DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #124260  autor: Maciej.Dz
 15 lis 2006, 23:54
Przejrzałem forum, szukałem na google, ogólnie kiepsko z informacjami w tym temacie. Wiem o ramkach, opóźnieniach, zasięgu podwojonym itp. Interesuje mnie kwestia samych BTS a szczególnie anten.

a) zasięg
Podawany zasięg ~70 km jest dla zwykłego telefonu komórkowego (np. na statku na morzu).
Co w sytuacji, gdy zwykła komórka zamieniona jest na bramkę gsm z zastosowaniem anteny zewnętrznej zamieszczonej np. na maszcie statku?
Na forum znalazłem informacje, że można odebrać sygnały obcych sieci lecz nie można się zalogować, ponieważ zasięg komórki-bts jest za mały w stosunku bts-komórka.
Co w sytuacji w/w czyli bramka gsm + antena zew.

b) ExtendedCell
Czym w zasadzie jest ten ”ExtendedCel”? Rodzajem BTSa czy konkretną anteną.
Czy do tego stosuje się anteny sektorowe? Czy taki BTS ma dwie anteny sektorowe zwykłe (kierunek ląd) a jedną „specjalną” w kierunku morza?
Czy taka antena ma węższą wiązkę promieniowania, aby zasięg był dalej?
Czy ExtendedCell jest sprawą bardziej w oprogramowaniu niż techniczną.
A może są jakieś szczegóły, które powodują zastosowane konkretnych anten do łączności nad morzem.

c) projektowanie takiego ExtendedCell’a
Jakie uwarunkowania są brane pod uwagę przy projektowaniu takiego ExtendedCell’a?
Rozumiem, że propagacja nad morzem jest zupełnie inna niż na lądzie, ale o tym później.
Może inna moc doprowadzona do BTSa? Jakieś specjalne parametry BTS’a ?
Na morzu jaka minimalna moc musi być, aby łączność była skuteczna?

d) skuteczność
Czy ogólnie system GSM może zapewnić 100% łączność nad morzem? Na przykład można określić, że dla zasięgu 30 km jest 100%, dla 45 km jest 90%, dla 70 jest 80% ?
Jaki na łączność nad morzem ma wpływ stan morza? Podejrzewam, że propagacja przy braku fal jest inna niż dla dużego sztormu.

Na razie tyle ;)
Z góry dzięki za informacje.

--
Maciej

 #124274  autor: Kaczy
 16 lis 2006, 00:21
Maciej.Dz pisze:Czy ogólnie system GSM może zapewnić 100% łączność nad morzem? Na przykład można określić, że dla zasięgu 30 km jest 100%, dla 45 km jest 90%, dla 70 jest 80% ?
Jaki na łączność nad morzem ma wpływ stan morza? Podejrzewam, że propagacja przy braku fal jest inna niż dla dużego sztormu.
GSM na pewno zapewni łączność nad morzem. Co do takiego procentowego okreslania zasięgu to wszystko zalezy od tego gdzie ustawiony jest nadajnik i w jakim kierunku.

Prawdą jest to, że da sie korzystać z telefonu na morzu. Mój ojciec kiedyś dzwonił do mnie jak wracał z Borholmu. Był 2 godz. od portu. Zasięg idealny- zero szumów, przerywania etc.

...::: Made for loneliness :::...

 #124278  autor: Maciej.Dz
 16 lis 2006, 00:26
Kaczy, chodzi oto, że w niektórych sytuacjach gwarancja łączności jest wymagana (np. ratownictwo na morzu), dlatego zapytałem czy odpowiednia konfiguracja anten (wysokość, moc itp) da gwarancje takiej łączności.

--
m

 #124280  autor: Kaczy
 16 lis 2006, 00:28
Maciej.Dz pisze:dlatego zapytałem czy odpowiednia konfiguracja anten (wysokość, moc itp) da gwarancje takiej łączności.
No tego Ci nie powiem, bo szczerze mówiąc nie orientuję się jak to jest rozwiązane w takich "nadmorskich" przypadkach :)

...::: Made for loneliness :::...

 #124435  autor: nstn
 16 lis 2006, 13:58
Piszesz prace magisterską nt. ExtendedCell?

"Nic nie boli tak jak życie"

 #124499  autor: Maciej.Dz
 16 lis 2006, 17:00
Na razie jest to praca zaliczeniowa na jeden z przedmiotów, normalnie prace na ten przedmiot są proste, lecz ja podszedłem troche ambitnie do tematu, mam nadzieje ze nie za ambitnie :)
Jeżeli temat fajnie się rozwinie to nie wykluczone ze będzie wykorzystany w pracy inż/mgr jako wątek.

