DAJ CYNK
  • Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.
Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.

Moderator: Moderatorzy

 #1113350  autor: sql
 13 mar 2021, 21:18
Dotychczas smartfony kupowałem "w Chińskich sklepach online". Za chwilkę będzie obowiązkowy VAT oraz opłata dla "artystów".
Mam pytanie jak kupować smartfony "z drugiej ręki" na Allegro, OLX aby się nie nadziać. Nie chodzi mi o stan techniczny smartfona ale aby mieć pewność:
-że smartfon nie ma "obciążeń prawnych" w sensie stary właściciel kupił smartfona "u operatora" i później nie będzie chciał płacić rat. Wiem że w takim przypadku operator blokuje smartfona.
-że smartfon jest nie kradziony.

Wiem że istnieje takie coś jak IMEI ale nie mam doświadczenia co i jak sprawdzić.
 #1113352  autor: f0ku5
 13 mar 2021, 21:22
Obecnie kupowanie telefonów z drugiej ręki to jedna wielka loteria. Ja osobiście bym kupił tylko i wyłącznie telefon z drugiej ręki kupiony w normalnym sklepie, a nie od operatora.
 #1113354  autor: sql
 13 mar 2021, 21:26
Mam prosić sprzedawcę o adres IMEI i jednocześnie wystąpić do 4 operatorów infrastrukturalnych czy jest ten smartfon brany na raty ?
 #1113381  autor: sql
 14 mar 2021, 13:26
Czy przed odbiorem kurierskim można sprawdzić "czy otrzymało się smarfona" ?
Rozumiecie można otrzymać zamiast smartfona cegłę :-)
 #1113397  autor: marcin19883
 14 mar 2021, 15:07
Kupujesz telefon używany i płacisz kartą debetową. Jak sprzedawca cię oszuka to wniosek o charge back do banku. Wątpie, że przed kupnem sprzedawca poda ci nr IMEI. Jak kupujesz od lombardów itp, to masz prawo zwrócić telefon w ciągu 14dni. Kupujesz w ciemno, dostajesz telefon i sprawdzasz w bazach czy raty spłacone, jeśli nie to zwracasz telefon i czekasz na zwrot kasy.
 #1113402  autor: pakierhakierxd
 14 mar 2021, 15:48
Ja proszę o imei, jak nie poda to nie kupuje.
Sam jak sprzedaje to na życzenie Kupującego podaje.

Najbardziej lombardy oszukują i sprzedają własność operatora, udają ze nie wiedzą jak sprawdzić chyba.

Pozdrawiam :)
 #1113406  autor: mp107
 14 mar 2021, 16:00
marcin19883 pisze:
14 mar 2021, 15:07
Wątpie, że przed kupnem sprzedawca poda ci nr IMEI.
Około 1,5 roku temu, gdy kupowałem używanego smartfona i zainteresowałem się daną ofertą, to zawsze pytałem o numer IMEI i sprzedawcy przeważnie nie robili problemu z jego podaniem. A jeśli sprzedawca nie zechce go podać - pomimo wyjaśnienia, do czego jest mi (kupującemu) potrzebny - to omija się taką ofertę i szuka dalej. W przypadku rzadszych urządzeń (jak kupowany wtedy smartfon Sony Xperia XZ1 Compact) utrudnia i wydłuża to poszukiwania, ale - jak to przy zakupie używanych rzeczy - trzeba wykazać się odrobiną cierpliwości.
marcin19883 pisze:
14 mar 2021, 15:07
Kupujesz w ciemno, dostajesz telefon i sprawdzasz w bazach czy raty spłacone, jeśli nie to zwracasz telefon i czekasz na zwrot kasy.
Nie zgodzę się. Reklamacje przeprowadzane w ten czy inny sposób zawsze kosztują nerwy i czas, więc nie zgodzę się z zakupami całkowicie "w ciemno". Oczywiście jeśli już po zakupie wyjdzie na jaw, że coś jest nie tak - wtedy jak najbardziej.