DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci
 #1168111  autor: TomekkG
 15 mar 2024, 18:30
Mam Huawei B818 na piętrze i kabel na parter – tam chciałbym zrobić access point na startym routerze LTE TP Link TL MR6400. Chciałbym mieć jedną siec wifi na górze i na dole (aby schodząc z góry na dół nie trzeba było się przełączać na nowa sieć wifi).
Nie wiem czy to możliwe bo nie znalazłem w dokumentacji TP Linka opcji access point’a ;(
Jak to mam skonfigurować aby hulała w domu jedna sieć – na dole ta sama jak na górze na B818 oczywiście na tp-linku będzie tylko na 2,4 GHz?
Dziękuję za pomoc.
Ostatnio zmieniony 19 mar 2024, 15:40 przez Remington, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: połączenie wątków
 #1168123  autor: StanS
 16 mar 2024, 00:55
Widzę, że chcesz rozwiązanie bardzo budżetowe, więc mocno ograniczone.
B818 z tego co na szybko wygooglowałem nie ma MESHa, staroć MR6400 na pewno nie ma MESHa.
Możesz ustawić tą samą nazwę sieci i hasło ale bez MESHa to będzie loteria.
Zastanów się, czy przy takim budżecie faktycznie potrzebujesz bezprzerwowości na telefonie/tablecie/laptopie(?) przy wchodzeniu/schodzeniu schodami?
Przy żelbetowym stropie, zwłaszcza jak masz ogrzewanie podłogowe albo panele na podkładzie z folią aluminiową przenikalność sygnału będzie niewielka. Może lepiej ustaw dwie różne nazwy sieci i na urządzeniach, które chcesz używać na obydwu piętrach zapamiętaj obie, szanse, że na danym piętrze połączy się z siecią z innej kondygnacji będą znikome, a przy przejściu między piętrami przełączenie między sieciami może pójść lepiej niż przy tym samym SSID bez MESH.
Co do pracy routera w trybie AP to powinno się udać jeżeli podłączysz kabel biegnący z właściwego routera do jednego z portów LAN (a nie WAN) i w menu tego routera mającego pracować jako AP ustawisz adresację taką samą jak we właściwym routerze, ustawisz adres tego AP spoza zakresu przydzielanego przez DHCP właściwego routera (żebyś mógł się na niego później zalogować), wyłączysz DHCP i ewentualnie wyłączysz blokadę komunikacji między urządzeniami w sieci (domyślnie nie powinno być blokowane).
Sam TP-link publikował kiedyś takie porady dla routerów niemających jawnie trybu AP.
 #1168131  autor: kemsinenu
 16 mar 2024, 11:49
Jeśli masz kabel na parter to nie ma sensu bawić się w „mesh”. Będą większe opóźnienia i większa szansa na bufferbloat.

Jeśli lubisz grzebać to zainstaluj OpenWrt na MR6400. Wersja 1, 4 i 5 są wspierane. https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-mr6400_v1
Przekształć w dumb ap. Znajdziesz instrukcje na wiki. Również tamtejsze forum jest bardzo pomocne.

Jeśli nie chcesz grzebać to:
1. Sprawdz jakie masz IP na telefonie itp w sieci Hua. Np. może to być 192.168.1.123
2. Ustaw IP TP lan na statyczne 192.168.1.2, czyli tak aby zgadzały się 3 pierwsze oktety, a na końcu była cyfra 2.
3. Na TP w ustawieniach wyłącz serwer DHCP dla lan. Uważaj, aby nie pomylić tego z klientem DHCP dla wan. Możesz wyłączyć oba dla pewności.
4. Zrestartuj TP.
5. Podłącz kablem. Hua lan <> TP lan.
6. Sprawdź czy masz dostęp do internetu po podłączeniu do TP.
7. Zmień ustawienia WiFi na obu urządzeniach na identyczne:
- nazwa sieci
- hasło
- szyfrowanie WPA2 CCMP/AES
- widoczna nazwa sieci
8. Jeśli zauważysz że jakieś urządzenie kurczowo trzyma się sieci z z dołu lub góry to nieco zmniejsz moc nadawania na odpowiednim piętrze.
9. Daj znać jak poszło.
 #1168132  autor: kemsinenu
 16 mar 2024, 11:49
Jeśli masz kabel na parter to nie ma sensu bawić się w „mesh”. Będą większe opóźnienia i większa szansa na bufferbloat.

Jeśli lubisz grzebać to zainstaluj OpenWrt na MR6400. Wersja 1, 4 i 5 są wspierane. https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-mr6400_v1
Przekształć w dumb ap. Znajdziesz instrukcje na wiki. Również tamtejsze forum jest bardzo pomocne.

