DAJ CYNK
  • Dział stworzony z myślą o użytkownikach, którzy poszukują odpowiednich rozwiązań lub sami chcą się podzielić opinią o różnych aplikacjach.
Dział stworzony z myślą o użytkownikach, którzy poszukują odpowiednich rozwiązań lub sami chcą się podzielić opinią o różnych aplikacjach.
Regulamin forum: W tytule nowego postu proszę podać system, dla którego ma być dana aplikacja oraz przeznaczenie w trzech krótkich słowach np. Android [ SPORT/SIŁOWNIA/POMIAR]. Zasada obowiązuje do każdej dziedziny, niezależnie od przeznaczenia aplikacji oraz tego czy jej potrzebujemy czy też polecamy.
 #572278  autor: Iwo84
 03 sie 2012, 23:16
hej
chcę kupić Nokię tylko dla darmowej nawigacji,
czy telefony pod Androida mają w arsenale aplikacji, ale może nipotrzebnie.
- darmową, legalną i sprawną nawigację?
Będę wdzięczny za polecenie z linkiem konkretnych aplikacji.
Pozdrawiam.

 #572303  autor: Xy
 04 sie 2012, 01:14
Darmowa, legalna i sprawna? Takiej na Androida nie ma.
Albo darmowa (Google Maps) albo legalna i sprawna (NaviExpert). Ale zamiast płacić za NaviExperta wolałbym normalną przyklejaną do szyby.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #572340  autor: Iwo84
 04 sie 2012, 10:01
NokiaUser pisze:ewentualnie to: www.telepolis.pl/news.php?id=22326
Czyli online aplikacja, czyli by trafić płać więcej za przesył? To nie darmowe.
NokiaUser pisze:Jedyne co mi przychodzi do głowy to nawigacja Google
No tak, ale czy to rzeczywiście jest warte zachodu względem Nokii i czy działa offline?
Znalazłem tutaj link z programem i opiniami - google maps
Opinie tam są skrajnie różne i nikt nie zauważyłem by porównał sensownie do produktu Nokii.
Jedyne co rzuca się w oczy, to to że wszyscy się jarają Androidem i wywyższają do nad Symbiana, zamiast merytorycznie porównać same aplikacje.
Za tydzień jadę na urlop i zastanawiam się czy kupić po prostu jakiś telefon z nawigacją typu e52, czy jakiś telefon z Androidem, by mnie poprowadził poprawnie.
Nie mam wykupionych MB u swojego operatora w ogóle, więc tylko coś co nie korzysta z internetu podczas jazdy, a gdzie mapy można w domowym zaciszu za pomocą Wifi ściągnąć.

Prosiłbym o odpowiedź praktyków - nie teoretyków.

 #572350  autor: Artur051
 04 sie 2012, 10:25
Możesz też rozważyć jakąś Lumię jak wolisz fon dotykowy ;). Chociaż do nawigacji - zarówno lumia jak i symbianowce się spiszą :).

 #572355  autor: PalonyLolek
 04 sie 2012, 10:30
Iwo84, zapłacisz chyba za ten telefon więcej niż gdybyś kupił po prostu zwykłą nawigację, wgrał sobie Automape.

 #572580  autor: adiq1033
 05 sie 2012, 00:05
Iwo84 pisze:Prosiłbym o odpowiedź praktyków - nie teoretyków.
Teoretycznie taka nawigacja istnieje, praktycznie jest to nielegalne, bowiem wszystkie z nich (tych cenionych i znanych na rynku) są objęte płatnymi licencjami, a nie zamierzam zachęcać Cię do piractwa oprogramowania.

Nokia Maps jest darmową nawigacją udostępnianą przez samego producenta - bezpłatnie. I radzi sobie całkiem dobrze - znajomy, który pracuje w wypożyczalni samochodów i kursuje po całej Polsce rozwożąc je, korzysta z Nokia Maps i jeszcze nie miał powodów do narzekania - szczerze mi ją polecał. Więc może warto zainteresować się czymś z nakładu fińskiego producenta?

Nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie: "Która nawigacja jest najlepsza dla Androida" - testów, recenzji, konkursów w sieci znajdziesz multum, tylko każdy mówi co innego. :wink:

Pamiętam tylko, że kiedyś był polski projekt darmowej nawigacji na Andka, ale dosyć szybko wygasł, ponieważ słuch o nim zaginął.

Odradzam natomiast kupowanie tanich urządzeń nawigacyjnych z marketów - znajomy nabył, twierdząc że nie chce mieć dwóch telefonów (w tym, z którego korzysta nie ma GPS-u). Efekt jest taki, że tam gdzie taka Nokia 700 (z niej właśnie korzysta gościu pracujący w wypożyczalni samochodowej) złapie zasięg bez problemu, dedykowane urządzenie do nawigacji za dwie, trzy setki gubi go lub w ogóle nie może znaleźć.

