DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z Bada OS
Wszystko, co związane z Bada OS
 #508204  autor: bob
 11 paź 2011, 15:05
Hejka.
Jako, że i tak mi się nudzi lekko, to postanowiłem coś napisac o Samsungu s8530 'Wave II'

Nie będzie to super wyczerpująca recenzja pewnie, ale raczej takie subiektywne odczucie z użytkowania.

1. Obudowa, ekran - pierwsze wrażenie.

Telefon po wyjęciu z pudełka wydaje się sporawy stosunkowo, jego wymiary to 123.9x59.8x11.8 mm. Zwłaszcza jego 'wielkość' czuc na wysokość, bo telefon jest stosunkowo cienki.
Jednak mnie się go wygodnie obsługiwało jedną ręką.
Telefon wykonany jest ze szczotkowanego aluminium z tyłu i po bokach, hartowanego szkła na wyświetlaczu oraz elementów plastikowych na górze i dole. (u gory mamy głośnik, 3.5mm jack i USB, na dole antenę, dlatego sa plastiki).

Co do ekranu - Super Clear LCD nie może sie równać z Super Amoledami samsunga, aczkolwiek kolory są dosyć fajne, kąty widzenia sięgają 180*, a w porównaniu do tanich TFT-ków to S-LCD w Samsungu Wave 2 może zrobić dość fajne wrażenie.

Ekran o przekątnej 3.7" jest według mnie optymalną wielkością jak na smartfon - zapewnia bardzo fajne wymiary telefonu (no, wave2 jest trochę za wysoki jak na mój gust), a już na takim wyświetlaczu wygodnie się gra czy przegląda sieć. Rozdzielczość to WVGA, 480x800px.

Słowem podsumowania - obudowa jak najbardziej na plus, hartowane szkło jest bardzo fajne, az z ciekawosci spróbowałem nożem i nie został ślad żaden. A w tej klasie cenowej ciężko znaleść lepiej wykonany telefon, zwłaszcza u samsunga, gdzie dominuje plastik.

2. Hardware - w telefonie mamy układ Samsunga znany jako HummingBird. Procesor 1Ghz w połączeniu z lekkim systemem daje bardzo fajne efekty. Jako elektrownia całego zestawu jest zasponsorowana bateria o pojemności 1500 mAh, znana między innymi z Samsunga Galaxy S. Bateria zapewniała mi spokojne 2 dni działania pod dużym obciążeniem (w ciągu 42godzin około 20h wifi/gier/muzyki), albo 4-5 dni przy obciążeniu małym, maks średniawym (trochę wifi, pare minut rozmów, kilkanaście esemesów)

W sumie tutaj nie ma się zbytnio co rozpisywać, wszelkie dane są na portalu.

3. Soft - Czyli Bada OS.

Niewątpliwą zaletą Bady w tym telefonie jest wpływ na jego cenę. Zauważcie, że Galaxy S z nieco większym ekranem, sporo gorszym wykonaniem jest droższy o ponad 300-400 złotych w chwili obecnej. Tylko, że SGS ma Androida.

Sama Bada jest skrajnie prostym systemem, banalnym w obsłudze, czytelnym i intuicyjnym. Do tego działa bardzo sprawnie, niezależnie czy to jest samsung s8530, czy Wave 533.

Główną wadą systemu jest stosunkowo mała ilość aplikacji, na Wave2 koło 6.600 appsów bylo w sklepie samsunga. Trochę mało w porównaniu nawet do sklepu Nokii.

Sstem oferuje nam oczywiście możliwość postawienia widgetów, pogodynek, dostosowywania ekranów głownych oraz menu. Rzekłbym, że tutaj inżynierowie Samsunga czerpali garściami z androida.

W każdym razie - według mnie system w Wave II jest jego wielkim plusem, bo z tym zapleczem hardware'owym telefon nadal jest jednym z najszybszych na rynku.

4. Tutaj czas na moją opinię, większość 'danych testowych' jest powyżej.

Cóż, telefon jak telefon. Jest sporawy z racji ekranu, chociaż mi się go wygodnie trzymało w dłoni.

Testowałem na nim jakość dźwięku - powiem wam, że nie spodziewałem się, że Wave będzie grał na tyle dobrze. Co prawda nie jest to poziom Ajfonów, aczkolwiek Wave 2 gra bardzo przyzwoicie - o dziwo nawet na słuchawkach z zestawu, które sa całkiem porządne jak na zestaw z telefonem. Przeciętnego audiofila Samsung s8530 na pewno zadowoli.