Jeśli nie chcesz grzebać to:
1. Sprawdz jakie masz IP na telefonie itp w sieci Hua. Np. może to być 192.168.1.123
2. Ustaw IP TP lan na statyczne 192.168.1.2, czyli tak aby zgadzały się 3 pierwsze oktety, a na końcu była cyfra 2.
3. Na TP w ustawieniach wyłącz serwer DHCP dla lan. Uważaj, aby nie pomylić tego z klientem DHCP dla wan. Możesz wyłączyć oba dla pewności.
4. Zrestartuj TP.
5. Podłącz kablem. Hua lan <> TP lan.
6. Sprawdź czy masz dostęp do internetu po podłączeniu do TP.
7. Zmień ustawienia WiFi na obu urządzeniach na identyczne:
- nazwa sieci
- hasło
- szyfrowanie WPA2 CCMP/AES
- widoczna nazwa sieci
8. Jeśli zauważysz że jakieś urządzenie kurczowo trzyma się sieci z z dołu lub góry to nieco zmniejsz moc nadawania na odpowiednim piętrze.
9. Daj znać jak poszło.
 #1168270  autor: TomekkG
 18 mar 2024, 23:04
Dzięki za pomocne informacje. Teraz wiem więcej ;)

Tak się teraz zastanawiam czy aby jednak nie kupić dwie sztuki TP link deco 4 – na olx bywają za 200 zet dwa egz.
Huawei B818 byłby modemem LTE a sieć wifi byłaby na obu TP linkach deco 4 – oba byłyby na kablu - chyba tak można
Co sądzicie o takiej konfiguracji?

Chyba że jest coś lepszego zamiast TP Linków deco 4?
Chyba tenda też kiedyś była polecana, ale nie pamiętam szczegółów jaki model jest.
czy powinien być mesh wspierany? jaki to parametr na urządzeniu?

zależy mi bardzo aby jednak w domu była jedna sieć wifi i urządzenia same się przełączały przenosząc je pomiędzy kondygnacjami.

w firmie mam przecież jedno wifi na wielkiej powierzchni i to hula
 #1168271  autor: Remington
 18 mar 2024, 23:18
Mam Deco M4 z meshem i przełączanie działa doskonale, o wiele lepiej niż klasyczne repeatery.

Wydaje mi się, że korzystanie przez Ciebie z kabla do tego na parterze jest zbyteczne, zresztą nie jestem pewny czy jest możliwe (nie próbowałem). Ten M4, który podłączasz do routera jest głównym Deco - matką, a drugi się do niego podłącza.

Ale skoro masz kabel… to może nim podłącz ten M4 z parteru do Huaweia i miej matkę na parterze? Wtedy M4-dzieciaka możesz umieścić w dowolnym miejscu na górze, niekoniecznie tam gdzie stoi Huawei.

Nie znam Tendy i się nie wypowiem. Miałem różne Huaweie (również takie z meshem), Netgeary i dopiero Deco z meshem okazał się rozwiązać wszystkie moje problemy z siecią w domu.

Steruje się nim tylko przez aplikację (całkiem wygodna), przez przeglądarkę są tylko najbardziej podstawowe ustawienia.
 #1168307  autor: TomekkG
 19 mar 2024, 15:04
Hej,

Po poczytaniu kilku wątków mam trochę wątpliwości – stąd ten post.

Chce mieć jedną sieć wifi na 2 kondygnacjach, na każdej oddzielne urządzenie robiące wifi (mam kabel do obu lokalizacji tych urządzeń), przechodząc na inną kondygnację chce aby urządzenia przełączały się automatycznie na silniejszy sygnał.
Źródłem Internetu będzie modem LTE (obecnie Huawei B818) lub – później - modem światłowodowy.

Rozwiązanie ma być budżetowe – prędkości maksymalne wifi będą wystarczające 100 Mbps, max 300 Mbps. budżet 300-500 zet.
Jakich „urządzeń” potrzebuję?

Spotkałem się z następującymi propozycjami:
- mesh czyli 2 x TP link deco 4
- Huawei jako router na jednej kondygnacji, inny router odpowiednio skonfigurowany na drugiej konfiguracji.

Będę wdzięczny ze pomoc, w sieci nie znalazłem jasnego prostego wykładu jak to zrobić – a przecież jest to dość częsty problem w domach jednorodzinnych.
jak ktoś może polecić link bedę wdzięczny

Pozdrawiam
 #1168320  autor: StanS
 19 mar 2024, 21:03
Ja mam MESHa opartego na dwóch routerach Fritz!Box, używki ze znanego portalu aukcyjnego.
Za router robi FunBox z wyłączonym WiFi a Fritz!Boxy są podłączone kablem i ustawione jako APki. W większości miejsc wyciągam prędkość łącza, czyli 300Mb/s.
AVM ma spory wybór sprzętów z MESHem:
https://boxmatrix.info/wiki/Property:Mesh_(models)
Parę używek da się znaleźć do 200PLN sztuka, tylko trzeba uważać, żeby nie kupić modelu bez 5GHz.

