DAJ CYNK

Tysiące Polaków dostają listy z Legnicy. Mogą oznaczać kłopoty

Lech Okoń

Wydarzenia

Tysiące Polaków dostają listy z Legnicy. Mogą oznaczać kłopoty

Nieznana przesyłka z Legnicy może oznaczać duże kłopoty dla jej odbiorcy. Od teraz stamtąd spływać będą egzekucje i wezwania do uregulowania nieprawidłowości.

Zmiany w działaniu ZUS-u

Dążąc do skuteczniejszego egzekwowania nieprawidłowo pobranych emerytur, rent czy zasiłków powstał projekt zmiany rozporządzenia ministra finansów, w ramach którego już nie 43 dyrektorów oddziałów ZUS, lecz jeden legnicki oddział ZUS został przypisany dla całej Polski. Taka specjalizacja ma zwiększyć zarówno skuteczność, jak i szybkość odzyskiwania nienależnie pobranych środków, czytamy w Rzeczpospolitej

Po zmianie przepisów to dyrektor legnickiego oddziału ZUS zajmie się ogólnokrajową egzekucją należności pieniężnych, z tytułu niepoprawnie pobranych zasiłków (np. chorobowych) i innych świadczeń, w tym 800 plus czy emerytur. Zostaną zarówno przejęte bieżące sprawy, jak i prowadzone będę nowe postępowania — z racji długich terminów „do wzięcia” jest około 70 tys. spraw.

Dla trwających spraw dodatkowy list

Obecnie trwające sprawy podczas przekazania akt do Legnicy będą odpowiednio notyfikowane. Dyrektorzy oddziałów ZUS będą musieli przesłać do interesantów informacje o zmianie organu egzekucyjnego oraz nowym rachunku do wpłaty — legnickiego oddziału ZUS-u.

Jeśli należysz do tych osób i liczysz, że twoja sprawa przepadnie w legnickim bałaganie, nic z tego. Nowe obowiązki legnickiego ZUS-u oznaczają w praktyce zatrudnienie nowych osób w oddziale, by system był w pełni drożny.

Zobacz: Wyciek danych osobowych z ZUS. Teraz radź sobie sam

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, oprac. wł