DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy systemów operacyjnych w urządzeniach mobilnych innych niż Android, iOS i Windows
Wszystko, co dotyczy systemów operacyjnych w urządzeniach mobilnych innych niż Android, iOS i Windows

 #622422  autor: user_delete34
 24 mar 2013, 14:50
GimperówskiJunior, podałem co jest najlepsze - gość nie ma wymagań itp. Poza tym, to nie JTW (a sam temat śmieciowy, nie ma co go ciągnąć).

 #632059  autor: Xy
 09 maja 2013, 22:37
Ponieważ rozglądam się powoli za nowym telefonem, pobawiłem się dziś nowiutkim Samsungiem Galaxy IV oraz Nokią Lumią 620 (jeśli nie skopałem oznaczenia). Jako, że pod uwagę biorę albo kontynuację z Androidem albo zmianę na Windowsa, stąd macanie obydwu systemów.
I powiem tak: Android w Samsungu laguje, wlecze się, a telefon wykonał nagły, acz niespodziewany restart. Norma, zdarza się. Dotyk nawet jakoś działał. Jedyne co mnie odpycha to cukierkowa nakładka graficzna na Androida od Samsunga. Kolorki są tak cudownie słodkie i nasycone na cudownym i słodkim ekraniku, że można puścić pawia od tych słodkości. Natomiast Lumia zaskoczyła mnie pozytywnie. System lata szybko, nie ma mowy o lagowaniu. Płynnie się przewija, nie ma mowy o zwisach. Sam wygląd systemu na Nokii baaardzo mi się podoba. Wszystko logicznie poukładane aczkolwiek wymaga przyzwyczajenia.
Mimo tego mam do was pytania dotyczące TYLKO systemu od Microsoftu (bo poważnie biorę pod uwagę Nokię).
- czy pliki (obrazy, muzyka, dokumenty) można przesyłać z telefonu na komputer za pomocą Bluetooth?
- czy można udostępniać Internet z telefonu do laptopa jak w Androidzie?
- czy aplikacje w tym ichnim sklepie Windowsowym są podzielone jakoś na płatne i darmowe czy wszystkie są płatne?
- da radę odpalić na Windowsie mapy od konkurencji czyli Google (np. jako aplikacja)?
- są jakieś sensowne widżety/programy do pogody jak meteo.pl? Ten jest mega dokładny i na nim mi zależy
- inne popularne aplikacje w Androidzie są dostępne w Market cośtam? W sensie ich odpowiedniki (zależy mi na: kompas, pogoda, gg, latarka, sky map, winamp, odtwarzacz filmów i zdjęć, Yanosik, stats (statystyki rozm. i netu oraz mniej istotne jak np. przypinane karteczki, czytnik kodów qr, miernik pulsu, blokowanie połączeń, klient poczty, speedtest, skype, waserwaga czy open.fm)
- YouTube działa normalnie czy są wymagane jakieś zabiegi?
- jakie zdjęcia robi taka Nokia z WP? Porównywalne z np. Xperią Neo?
- analogiczne pytanie dotyczące filmów



Rozumiem, że w WP jestem skazany na te kwadraty i nie mogę mieć pulpitu jak w Androidzie, a co za tym idzie własnych skrótów? Czy może jednak mogę coś tam sobie ustawić?
I na koniec: Co wieloletniemu użytkownikowi Androida będzie najbardziej dokuczało (brakowało) w Windows Phone? Nie interesują mnie takie marginalne sprawy jak czas pracy na baterii.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #632067  autor: user_delete34
 09 maja 2013, 23:02
Xy, dokumentów nie sprawdzałem, resztę - tak.
Internet - do wszystkiego z WiFi (nie wiem, jak jest w and), jest opcja w ustawieniach, u mnie zwie się "dostęp do internetu".
Płatne i darmowe. Najlepiej wejdź do sklepu przez jego stronę internetową i sprawdź, czy znajdziesz, czego szukasz. Osobiście nie mam jeszcze żadnej płatnej na telefonie a poza grą, która na moim sprzęcie i tak nie pójdzie mam już chyba wszystko.
Map nie sprawdzałem, ja jakieś tam mam wgrane domyślnie, mam też yanosika. Nokia ma świetną navi i w 620 będzie ona dostępna - po co Ci coś innego?
Ja mam kafelek do pogody od HTC i mi pasuje. Z tym, że aktualnie wyłączony. Jest tego parę do wyboru.
Aplikacje:
- kompas - nie wiem
- pogoda - już pisałem
- GG - o ile mi się nic nie przywidziało - widziałem je w Markecie
- latarka - o, niejedna
- sky map - nie wiem
- odtwarzacze - używam tylko domyślnego, nie mam potrzeby szukania czegoś, nie wiem
- notatki - Notility - bardzo fajne
- czytnik kodów - wbudowany, pod klawiszem Lupa
- miernik pulsu - dafaq
- blokowanie połączeń - nie wiem
- klient poczty - wbudowany starcza, pamiętaj, że WP nie obsłuży nieznajomych mu plików ani ich nie zapisze
- Speedtest - jest
- Skype - jest
- YT działa normalnie
- skróty robisz właśnie w postaci kafelków - przytrzymujesz w menu ikonę i przypinasz
Dokuczać będzie to, że tutaj nie pozmieniasz sobie wszystkiego bez sensu i celu. :-D Jak chcesz się bawić, pozostań przy zabawce z androidem.
Aplikacji nie zainstalujesz na karcie.
Skoro czas pracy na baterii jest marginalny...
pewnie nie przeszkodzi Ci 1-1,5 dnia w Lumii.

