DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii stacjonarnej - usługi, promocje, opinie, VoIP, sprzęt, itp. Także dostęp do Internetu - radiowy, xDSL, dial-up, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonii stacjonarnej - usługi, promocje, opinie, VoIP, sprzęt, itp. Także dostęp do Internetu - radiowy, xDSL, dial-up, itp.
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1153420  autor: Mastor
 09 lip 2023, 21:14
Witam

Przeprowadzam się i zastanawiam się jaki internet wybrać.

Dostęp do światłowodu rozwiązałby mój dylemat, jednak opcją jest tylko internet ORANGE po kablu do 80mb/s, a alternatywą do niego 5G od T-Mobile - podobno bez limitu i zmniejszania prędkości po zużyciu X transferu.

Mieszkać będę na starym mieście, niedaleko poza znalazłem 1 antenę z 5G

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 63&zoom=17

Starałem się znaleść kogoś w prywatnym otoczeniu, kto by korzystał z sieci 5G, niestety, nie wiem jak to działa.
Obecnie używam światłowodu i już nie pamiętam jaka jest jakość internetu po kablu- lepsza od 5G?
Internet służy mi do gier, oglądania sporej ilości filmów i czasem streamuje znajomym swoją grę-
Sporadycznie jakieś większe pliki pobieram. Rzadziej wysyłam.
Chciałbym, żeby internet był stabilny i faktycznie oferował prędkość z umowy.