DECO jest jeszcze na zamkniętym MESHu, więc do rozbudowy tylko DECO ale raczej nie trzeba się obawiać, że znikną z rynku, ostatecznie jakieś używki powinny zostać w atrakcyjnych cenach.

Teraz TP-link idzie w EasyMESH:
https://www.tp-link.com/pl/easymesh/product-list/
Są dedykowane repeatery, ale routery też można przestawić w tryb AP.
Nówkę z WiFi5 można wyhaczyć za mniej niż 150PLN a z WiFi6 za mniej niż 200PLN.

EasyMESH daje kompatybilność między sprzętami różnych operatorów, więc jak operatora dostaniemy router z EasyMESH to będziemy mogli go zaprząc do systemu.

Co do konfiguracji:

bez MESHa:
Na tym B818 zostawiasz tak jak jest, będzie obsługiwał WiFi na tym piętrze gdzie stoi.
Do niego podłączasz kablem router (pracujący jako AP) na innej kondygnacji i na nim ustawiasz inną sieć.

z MESHem:
Na B818 wyłączasz WiFi, żeby się nie zakłócało z tym generowanym przez MESH.
Do jednego ETH podłączasz AP z zestawu MESH na tym samym piętrze a do drugiego ETH podłączasz drugi AP z zestawu MESH na innym piętrze.
Konfiguracja pewnie automagiczna aplikacją, nie wiem, jestem z czasów gdy nie było to takie proste ;).

Fritz!Boxów nie polecam pod kątem stopnia skomplikowania konfiguracji :).
 #1168329  autor: kemsinenu
 19 mar 2024, 23:43
Masz już drugi router i kabel na parter, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby wypróbować to rozwiązanie. Jak coś nie zadziała to zawsze możesz sypnąć groszem na coś innego. Nie jestem zwolennikiem meshy (czyli access pointów połączonych radiowo/wifi), bo dorzucają opóźnienia. Może to wpływać na jakość rozmów audio i video. I tak przy sieci komórkowej nie jest z tym najlepiej, a WiFi mesh dokłada jeszcze swoje. Jedynie gdy nie da się lub nie chce się kłaść kabla to warto rozważać WiFi mesh.
 #1168371  autor: TomekkG
 20 mar 2024, 12:07
Bardzo dziękuję za szczegóły.

Na teraz robię wersję bez mesh.

W miedzy czasie kupię jakieś TP-Linki z easymesh
mam pytania:
- jaka jest istotna różnica miedzy wifi 5 a wifi6 – warto wydać więcej?
- czy w specyfikacji urządzenia musi być tryb pracy AP? bo widze że sa Archery z trybem tylko router.

Dziękuję za pomoc.
kemsinenu pisze:
19 mar 2024, 23:43
Nie jestem zwolennikiem meshy (czyli access pointów połączonych radiowo/wifi), bo dorzucają opóźnienia. Może to wpływać na jakość rozmów audio i video. I tak przy sieci komórkowej nie jest z tym najlepiej, a WiFi mesh dokłada jeszcze swoje. Jedynie gdy nie da się lub nie chce się kłaść kabla to warto rozważać WiFi mesh.
ale o ile rozumiem oba AP easy mesh Archery bedą na kablu a nie na wifi?
wiec chyba znikaja jakieś opóźnienia / zniekształcenia.
 #1168389  autor: TomekkG
 20 mar 2024, 15:50
dziekuję za pomoc
Ok, to wobec tego kupie wifi5 ;)

W co lepiej wejść? Oba rozwiązania wifi5:
1) Router TP-LINK Deco E4 (2 szt.) – 319 zet czy
2) Router TP-LINK Archer C6 V4 najtańszy wifi5 z easy mesh 159 zet x 2 =318 zet

Cenowo identycznie, - co wybrać?
- a może warto coś dołożyć i kupić wifi5 z czymś jeszcze?

aha jeszcze jedno:
linia do drugiego urządzenia prowadzi poprzez pierwsze, wiec dla mnie koniecznością jest aby urządzenie pozwalało wejść RJ45 i wyjść RJ45 na drugie urządzenie.
mam nadzieję ze ona warianty, tj deco i archer to umożliwiają
 #1168407  autor: StanS
 20 mar 2024, 19:40
Ja bym wybrał Archery, zwłaszcza przy porównywalnych cenach:
* EasyMESH
* możliwość zawieszenia na ścianie (nie wiem czy wszystkie modele), chociaż design DECO może się bardziej podobać, kwestia gustu
* zewnętrzne antenki
* więcej portów ETH

Apka do Archerów też jest, nazywa się Tether.
Tryb AP jest, na emulatorach można sprawdzić jak się przełącza, tutaj na przykładzie właśnie C6 V4:
https://emulator.tp-link.com/Archer%20C ... rationMode