 #632075  autor: Xy
 09 maja 2013, 23:44
Markadiusz pisze:Internet - do wszystkiego z WiFi (nie wiem, jak jest w and), jest opcja w ustawieniach, u mnie zwie się "dostęp do internetu".
W And jest to "thethering i punkty dostępu". Włączam w telefonie, a na laptopie widzi mi jako sieć WiFi z którą się łączy. Z hasłem lub bez - jak kto woli. Tak jest w Nokii?

Markadiusz pisze:Płatne i darmowe. Najlepiej wejdź do sklepu przez jego stronę internetową i sprawdź, czy znajdziesz, czego szukasz. Osobiście nie mam jeszcze żadnej płatnej na telefonie a poza grą, która na moim sprzęcie i tak nie pójdzie mam już chyba wszystko.
Niebawem tak zrobię ;-)

Markadiusz pisze:Map nie sprawdzałem, ja jakieś tam mam wgrane domyślnie, mam też yanosika. Nokia ma świetną navi i w 620 będzie ona dostępna - po co Ci coś innego?
Pewnie "Mapy Nokia". Yanosik działa, to świetnie! Nie zakładam, że wezmę N620 lub SGS4 (Samsung jest za drogi. trzeba być niespełna rozumu by tyle siana wywalić na jakiś telefon). Są jako przykłady dwóch systemów ale i wrażenia korzystania z tych telefonów.

Markadiusz pisze:- kompas - nie wiem
- pogoda - już pisałem
- GG - o ile mi się nic nie przywidziało - widziałem je w Markecie
- latarka - o, niejedna
- sky map - nie wiem
- odtwarzacze - używam tylko domyślnego, nie mam potrzeby szukania czegoś, nie wiem
- notatki - Notility - bardzo fajne
- czytnik kodów - wbudowany, pod klawiszem Lupa
SkyMap - rzadko korzystam ale bardzo lubię ten program i mógłby być w Market Place. Nie wiem po co mi inny odtwarzacz niż standardowy. Muzyki słucham w samochodzie...

Markadiusz pisze:- miernik pulsu - dafaq
Jeżdżę na rowerze dużo i długo + inne wysiłki. Miernik pulsu jest ważny. Tak dla samego siebie ;-)

Markadiusz pisze:- blokowanie połączeń - nie wiem
- klient poczty - wbudowany starcza, pamiętaj, że WP nie obsłuży nieznajomych mu plików ani ich nie zapisze
- Speedtest - jest
- Skype - jest
- YT działa normalnie
Nieznajome pliki tzn? jpg, pdf, txt, mp3, avi, xls, doc, ppt i inne popularne ruszy, prawda?

Markadiusz pisze:Dokuczać będzie to, że tutaj nie pozmieniasz sobie wszystkiego bez sensu i celu. :-D Jak chcesz się bawić, pozostań przy zabawce z androidem.
Właśnie ten "zabawkowy" styl trochę mi właśnie przeszkadza. Niby wszystko fajnie ale jednak... coś nie jest do końca tak jak bym chciał ;-)
Zmiany? Własne skróty w okienkach, tapeta i motyw. Ewentualnie dzwonek (można wrzucić mp na dzwonek telefonu i smsa?). Tyle...

Markadiusz pisze: Aplikacji nie zainstalujesz na karcie.
Trudno ;-) i tak w MP nie ma ich dużo, a Lumie mają dużo pamięci wewnętrznej więc bez problemu. Poza tym zapchanie telefonu aplikacjami nie powoduje jego spowolnienia jak Androida?

Markadiusz pisze:Skoro czas pracy na baterii jest marginalny...
pewnie nie przeszkodzi Ci 1-1,5 dnia w Lumii.
Dobry wynik. Moja Xperia aktualna trzyma czasem półtora dnia, a czasem 7h i do prądu...