Aparat - tutaj mamy opcję nagrywania w 720p - która jest całkiem, całkiem. Telefon nie klatkuje, nagrywa ostro i czysto obraz. Nieco gorzej jest ze zdjęciami, bo w kategorii 5mpx Wave 2 to taki dosyć mocny przeciętniak - według mnie nokia e72 robi lepsze zdjęcia. Aczkolwiek, dla amatorów fotografii telefon się nada. Fajnym bajerem jest touch focus, czyli sami wybierami miejsce na zdjęciu według którego ma być ustawiona ostrość. Niektórym może się przydać.
W każdym razie, zdjęcia notatek są 100%czytelne, zdjęcia na zewnątrz wychodzą 'w miarę dobrze'. Najgorzej jest po ciemku, nawet pomimo diody doświetlającej zdjęcia są niewyraźne.
Szkoda, że mój s8530 uległ wypadkowi, bo bym wrzucił przykładowe fotki..

Gry - telefon nie ma problemu z wydajnością w żadnej ze znanych mi gier. Grałem w NFS'a ktoregoś, bylo bez przycięć. Ogólnie, gry ładują się bardzo sprawnie, chodzą szybko, tylko trochę mały wybór mamy w porównaniu do androida. Ale od biedy da radę sobie pograć - ja nie jestem typem gracza, więc mnie s8530 zadowolił w pełni.

Przeglądarka - Wave 2 startuje z Badą 1.2. Jej główną zaletą w stosunku do poprzedniej wersji jest ulepszona przeglądarka. Ja śmiem stwierdzić, że niewiele jej brakuje do androidowej przeglądarki. Na s8530 nie wyskakuje komunikat o braku pamięci, stronki ładują się szybko i sprawnie, bez problemu działa pinch to zoom. A nawet duze serwisy z obiektami flash nie sprawiają wiekszych problemów - mimo, że dolphin obsługuje tylko flash lite.

Jakość połączeń - Wave zapewnia nam dosyć dobrą jakość dźwięku podczas rozmów, jest czysto i wyraźnie. Poziom bardzo dobry. Ani ja nie narzekałem na słabo słyszalnych rozmówców, ani oni na to, że mnie nie slychać - nawet jak byliśmy w hałaśliwych miejscach. Także w tej kwestii jest OK.

W sumie, do Wave II ciężko się przyczepić jeśli zaakceptujemy Bada OS wraz z jego zaletami i wadami. Na pewno boli brak wyspecjalizowanych aplikacji jak np. plan zajęć, trochę mało jest gier chociażby. Samsung w zamian oferuje bardzo dużo darmowych aplikacji, które np. na Androidzie są płatne.
Jednak jeśli ktoś nie jest maniakiem 'appsów', a szuka wydajnego telefonu z wysokiej półki - ja Wave II mogę spokojnie polecić. Jest to telefon bardzo prosty w obsłudze, a zarazem bardzo uniwersalny - bo zapewnia nam bdb. jakość dźwięku, dobry ekran, na którym bardzo fajnie się przegląda sieć. Do tego niemal perfekcyjne wykonanie (jakby było gorilla glass to jest ideał, tak za hartowane szkło - ono jest bardzo dobre nota bene - tylko 5+ mogę dać), bardzo wydajna bateria oraz niewątpliwie cena sprawiają, że ten telefon może być idealnym wyborem zamiast drogich, lowendowych androidów pokroju Galaxy Ace czy Wildfire S, które kuszą samym systemem, a nie możliwościami telefonu.

Także od siebie Samsunga S8530 gorąco polecam. W razie pytań zapraszam, w miarę możliwości odpowiem.
Bob.

Pierwszy post w dziale Bada OS :twisted:
Ostatnio zmieniony 11 paź 2011, 15:09 przez bob, łącznie zmieniany 1 raz.

Było: w595; Wave 533; i5800; ZTE Blade; Moto e8; SE Xperia X8; e1170; 5230 Navi; x2; Ch@t 335; Galaxy Mini; Sagem Puma; s8530 Wave II; e72; i8510; Nokia500; SGS; m8800; HTC 7 Mozart, RBM One, Nokia c5-00, N900, i550; RBM One;
Jest: HTC Desire