Czy to koniec ery plastiku? Naukowcy tworzą coś znacznie lepszego
Wszystko wskazuje na to, że być może pożegnamy wszechobecny plastik szybciej, niż nam się wydaje. Naukowcy tworzą nowy supermateriał, który będzie lepszy nawet niż metal i szkło.

Nowa metoda umożliwiła uporządkowanie nanowłókien celulozy bakteryjnej, umożliwiając stworzenie wysoce wytrzymałych wielofunkcyjnych bionanokompozytów.
Nie będziemy płakać po plastiku
Udało się tego dokonać naukowcom z Rice University w Houston. To właśnie tamtejsi badacze stworzyli nowy materiał, kierując bakteriami do wzrostu celulozy w uporządkowanych wzorcach. Pozwoliło im to uzyskać arkusze o wytrzymałości metalu i elastyczności plastiku, a co najważniejsze - bez zanieczyszczeń.



Jak podają w raporcie naukowym, za pomocą wirującego bioreaktora przekształcili najczystszy biopolimer na Ziemi w wysokowydajną alternatywę dla plastiku, zdolną do przenoszenia ciepła. Otrzymany materiał jest w stanie integrować zaawansowane nanomateriały, elektronikę, a nawet magazynować energię.
Otrzymane arkusze biopolimerowe mają wyjątkowe właściwości mechaniczne.
Ta praca jest doskonałym przykładem interdyscyplinarnych badań na styku materiałoznawstwa, biologii i nanoinżynierii. Wyobrażamy sobie, że te wytrzymałe, wielofunkcyjne i przyjazne dla środowiska arkusze z celulozy bakteryjnej staną się powszechne, zastępując tworzywa sztuczne w różnych gałęziach przemysłu i pomagając w łagodzeniu szkód środowiskowych.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature Communications".