Dzięki za obszerne wyjaśnienia! :D

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #632085  autor: user_delete34
 10 maja 2013, 07:45
Xy, ja to mówię z pozycji posiadacza 8S, nie 620. ;)
System jest prawie identyczny - różni się nazwami niektórych funkcji w ustawieniach i menu i paczką aplikacji od producenta (Nokia ma ich trochę).
Tethering - dokładnie tak samo. Z resztą, tak jest chyba na każdym telefonie z tą opcją.
Sklep - nie przestrasz się cen, niektóre są zupełnie z kosmosu.
Te mapy w 620 to Nokia Drive+ czy jakoś tak. Ja mam same map (chyba bing) bez opcji nawigacji, więc nawet nie ruszam tej aplikacji.
Inny odtwarzacz może i by się przydał, jeśli chciałbyś przewinąć utwór inaczej niż naciskając przycisk ">>". W domyślnym nie ma opcji macania paska postępu. Tylko nie wiem, czy w ogóle jakieś odtwarzacze mogą być na bazarku, nie wiem, czy MS to w ogóle dopuszcza.
Rozszerzenia plików:
- do pdf pobierasz "PDF Reader" czy jakoś tak, Office powinien swoje uciągnąć (ale ja sprawdzałem tylko doc-a), avików nie mam na telefonie - nie wiem
Reszta niby powinna iść ale: mam na telefonie duuuużo muzyki, część w aac, niestety nie wiem, które utwory. Coś mi się zdaje, że ich nie czyta.
Dzwonek - można, sygnał SMS - nie patrzyłem, mi się podoba domyślny. ;) Motywów do wyboru tutaj nie ma. Tylko tło - czarne lub białe (PS: przypomnę, że miliony użytkowników Jabłka z tym żyły normalnie). Tapety są jak najbardziej, skróty - przypinasz kafelek z tym, co jest W MENU. Jeżeli program ma opcję przypięcia innego kafelka - OK, masz inny skrót. Poza tym, tylko link do aplikacji. Nie ma np przełączania WiFi jednym kliknięciem.
Co do tej pamięci wewnętrznej - żebyś się nie zdziwił. Z deklarowanych 4, w 8S mam 1,36 GB na starcie wolnego. Jeśli planowałbyś Lumię 820 - tam masz już kilka GB.
Spowolnienia od aplikacji nie odczuwam żadnego. Odczuwam je od ilości muzyki (16 GB) - włączam odtwarzacz, play, gra muzyka, po 12 sekundach ukazuje się odtwarzacz. Można? Można! :lol:
Skoro Xperia wytrzymuje Ci kilka godzin... to Lumia da radę może trochę mniej, bo dla mnie wskazuje to na duże użycie.

 #632120  autor: Xy
 10 maja 2013, 12:25
Szkoda, że nie mogę dać Ci punktów za pomoc...
Powiem tak: Mam srogą zagwozdkę co tu wziąć. Podoba mi się Lumia z zewnątrz i podoba mi się wizualnie jej system. I kusi. A Android? Praktycznie to samo co mam teraz, zmiany są niewielkie i czy jest sens sypać kasę za większy ekran i nieco lepsze flaki w telefonie i tkwić w lagującym Androidzie?
Pewnie wszystko rozbije się o ceny w T-Mobile. Ale to już temat na inny dział...

Co do tego WiFi: Czyli nie mogę zrobić tak jak w Androidzie, że jednym pacnięciem włączam lub wyłączam? Transfer danych tak samo?

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #632140  autor: user_delete34
 10 maja 2013, 13:21
Spoko, jak mogę tak pomogę.
Uwaga: 512 MB RAMu to dużo ale niektóre aplikacje wymagają telefonu z gigabajtem, choć na 512 MB chodziły zanim MS wyrzucił je ze sklepu.
Niestety, tutaj na 1 tapnięcie nic nie załatwisz ale mi to nie przeszkadza.
Telefon chodzi naprawdę szybko (wyjątek - moja karta pamięci i odtwarzacz), tym nadrobi wiele.

Nie bądź tylko zdziwiony, jeśli nie znajdziesz tu czegoś, co miałeś na androidzie, bo WP to głównie prosty i sprawny system. Funkcjonalnością to on nie powala.

 #632235  autor: Xy
 11 maja 2013, 00:37
Markadiusz pisze:Uwaga: 512 MB RAMu to dużo ale niektóre aplikacje wymagają telefonu z gigabajtem, choć na 512 MB chodziły zanim MS wyrzucił je ze sklepu.
A jakież to tak zasobożerne aplikacje? Nie będę raczej takich potrzebował ;-)

Markadiusz pisze:Niestety, tutaj na 1 tapnięcie nic nie załatwisz ale mi to nie przeszkadza.
Patrzyłem ten sklep Microsoftowy i jest podobny do Androidowego. Znalazłem jakieś aplikacje (widżety, programy) do włączania Bluetooth, WiFi itp. Coś jak na Andku. Tylko czy to działa na jedno pacnięcie czy nie? Jeśli jest to skrót i działa tak, że przenosi nas w miejsce właściwego włączenia WiFi, Internetu czy BT to ok.

