DAJ CYNK
  • Wszystko o grach.
Wszystko o grach.
 #703681  autor: user_delete34
 12 mar 2014, 11:44
Mam partycję recovery (folder WindowsImageBackup z plikami) z Windowsem 7 Pro gotowym do użycia - ze sterami i programami Della. Planuję zainstalować Windowsa 8.1 w miejscu 7. Lapek działa już na UEFI; mam zewnętrzny napęd DVD pod eSATA i nie mam DVD z W7, za to W8.1 to chyba muszę na DVD wypalić, żeby zainstalować go na czysto w miejscu siódemki. Nie miałem dotąd do czynienia z recovery, instalatorami nowszymi niż z Visty ani UEFI (przed tym laptopem). Lapek nie ma dedykowanego przycisku przywracania.

Jak to jest:
1a) partycja recovery musi być na dysku
1b) partycja recovery może zostać sklonowana na dysk USB
1c) wystarczy sama kopia plików z partycji recovery na zewnętrzny nośnik, nie potrzeba dedykowanej partycji z plikami do przywrócenia obrazu systemu

2a) (poza partycją recovery) na dysku musi być Windows 7, by móc go przywrócić
2b) (jak wyżej) na dysku może być dowolny system, np Windows 8.1, Debian czy OS X
2c) (jak wyżej) dysk może być nawet pusty i nadal będzie można przywrócić obraz siódemki w każdej chwili

3a) do przywrócenia potrzebuję DVD z W7
3b) do przywrócenia potrzebuję sprawnego W7
3c) do przywrócenia wystarczy działanie z poziomu UEFI (choć nigdzie nie znalazłem)

a może jeszcze inaczej?

 #703791  autor: seybr2k1
 12 mar 2014, 23:04
Olej sobie recovery. Pobierz obraz windows 7 z sieci. Masz licencję, naklejka z tyłu. W razie czego szybko możesz zalegalizować system. Stery są na stronie producenta. W recovery masz dużo syfy od producenta.

Podaj model lapa, raczej powinien mieć funkcję recovery.
Musisz sobie zgrać recovery na płyty. Dell pewnie ma jakiś programik. Jeżeli zainstalujesz W8, zmieni się MRB dysku i będziesz miał pozamiatane z recovery.

Nie lepiej sobie zrobić ducha systemu ? Lepsze od recovery.

 #703806  autor: user_delete34
 13 mar 2014, 05:50
seybr2k1, właśnie cała rzecz w tym, że kopię z recovery chcę zachować (powiedzmy, że nie chcę czystej siódemki), bo mimo wszystko u mnie nie ma wiele syfu, a jest pewność, że działa - co przy Windowsach jest dalekie od oczywistego, tym bardziej na laptopach. Czystą siódemkę zawsze sobie mogę pobrać.

Dell Latitude E6230 z HDD. Domyślnie z 8, mój - po downgrade do 7 (taki już był, ja nic nie robiłem).
seybr2k1 pisze:Musisz sobie zgrać recovery na płyty.
Można jakieś instrukcje - czego należy użyć? Zależy mi na prostocie - robię kopię, mam na płytach. Używam dowolnego systemu (np powyższe trzy) i nagle mam chęć powrotu do standardowej siódemki, więc tylko podłączam nośnik z kopią i przerzucam na dysk. Chciałbym zatrzymać jedną partycję nienaruszoną, nie jest to partycja z systemem ani recovery.
seybr2k1 pisze:Jeżeli zainstalujesz W8, zmieni się MRB dysku i będziesz miał pozamiatane z recovery.
Nie będzie szans na przywrócenie tego? To jaką zrobić kopię?
seybr2k1 pisze: Nie lepiej sobie zrobić ducha systemu ? Lepsze od recovery.
Można konkretniej? Będzie to działać, jak napisałem wyżej - że nagle znikąd, na czystej partycji (nie całym dysku) lub dowolnym systemie mogę nadpisać go i wrzucić tą siódemkę?

