DAJ CYNK
  • Wszystko o grach.
Wszystko o grach.
 #638829  autor: user_delete34
 11 cze 2013, 20:43
BIOS pokazuje ładnie 1920 MB + 128 MB shared, podczas gdy taskmgr tylko 1767 MB (wyłączony plik stronicowania).
Jestem świeżo po formacie i instalacji systemu. Oryginał, w takiej samej konfiguracji, jak działał przed formatem, na tym samym sprzęcie.
Dlaczego RAM nie jest teraz wykrywany w pełni i jak to naprawić?
Nie chcę instalować żadnych Everestów i CPU-Z, skoro nie ma takiej potrzeby. BIOS wykrywa, system nie.

 #640043  autor: Vieslav
 17 cze 2013, 11:03
Podaj pełną konfigurację komputera.

 #640049  autor: user_delete34
 17 cze 2013, 11:16
ASUS A6R
CPU: Intel Celeron M390 1.7 GHz
GPU: zintegrowany ATI Radeon XPRESS 200 M
RAM: bodajże 2x 1 GB infineon 533 MHz DDR2
HDD: Hitachi Travelstar 60 GB (2,5", 5400 rpm)
Tylko czy to cokolwiek zmienia? Napisałem na razie tyle, bo nie wiem, co w zasadzie potrzebujesz wiedzieć do określenia, gdzie leży problem, poza osobnikiem przed komputerem.
Wskazanie z "Właściwości systemu": 1,87 GB RAM.

 #640076  autor: Vieslav
 17 cze 2013, 13:02
Problemu nie ma, niewidoczna pamięć zarezerwowana jest dla karty graficznej, która swojej nie posiada.

 #640093  autor: user_delete34
 17 cze 2013, 13:54
Vieslav, nie, przecież o karcie to ja wiem... Mam 2048 MB RAM. 1920 na system i 128 MB na kartę. Gdzie pozostałe 153 MB, się pytam? Jest w temacie, że wcześniej wszystko było wykrywalne i był to RAM, nie SWAP. Tego miałem i mam wyłączonego.

 #640109  autor: Vieslav
 17 cze 2013, 14:32
Przed formatem miałeś ustawioną inną wartość współdzielenia. Ten Radeon może maksymalnie dostać 287MB pamięci. U ciebie przydzielono mu 281MB, czyli wszystko się zgadza. Przestaw wartość w sterowniku.

 #640132  autor: user_delete34
 17 cze 2013, 15:57
Vieslav pisze:Przed formatem miałeś ustawioną inną wartość współdzielenia.
Reinstalowałem system na tego samego XP co najmniej 5 razy i nigdy nie było tak jak teraz. Nic nie zmieniane w BIOSie, dodatkowo sterowniki instalowane w takim samym zestawie jak zawsze, bez ATI Control Center (którego instalacja tylko spowalniała system i w dodatku niektóre gry "dzięki" temu się sypały). Nie ma opcji nowszych sterowników, w managerze urządzeń też nic nie zmieniałem. W karcie "Zasoby" po otworzeniu okna z informacjami o karcie graficznej w managerze urządzeń mam przy wszystkich "Typach zasobu" "Użyj ustawień automatycznych". Nie mogę nigdzie nic zmienić.

Zatem co i gdzie mam przestawić? Wszystko jest dokładnie tak, jak zwykle, poza tym RAMem.

 #643247  autor: MaciejM
 29 cze 2013, 13:28
Markadiusz, może czas przerzucić się na nowszy system ? Na przykład na Windowsa 7 ? 2GB Ramu w zupełności wystarczy, procesor też. Na dysku system wraz z zainstalowaniem wszystkich sterowników i aplikacji zajmie jakieś 12GB, a komfort robienia czegokolwiek na komputerze oraz stabilność nieporównywalnie lepsze od XP.

XP jest niewypałem odkąd wszedł na rynek. Komunikat "System windows musi być uruchomiony ponownie i tak dalej i tak dalej" przez wirus Sality. Różnego rodzaju niewyjaśnione zamknięcia svchost przez co komputer tracił internet, choć fizycznie wszystko było sprawne, pomagał restart i w późniejszym czasie gdy wyszedł SP3.

