DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z Symbianem
Wszystko, co związane z Symbianem
 #672327  autor: user_delete34
 03 lis 2013, 20:14
Wkrótce będę używał Nokii E72, w rodzinie być może szykują się zmiany telefonów na symbianowce, więc chciałem spytać, jak wygląda sytuacja komunikatorów VoIP.
Pytania kieruję przede wszystkim do obecnych użytkowników modeli: E52, E72, N8 i 808, bo interesuje mnie dostępność i działanie programów na dzień dzisiejszy, na najnowszym oprogramowaniu i wersji aplikacji. W postach napiszcie opisywany model telefonu.

1) Czy Skype i fring nadal są dostępne dla tych modeli w sklepie Ovi? Czy można je zainstalować bez wyłączania zabezpieczeń systemu itp, by mieć możliwie najnowszą wersję, w której wszystko działa (na myśl przychodzi mi jakieś info o problemach Skype na Belle?)?
2) Czy Skype nadal udostępnia darmowe rozmowy głosowe po WiFi/3G, a fring - wideorozmowy?

Mam jeszcze inne pytanie:
3) Czy na Symbianie jest opcja utrzymywania połączenia danych sieci komórkowej, by przez cały dzień kilkukrotnie np pobierać pocztę bez rozłączania się? Nie chcę za szybko stracić pakietu, a przyzwyczaiłem się do poczty push, pogodynki i RSS.

 #672387  autor: Ramirez
 03 lis 2013, 22:45
1. Cos ze Skypem jest nie tak. Od jakiegoś czasu nie wyszukuje go w sklepie OVI. Chyba zostaje szukac instalki w internecie ale to będzie niepodpisane, czyli tylko zostaje łamanie symbiana
3. Mozna ustawić maila w trupie push ale to baterie wysysa. Czyli w praktyce to bedzie codzienne ładowanie baterii.

 #672390  autor: user_delete34
 03 lis 2013, 22:53
1: No to źle, na Skype w E72 zależy mi najbardziej... A wcześniej działał OK i była funkcjonalność rozmów po WiFi/3G?
Ramirez pisze: 3. Mozna ustawić maila w trupie push ale to baterie wysysa. Czyli w praktyce to bedzie codzienne ładowanie baterii.
Nie pamiętam, jak to wpływało na baterię w N79, ale obecnie w 8S mam ciągle aktywne połączenie i pocztę w trybie push i różnica między tym a ich wyłączeniem jest niewielka.
Ale czy można być ciągle online bez pobierania poczty w trybie push? I czy to będzie miało nadal taki duży wpływ na baterię?

 #672395  autor: Ramirez
 03 lis 2013, 23:13
1. Z tego co pamietam to kiedys nie było problemów ze Skype. Jak będziesz miał instalke to powinno chodzic po wifi/3G. Oczywiscie jak złamiesz symbiana. To nie jest trudne ale jakos nie mam zaufania do tych programików. Nie wiadomo co tam sobie sie zainstaluje :D

2. A co do internetu ciagle online to raczej sie nie da. No chyba ze włączysz jakis program korzystający z internetu i go zminimalizujesz. Wtedy będzie, ale to nie o to chodzi. To juz lepiej tego maila w trybie push uruchomić. Tylko nie wiem po co kombinowac jak pakiety internetowe sa tanie. No chyba ze to chodzi o orange i ich brak lejka, czy dziwne rozliczanie pakietow plusie.

 #672398  autor: user_delete34
 03 lis 2013, 23:19
Ramirez, mam T-Mobile, tani pakiet danych, lejek... tylko nie o to mi chodzi. Jeśli będę często sprawdzał pocztę, przeglądał strony itp z przerwami w pakietach to i 2 GB będę potrafił wykorzystać (choć obecnie, przy ciągłej transmisji wystarcza mi 300 MB z oglądaniem pełnych stron).

Nie chcę od razu brać się za wyłączanie zabezpieczeń. Wiem, o co w tym biega, bo robiłem to na N79 (na którą też wyrobiłem sobie certa), ale po hard resetach, przywracaniu kopii zapasowych zaczęły się mniejsze lub większe problemu. Chcę używać telefonu możliwie tak, jak jest, tylko dograć Operę, Skype i parę pierdółek.

 #672405  autor: Ramirez
 03 lis 2013, 23:46
Zamiast instalowac te skype, fringi itd to juz lepiej uzywac normalnych wideorozmów po 3G. Kazdy telefon na symbianie to ma , byleby miał tą kamerke z przodu ;) Jeśli ma sie normalnego operatora to i wideorozmowy sa tak samo liczone jak zwykłe połaczenia.