 #703813  autor: seybr2k1
 13 mar 2014, 08:46
Z tego co wiem na stronie Della masz program Dell Backup Recovery. Za pomocą jego nagrywasz recovery na płyty. Czy da się np. na klucz, nie wiem. Sprawdź sobie. Powiem tobie, recovery działa szybciej z klucza (pendrive). Sam instaluje system w taki sposób. Jest znacznie szybciej, wygodniej ;]. Znaczy instaluje czysty system z klucza. Pobieram stery itp. Dostaje lapy czy kompy do naprawy, min. instaluje system. Nie jeden cyrk przeżyłem. Jakiś czas temu koleżanka dała mi lapa. Facet jej zaśpiewał 400 zł za naprawę (wymiana płyty głównej). Zobaczyłem i od razu postawiałem że to wina Visty. Jej lap ma dwie karty graficzne, gryzły się sterowniki. Miała syf w kompie, poszedł W7 i lap śmiga. Wyczyściłem chłodzenie i zimny, niczym Putin gdy kłamie ;].
Markadiusz pisze:Nie będzie szans na przywrócenie tego? To jaką zrobić kopię?
Jak będziesz miał. Recovery to ja problemu nie widzę. Zakładam, że chcesz zainstalować W8 i wywalić W7. Instalka W8 zmienia pliki rozruchu. Raczej jest to logiczne ;].
Markadiusz pisze:Można konkretniej?
Jeżeli twój system jest zaktualizowany, działa bardzo dobrze. Masz wgrane jakieś tam programy. Możesz zrobić tz. ducha. To jest coś ala recovery. W ciągu kilku minut odzyskujesz system.

Zobacz to kliknij na link.

Lub poczytaj o programie Paragon - zobacz link

Z Paragon korzysta kilku moich znajomych. Dobre to jest jak masz np. 10 komputerów, który ma te same części, oraz oprogramowanie. Robisz jedną instalkę na kompie. Dajesz programy itp. Potem robisz kopię pargonem i masz znacznie mniej pracy. Chodzisz z kluczem od kompa do komap.

Dobry program i w PL Acronic zobacz
Moja rada skorzystaj z programu Della. Potem instaluj W8. Zadam pytanie. Czemu chcesz mieć W8 ?

 #703889  autor: user_delete34
 13 mar 2014, 17:39
8.1 chcę bo: mogę go mieć z MSDN AA; for fun by potwierdzić/obalić lepszą stabilność i wydajność; choć ich nie lubię to muszę niestety mieć jakiegoś Windowsa (na dysku, nie w wirtualu) a ten jest najnowszy; 7 coś odwala a to dobra pora na eksperymenty.

Przyjrzałem się opisom programów. Skoro twierdzisz, że pozostawienie partycji recovery wystarczy, by później przywrócić 7, to aktualnie zainstaluję na głównej partycji 8.1 a ewentualnie później powrócę do 7 (gdyby coś nie poszło). Jeśli 8.1 mnie nie zrazi, raczej wypróbuję któryś z powyższych programów.

Niestety, pendrive'a mam zaledwie 2 GB-owego, a dysk zewnętrzny - zasilany z gniazdka, więc chyba pozostanę przy instalacji z płyty. Swoją drogą - mam pobrane iso W8.1. Wypalę to na siódemce bez zewnętrznego programu?

 #703936  autor: seybr2k1
 14 mar 2014, 07:54
Markadiusz pisze:potwierdzić/obalić lepszą stabilność i wydajność;
W cale nie jest bardziej stabilny. Mnie kafelki wk..... Będzie można opcję wyłączyć. MS czasem coś poprawi, to bardziej spier... niż im się wydaje. Człowiek przyzwyczai się do pewnych rzeczy. Są dobre, ale nie MS musi to zmienić. W8 to w zasadzie W7 z kafelkami. Same kafelki pasują do Lumi. Żona ma i wiesz działa on znacznie płynniej niż Android.
Markadiusz pisze:Skoro twierdzisz,
Lepiej wypal sobie na płyty. Dell ma do tego programik.
Markadiusz pisze:Wypalę to na siódemce bez zewnętrznego programu?
Jasne. W7 ma taką opcję. Zresztą jest masa darmowych programów.

 #704184  autor: user_delete34
 15 mar 2014, 12:29
O bootowaniu do pulpitu słyszałem i będzie to pierwsze, co ustawię.
WP miałem i to jak najbardziej potwierdzę.
Chodziło mi właśnie by nie pobierać Daemonów i podobnych, jak jest to git.

AKTUALIZACJA
Program Della robił coś przez niemal godzinę bez postępu, więc zrezygnowałem. Zainstaluję ósemkę i ewentualnie wtedy się pobawię.