22 lis 2006, 18:03
No wlasnie, cos podobnego chcialem uslyszec ;) Tlumaczylem sobie ta kwestie bardzo podobnie :)
Rzeczywiscie czesto widac w netmonitorze podczas rozmowy inny nr kanalu w tescie 3(albo11) oraz w tescie 1, prawdopodobnie oznacza to wlasnie to, ze akurat korzystamy z innego modulu TRX niz ten, na ktorym widzimy BCCH i ten, na ktorym nastapilo wywolanie polaczenia. Z tego by wynikalo, ze operator musi naprawde uwazac, zeby nie powtorzyc zastosowanych kanalow w BTSach-sasiadach, zeby nie doszlo do interferencji (skoro kazda standardowa stacja to 3 sektory z 3 kanalami + 3, 6, a moze jeszcze wiecej kanalow z tej puli ukrytej jakby...czyli tej wykorzystywanej przez dodatkowe TRXy) Pewnie m.in. dla tego stosowane sa stacje dualne GSM/DCS....na pewno :)

 #126478  autor: prezeswk
 22 lis 2006, 21:35
osb pisze:No wlasnie, cos podobnego chcialem uslyszec ;) Tlumaczylem sobie ta kwestie bardzo podobnie :)
Rzeczywiscie czesto widac w netmonitorze podczas rozmowy inny nr kanalu w tescie 3(albo11) oraz w tescie 1, prawdopodobnie oznacza to wlasnie to, ze akurat korzystamy z innego modulu TRX niz ten, na ktorym widzimy BCCH i ten, na ktorym nastapilo wywolanie polaczenia. Z tego by wynikalo, ze operator musi naprawde uwazac, zeby nie powtorzyc zastosowanych kanalow w BTSach-sasiadach, zeby nie doszlo do interferencji (skoro kazda standardowa stacja to 3 sektory z 3 kanalami + 3, 6, a moze jeszcze wiecej kanalow z tej puli ukrytej jakby...czyli tej wykorzystywanej przez dodatkowe TRXy) Pewnie m.in. dla tego stosowane sa stacje dualne GSM/DCS....na pewno :)
Pamietaj Kolego, ze to sa sieci inteligentne, nawet bardzo inteligentne. Nie wiem jak u nas (tzn w PL), ale niekiedy w GSM jest dynamiczne przyznawanie zasobow, czyli kanaly z jedego BTSa moga byc przyporzadkowane dla innego, ot tak tymczasowo jesli akurat tam jest jakis ruch - pisze o tym Wesolowski w ksiazce systemy radiokomunikacji ruchomej. Hopping tez ma na celu minimalizowanie interferencji. Byc moze Twoj lokalny hopping jest jakos powiazany z inna trwajaca w tym czasie rozmowa z innego BTSa - zarzadza tym wszystkim BSC i BSS. Inna sprawa, ze opy sami sobie zawalaja siec poprzez taki a nie inny zestaw handoverow miedzy poszczegolnymi BTSami i ostatnio przewalanie miedzy 3G a 2G. Dla przykladu siedze na Statym w Poznaniu w knajpie, tel (Orangutan) szaleje miedzy 2G a 3G. W minucie ze 3 -5 razy zmienia 2G na 3G i odwrotnie. Rozumiem, ze poziom sygnalu 3G jest tam sredni i byc moze poziom sygnalu 2G jest lepszy, ale nie wydaje mi sie, ze takie przewalanie nie wykorzystuje zasobow sieci. Sadze, ze tel musi sie zameldowac do 3G jak wychodzi z 2G i odwrotnie. A takie melodowanie zabiera zasoby. A moze nie musi sie meldowac? Ale wtedy bez sensu moim zdaniem byloby jakby siec w danym obszarze przywolan wolala abonenta jednoczesnie na 2G i 3G, skoro on uzywa tylko 2G - szkoda zasobow 3G. To sa moje domysly, nie traktuj tego jako wiedze sprawdzona empirycznie i teoretycznie, ale jako bardziej hipotezy. Pozdr