Telefon chodzi naprawdę szybko (wyjątek - moja karta pamięci i odtwarzacz), tym nadrobi wiele.
Moja Xperia jest prawie pusta, a chodzi coraz ciężej... Nawet restarty nie pomagają.

Markadiusz pisze:Nie bądź tylko zdziwiony, jeśli nie znajdziesz tu czegoś, co miałeś na androidzie, bo WP to głównie prosty i sprawny system. Funkcjonalnością to on nie powala.
Takiego szukam. Nie chcę miliarda bajerów, z których nie skorzystam, a połowy z nich nie da się odinstalować (jak np. Facebook czy Let's Golf). Wymagania napisałem wcześniej. Jeśli WP je spełni to będę zadowolony. Rozumiem, że BT zadziała ze słuchawką Jabry bez problemu?
Aha, wolę prosty i szybko działający system niż przeładowany gadżetami ale lagujący i wywalający błędy...

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #632254  autor: user_delete34
 11 maja 2013, 08:50
Xy pisze:A jakież to tak zasobożerne aplikacje?
TuneIn Radio.
Tego zdążyłem sprawdzić ja. Miałem na hateceku, grało , wszystko super. Aktualizuję telefon, instaluje aplikacje, BŁĄD. Ta aplikacja nie jest zgodna z Twoim telefonem - czy coś w tym stylu.
Poza tym, np jedna z b. niewielu ciekawych gier - Modern Combat 4.
Xy pisze:działa tak, że przenosi nas w miejsce właściwego włączenia
Dokładnie tak. W sumie 2 kliknięcia, tylko jak ktoś hurtem włącza komunikację, nie da się ukryć, że na androidzie zrobiłby to dużo szybciej.
Xy pisze:Rozumiem, że BT zadziała ze słuchawką Jabry bez problemu?
Nie wiem, co miałoby być na przeszkodzie. Ja mam SE MW600 i działa super, choć nie działa chyba wybieranie głosowe (nie mam MW600 przy sobie teraz).
Xy pisze:Aha, wolę prosty i szybko działający system niż przeładowany gadżetami ale lagujący i wywalający błędy...
Ja dokładnie taki sam. No prawie. Jeszcze pełna kopia zapasowa (niestety, tylko Jabłko) dla bezpieczeństwa (już druga zepsuta karta pamięci, z której dane potrafią się ulotnić) i super.
EDIT: A tak, wybieranie głosowe nie będzie działać, bo trzeba mieć zainstalowany pakiet "Mowa". Miałem go przed ostatnim resetem telefonu ale nie instaluję, bo jest nieprzydatny. Nie ma startu NAWET do obsługi głosowej w Symbianie (która bardzo mi się podobała i wystarczała).

 #632415  autor: galtom
 12 maja 2013, 08:47
Sam przesiadlem sie z Galaxy S3 na Lumie920 I jestem w 150% zadowolony.
Zero lagow, wszystko dziala, ni musze co chwile grzebac w systemie, czyscic pamieci, pamietac zeby wylaczac GPS gdy nie korzystam albo przelaczac sie miedzy 3g a WiFi (np. wchodzac do biura gdzie jest WiFi), zeby przyoszczedzic baterie. W Lumii WiFi, GPS I 4G mam wlaczone 24/7 I przy identycznym uzytkowaniu (jak wczesniej S3) bacteria trzyma znacznie lepiej. Choc oba telephony I tak co wieczor laduje.... ( z tym, ze S3 czasem nie dawal rady dotrwac do konca mojego dnia).

Jesli masz jeszcze jakies pytania, na ktore nie dostales odp. pisz - podziele sie doswiadczeniami. Android vs WP to troche jak Linux vs Windows w zakresie komfortu uzytkowania, wymaganych umiejetnosci I wiedzy. Albo raczej to jak iOS (komfort, wygoda, spojnosc systemu, itd...) tylko o poziom wyzej.

Pozdrawiam,
Galtom

 #632429  autor: user_delete34
 12 maja 2013, 11:21
galtom pisze:Android vs WP to troche jak Linux vs Windows
Raczej jak Windows vs Linux. Linuxa instalujesz, jest wszystko, wszystko działa poprawnie i integruje się z systemem oraz nie sypie się samo z siebie, w przeciwieństwie do Windowsa. ;)
galtom pisze:Sam przesiadlem sie z Galaxy S3 na Lumie920 I jestem w 150% zadowolony.
Fajnie, że ludzie przekonują się do mobilnych okienek z jedynego słusznego androida. WP, jako prosty system, wyszedł bardzo dobry.
galtom, akurat do 920: nie przeszkadza Ci ona wagą? Miałem ją w rękach przez parę minut i jak obsługą i funkcjami bardzo mi się spodobała, tak wydała mi się bardzo klockowata.

