DAJ CYNK
  • Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.
    :?:
Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.
:?:
Regulamin forum: PRZECZYTAJ UWAŻNIE:

1) Zanim założysz nowy wątek, przejrzyj wcześniejsze tematy i/lub skorzystaj z wyszukiwarki w celu znalezienia podobnych tematów..!
2) Nowy temat zakładaj dopiero, jeżeli nie znalazłeś(-aś) odpowiedzi lub masz bardziej precyzyjne wymagania lub wiedza zawarta w podobnych tematach nie rozwiewa Twoich wątpliwości. W przeciwnym wypadku temat może zostać przesunięty do kosza..!
3) Tematy w stylu: "Co jest lepsze? Telefon A, czy B?" - zostaną przesunięte do kosza..!
Pamiętaj, że my pomagamy, ale nie wybieramy za ciebie telefonu!
Jeżeli wybrałeś już dwa modele, to z tych dwóch sam musisz zdecydować co kupujesz.

4) Zakładając temat należy dobrze nadać tytuł tematu, tak aby innym było prościej ocenić o czym on będzie.
5) W treści posta (nie w tytule tematu) należy podać jak najdokładniej następujące informacje:
- wymagania odnośnie telefonu
- preferencje odnośnie marki
- miejsce zakupu: nowy, używany, w sklepie, aukcjach, u operatora?
- kwota przeznaczona na zakup bądź plan taryfowy operatora
- wszystkie telefony brane pod uwagę na początku przez autora
- opcjonalnie: podać jaki telefon(/telefony) użytkownik miał wcześniej i czy był z niego zadowolony.
Czy zapoznałeś(-aś) się regulaminem działu ?
 #1050021  autor: omirek
 14 lis 2018, 10:51
Hej,

Mam problem.

W E7 lub N900 kusi mnie fizyczna klawiatura (ale trzeba się zastanawiać: Symbian czy Maemo?)

W N9 podoba mi się Meego - ale nie ma klawiatury.

Ktoś mógłby powiedzieć, że kompromisem jest N900 - w końcu ma klawiaturę i system oparty na Linuksie. Ale z kolei nie ma np ekranu AMOLED, który przypadł mi do gustu. Nie ma też super-fancy aluminiowej obudowy, jak E7.

Pomusz :D Ktoś użytkował przynajmniej dwóch z nich i jest w stanie coś polecić?
 #1050269  autor: mp107
 15 lis 2018, 12:07
@omirek
A do czego używasz telefonu?

N900 albo N9 - z ciekawości albo dla "zabawy" - pewnie tak. Do użytkowania na co dzień - raczej nie. Chyba, że jesteś osobą na tyle zaznajomioną z informatyką (i Linuxem), że ze względu na pewne funkcje niedostępne gdzie indziej chcesz ich używać.

Na dobrą sprawę jeśli mocno zależy Ci na sprzętowej klawiaturze do "zwykłego" użytkowania, to moim zdaniem masz dwa wyjścia.
Pierwszym, najsensowniejszym jest zakup smartfona marki Blackberry. Część z nich wciąż ma sprzętowe klawiatury, będąc zarazem w miarę "na bieżąco" pod aspektem zastosowanych podzespołów. Wadą może być zastosowanie tylko klawiatury rozsuwanej w pionie albo wbudowanej bezpośrednio pod ekranem
Druga opcja byłaby bardziej odpowiednia dla poszukujących klawiatury sprzętowej rozsuwanej "w poziomie". Tutaj sensownego wyboru - brak. Ostatnimi sensownymi modelami wydają się być modele od Motoroli - Droid 4 i Photon Q. Oba są podobnej wielkości i mają ten sam układ klawiatury, oba mają niekompatybilne z polskimi sieciami LTE (czyli niejako brak) i tylko (jak na dzisiejsze czasy) 1GB RAM-u. Zaletą pierwszego z nich jest obecność pasma UMTS 900, co poprawia zasięg w miarę szybkiego dostępu do sieci poza bezpośrednią okolicą masztów bazowych. Ma jednak mniejszy ekran i słabszy procesor. Photon Q posiada nieco większy ekran o lepszej jakości obrazu i mocniejszy procesor, ale fabryczny brak gniazda SIM powoduje, że konieczny jest jego montaż we własnym zakresie (lub zlecić to serwisowi). Mają one w mojej opinii o wiele wygodniejszą klawiaturę od tej w N900, Xperii Mini Pro, które używałem wcześniej.

Jeśli chodzi o Nokie N900 i N9, to są one niestety mocno przestarzałe pod względem podzespołów i większości użytkowego oprogramowania. O wygodnym przeglądaniu sieci można zapomnieć nie tylko ze względu na słaby procesor, małą ilość RAM, ale również przez brak wsparcia dla niektórych aktualnie używanych przy przeglądaniu sieci metod szyfrowania.
Więcej na ich temat jest na angielskojęzycznym forum https://talk.maemo.org.

Niektórzy przerabiali dostępne dla iPhone'ów klawiatury sprzętowej (np. tutaj), ale nie wiem jak to się sprawdza na dłuższą metę.
 #1057343  autor: omirek
 27 lis 2018, 09:55
Dziękuję za rozbudowaną odpowiedź.

Wybrałem ostatecznie Nokię E7 i jestem zadowolony. Może nie wszystko ma, może Symbian jest martwy, ale tak to jest, jak się człowiek zakocha - ten telefon jest po prostu piękny.
W zasadzie używam telefonu głównie do pisania SMS i telefonowania, mój poprzedni telefon to Samsung "Solid" GT-C3350.

Czyli można powiedzieć, że jestem fanem muzealnych technologii, tak...
Co tu wiele mówić. Istnieje grupa odbiorców, których po prostu wkurza macanie ekranu, jednodniowa bateria i przymusowe aktualizacje pożerające czasem większą część przestrzeni dyskowej telefonu.
 #1064772  autor: piotrd
 08 lut 2019, 09:48
Jak brak wsparcia dla Symbiana wpływa na funkcjonalność urządzenia? Tzn. co przestało działać, da się doinstalować oprogramowanie itp.? Bo zastanawiam się nad naprawą mojej starej E7.