 #126524  autor: nstn
 23 lis 2006, 00:45
osb pisze:Oki, mam konkretne pytanie, uwaga;) ... kazdy kanal to okreslona czestotliwosc, wiadomo, ze cale pasmo jest podzielone na 3 operatorow, a kazdy operator dzieli na downlink i uplink->w dol(od BTSa do komorki)i w gore(od komorki do BTSa) ... i teraz na przyklad widze w netmonitorze kanal z ktorego akurat korzystam, powiedzmy kanal 10 (Plus GSM:)), tylko ja w promieniu 20 km.:)mam wlaczona komorke, wiec pozostale 7 szczelin czasowych jest wolnych (moge z nimi zrobic co chce), a jedna zajeta na BCCH. Stacja posiada 2 moduly TRX, wiec w sumie wolnych timeslotow jest 7(z pierwszego TRXa)+8(z drugiego) ... i teraz pytanie - na jakiej czestotliwosci (na jakim kanale) bedzie sie odbywala transmisja/polaczenie jesli akurat przyjdzie mi korzystac z tego drugiego TRXa? Czy to tez bedzie ten sam kanal nr 10 jak w przykladzie, czy to bedzie juz inny kanal, inna czestoliwosc?
z tego co ja wiem to na danym bts'ie czestotliwosci kanalow sie nie powtarzaja na zadnym trx'ie. bo w przeciwnym przypadku bylyby zbyt duze interferencje

"Nic nie boli tak jak życie"

 #126560  autor: prezeswk
 23 lis 2006, 11:34
nstn pisze: z tego co ja wiem to na danym bts'ie czestotliwosci kanalow sie nie powtarzaja na zadnym trx'ie. bo w przeciwnym przypadku bylyby zbyt duze interferencje
Dokladnie. TRXy nie moga pracowac na tych samych czestotliwosciach bo by sie wzajemnie zaklocaly. Czestotliwosci zawsze sa inne. Zaklocenie interferencyjne sa, ale to zazwyczaj na obszarze graniczenia komorek z innymi komorkami w ktorych pracuja te same czestotliwosci. Z regulu jednak telefon nie widzi juz tych czestotliwosci, bo nie dostaje o nich informacji z sieci gsm, choc fizycznie jakies smieci z nich moga sie pojawiac w okolicy. Najczesciej problem interferencji dotyczy miast, gdzie jest mnostwo BTSow i sila rzeczy czestotliwosdci musza sie powtarzac. Dlatego tez moce stacji GSM w miastach za raczej nie wielkie, stosuje sie anteny sektorowe z niekiedy dosc waska charakterystyka, i stacje coraz czesciej umieszcza sie nie na wiezowcach, a na nizszych blokach. Do tego logicznie poukladane handovery i nie powinno byc klopotow.

 #126628  autor: nstn
 23 lis 2006, 16:53
prezeswk pisze:Do tego logicznie poukladane handovery i nie powinno byc klopotow.
Co masz na myśli tak pisząc?
Jeśli chodzi o handovery to ja wiem tylko tyle, że są to poprostu przełączenia rozmów z jednej stacji bazowej na drugą, w przypadku naszego przemieszczania się. Co zatem oznaczają słowa "poukładane handovery"?

"Nic nie boli tak jak życie"

 #126636  autor: prezeswk
 23 lis 2006, 17:37
nstn pisze:
Co masz na myśli tak pisząc?
Jeśli chodzi o handovery to ja wiem tylko tyle, że są to poprostu przełączenia rozmów z jednej stacji bazowej na drugą, w przypadku naszego przemieszczania się. Co zatem
oznaczają słowa "poukładane handovery"?
Jesli rozmawiasz (bedac w jednym miejscu) za posrednictwem BTSa A i nagle jestes zwalony na BTS B, potem na BTS C, po czym wracasz na A, to moim zdaniem nie jest to logiczne poukladanie handoverow (tu handover czyli przekazanie polaczenie na innego BTSa nie wynika z twojego ruchu, a z konfiguracji sieci, tudziez zmieniajacego sie poziomu sygnalu w danej twojej lokalizacji), a chaotyczne i nie majace nic wspolnego z racjonalnym wykorzystywaniem zasobow sieci.
Jesli nastepuje przewalanie miedzy 2G a 3G to tez jest to handover, bo co innego?

 #126652  autor: D@rio
 23 lis 2006, 18:30
ale tak właśnie działąją handover'y. Ja osobiście mówiac nie widzę innej możliwości "poukładania" ich inaczej. To o czym mówi nstn, to zwykłe przenoszenie, standardowa usługa w sieci GSM...
prezeswk pisze:Jesli nastepuje przewalanie miedzy 2G a 3G to tez jest to handover, bo co innego?
to raczej nie jest handover. Takiego zachowania mogą być dwie przyczyny:

1. konfiguracja sieci - połączenia VOICE realizowane tylko w sieci GSM przy możliwym zasięgu.

2. wyższa moc sygnału GSM od 3G i samoczynne przelączenie się telefonu do sieci GSM.