EDIT: Swoje zdanie odnośnie systemów desktopowych utrzymuję.
Mam tylko laptopa i telefon.
Uważam, że jak WP8 jest świetnym systemem mobilnym, tak 8 jest fatalnym desktopowym. 8 nadaje się tylko na tablety (i NIE do pracy), nawet nie na dotykowe ekrany notebooków. Windows mi nie pasuje (mam xp, 7 uważam za gorszy) ale używam go ze względu na licencję na niego i iTunes do iPoda. Za to na ubuntu mógłbym mieć na wszystkich urządzeniach.

EDIT 2: znawca, Mac OS X to inna sprawa. Na niego najchętniej bym się przesiadł (a telefon zmienił na iPhone'a).
Także bardzo brakuje mi Symbiana.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2013, 16:30 przez user_delete34, łącznie zmieniany 5 razy.

 #632441  autor: galtom
 12 maja 2013, 12:36
Markadiusz pisze:
galtom pisze:Android vs WP to troche jak Linux vs Windows
Raczej jak Windows vs Linux. Linuxa instalujesz, jest wszystko, wszystko działa poprawnie i integruje się z systemem oraz nie sypie się samo z siebie, w przeciwieństwie do Windowsa. ;).
Zupelnie sie nie moge zgodzic. Ani Ubuntu, ani Mandriva (I chyba Debin) nigdy nie zainstalowaly mi sie bez problem jak XP, 7 czy obecnie 8. Zawsze byl klopot ze sterownikami, a to jedno nie dzialalo a to drugi, a to trzeba bylo w jadrze grzebac, a to biblioteki szukac. Windowsy nie byly idealne ale nigdy nie zmuszaly mnie do sileczenia godzinami na forach po to, zeby zrobic (wydawaloby sie) prosta rzecz. W Win8 to juz wogole bajka, hula jak zloto I jest wygodny.
W dzin pracuje na desktopie - no problem, Wieczorem biore w rece TF810 I mam rozrywke jak na ipadze. SUper.
Markadiusz pisze: Fajnie, że ludzie przekonują się do mobilnych okienek z jedynego słusznego androida. WP, jako prosty system, wyszedł bardzo dobry.
galtom, akurat do 920: nie przeszkadza Ci ona wagą? Miałem ją w rękach przez parę minut i jak obsługą i funkcjami bardzo mi się spodobała, tak wydała mi się bardzo klockowata.
Zupelnie nie. W polowie dnia przestalem zauwazac, ze jest ciezsza od S3. Za to w przeciwienstwie do lekkiego S3 znacznie pewniej lezy w rece I duzo solidniejsza sie wydaje. Naprawde lubie ten telefon a od czasu N95 w 2007 nie mialem takiego telefon, ktory lubilem miec ze soba.

Pozdrawiam,
Galtom

 #632497  autor: znawca
 12 maja 2013, 15:58
Pogodzę was, według mnie najlepszym desktopowym systemem operacyjnym jest MacOSX :)
Zero problemów ze stabilnością, szybkością, wydajnością, działaniem na baterii czy sterownikami :-D
Po przesiadce z Windowsa (używałem kolejno XP, Visty, 7 i 8 ) nie wyobrażam sobie powrotu.

Do tego obsługa za pomocą gestów jest rewelacyjna, a programy pod MacOS prezentują zdecydowanie lepszą jakość niż te pod Windowsa (np: Office vs iWork)

Co do systemów mobilnych... mam sentyment do Symbiana. Może nie był najszybszy, ale za to stabilny i oferował najpełniejszy multitasking.

Najlepszy producent to oczywiście Nokia. Z wszystkich telefonów które używałem, z Nokiami było najmniej nerwów i problemów ;)

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #632506  autor: galtom
 12 maja 2013, 16:54
Co do Mac OS to sie nie wypowiem. Korzystalem okazjonalnie I nie specjalnie mi sie podobalo. Kolega ostatnio kupil MacBooka Pro z *GB RAM I ma jakies problem z pamiecia RAM, ktorej system sam z siebie nie czysci (programy po wylaczeniu caly czas w niej sa - jak w mobilnym OS) I po jakims czasie Mac sie wiesza I zatyka - wole W8.