Nie wspominając już o braku akceleracji GPU w przeglądarkach oraz GUI. Oraz marnym gospodarowanie pamięcią RAM.

Przykładowo masz 4 GB ramu, Win 7 i Win 8 zajmą około 1.5 GB wczytując wszystkie usługi do Ramu by szybsze było ich uruchomienie, a w razie potrzeby po prostu je zamykają by zwolnić pamięć dla wymagających aplikacji czy gier, a XP ? Masz 1 GB Ramu zajmie Ci 300 mb, masz przykładowo 16 GB Ramu to też użyje 300 mb. O wykorzystaniu nowych procesorów nie ma sensu pisać, bo można w nieskończoność jak niedoskonały jest Windows XP.

Są specjalne przypadki co instalują Windowsa XP na PC z Core i5 II-gen z 4GB Ramu i narzekają, że coś wolno działa, lub pojawiają się niewyjaśnione bluescreeny

W tamtych czasach innej alternatywy nie było dlatego XP był taki popularny

 #643253  autor: user_delete34
 29 cze 2013, 13:59
MaciejM pisze:Markadiusz, może czas przerzucić się na nowszy system ?
Nie, a to dlatego że:
MaciejM pisze:2GB Ramu w zupełności wystarczy
a) powyższa wypowiedź na pewno nie tyczy się mnie, bo przy maksymalnym ochudzeniu systemu i samej przeglądarki, FF i antywirus szybko zajmują mi zająć całą pamięć - używam wielu kart; płyta ma limit 2 GB
b) na tym procesorze i grafice nie pójdzie nic nowszego niż XP z rodziny Windowsów
c) nie mam miejsca na dysku* - no może by się znalazło
d) nie cierpię nowszych Windowsów; 8, z jego "prostym" (ale gdzie "Start"? po co te kafle?) wyglądem jeszcze przeżyję, ale i tak jest wydziwaczony, a 7 i Vista - byle jak najdalej od tego.
Muszę zostać na XP. Miałem ubuntu - byłem zadowolony, ale nie wszystko mi on obsłuży, OS X-a nie zainstalujesz poza makami (wiem, da radę, ale dla mnie - nie da rady).
Jak będzie możliwość, to może kupię coś nowszego, ale nie widzę nic dla siebie, co mógłbym kupić bez kredytu i by mi odpowiadało.

PS: Nie uważam XP za system idealny. Przeciwnie, mało go lubię, ale nie mam wyboru.

 #643313  autor: Vieslav
 29 cze 2013, 18:07
MaciejM pisze: 2GB Ramu w zupełności wystarczy, procesor też.
Chyba sobie żartujesz.
MaciejM pisze: XP jest niewypałem odkąd wszedł na rynek.
Wyjdź i nie bluźnij.
Markadiusz, odkurzę swoją Toshibe M40 i pobawię się ustawieniami, może znajdę tą opcję. BTW masz Catalyst Center czy coś takiego?

 #643332  autor: user_delete34
 29 cze 2013, 19:10
Vieslav pisze: Chyba sobie żartujesz.
Nie no, miał rację, na start systemu wystarczy, ale ja jeszcze uruchamiam co nieco (znaczy: pusty autostart, tylko antywir i FF) i oczekuję w dodatku, że to będzie działać sprawnie. SWAP miałem tylko na ubuntu, bo ponoć trzeba, na XP od daawna wyłączony.

Vieslav, dzięki za zainteresowanie tematem. Nie mam tego, mam tylko sterownik ekranu. Jeśli dobrze pamiętam, to to, co podałeś to działało mniej więcej jak ten Panel Sterowania ATI, czyli dla mnie - bezużyteczne.