--
Maciej

 #124592  autor: nstn
 16 lis 2006, 22:09
przeczytałem 2 książki nt. GSMu, ale o tym nie było ani słowa, więc nie pomogę.

[ Dodano: 2006-11-16, 22:32 ]
poważnie radze zacząć przeglądać angielskie strony i specyfikacje. Polecam Memorandum of Understanding of GSM... czy jakoś tak, wrzuć w Google i cos tam wyskoczy.

"Nic nie boli tak jak życie"

 #124666  autor: D@rio
 17 lis 2006, 02:51
Maciej.Dz pisze:Co w sytuacji, gdy zwykła komórka zamieniona jest na bramkę gsm z zastosowaniem anteny zewnętrznej zamieszczonej np. na maszcie statku?
no to zasięg może być nawet lepszy, przecież taka bramka/router GSM w antencie może mieć swój własny wzmacniacz sygnałowy, przez co powiększy jakość odbioru.
Maciej.Dz pisze:Co w sytuacji w/w czyli bramka gsm + antena zew.
pewnie to samo. Tam chodziło o odbicia fal, interferencje itp. zjawiska. To bramka raczej nie pomoże tutaj...
Maciej.Dz pisze:Czym w zasadzie jest ten ”ExtendedCel”? Rodzajem BTSa czy konkretną anteną.
rodzajem zastosowanych anten.
Maciej.Dz pisze:Czy do tego stosuje się anteny sektorowe? Czy taki BTS ma dwie anteny sektorowe zwykłe (kierunek ląd) a jedną „specjalną” w kierunku morza?
tak, najczęściej sektorowe. BTS może mieć wiele-sektorów, ale najczęściej ma 2 + antena dokólna. Anteny sektorowe oczywiście w kierunku morza.
Maciej.Dz pisze:Czy taka antena ma węższą wiązkę promieniowania, aby zasięg był dalej?
dokładnie.
Maciej.Dz pisze:Czy ExtendedCell jest sprawą bardziej w oprogramowaniu niż techniczną.
to drugie.
Maciej.Dz pisze:A może są jakieś szczegóły, które powodują zastosowane konkretnych anten do łączności nad morzem.
no praktycznie tylko zwiększony zasięg i moc anten...
Maciej.Dz pisze:Jakie uwarunkowania są brane pod uwagę przy projektowaniu takiego ExtendedCell’a?
miejsce, kierunki, symulacja obszaru do pokrycia, potencjalne nasycenie sygnałem i obciążenie na stacji.
Maciej.Dz pisze:Może inna moc doprowadzona do BTSa? Jakieś specjalne parametry BTS’a ?
Na morzu jaka minimalna moc musi być, aby łączność była skuteczna?
Nie wiem czy są jakieś dolne granice. Wiadomo natomiast, że moc nie może przekraczać górnych granic promieniowania, określonych dla Polski ustawowo. Poprostu, stąd stosuje się tę technologię aby też nie przesadzać z mocą, choć wiadomo że i ta musi być stosunkowo skuteczna. I moc nie do BTS'a - tylko do anteny.
Maciej.Dz pisze:Czy ogólnie system GSM może zapewnić 100% łączność nad morzem? Na przykład można określić, że dla zasięgu 30 km jest 100%, dla 45 km jest 90%, dla 70 jest 80% ?
no oczywiście że może. Tylko jedna kwestia, nie określamy tego procentowo w zależności od odległości tylko określamy w danej odległości ten Twój "procent" jednostkach w dBm.
Maciej.Dz pisze:Jaki na łączność nad morzem ma wpływ stan morza? Podejrzewam, że propagacja przy braku fal jest inna niż dla dużego sztormu.
Generalnie, rzeczą jasną jest że fale się całkiem inaczej rozchodzą...stąd mamy "napływ" sieci z wielu krajów a często nie możemy nawet z sieci roaming'owej zadzwonić ;) Dlatego właśnie, moc musi być na tyle skuteczna aby minimalne granice pokrycia i jakości sygnału były nawet osiągalne na sztormie.

Obrazek

 #124737  autor: nstn
 17 lis 2006, 14:06
Ale jak mamy BTSa na statku/promie to czy nie przypadkiem wykorzystuje się tu łączności satelitarnej? Bo przecież zasięg takiego BTSa nie jest wielki.

