DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z Symbianem
Wszystko, co związane z Symbianem
 #670633  autor: Pasqd
 27 paź 2013, 10:42
Witam :)

Nokię E72 mam ponad 3 lata i przez pierwsze 2,5 nie było problemu. Telefon ładuję tylko i wyłącznie za pomocą portu USB (nigdy nie użyłem ładowarki sieciowej). Bateria ładuje się bez najmniejszego problemu jeśli z telefonu się nie korzysta, a dokładniej nie korzysta się z połączenia internetowego, bo dzwonić, SMS-ować, edytować kalendarz itp. (za pomocą PC Suite, Ovi Suite lub za pomocą klawiatury telefonu) można bez przerywania ładowania. W momencie gdy ustanowione jest połączenie internetowe (bez względu na to czy udostępniam je przez Wi-Fi czy za pomocą kabelka USB) ładowanie regularnie się przerywa i jeśli tego nie zauważę to bateria w trakcie kilkugodzinnego korzystania z internetu się rozładowuje i telefon przechodzi w tryb oszczędzania baterii, a połączenie jest automatycznie przerywane.
Częstotliwość z jaką ładowanie jest przerywane zwiększa się i staje się to coraz bardziej uciążliwe. Kabelek jest oryginalny, ale na nowym kabelku dzieje się to samo i nie ma znaczenia czy podłączam do laptopa czy stacjonarnego komputera oraz nie ma znaczenia do którego portu USB w tych urządzeniach telefon jest podłączony, więc wina na 99% leży po stronie telefonu. Czy ktoś z Was miał już podobny problem?

Pasqd

Marcin Kowalski

 #670640  autor: user_delete34
 27 paź 2013, 11:31
Może bateria jest już na tyle zużyta (ma określoną żywotność), że ładowarka+prąd z baterii ledwie starczą na utrzymanie telefonu w czasie "wysiłku", jakim jest działanie z aktywnym połączeniem internetowym?
Zasilanie z USB komputera daje na wyjściu 0,5 A (a przy przelotce z gniazdka sieci elektr. możesz mieć chyba 1 A), więc ładowanie z USB może być wolniejsze niż normalną ładowarką. Przy czym zależy to od tego, na ile wydajna jest ona sama. Przykładowo, moja od N79 miała chyba 850 mA, mamy od 6300i - tylko 300 mA.
Na początek sprawdź natężenie ładowania ładowarką sieciową (czy wyższe, jeśli tak - ładuj nią). Dalej pozostanie chyba tylko wymiana baterii.

 #670679  autor: Pasqd
 27 paź 2013, 14:25
Moja ładowarka daje prąd ładowania 900mA i przez port USB (500 mA) bateria ładuje się 2 godziny, a za pomocą ładowarki podobno tylko godzinę. Przez USB bateria jest "łagodniej traktowana" niższym prądem, ale w związku z tym, że każdego dnia telefon jest podłączany i odłączany minimum 1 raz to widocznie gniazdo microUSB na tym ucierpiało... spróbuję użyć ładowarki sieciowej i zobaczę jaki będzie efekt :)
Licząc ilość ładowań baterii (każdego dnia) to po 3 latach będzie już ponad 1000 cykli. Może rzeczywiście "kończy się" bateria :) Z drugiej strony gdy bateria jest naładowana do 100% to nie widzę różnicy w długości pracy telefonu podczas normalnego używania. Telefon wytrzymuje tyle samo czasu ile na początku (gdy był nowy) czyli w trybie oszczędzania energii (plus tryb off-line w ciągu nocy) wytrzymuje spokojnie 4 dni, a bez oszczędzania energii i off-line do 2 dni, a z telefonu korzystam bardzo dużo i używam większość funkcji włączając prądożerny GPS, Wi-Fi, bluetooth lub aparat foto.

Marcin Kowalski

 #670686  autor: user_delete34
 27 paź 2013, 14:37
Pasqd, cykl = od 0 do 100%, choćby w ratach. Cykl to nie jest podładowanie od 15 do 40%.
Skoro jednak nie widzisz różnicy w długości działania - nie wiem, co poradzić.

 #670709  autor: Ramirez
 27 paź 2013, 16:27
Baterię masz zużyta. U mnie na tej dołaczonej ładowarce 890 mA ładuje równo 2 godziny na dwóch rożnych bateriach, prądem 500 mA z USB powinno ładować ze 4 godziny.