Jako, ze lubie czasem pograc to Mac OS tym bardziej odpada. A do tego nie da sie miec Mac OS'a na hybrydzie takiej jak Vivo Tab (gdzie W8 tez sprawdza sie super). Dla mnie W8 to rewelacja. Pracuje na desktopie potem dalej mobilnie jakbym siedzial przy tym samym kompie caly czas. A do tego w kazdej chwili moge odpiac klawiature I mam wygodny tablet jak iPAd tylko z duzo wiekszymi mozliwosciami (ipada sie pozbylem bo sie nie nadawal do pracy). Lumia 920 z WP ten zestaw swietnie uzupelnia.

Pozdrawiam,
Galtom

 #632545  autor: znawca
 12 maja 2013, 19:40
Windowsa 8 używałem już od wersji Consumer Preview i bardzo mi się spodobał, gdyby nie strata poprzedniego laptopa pewnie bym się nie przesiadł na Maca i dalej został przy Ósemce :)
Zdecydowanie najszybsza i dlatego moja ulubiona wersja okienek. Szczerze mówiąc nie rozumiem, jak można najbardziej lubić XP :P sentyment sentymentem, ale bez przesady

Na Macu jest taka opcja "otwórz okna po uruchomieniu", która sprawia że system "pamięta" wszystko, co było zapisane w RAMie i w razie nagłej awarii nie stracisz nawet linijki tekstu w edytorze. Oczywiście można tę opcję wyłączyć, albo ubijać poszczególne programy w menadżerze zadań podobnie jak się to robi w Windows. Twój kolega powinien spróbować tak zrobić

BTW system nie czyści RAMu, RAM czyści się sam po odłączeniu od prądu. W tej pamięci nie da się nic trwale zapisać. Żeby przywrócić aplikacje po restarcie system musi skopiować zawartośc RAMu na dysk

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #632551  autor: galtom
 12 maja 2013, 19:46
Ja wiem jak działa RAM. ALe najwyrazniej w Macu wylaczenie programu, tak jak "X" w Windows nie usówa go z RAM. W windows nie zauwazylem, zeby program po wylaczeniu zostawal.
Zostaje w cache zeby potem sie szybciej uruchomic kolejny raz (az nie zostanie nadpisany) ale RAM to co innego. U niego RAM sie po prostu zapycha... Never the less ja wole W8 I przesiadlem sie na W8 I WP8 calkowicie. Pasuje mi jak ulal.

Android calkowicie nie, iOS to samo.

Pozdrawiam,
Galtom

 #632554  autor: znawca
 12 maja 2013, 20:00
galtom pisze:Ja wiem jak działa RAM. ALe najwyrazniej w Macu wylaczenie programu, tak jak "X" w Windows nie usówa go z RAM. W windows nie zauwazylem, zeby program po wylaczeniu zostawal.
Yep i odpowiada za to funkcja "otwórz okna po uruchomieniu" - trzeba ją wyłączyć

CMD+Alt+Esc uruchamia menadżer zadań, a tak naprawdę starczy tylko kliknąć prawym na ikonę programu w Docku i wybrać "zakończ" - nic nie zostanie w tle

Oto rozwiązanie problemów kolegi ;)
Ostatnio zmieniony 12 maja 2013, 20:04 przez znawca, łącznie zmieniany 1 raz.

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #632555  autor: galtom
 12 maja 2013, 20:02
Przekaze. Bo inaczej ten Mac nie bedzie dzialac porzadnie. THX

Pozdrawiam,
Galtom

 #632886  autor: Xy
 14 maja 2013, 09:25
Panowie koledzy szanowni, mam jeszcze kilka pytań odnośnie Windows Phone 8. Są to pytania nawiązujące do Androida.


-jeśli otworzy mi się strona w wersji komputerowej i jest tam filmik to czy na WP on pójdzie? Na Androidzie szedł ładnie mimo, że czasem klatkował (oglądałem za pomocą streamingu (po WiFi) kwalifikacje do wyścigu).

-czy Bluetooth jest pełnowartościowy, tzn. wszystkie rodzaje plików w każdym rozmiarze pójdą w każdą stronę? Np. telefon <> telefon, komputer <> telefon? Wersja 3.1 w Lumii 820 czyli szybciej idą pliki niż w wersji BT 2.1? Rozumiem, że słuchawka BT po sparowaniu będzie działała tak dobrze jak na And, tak? Pytam się o to kolejny raz bo to ważna funkcja dla mnie.

-Internet Explorer mobilny jest wart używania czy pobrać Operę? Przyznam, że z tej na Androida nie jestem do końca zadowolony. Gdyby nie funkcja "turbo" korzystałbym tylko z wbudowanej standardowej.

-długość nagrywanych filmów ogranicza pojemność karty pamięci i czas pracy na baterii? Optyka Carl Zeiss faktycznie wpływa na jakość zdjęć czy to tylko chwyt reklamowy? Bo z obiektywami tej firmy do lustrzanek mam do czynienia dość często...