https://www.t-mobile.pl/sklep/kategoria ... greement24

W wypadku T-Mobile zdecydowałbym się na te 90mb/s
Moje obawy z 5g czy faktycznie te 90mb będzie i czy nie przepłacę jeżeli średnia prędkość będzie np 60/70mb?
Dużo opinii jest w internecie, że po kilku pierwszych miesiącach ludziom spada internet do prędkości niemożliwych do jego używania czego się obawiam.
Może ktoś ma/miał jakieś doświadczenie z 5G? Szczególnie z tą od T-Mobile?
Na co lepiej się zdecydować?
 #1153431  autor: babciagienia1p
 10 lip 2023, 04:28
@Mastor
Nie ma żadnej gwarancji stabilnego działania niby-5G, szczególnie w mieszkaniu - wyższe częstotliwości transmisji. Przy Twojej strukturze używania, internet stacjonarny jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem.
Jeśli - z jakichś powodów - wolisz mobilny, najpierw PRZETESTUJ na starterze za 5,- zł w swoich lokalizacjach i godzinach używania. W przypadku T-Mobile, nie ma różnicy między LTE a niby-5G. W T-Mobile masz możliwość bezpłatnej aktywacji 45 GB co tydzień, więc jest trochę danych do testowania.
 #1153436  autor: iphoneski
 10 lip 2023, 11:36
Trudny wybór.
Kluczowe pytanie, czy ten kabel Orange faktycznie wyciągnie te 80 mega. Zauważ, że tam masz napisane "do", a w przypadku ich kabli równie dobrze mogą ci puścić 20:30 mega i wywiązują się z umowy, No bo przecież było napisane do. Sporo znajomych z konieczności siedzi na takich kablach i często nawet tych 20 mega nie mają, a dla Orange żaden problem.
Z kolei T-Mobile nie ma żadnego 5G - to jest proteza uruchomiona na ogryzku pasma z LTE, służąca jedynie łowieniu jeleni łapiących się na marketingowe hasełka. Realne 5G będzie dopiero po aukcji pasma, czyli przy dobrych wiatrach pierwsze nadajniki ruszą pod koniec roku. Teraz masz LTE działające różnie w zależności od obciążenia, także możesz mieć kilkaset mega, ale i poniżej jednego też jest możliwe.
Ja przetestowałbym T-M w tej konkretnej lokalizacji żeby zweryfikować jakość tego łącza, a jeśli jest możliwość, podpytał mieszkańców o faktyczne osiągi tego kabla. I jeśli kabel faktycznie daje 80 to brałbym kabel i spokój, ale jeśli działa tak jak napisałem wyżej, to lepiej już próbować z mobilnym.
 #1153439  autor: uikol
 10 lip 2023, 12:33
Możliwe że VDSLa możesz wziąć bez okresu zobowiązania (na próbę). Ja mam taką umowę na światłowód - bez umowy terminowej. Oczywiście kwota abonamentu jest wyższa wtedy. Rezygnuję z miesięcznym wypowiedzeniem.
 #1153504  autor: Vieslav
 11 lip 2023, 14:22
Kiedyś miałem podobny dylemat, czy brać pakiet w Orange czy trochę drożej u lokalnego operatora. Strona pokazywała dostępną usługę "do 80 mb/s". Zamówiłem instalację przez infolinię Orange. Przyjechał technik, spiął linię i wyszło 22 mb/s albo coś koło tego. Nie podpisywałem umowy, technik zdjął synchronizację, zabrał sprzęt, a ja wziąłem 60 mb/s troszkę drożej u lokalnego opa.
Także polecam Tobie zadzwonić na infolinię sprzedażową i zapytać, czy można coś takiego zrobić, tzn jak przyjdzie technik, sprawdzicie prędkość i nie będzie pasować, to po prostu czy możesz nie podpisać umowy.
 #1153544  autor: StanS
 12 lip 2023, 01:04
Sprawdzałeś możliwości na stronie https://internet.gov.pl/ ?
Z moich doświadczeń wynika, że dosyć dokładnie pokazują realną prędkość na sieci miedzianej Orange.
Jeżeli Orange oferuje do 80Mbps a strona pokaże np. 30 czy 40Mbps to tyle możesz się spodziewać.
Z drugiej strony nie wiem czy przy możliwościach na 30~40Mbps Orange nadal oferuje do 80Mbps.
U mnie oferowali do 80Mbps które wyciągało ~35Mbps ale jakiś czas przed dociągnięciem światła zaczęli oferować tylko 20Mbps.
Możliwe, że ma to związek z dokumentacją, wedle której dla do 80Mbps prędkość zwykle dostępna wynosi 52Mbps i ma dostępność dobową wynoszącą 60%, czyli jak się modem zapina na 50Mbps albo mniej to prędkość zwykle dostępna jest nigdy niedostępna.
Jak zamawiasz przez Internet to zawsze masz 14 dni na odstąpienie i co najwyżej zapłacisz aktywację. Tylko pamiętaj, że 14 dni liczy się od momentu zawarcia umowy i wcale nie musi to być dzień montażu, może być np. dzień w którym przeklikujesz sobie zamówienie na stronie, i wcale nie musi dojść do montażu przed upływem czasu na odstąpienie.
 #1153550  autor: IC_Current
 12 lip 2023, 06:17
Zamawiając VDSL, przyjeżdża technik i sprawdza realnie dostępne warunki. Przed podłączeniem określi stan linii i z grubsza powie Ci czego się spodziewać. Będziesz wiedział jeszcze przed instalacją. Ile się zsynchronizuje, tyle zawsze będzie.
Z mobilnym jest dobrze, jak jest dobrze. Jak sieć się obciąży, a Tobie utną limity, to robi sie problem. Sprawa nie do sprawdzenia, bo nigdy nie wiesz do jakiej kolejki i po jakim zużyciu danych i na jakim nadajniku trafisz. Test na prepaidzie niedawno kupionym niewiarygodny, bo na nim zawsze jesteś w zlotej kolejce, zobaczysz co najwyżej maksymalne osiągi stacji.
Do gier VDSL ma jeszcze dwie zasadnicze przewagi - stały PING i niski JITTER oraz PUBLICZNY adres IP. Minusem jest niski upload, wiec nie będziesz streamowal kolegom rozgrywki w FHD w wysok8m bitrate.
 #1153551  autor: babciagienia1p
 12 lip 2023, 06:33
IC_Current pisze:
12 lip 2023, 06:17
...Test na prepaidzie niedawno kupionym niewiarygodny, bo na nim zawsze jesteś w zlotej kolejce, zobaczysz co najwyżej maksymalne osiągi stacji.