 #572777  autor: Iwo84
 05 sie 2012, 20:18
Artur051 pisze:Możesz też rozważyć jakąś Lumię jak wolisz fon dotykowy ;). Chociaż do nawigacji - zarówno lumia jak i symbianowce się spiszą :).
No właśnie jestem przed dylematem:
albo Nokia e52 za 300zł, albo zaszaleć i mieć mini komputerek tj. Nokia e7.
Sam dotyk jako taki odpada raczej - wolę klawiaturę klasyczną.
Generalnie wolałbym używać telefonu dłużej niż 3 dni bez ładowania baterii (->e52),
ale by miał praktyczniejszy net (->e7).
adiq1033 pisze:
Iwo84 pisze:Prosiłbym o odpowiedź praktyków - nie teoretyków.
Teoretycznie taka nawigacja istnieje, praktycznie jest to nielegalne, bowiem wszystkie z nich (tych cenionych i znanych na rynku) są objęte płatnymi licencjami, a nie zamierzam zachęcać Cię do piractwa oprogramowania.
Dzięki za cenne info. Czyli albo zostaję w Nokii albo kupię sobię jakiś inny fajny telefon i po prostu nawigację.

 #572787  autor: NokiaUser
 05 sie 2012, 20:35
Generalnie wolałbym używać telefonu dłużej niż 3 dni bez ładowania baterii (->e52),
ale by miał praktyczniejszy net (->e7).
Jeśli będziesz korzystał z 2G, to bateria w E7 powinna trzymać nawet ponad 3 dni.

Jedyne, co mam, to złudzenia, że telepolis.pl na lepsze się zmienia

 #572854  autor: get
 06 sie 2012, 00:31
Iwo84, owszem jest darmowa i sprawna nawigacja na androida. Nazywa się Yanosik :) Dane adresowe prawie jak na automapie. Do działania potrzebuje internetu, ale wystarczy jak wykupisz najtańszy pakiet, yanosik dobrze działa na "lejku"

 #572905  autor: Xy
 06 sie 2012, 12:10
Sprawdzałem niedawno (w weekend) nawigację Google Maps. Wymienię w punktach wady i zalety. Przejechałem tylko 50 kilometrów łatwej trasy ale już wiem, że nie jest to coś, co może nas doprowadzić do celu.
Tak więc, moi mili:
ZALETY:
+ ładny, prosty interfejs
+ szybkie wyszukiwanie adresów
+ płynne działanie
+ dobre komunikaty głosowe

WADY:
- myli ronda ze skrzyżowaniami
- każe zjechać z ronda w czasie, gdy mamy do niego jeszcze ~100 metrów
- prowadzi sobie znanymi drogami. Ani nie najszybsze ani nie najkrótsze. Dobrze, ze nie każe jechać polnymi.
- poinformowała o dojechaniu do celu gdy byłem na drodze w szczerym polu.
- zjada bardzo szybko baterię


Zdecydowanie nie polecam. Jeśli już to lepiej za parę stówek kupić zwykłą nawigację, zaktualizować mapy i jeździć. Po raz kolejny zraziłem się do także Larka i całą Polskę przejechałem na Garminie w Nokii.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #572920  autor: PalonyLolek
 06 sie 2012, 13:18
Xy pisze:Zdecydowanie nie polecam. Jeśli już to lepiej za parę stówek kupić zwykłą nawigację, zaktualizować mapy i jeździć.
To samo pisałem wyżej. Dłuższej trasy niż 400km nie robiłem z nawigacją w telefonie, ale to pozwoliło mi ocenić, że do prowadzenia mnie po trasie powinna służyć nawigacja, nie telefon.

 #573027  autor: Xy
 06 sie 2012, 17:53
PalonyLolek pisze:To samo pisałem wyżej. Dłuższej trasy niż 400km nie robiłem z nawigacją w telefonie, ale to pozwoliło mi ocenić, że do prowadzenia mnie po trasie powinna służyć nawigacja, nie telefon.
No ja zrobiłem 1800 kilometrów z nawigacją telefoniczną Garmina i nie było problemów (oprócz kręcenia po Wrocławiu). To ostatni wypad, a ile w ogóle kilometrów przejechałem z telefonem przy przedniej szybie? Już nie liczę ale na pewno ponad 10000 km.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #573229  autor: Rio
 07 sie 2012, 10:03
Na androida polecam Yanosik, jest darmowa, a transferu nie ma co się obawiać, aplikacja nie zżera dużo, a jak masz pakiet internetowy to w ogóle nie ma czym się martwić. Sama aplikacja jest dość ciekawa, bo oferuje nawigację z mapą 3D, powiadomienia o patrolach, fotoradarach itp. i pokazuje też natężenie ruchu w mieście, czyli adios korki :D

 #573235  autor: rain86
 07 sie 2012, 10:50
@up

Nawigacja w Yanosiku to tylko dodatek i daleko jej do poziomu godnej miana nawigacji. Na własnym podwórku - Szczecin - nie wykrywa ponad połowy ulic z całego Prawobrzeża!, brak możliwości wyboru algorytmu trasy, natężenie w ruchu działa w ten sposób, że ktoś inny musi jechać przed nami z włączonym yanosikiem, jeśli tego nie ma to brak info o ruchu lub jest on wyssany z palca. To tylko niektóre z wad tego programu. Polecam natomiast jako ostrzegacz przed radarami i fotoradarami - dobre uzupełnienie do np AutoMapy - i tak naprawdę jeśli chcesz dobrą nawigację to musi być ona płatna i w tym przypadku zostaje - AutoMapa - mapy z czerwca br :!: lub niezły onlineowy Naviexpert.