"Nic nie boli tak jak życie"

 #124780  autor: D@rio
 17 lis 2006, 15:45
nstn pisze:Ale jak mamy BTSa na statku/promie to czy nie przypadkiem wykorzystuje się tu łączności satelitarnej? Bo przecież zasięg takiego BTSa nie jest wielki.
a to Ty mówisz o instalacjach "GSM on Ships" ;) tak, wtedy jest to połączenie satelitarne. Ale zasięg jest mizerny, to tylko piko-komórka zainstalowana na statku i pokrywająca zasięgiem statek danego armatora.

Pozatym, warto zaznaczyć że przy "GSM on Ships" ceny są znacznie wysokie, są specjalne stawki, inne niż normalny roaming :-)

Obrazek

 #124868  autor: nstn
 17 lis 2006, 21:16
A jaki jest zasięg takiego ExtendedCella?

"Nic nie boli tak jak życie"

 #124876  autor: D@rio
 17 lis 2006, 21:25
~70km.

Obrazek

 #124920  autor: Maciej.Dz
 17 lis 2006, 22:31
Znalazłem informacje, że taki BTS EC może być tylko na 900 MHz.
Przyjmijmy, ze zasięg jest ~70km, całość składa się z anten sektorowych ale do naszych celów skupiamy się na tej jednej skierowanej w morze.
Wiązka takiej anteny jest węższa aby zapewnić dalsze promieniowanie.
Pytanie -- jak szeroka jest wiązka normalna a jak szeroka jest wiązka anteny na morze?
Skoro BTS EC jest sprawą bardziej technologiczną to w czym się różni od zwykłego?
BTS EC ma zwiększoną moc doprowadzoną do anteny. Domyślam się, że nie istnieje stała moc dla wszystkich bts’ów, wartości są dobierane odpowiednio dla miejsca. Ale może da się ustalić mniej więcej wartość dla miasta, terenu nie zamieszkałego oraz dla BTS EC (aby móc porównać)?
Na czym polega „symulacja obszaru do pokrycia”?
Wiem, że istnieje górna granica dla mocy, więc w zastosowaniu w kierunku morze chyba nie ogranicza się tego zakresu lecz daje się wartość mocy „pod kreske” czyli tyle ile można.

Czy można znaleźć na sieci przykłady takich anten łącznie z parametrami?

Jak symuluje się kanał propagacyjny w łączności nad morzem? Może przykład bilansu energetycznego?

--
Maciej

 #124986  autor: D@rio
 18 lis 2006, 00:48
Maciej.Dz pisze:Pytanie -- jak szeroka jest wiązka normalna a jak szeroka jest wiązka anteny na morze?
pamiętam że SirmarK o tym pisał na forum technikalia dość szczegółowo. Jak przeszukasz coś powinieneś znaleźć, bo nie jesteś pierwszy z tym tematem. Z głowy to tak ja nie pamiętam, a po książki teraz nie mam czasu sięgnąć.
Maciej.Dz pisze:Skoro BTS EC jest sprawą bardziej technologiczną to w czym się różni od zwykłego?
to już trzebaby było zapytać producentów anten :-) choć, generalnie sam sobie odpowiedziałeś powyżej czym się różni...
Maciej.Dz pisze: może da się ustalić mniej więcej wartość dla miasta, terenu nie zamieszkałego oraz dla BTS EC (aby móc porównać)?
no, z NetMonitorem można zrobić pomiary mocy....
Maciej.Dz pisze:Na czym polega „symulacja obszaru do pokrycia”?
na komputerowo robionej symulacji zasięgu na podstawie map, z ukształtowaniem terenu. Każda mapa WWW dot. zasięgu operatorów to właśnie taka jednak wielka symulacja, mniej lub bardziej dokładna...
Maciej.Dz pisze:Czy można znaleźć na sieci przykłady takich anten łącznie z parametrami?
można. Zarzuć na google hasło, albo skorzystaj z mobile-internet.org. Tam były przykłady. Plus bardzo lubie stosować takie anteny jak i Era...
Maciej.Dz pisze:Wiem, że istnieje górna granica dla mocy, więc w zastosowaniu w kierunku morze chyba nie ogranicza się tego zakresu lecz daje się wartość mocy „pod kreske” czyli tyle ile można.
Wiesz, nie wiem czy ustawa ma jakieś wyjątki. Generalnie, takie zasady obejmują całe terytorium RP, a więc i jej zasoby nadmorskie i wody terytorialne...zresztą, na morzu też są ludzie, jakby nie patrzeć. Jakby nie było, to nie byłoby sensu inwestować tam w "coverage"...a pewne środki bezpieczeństwa określane normami trzeba zachować.
Maciej.Dz pisze:Jak symuluje się kanał propagacyjny w łączności nad morzem? Może przykład bilansu energetycznego?
to już raczej pytanie dla fizyków ;) no ale może ktoś odpowie...

Obrazek