 #643455  autor: Vieslav
 30 cze 2013, 10:15
Markadiusz, w ATI Control Panel jest taka opcja "bufor ramki" (okno zmiany rozdzielczości, przycisk zaawansowane ustawienia). Tak ustawiasz rezerwacje pamięci. Ja mam 64MB i system widzi dla siebie 960MB, czyli się zgadza.

 #643567  autor: user_delete34
 30 cze 2013, 16:20
Mam
już
dość.

Zarówno debilnej karty ATI jak i systemu.

Przed chwilą próbowałem instalacji, to wyskoczył błąd, którego dokładnej treści już nie przytoczę, bo system zrobił zrzut ekranu nie tego, co trzeba (paska zadań zamiast otwartego okna, które było na wierzchu). Było to coś w stylu nieodnalezienia sterownika. Sterownik jest już zainstalowany, w dodatku pakiet Catalyst pobrałem ze strony producenta karty, nie laptopa (czyli świeży i dopasowany).

[ Dodano: 2013-06-30, 16:43 ]
Vieslav, metoda którą podałeś to jedyna możliwa opcja, więc już nic nie zrobię. Chyba w ruch pójdzie nLite, odchudzę system i wkrótce kolejna reinstalka.

 #643738  autor: MaciejM
 01 lip 2013, 11:36
Vieslav, może nie jasno się wyraziłem. XP był i jest niewypałem jak twoje niektóre komentarze. W cale nie bluźnię, piszę to z pełną odpowiedzialnością. Na co komu system, który nie wykorzysta w pełni możliwości sprzętu z ostatnich 6 lat ?


Markadiusz, zainstaluj sam sterownik poprzez menadżer urządzeń i wybierz ten, który instalacja Catalyst wypakowała, a później doinstaluj sam Catalyst.

 #643816  autor: user_delete34
 01 lip 2013, 14:08
MaciejM pisze:Na co komu system, który nie wykorzysta w pełni możliwości sprzętu z ostatnich 6 lat ?
Skoro wspominasz wiek, mój lap jest z 2k6 i jako nówka nie powalał, był ledwie średniakiem. Dla niego nie ma nic innego niż XP, bo wszystko nowsze tylko zbędnie wykorzystuje zasoby, (moim zdaniem) nie dając nic w zamian. Wygląd mnie nie interesuje, mogę nawet pisać z konsoli (choć nie miałem jeszcze czystego debiana), ma być szybko i stabilnie, ale chyba nie tutaj.
MaciejM pisze:później doinstaluj sam Catalyst.
Sterownik instalowałem razem z innymi przy instalacji systemu. W pakiecie nie ma opcji instalowania Control Center BEZ sterownika. To jest na sztywno zaznaczone, chyba, że mówimy o jakiejś nieoficjalnej instalce.

 #643854  autor: MaciejM
 01 lip 2013, 17:54
Catalyst nie zainstaluje sterownika jeżeli zainstalowałeś w menedżerze urządzeń.

 #643958  autor: user_delete34
 02 lip 2013, 08:53
MaciejM, to znaczy - co mam zrobić? Wykonałem aktualizację sterownika (systemowo, nie z pakietu ATI). Przy instalacji Catalysta mam znowu ten sam błąd: Obrazek.

 #644713  autor: Vieslav
 04 lip 2013, 22:28
Czy przed formatem, czyli jak jeszcze wszystko było dobrze, również miałeś XP?

 #651863  autor: user_delete34
 02 sie 2013, 08:50
Vieslav, wydawało mi się, że to już napisałem. ;)
Tak, ta sama wersja, chyba nawet z identycznym zestawem sterowników. XP HE z dogrywanym SP3 (domyślnie: SP2). Zero zmian w sprzęcie, nawet partycje na dysku bez zmian.

EDIT: Kolejny format i instalacja już za mną. Próbowałem zainstalować najpierw sterowniki ze strony AMD - błąd, nie poszły. Później standardowe - zainstalowały się, wziąłem opcję z Control Panel. Nigdzie nie było żadnej możliwości zmiany przydziału pamięci i wyraźnie jest napisane: 128 MB.

RAM wyparował.

Tyle samo, co przed formatem.