DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii stacjonarnej - usługi, promocje, opinie, VoIP, sprzęt, itp. Także dostęp do Internetu - radiowy, xDSL, dial-up, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonii stacjonarnej - usługi, promocje, opinie, VoIP, sprzęt, itp. Także dostęp do Internetu - radiowy, xDSL, dial-up, itp.
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #20647  autor: Piotr
 28 wrz 2005, 11:29
Witam serdecznie.
Czy może mi ktoś powiedzieć czy TPSA oraz Netia korzystają z łącz internetowych innych operatorów np. Telii czy może jednak mają własny szkielet, na którym opierają swoją działalność.

Jakiś czas temu doszły mnie słuchy (nie wiem czy to informację sprawdzone), że do puki TPSA nie zbratała się z France Telekom korzystała z łącz Telii przez co internecik na prawdę śmigał bardzo ładnie co sam zaobserwowałem.
Ostatnimi czasy obserwuję "zamulanie" się wyjścia świat.
Kilka miesięcy temu z serwerów zagranicznych transfer był taki ile fabryczka dała - bez żadnych skoków downloadu itp. Na chwilę obecną już tak nie jest...

Krąża informację po sieci, że TPSA zrobiła przesiadkę na łącza France Telekom.

Ile w tym jest prawdy?

Pozdrawiam czekając z niecierpliwością na odpowiedź.

 #20651  autor: WitekT
 28 wrz 2005, 11:31
TP nigdy nie miała sieci światowej. :) Zawsze korzystała z sieci operatorów międzynarodowych. Nie korzysta tylko z jednego, a z kilku. I łącza ma na prawdę dobre (przepustowość).

 #20658  autor: Piotr
 28 wrz 2005, 11:36
OK. Na chwilę obecną z jakich łączy korzysta TPSA?
Co do przepustowości masz rację, że nie można narzekać jednak transferek zza granicy już nie daje takiego powera jak kiedyś. Chyba, że każdy region Polski ma jakieś przydziały na jakich liniach wisi.

A co z Netią? Jak tutaj ta sprawa wygląda?

 #20659  autor: WitekT
 28 wrz 2005, 11:37
Nie wiem dokładnie jakimi łączami dysponuje TP, ale na pewno wymienia ruch ze wszystkimi najważniejszymi sieciami na świecie. Netia tak samo - tyle, że genruje mniejszy ruch, to i łącze ma mniejsze.

 #20662  autor: Piotr
 28 wrz 2005, 11:39
Czy Netia może korzystać dodatkowo z łącz TPSA?

Po za tym lekki OT. Czy masz może Witku informację jak sprawa przedstawia się z Dialogiem i jego łączami?

Pozdrawiam.

 #20666  autor: WitekT
 28 wrz 2005, 11:43
Netia ma punkty styku ze wszystkimi sieciami w Polsce. Szczegółów nie znam - niestety. Nigdy specjalnie się tym nie interesowałem. :)

 #20669  autor: Piotr
 28 wrz 2005, 11:45
Z twojej wypowiedzi rozumiem, że TPSA jako tako pośredniczy w przekazie danych Netii?

 #20671  autor: WitekT
 28 wrz 2005, 11:46
Nie, Netia ma swoje wyjście w świat. Własne. :)
O stykach mówiłem ogólnie.

 #20678  autor: Piotr
 28 wrz 2005, 11:50
Jeżeli tak to OK.
A jak to wygląda w Dialogu? Mają własne wyjście świat czy ktoś im pośredniczy ten kanał?

Pozdrawiam.

PS. Znasz może parametry tych łącz? Ich specyfikacje itp.

 #20680  autor: WitekT
 28 wrz 2005, 11:51
Dialog z pewnością też ma własne. Jeżeli chodzi o przepustowość - TP ma na bank kilkadziesiąt Gb, jak nie kilkaset.

 #20780  autor: Piotr
 28 wrz 2005, 15:27
Jeżeli była by możliwość to ja bym chciał do siebie chociaż jedną dziesiątą takiego łącza jakie ma TPSA w świat :wink:

Wituś możesz coś załatwić w tej kwestii 8)

 #20785  autor: WitekT
 28 wrz 2005, 15:32
Mnie by spokojnie styknęło 100 Mb/s. ;)

 #21027  autor: blom
 28 wrz 2005, 22:23
cofnijmy sie w czasie...

tp dawno dawno temu za 7 modemami i 7 hubami byla taka tpsa co miala zwielokrotnione lacza 100MB/s z sieciami poza polska

pewnego dnia kilka ladnych lat temu dobry znajomy sypnal zlociszem i pod pretekstem ze tp sie zmienia uruchomiono lacza kilku GB/s przez lata sie nazbieralo i tp ma kilka lacza Gigabajtowych ze swiatem np. do styku we frankfurcie i poludniu kontynetu i kika innych

w miedzy czasie bylo kilka procesow o "hamowanie" ruchu na stykach z polskimi operatorami i blokowanie ich w ten sposob

wojek france dal kase i tp ma lacza szybkie tylko liczy za nie jak za zboze i jakos tak sie dziwnie dzieje ze ta mega szybkosc konczy cie na szkielecie i nastepuje wychamowanie...