-Na czym polega odblokowanie Windowsa, jak się to robi, czy traci się gwarancję i jakie dodatkowe funkcjonalności nam to daje? Czy to jest coś jak root Androida? Przyznam, że o odblokowaniu przeczytałem wczoraj i... warto?



Nie jestem do końca zdecydowany na zmianę systemu. Windows Phone 8 kusi prostotą, niezawodnością, stabilnością i szybkością działania. Nokia kusi wzornictwem i jakością wykonania. Zestaw ten każe się zastanowić nad wyborem bo to zamknięty system bez możliwości integracji jak w And. Z drugiej strony wymagam zainstalowania kilku programów, a reszta ma działać szybko. Mam dość wieszającego się, myślącego i wywalającego się Androida, który do poprawnego działania potrzebuje potężnej czterordzeniowej maszyny z gigabajtem pamięci. No nie wiem, mam jeszcze czas do namysłu. Znając życie pewnie Lumia będzie w nieludzkiej cenie i skończy się na jakimś Andrucie ;-) Ale może parę ładnych zagrań, negocjacji i zejdą z ceną NL do normalnego poziomu.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #632890  autor: galtom
 14 maja 2013, 09:47
Xy pisze:Panowie koledzy szanowni, mam jeszcze kilka pytań odnośnie Windows Phone 8. Są to pytania nawiązujące do Androida.


-jeśli otworzy mi się strona w wersji komputerowej i jest tam filmik to czy na WP on pójdzie? Na Androidzie szedł ładnie mimo, że czasem klatkował (oglądałem za pomocą streamingu (po WiFi) kwalifikacje do wyścigu).
Zalezy od strony. Nie wszystkie strony chca sie otworzyc na IE10 w tzw. desktop mode. Druga sprawa to technologia w jakiej opisany jest obiekt. Jesli to Flash to nie ruszy, jesli HTML5 nie bedzie problemu.
Xy pisze: -czy Bluetooth jest pełnowartościowy, tzn. wszystkie rodzaje plików w każdym rozmiarze pójdą w każdą stronę? Np. telefon <> telefon, komputer <> telefon? Wersja 3.1 w Lumii 820 czyli szybciej idą pliki niż w wersji BT 2.1? Rozumiem, że słuchawka BT po sparowaniu będzie działała tak dobrze jak na And, tak? Pytam się o to kolejny raz bo to ważna funkcja dla mnie.
Szczerze mowiac nie wiem... do przesylania plikow albo uzywam netu (+ Skydrive albo NFC. BT juz od dawana tak nie wykorzystywalem. Ale przesylalem jakis czas temu kilka zdjec do Lumii ze starej Nokii 6300 i plikow mp3 na dzwonki i dzialalo. Innych nie probowalem.

Xy pisze: -Internet Explorer mobilny jest wart używania czy pobrać Operę? Przyznam, że z tej na Androida nie jestem do końca zadowolony. Gdyby nie funkcja "turbo" korzystałbym tylko z wbudowanej standardowej.
Wg mnie to super przegladarka. Szybka, wygodna i po nastepnym updacie (Blue) ma sie automatycznie synchronizowac z IE10 w Windows 8. Mam nadzieje tylko, ze bedzie to robic lepiej w zakresie zakladek niz IE10 desktop i Modern. Generalnie Opery nie mam i nawet nie czuje potrzeby instalowania. W razie czego jest Nokia Xpress (jesli ma malo danych w pakiecie), ktora chyba dziala calkiem fajnie (tez laduje np. malo grafiki, itp) ale posiadajac 1GB w pakiecie jeszcze nie mialem potrzeby z niej korzystac.
Xy pisze: -długość nagrywanych filmów ogranicza pojemność karty pamięci i czas pracy na baterii? Optyka Carl Zeiss faktycznie wpływa na jakość zdjęć czy to tylko chwyt reklamowy? Bo z obiektywami tej firmy do lustrzanek mam do czynienia dość często...
W Lumii 920 nie ma karty ale nie zauwazylem aby dlugosc fimu ograniczalo cos innego niz bateria czy ilosc dostepnej pamieci. Co do jakosci...
Na Lumii 920 to faktycznie rewelacja (mam porownanie z Galaxy S3, ktorego mialem wczesniej). W ciagu dnia i w dobrych warunkach oswietleniowych roznica moze nie jest wielka, ale jest. Szczegolnie przy nagwyaniu video Full HD bo optyczna stabilizacja obrazu faktycznie dziala i widac to od razu! Za to im ciemniej tym roznica robi sie wieksza. Zdjecia miast wieczorem - super.