 #672410  autor: wook
 04 lis 2013, 00:34
miałem w e5 wrażenie że ms zablokował dostęp do serwerów skype, bo przestał on całkiem działać i nawet nie szło się zalogować a reinstal programu nie pomagał. Co do łamania to kwestia 5 minut. Wczoraj łamałem e65 nortonem, bo bez tego nie dało się zainstalować jbaka. Po hr można jedynie przywracać z kopii kontakty, kalendarz, smsy i swoje pliki. Nigdy ustawień i aplikacji bo to psuje działanie, sprawdzałem.

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"

 #672414  autor: user_delete34
 04 lis 2013, 01:05
Ramirez, to trochę jak polecanie samochodu komuś, kto woli motor.
Akurat ja chętnie przeprowadziłbym "normalną" wideorozmowę, ale też nie zawsze.
Przede wszystkim: ja pytam o VoIPy. Tam nie mam wymogu bycia w 3G (jest WajFaj) ani posiadania kamerki z przodu, w dodatku rozmowa odbywa się za darmo. Nie przeprowadzę wideorozmowy z E72 z osobą posiadającą tylko konto Skype (zakładam, że rzeczą nienormalną, zbyt rzadką jest wykupywanie numeru Skype, bym dzwonił na komunikator jak na normalny numer).

Z ciekawości: ktoś rozlicza wideorozmowy oddzielnie, drożej?
wook pisze:Co do łamania to kwestia 5 minut.
Tak, wiem, mówiłem już. Tylko nie chcę. Kiedyś na pewno, ale na chwilę chcę mieć coś pewnego, co zawsze działa niczym oddane, nie psuje się, ma kopię zapasową... :-D
i nic wspólnego z MS-em (wtedy jeszcze nic)!
wook pisze:Nigdy ustawień i aplikacji bo to psuje działanie, sprawdzałem.
Ja chyba cztero- czy pięciokrotnie i działanie N79 było zbyt losowe.

 #672415  autor: ja.michal
 04 lis 2013, 01:08
Oficjalnie nie ma wsparcia dla Skype w Symbiane. Był komunikat chyba nawet w samym programie w telefonie. Nie da się zalogować niestety.

W Nokias z Serii E można skonfigurować sobie VoIP po SIP. Działa to bardzo dobrze.

 #672416  autor: user_delete34
 04 lis 2013, 01:11
ja.michal, ale czy znajdę w takim razie taki komunikator (protokół), którym dam radę za darmo przeprowadzać rozmowy głosowe (a najlepiej jeszcze wideorozmowy) między telefonami a także między telefonem a komputerem?

 #672418  autor: ja.michal
 04 lis 2013, 01:20
Wideo rozmów w VoIP niestety nie uświadczysz. Rozmowy głosowe będą najczęściej darmowe w ramach danego operatora VoIP (Freeconet, HaloNet, IPFON, itp.). Oczywiście możesz dzwonić na normalne numery (stacjonarne, komórki) wg stawek danego operatora VoIP.
Połączenia między telefonami nawiążesz jeśli oczywiście obydwa będą miały ustawiony VoIP z numerem u tego samego operatora VoIP.
W przypadku gdy chcesz rozmawiać między komputerami, albo komputerem, a telefonem musisz na komputerze zainstalować komunikator VoIP np. ZoIPer, XLite, itp. Wtedy wybierasz w takim programie numer VoIP i dzwonisz. :)

 #672419  autor: user_delete34
 04 lis 2013, 01:28
ja.michal pisze:Wideo rozmów w VoIP niestety nie uświadczysz.
Ale wspomniany przeze mnie fring od tego nie jest?

Skoro mówisz, że muszę sobie zainstalować jakiś program, by VoIP działał... to jak właściwie działa VoIP po SIP w Nokiach? Jak (do czego?) mogę go wykorzystać i jak z tego korzystać?

 #672421  autor: maniek89
 04 lis 2013, 06:29
Skype do niedawna jeszcze uzywalem. Teraz nie uzywam bo nie potrzebuje go na telefonie. Mozna go tez bylo pobrac z oficjalnej strony Skype po wpisaniu numeru komorkowego. Rozmowy za darmo po wifi i 3g ale wideorozmow nie ma, przynajmniej ja sie nie dokopalem. Mozliwe ze calkiem juz go usmiercili na Symbianie.

 #672422  autor: cyanoone
 04 lis 2013, 07:18
W mojej Nokii używam Nimbuzza, ze Skype i Fringiem problemów też nie ma.
Pozdrawiam ;)

Plus-->Play (2015) -->Plus (2018)
Klucz-->Orange-->Lajt (2017)

 #672423  autor: user_delete17
 04 lis 2013, 07:26
Używałem Skype jeszcze ze 2 tygodnie temu w starej C7 i wszystko było ok.
Aplikacja jest też cały czas dostępna tu: store.ovi.com.