co do netii to chyba jako pierwszy niezalezny op wywalczyla sobie ustepstwo w urtip aby miec wlasne lacza miedzynarodowe - ci maja uczciwie szybko i szybko... i no limit

dialog ma lacza podkupowane z krajowych sieci niezaleznych i lacza do tp i netii

komorki maja swoje lacza krajowe i zagraniczne - wiekszosc z nich opiekuje sie tp...

jak widzisz po tym przy dlugim watku tp i tak ma "lape" na wyjsciach poza polske - sa niezalezni ale maja za malo i za wolno w porownaniu z nia

aby w polsce bylo dobrze proponuje przejsc na swiatlowody lub szybkie lacza radiowe na centralach i dajcie w koncu na laczach w TP 512KB/s realnie 200-300KB/s? co wam szkodzi i wy i ludzie beda zadowoleni!

a tak pozostaje tylko kupis DSL w tp i miec drogi ale szybki net no limit - lub isc do konkurencji kto moze....

a komorki niech sie wypchaja limitem 2GB lub 1 za 99pln+VAT - wie ktos jak to jest pozniej jak sie te transwer wykorzysta?? i jak to podlaczyc do PC'ta domowego???

 #21121  autor: Piotr
 29 wrz 2005, 13:05
Z twojej wypowiedzi wnioskuję, że tylko Netia całkowicie odizolowała się od TPSA i nie korzysta z ich łącz mają własne wyjście w świat.

Można się z tego cieszyć ale co z tego jak Netia na chwilę obecną zwyczajnie siedzi na stołku i nic nie robi. Zero inwestycji w budowę sieci telefoni stacjonarnej... :( Ja rozumie, że teraz sprawą priorytetową jest budowa infrastruktury Netia Mobile ale czy to dobre rozwiązanie, że cały kapitał inwestycyjny pompuje się w jedną rzecz? Jak dla mnie osobiście nie. Czy Netia nie zamierza już rozbudowywać swojej sieci w miastach gdzie już jest?

Po za tym wracając jeszcze na chwilę do łączy na jakich siedzi Netia. Jak ustaliliśmy owa sieci ma niezależne wyjśćie w świat. Powstaje teraz pytanie jak sprawa będzie się przedstawiała po wykupieniu Dialogu przez Netię, który jak napisł SDZ korzysta z łącz TPSA oraz innych operatorów gdyż nie posiada własnego wyjścia świat i ktoś musi pośredniczyć w jego usługach. Czy Dialog analogicznie wskoczy na łącza Netii kiedy zostanie wykupiony? A może nadal będzie potrzebny pośrednik jak ma to miejsce obecnie?

Pozdrawiam.

 #21124  autor: blom
 29 wrz 2005, 13:18
netia po przejeciu Dialogu nie bedzie ingerowac z abardzo w lacza dialogu - jak juz to powinna go popias pod siebie ale watpie aby lacza dialogu do tp byly zamykane - bo po co ? mozna przyspieszcy laczac z netia i tp

co do braku rozbudowy sieci netia - podobno mozna sie przelaczyc nie "przelaczajac" kabla w domu tylko na centrali tp - cos o tych centralach bylo jakas petla lokalna....

swoja droga netia ma lacza miedzynarodowe z tp tez + wlasne :) - przecie monopol i zapisy dziwnaczne oraz decyzje Urtip... - choc ostatnio zaczela ludzka twarz miec - moze dlatego ze chca ja zlikwidowac???

 #21155  autor: Piotr
 29 wrz 2005, 15:32
Z tą cała pętlą lokalną są na prawdę niezłe jaja. Na infonetii usłyszałem informację, że Netia jak na razie do tego się nie zabiera. Zapytałem się dlaczego? Padła prosta odpowiedź: "Netia podłącza swoich klientów tylko i wyłącznie własną siecią tj. podciągamy sieć pod klienta i jego lokal a nie korzystamy z łącz konkurencji".
To co usłyszałem trochę mnie zdziwiło ale OK. Pytam się wiec kiedy mogę się spodziewać, że pod mój blok Netia zacznie ciągnąć kable. Na dodatek dorzucam kilka argumentów ZA ale to chyba zbytnio ludzi tam pracujących nie obchodzi... Słyszę tylko odpowiedź, że Netia cały czas rozbudowuje swoją sieć na terenie mojej wioski :shock:

Podziękowałem za rozmowę i... i chyba już więcej dzwonic nie będe. Nie chce się denerwować tym, że zwyczajnie w świecie Netia robi na to aby mieć więcej klienteli... No cóż Polska.

Mimo wszystko NET24 bardzo przyjemnie u nich działa 8)

Pozdrawiam.