Mam tez w domu Lumie 710 z aparatem bez stabilizacji i tylko 5Mpix. Nie widze zeby zdjecia byly w czym klowiek gorsze niz w S3.

Dodatkowo trzeba pamietac, ze Nokia daje sporo fajnych aplikacji ktore wspolpracuja z aparatem. Tak wiec nawet glosny brak oficjalnego klienta Instragram nie jest klopotem, zadnym. Inna sprawa, ze na Androida jest... ale co z tego, skoro na S3 za kazdym razem przy robieniu zdjecia mi sie wywalal i mimo licznych prob, instalowania/odinstalowywania, rottowania, zmian systemu/luncherow i tak nie chcial dzialac.
Xy pisze: -Na czym polega odblokowanie Windowsa, jak się to robi, czy traci się gwarancję i jakie dodatkowe funkcjonalności nam to daje? Czy to jest coś jak root Androida? Przyznam, że o odblokowaniu przeczytałem wczoraj i... warto?
Nie wiem. Nie mam potrzeby takiej zabawy bo wszystko działa. W Androidze to mus, jesli chce sie z telefonu sensownie krozystac.
Tu nie bardzo widze sens - chyba tylko po to by zmienic tapete przy ladowaniu systemu.
Np. w Androidze root byl konieczny by sciagac darmowe aplikacje z innych regionow - Netflix. W WP wystarczy zminic region w ustawieniach telefonu, przeladowac urzadzenie i juz - sciagasz co chcesz ze sklepu w USA czy UK. Mam juz Netflixa i przez Smart DNS dziala super (choc tylko w domu). Tu niestety przewaga Androida bo wspiera protokoly VPN a WP jeszcze (ciagle) nie.

Czy po jailbraku da sie sciagac darmowe aplikacje... nie wiem - nie interesowalem sie.
Xy pisze: Nie jestem do końca zdecydowany na zmianę systemu. Windows Phone 8 kusi prostotą, niezawodnością, stabilnością i szybkością działania. Nokia kusi wzornictwem i jakością wykonania. Zestaw ten każe się zastanowić nad wyborem bo to zamknięty system bez możliwości integracji jak w And. Z drugiej strony wymagam zainstalowania kilku programów, a reszta ma działać szybko. Mam dość wieszającego się, myślącego i wywalającego się Androida, który do poprawnego działania potrzebuje potężnej czterordzeniowej maszyny z gigabajtem pamięci. No nie wiem, mam jeszcze czas do namysłu. Znając życie pewnie Lumia będzie w nieludzkiej cenie i skończy się na jakimś Andrucie ;-) Ale może parę ładnych zagrań, negocjacji i zejdą z ceną NL do normalnego poziomu.
Nie bardzo rozumiem problem z otwartoscia/zamknieciem systemu. Dzieki temu zamknieciu wlasnie wszystko dziala tak jak dziala - czyli swietnie, bo deweloperzy musza trzymac standard. W Androidzie niby jest otwartosc ale z mojego p. widzenia normany uzytkownik nic sensownego na tym nie zyskuje. Za to dzieki niej jest i w systemie i w aplikacjach i sklepie balagan i kazdy (dewelopar) robi co chce.

Jesli przez ta otwartosc (bo dla 99% uzytkonikow do tego sie to sprowadza) rozumiec to, ze mozna w nieskonczonosc zmieniac lunchery, animacje ikonek, to czy po kliknieciu programu telefon robi "click" czy "bip", itp. To ja mowie PASS.

Takze fakt czy w skelpiej jest 150 tys aplikacji czy 10 milionow jest dla mnie bez znaczenia - z wszystkich i tak nie skorzystam, te ktorych potrzebuje sa a do tego z moich obserwacji wynika, ze te ogrome ilosci apek to glownie chlam i powtarzanie po raz 100 (setny) togo co juz od dawna jest.

Jak cos jeszcze to pisz. Tak jak mowilem - mnie przesiadak na W8 i WP8 bardzo pasuje i aplikacje ktore mam sa naprawde dobrej jakosci.
Nawet nawigacja jest super. Wczesniej korzystalem przez lata z Garmina (mapy Navteq) wiec Nokia Drive (Nokia ma udzialy w Navteq'u stad maja chyba najlepsze mapy na mobilnym rynku) to prawie to samo. Na tym tle Navigon wypada ok... ale trzeba wywalic (Android i WP) prawie 250 zl... majac Nokia Drive z tymi samymi mapami (_+ darmowe aktualizacje) nie widze sensu. A nawigacja od Google w porownaniu z Nokia Drive to wogole zart.

Do tego Nokia Drive fajnie wspolpracuje z Nokia Maps (Here) w tym w rozwijanej wersji dla desktopow czy takim Nokia City Lens.

Pozdrawiam,
Galtom