 #670716  autor: Pasqd
 27 paź 2013, 16:40
Tak, wiem o tym i wziąłem to pod uwagę. Korzystam z internetu w telefonie przez 8 godzin dziennie, tzn. od 7-ej do 15-ej w pracy i w tym czasie telefon jest podłączony przez USB do laptopa jako modem i jednocześnie się ładuje. Wychodząc z pracy zawsze mam baterię naładowaną do pełna, ale po południu, wieczorem i w nocy telefon jest włączony i używany, więc do rana zostaje 40-60% i gdybym go nie podłączył do USB tylko postawił hot-spota to na pewno by nie wytrzymał nawet 2-3 godzin. Z tego wniosek, że dziennie bateria wykonuje pełny cykl ładowanie-rozładowanie :)

Dziś korzystam z Wi-Fi i od piątku zostało mi 38%, a jutro znowu będzie podłączony w pracy do ładowania, ale tym razem pod ładowarką sieciową i dam znać czy ładowanie się przerywa i czy połączenie jest zrywane :)

Marcin Kowalski

 #670722  autor: user_delete34
 27 paź 2013, 17:06
Pasqd pisze:Korzystam z internetu w telefonie przez 8 godzin dziennie
Przy takim wykorzystaniu to cud, że do tej pory potrafi trzymać 2 dni!

 #670737  autor: Pasqd
 27 paź 2013, 17:37
Heheh, bateria właśnie chyba się powoli poddaje ;) Zobaczę co się będzie działo gdy podłączę pod ładowarkę sieciową chociaż nie podoba mi się perspektywa dwóch kabelków. Korzystanie tylko z Wi-Fi (hot-spot) nie wchodzi w grę, bo bardzo rozgrzewa baterię i metalową klapkę służącą jako antena Wi-Fi, a to nie sprzyja trwałości baterii. Jeżeli nie będzie zrywać połączenia to nadal będę katował oryginalną baterię.

Bardzo możliwe, że wytrzymała tak długo dzięki temu, że była ładowana tylko z portu USB prądem 500 mA, a nie z sieci prądem 900 mA. Poza tym to jest bateria litowo-polimerowa (1500 mAh) lubiąca wysoki poziom naładowania, który starałem się utrzymywać. To trochę lepsza technologia niż baterie litowo-jonowe :)

Marcin Kowalski

 #670844  autor: Niezgodna7
 27 paź 2013, 23:25
Czy jeszcze ktoś podważa moje zdanie, że baterie należy ładować jak najmniejszym prądem?
:- )
PS. Paskud.
Sprawdź wygląd baterii.
Jeśli nie puchnie, jeśli nie ma wahań nastrojów - katuj ją dalej.

Ewidentnie nie wypiję herbatki z administracją Telepolis

 #670857  autor: wook
 28 paź 2013, 07:32
e65 ładowałem od kiedy ją mam ładowarka 890 mAh i nie zauważyłem jakiś zmian w czasie pracy. Zrobiłem test i ładowałem przez miesiąc ładowarka 380 mAh i żadnych zmian nie było.

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"

 #670870  autor: Pasqd
 28 paź 2013, 09:14
Też jestem przekonany, że bateria ładowana niższym prądem wytrzymuje dłużej i to samo dotyczy akumulatorków AA lub AAA bądź akumulatorów samochodowych, które są doładowywane zewnętrznymi prostownikami - nie wiem jak się to ma do teorii, ale w praktyce tak to właśnie wygląda.
W poprzednim telefonie (bateria litowo-jonowa BL-5C 950 mAh) po około 3 latach bateria się wybrzuszyła tak, że było to widać przy zamkniętej obudowie, ale wczoraj sprawdziłem czy obecna bateria się zniekształciła i okazało się, że jest płaska jak nówka :)
Dzisiaj telefon podłączyłem pod ładowarkę sieciową i dam znać jak się będzie zachowywać jak będę coś więcej wiedział. Ładowarka ma prąd 890 mA, a nie 900 mA jak wcześniej pisałem :)
Dzięki wszystkim za opinię odnośnie baterii :)

[ Dodano: 2013-10-28, 21:05 ]
Panowie, trochę się wyjaśniło, ale nie do końca :) Dzisiaj cały czas w pracy miałem telefon podłączony do ładowarki sieciowej i ani razu mi nie rozłączyło połączenia internetowego, więc przyczyna rozłączania została wyeliminowana. Co ciekawe przez prawie 8 godzin telefon był pod ładowarką i ani razu nie pokazał się komunikat, że bateria została naładowana, a pasek postępu ładowania nie zatrzymał się do samego odłączenia ładowarki. Wcześniej podczas ładowania przez USB komunikat pojawiał się co 2-3 godziny w trakcie 8 godzin pracy. Co jeszcze ciekawsze po naładowaniu ładowarką sieciową bateria teraz (godzina 21:00) ma 88% naładowania, więc tak jakby się naładowała "lepiej" niż przez USB, bo się wolniej rozładowuje - zwykle wieczorem miała już około 75%.
Wniosek z tego taki, że tak naprawdę nie wiem w jakim stanie jest bateria i być może problemy są związane z portem microUSB, który ma problemy z utrzymaniem komunikacji pod obciążeniem prądem ładowania co byłoby dość dziwne i wskazywałoby na zużycie gniazda microUSB.
Czy ma ktoś jakieś sugestie? :)

Marcin Kowalski