Obrazek

 #126675  autor: prezeswk
 23 lis 2006, 20:47
D@rio pisze: 1. konfiguracja sieci - połączenia VOICE realizowane tylko w sieci GSM przy możliwym zasięgu.
Ok rozumiem spychanie voice do 2G jesli sa tam wolne zasoby, a 3G jest zajmowane przez videorozmowy tudziez transmisje dane. Jest to racjonalne!
D@rio pisze: 2. wyższa moc sygnału GSM od 3G i samoczynne przelączenie się telefonu do sieci GSM.
Ale jesli jest polaczenie, to siec musi pozwolic telefonowi na przelaczenie telefonu z 3G na 2G, sam telefon moze zaproponowac to sieci, ale jesli sie sam przelaczy, a siec sie o tym nie dowie, to polaczenie bedzie przerwane, bo siec musi rozmowe przeniesc z 3G na 2G rownoczesnie z przelaczeniem sie telefonu miedzy systemami.

 #126832  autor: D@rio
 24 lis 2006, 21:20
prezeswk pisze:Jest to racjonalne!
Dokładnie. Ma to taki cel aby zapewnić maksymalny transfer. Generalnie, sieć UMTS/3G nie jest siecią "do rozmowy" ;)
prezeswk pisze: to siec musi pozwolic telefonowi na przelaczenie telefonu z 3G na 2G,
co rozumiesz przez słowo "pozwolić"? wiesz, dla mnie tu filozofia jest prosta, to telefon się sam loguje tam gdzie chce przecież, w tym wypadku ;) wystarczy tylko, że ma autoryzację ogólnie do sieci...
prezeswk pisze:ale jesli sie sam przelaczy, a siec sie o tym nie dowie
taka możliwość nie istnieje. Zawsze sieć wie.
prezeswk pisze:bo siec musi rozmowe przeniesc z 3G na 2G rownoczesnie z przelaczeniem sie telefonu miedzy systemami.
zgadza się. I jest to technicznie wykonalne i już stosowane przez Naszych operatorów.

Obrazek

 #126875  autor: prezeswk
 24 lis 2006, 22:35
D@rio pisze: co rozumiesz przez słowo "pozwolić"? wiesz, dla mnie tu filozofia jest prosta, to telefon się sam loguje tam gdzie chce przecież, w tym wypadku ;) wystarczy tylko, że ma autoryzację ogólnie do sieci... .
No tak, ale wyobraz sobie sytuacje, ze podczas rozmowy glosowej telefon "wymyslil sobie" (np. na podstawie poziomu sygnalu), ze chce pracowac na 2G, a nie na 3G. W kanalach komunikacyjnych wymienianych z siecia zglasza on, ze lapie sygnal GSM i proponuje sieci przejscie na GSM. Siec mowi mu "nie w tej chwili", a on nie slucha sieci i sie przelacza na GSM - probuje sie zalogowac do GSM, ale siec nie autoryzuje tego logowania. Rozmowa jest przerywana. Moze to jest gdybanie, a moze nie.
ale jesli sie sam przelaczy, a siec sie o tym nie dowie

taka możliwość nie istnieje. Zawsze sieć wie.
Racja - siec wie, bo tel probuje sie do niej zalogowac, ale siec moze nie zezwolic na logowanie - o to mi chodzilo!

 #126993  autor: D@rio
 25 lis 2006, 12:41
prezeswk pisze:W kanalach komunikacyjnych wymienianych z siecia zglasza on, ze lapie sygnal GSM i proponuje sieci przejscie na GSM. Siec mowi mu "nie w tej chwili", a on nie slucha sieci i sie przelacza na GSM - probuje sie zalogowac do GSM, ale siec nie autoryzuje tego logowania. Rozmowa jest przerywana. Moze to jest gdybanie, a moze nie.
hmm..po pierwsze. Telefon nikomu "nie zgłasza" że widzi sieć GSM ;) on ją po prostu widzi i tyle. Jeśli chodzi o przejście (oczywiście w obrębie tego samegu operatora - 2G to 3G i odwrotnie), to sieć nie może nu odmówić (no, tylko w wyjątkowych sytuacjach), natomiast może mu jedynie odmówić przełączenia połączenia i tyle. Ale rozmowa nie zostanie przerwana, będzie trwała albo w sieci 3G nadal, albo telefon skorzysta z innego BTS'a ;)

Obrazek

 #127086  autor: nstn
 25 lis 2006, 17:03
D@rio pisze:Telefon nikomu "nie zgłasza" że widzi sieć GSM ;) on ją po prostu widzi i tyle.
Jak fon loguje sie do sieci to info takie jest przeciez przekazywane do VLR od razu.

"Nic nie boli tak jak życie"

 #127093  autor: D@rio
 25 lis 2006, 17:13
nstn pisze: Jak fon loguje sie do sieci to info takie jest przeciez przekazywane do VLR od razu.
loguje - tak. Ale jeśli ją tylko widzi np. poprzez "wyszukanie" to nie..a mi, o to chodziło.

Obrazek