Nawigacje typu google maps czy nokia maps są dobre na niedługą trasę za miasto w niedzielę nad pobliskie jezioro - np. Google Maps zmuszał mnie do jazdy pod prąd ulicą w centrum Szczecina, która od kilkunastu lat jest jednokierunkowa. Nokia maps (jeśli już to polecam wersję na symbianie, ta na windows phone jest deczko "wykastrowana") przez 10 kilometrów kazała mi zawrócić na wyznaczoną przez nią trasę, zamiast przeliczyć na szybko nową, krótszą obraną przeze mnie.

Było: Mitsubishi Trium, Alcatel OT 311,511,Sony CMD-J5, Siemens SL45i,Nokia N-Gage, SE T610, SE J200, Motorola E398, Samsung E900, Nokia N73, Samsung F480, Nokia N82, N86, 5800, Omnia HD, SE C901, Wave 8500, 6303, N8, SGS II, Lumia 800, HTC 1S
Jest:ip4s

 #573316  autor: Xy
 07 sie 2012, 14:36
Niezbędnym uzupełnieniem każdej nawigacji jest starodawna, papierowa mapa...

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #573945  autor: get
 09 sie 2012, 22:13
Nie ma lepszej nawigacji niż ta zintegrowana w samochodzie :)

 #573989  autor: rain86
 10 sie 2012, 08:00
@up

To zależy kto ma jakie wymagania. Wyjmiesz ją z auta np w teren? - nie. Różnie też wygląda kwestia aktualizacji - ja jeżdżę na automapie i w chwili obecnej są mapy z czerwca br. + "na żywo" dodawane ewentualne otwarcia innych (budowanych) dróg

Było: Mitsubishi Trium, Alcatel OT 311,511,Sony CMD-J5, Siemens SL45i,Nokia N-Gage, SE T610, SE J200, Motorola E398, Samsung E900, Nokia N73, Samsung F480, Nokia N82, N86, 5800, Omnia HD, SE C901, Wave 8500, 6303, N8, SGS II, Lumia 800, HTC 1S
Jest:ip4s

 #574340  autor: bolek2004
 11 sie 2012, 21:20
Jeśli chodzi o androida i nawigacje to wygląda to mniej więcej tak że nie ma czegoś takiego żeby była darmowa i dobra nawigacja. Jeśli chcesz mieć dobrą nawigacje na andka musisz wykupić licencję. Wiadomo na dzień dzisiejszy najlepsze są Navi Expert (nawigacja online), albo Automapa (nawigacja offline). Nad tymi dwoma warto się zastanowić. Reszta będzie działała lepiej albo gorzej.
Co do darmowych to jest coś takiego jak NavFree, jakoś to działa ale nie testowałem za długo. Lepszym rozwiązaniem jest jeśli ktoś potrzebuje nawigacji raz na dłuższy czas ściągnąć coś z marketu za darmo i po prostu przetestować, triale mają od 7-30 dni, więc na wyjazd wystarczy. Ale jeśli ktoś non stop używa lepiej wykupić licencje.
Z triali mogę polecić NavMax (wersja 30 dni, mapy offline) całkiem fajny interfejs i w miarę prowadzi. Nie polecam Sygic Aura (w markecie jest trial na 7 albo na 30 dni nie pamiętam), dużo ludzi jest zachwyconych tą nawigacją ale dla mnie to porażka, mapy niezbyt aktualne i jakieś dziwne trasy wyznacza.
Co do zwykłych nawigacji to ktoś wyżej pisał że te najtańsze to dziadostwo, ale z moich obserwacji wynika że niekoniecznie, kolega kupił najtańszą nawigację jaka była w sklepie jakiegoś Larka w cenie mniej więcej 200pln i miałem okazję testować przez kilka dni i powiem że na prawdę wszystko było ok, wszystkie radary były i tak dalej, jak na nawi za taką cenę to super, chociaż raz dawał do serwisu bo mu się wieszała ale same mapy ok, tylko nie wiem jak jest z aktualizacją ich później. Jeździłem trochę na Garminie i powiem szczerze że bardziej ten Lark był dokładny i lepiej trasy wyznaczał niż Garmin który kosztował sporo więcej także, to że nawigacja jest tania nie znaczy że zawsze jest gorsza.

 #574363  autor: KamaZ
 11 sie 2012, 22:10
Darmowy jest Navfree, ale jak to się w praktyce sprawuje jeszcze nie testowałem.