Nie korzystałem z videorozmów, ale aplikacja działała poprawnie i nawet w tle i do tego nie żre zbytnio transferu i baterii. Ja często dzwoniłem przez skype na numery zagraniczne, ale do tego niezbędne wi-fi, bo przez 3G rwało rozmowy.
Przy skype są cały czas prowadzone prace, więc może się zdarzyć jakiś problem, ale ogólnie działa.

Można też już u nas bezpośrednio przez strony www korzystać ze skype w tym z videorozmów.

 #672431  autor: user_delete34
 04 lis 2013, 08:26
cyanoone, rozumiem, że Nimbuzz też słuzy do rozmów głosowych? Czy tak tylko go podałeś? A ten fring ma darmowe wideorozmowy jeszcze? No i jakiego telefonu używasz (pytałem w 1. poście, bo chcę wiedzieć, na jakim testowane).
johnny pisze:C7
Starej? Ona ma S^3, a być może i nowszą wersję, na co nie zwróciłem uwagi.
johnny pisze: Można też już u nas bezpośrednio przez strony www korzystać ze skype w tym z videorozmów.
Jak mi to zrobisz na E72...

Ponawiam pytania z mojego poprzedniego posta.

 #672436  autor: user_delete17
 04 lis 2013, 09:12
Markadiusz pisze: Jak mi to zrobisz na E72...
W kwestii starego symbiana sugeruję, że szkoda zachodu.
Nie ma oficjalnie skype na E72, choć w zasobach sieci na pewno jeszcze pozostał.
Od nowego roku nie będzie będzie możliwości poprawiania, ani dodawania aplikacji. Nie należy się spodziewać cudów i będzie raczej tylko gorzej. Miałem kiedyś E66, a potem C7.
Nie korzystałem zbyt często z połączeń po 3G, a jeśli już to po wi-fi. W obu działała aplikacja poprawnie i nie miałem żadnych problemów. Czasami jednak korzystałem ze skype-to-phone łącząc się z numerem stacjonarnym, a dopiero później wybieram numer docelowy. To jednak wymaga pakietu minut, ale nie jestem uwiązany do konkretnego telefonu. Ponieważ sporo dzwonię do Ameryki Południowej to i tak mi się to opłaca. Z połączeń ze skype-to-skype korzystałem na komputerze, a ostatnio na PS Vita.
Teraz posiadam Lumię i oprócz skype mam mobilevoip dzięki czemu mogę korzystać z taniego voipcheap.
Reasumując znajdź sobie instalkę skype w necie, ale bierz poprawkę, że nie będzie ci to działać poprawnie.

Jeśli chodzi o net to pamiętam jedynie jak się to odbywało w C7. Przy włączonych danych mobilnych i dostępnej wi-fi najpierw ciągnęło po wi-fi i pakiet mi schodził bardzo wolno.
Poczta jest sprawdzana tak jak sobie ustawisz. W tym względzie symbian daje bardzo duże możliwości, choć z końcem roku wypadnie opcja pełnej synchronizacji z kontem gmail. W każdym razie ani e66 ani c7 nie utrzymywała aktywnych połączeń cały czas i pod względem oszczędności pakietu danych były to lepsze telefony niż moja obecna Lumia.

 #672484  autor: ja.michal
 04 lis 2013, 13:41
Markadiusz pisze: Ale wspomniany przeze mnie fring od tego nie jest?
Nie znam dokładnie tej aplikacji, ale pewnie między użytkownikami Fring można prowadzić wideo rozmowy.
Markadiusz pisze:Skoro mówisz, że muszę sobie zainstalować jakiś program, by VoIP działał... to jak właściwie działa VoIP po SIP w Nokiach? Jak (do czego?) mogę go wykorzystać i jak z tego korzystać?
W Nokia, np. E52, masz wbudowany mechanizm do VoIP. Możliwe, że trzeba zainstalować jeszcze dodatek Nokii SIP VoIP Settings bo czasem jest już w telefonie czasem go nie ma. Potem w ustawieniach telefonu masz telefonię internetową.
http://smartos.pl/2009/07/29/nokia-jako ... ternetowy/

 #673273  autor: user_delete34
 08 lis 2013, 09:10
Zainstalowałem Skype, Whatsapp, fring - Vibera jakoś nie mogłem. A w ogóle to sklep Ovi nie działa (od dawna to?).
Skype się nie loguje, więc... kicha. fring - nie sprawdziłem jeszcze, a Whatsapp ma mieć tylko rozmowy tekstowe. Będę musiał przejrzeć ofertę innych VoIPów.

 #673275  autor: Ramirez
 08 lis 2013, 09:45
Vibera nie ma telefony z s60v3. To ze go wyszukuje to jakis bład . Ta wersja jest chyba tylko na s60v5 i pozniejsze.