Naprawdę tak jest? Jest jakaś złota kolejka? Według jakiego kryterium - data produkcji, data ważności, data rejestracji, data aktywacji? W PSD zdarzaja się mocno przeleżałe startery...
W T-Mobile dla osób fizycznych nie zauważyłam żadnych preferencji, jedynie Supernet Video dawał lepsze osiągi...
 #1153552  autor: IC_Current
 12 lip 2023, 06:53
Zawsze są kolejki. Nawet w regulaminach o tym zawsze oficjalnie piszą.
Z moich testów różnych operatorów i kart SIM wynika, że w OBCIĄŻONEJ SIECI zawsze najlepiej działają nowe karty prepaid, niedawno kupione i aktywowane. Operator pewnie zdaje sobie sprawę, że takie karty ludzie kupują często do testów a poza tym klient prepaid, jak nie będzie zadowolony to ucieknie. Np w Orange w OFNK i Flex mam w domu przepływności nawet na poziomie 120-140Mbps, ale już na firmowym 999GB tylko max 90 na tym samym sprzęcie i tym samym czasie. Ciekawiej jest przy obciążeniu sieci, albo po większym pobraniu miesięcznie danych, bo Flex spada do 80Mbps, a firmowy do 40-60. Jak w ciągu doby pobiorę ok 30GB, to firmowy spada do 20-30Mbps a Flex dalej pod 80Mbps. Co ciekawe, kiedy na firmowym było zużywane kilkadziesiąt GB miesięcznie, to był w najlepszej kolejce i osiągałem nawet 180Mbps. Jeszcze większe różnice są w Plusie. Mam klienta z kartą korpo jako backup dla VPN. Gdy wszystkie karty mają przepływności do 20Mbps i ledwo sieć zipi, na tej karcie kręci 120Mbps.
W TM "domowym bez limitu" też podobno przy intensywnym korzystaniu osiąga się mniejsze przepływności, jeśli nadajnik jest obciążony niż na innych kartach. Administruję starą ofertą no-limit do 20Mbps. Dopóki TM nie postawił nowego nadajnika w pobliżu, też czasami przepływności wahały się w okolicach 12Mbps, kiedy na telefonie z kartą prepaid było ponad 20Mbps.
 #1153553  autor: babciagienia1p
 12 lip 2023, 07:11
@IC_Current
Preferowanie dużych klientów biznesowych, szczególnie tych mających kilka tysięcy kart SIM, jest mi znane.
Preferowanie nowo zakupionych prepaidów jest, dla mnie, całkowitym zaskoczeniem. W części punktów sprzedaży przy zakupie - bez rejestracji - dostaje się tylko paragon i żadne dane nie idą do operatora, chyba że do złotej kolejki startery trafiają po aktywacji...
 #1153554  autor: IC_Current
 12 lip 2023, 07:19
No właśnie z moich obserwacji wynika, że do "złotej kolejki" trafiają te startery zaraz po aktywacji i ogólnie karty prepaid są lepiej traktowane niż np karty data. Nie mam porównania dużego do kart typowo abonamentowych, przy większym zużyciu danych. Co ciekawe, miałem też sytuację z kartą Play - kupiona i aktywowana działała idealnie z pakietem startowym danych. Kiedy dostałem "darmowy" bonus z tych 1200GB na rok po doładowaniu, to "wyrównała" do średniej.
 #1153566  autor: Vieslav
 12 lip 2023, 10:04
Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że w miejscach, gdzie jest kiepska infrastruktura stacjonarna, więcej osób używa dostępu mobilnego. Stare miasto może należeć właśnie do takich miejsc.
Na tej protezie 5G mam speedtesty w Playu średnio od 20 do 80 mb/s, ale na nowych osiedlach domków zdarzało mi się i poniżej tego (miasto wojewódzkie ). Na komórce nie ma to znaczenia, w domu już bym się tak nie cieszył.
 #1153584  autor: iphoneski
 12 lip 2023, 12:06
Vieslav pisze:
12 lip 2023, 10:04
Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że w miejscach, gdzie jest kiepska infrastruktura stacjonarna, więcej osób używa dostępu mobilnego. Stare miasto może należeć właśnie do takich miejsc.
Nawet T-mobile kiedyś podawał, że tworząc ofertę liczyli na duże zainteresowanie poza miastami, a okazało sie, że spora część umów wykorzystywana jest w dużych miastach. No ale teraz mocno się rozwinęliśmy w domysłach i prywatnych opiniach - autor musi zweryfikować temat w tej konkretnej lokalizacji żeby można było coś myśleć dalej.
 #1153589  autor: lordbyd
 12 lip 2023, 14:43
Użytkuję - od prawie trzech lat - internet TM "bez limitu" w Bydgoszczy. BTS-a widzę przez okno (posiada wszystkie technologie z wyjątkiem L800). Ruter z agregacją dwóch pasm zakupiony z usługą.
Średnie prędkości to 40 - 50 Mbps przy wykupionej ofercie do 60 Mbps.
Ruter kilka razy połączył się "z automatu" z L900 (po uruchomieniu tego pasma) - co spowodowało spadek prędkości do 8 - 10 Mbps. Konieczne więc było pominiecie pasm zasięgowych w jego menu.