DAJ CYNK
  • Wszystko o grach.
Wszystko o grach.
 #636949  autor: user_delete34
 02 cze 2013, 15:55
Chciałbym zaszyfrować trochę danych w sposób inny zip z hasłem. Podobno świetnie sprawdzi się tutaj Truecrypt, bo bez hasła nie da rady nawet podejrzeć zawartości takiego archiwum. Jestem w trakcie czytania kolejnego tutorialu do tego programu, ale nie wiem, czy dobrze go rozumiem, więc proszę o sprawdzenie poniższych punktów. Chciałbym mieć dane zaszyfrowane jako plik-archiwum i rozumiem, że taka funkcja w Truecrypt jest i zwana jest tworzeniem wolumenu?
To jest tak, że:
1) tworzę wolumen (czyli plik archiwum) i odgórnie go zaszyfrowuje, na początku jest tylko pustym, zaszyfrowanym pojemnikiem, który zajmuje tyle miejsca, ile sobie na niego przeznaczę
2) jeśli chcę z niego skorzystać, coś wrzucić, odczytać itp to muszę mieć program Truecrypt, za jego pomocą wolumen (plik) zamontować jako dysk (tak, jak iso?) i korzystać jak np z pendrive'a
3) po zamontowaniu dane nie są już szyfrowane, a jego zawartość jest dostępna jak każdy inny plik na dysku
4) żeby dodać i zaszyfrować kolejne dane, wystarczy je skopiować na ten wirtualny dysk i odmontować go Truecryptem
5) po odmontowaniu dane wewnątrz pliku są zupełnie bezpieczne, nie można ich podejrzeć np 7zipem czy antywirusem podczas skanowania.

Czy dobrze zrozumiałem zasadę działania tego szyfrowania? Czy wysyłanie pocztą czy na internetowy dysk bardziej poufnych informacji w pliku zaszyfrowanym Truecryptem jest wystarczająco bezpieczne, czy nie ryzykować?

 #637026  autor: KR2615
 02 cze 2013, 20:12
1. Wolumen nie jest archiwum tylko systemem plików.
2. tak
3. Dane są cały czas zaszyfrowane, dostęp masz jak do zwykłego systemu plików stymże podczas odczytu/zaspisu dane są kodowane.
4. tak
5. tak

 #637036  autor: user_delete34
 02 cze 2013, 21:13
krzys pisze:1. Wolumen nie jest archiwum tylko systemem plików.
Czyli to jest coś jak bym dysk zapisał w formie pliku (jakkolwiek dziwnie to brzmi)?
krzys pisze:podczas odczytu/zaspisu dane są kodowane
A jak z szybkością takiego transferu? Długo będę musiał czekać np na za-/odkodowanie 100 MB niewielkich plików?

 #637043  autor: KR2615
 02 cze 2013, 21:33
Powiedzmy, transferów szałowych nie osiągniesz chyba że masz sprzętową akcelerację szyfrowania. Rzadko się to zdarza bo mało kto szyfruje dane, zwłaszcza obszerne pliki albo całe dyski. Do małych plików wystarczy CPU. Ja na swoim czterordzeniowym i5 i 4GB ramu nie zawuwazylem spadku wydajnosci. Szyfruje 1GB dysk w postaci, głownie drobne pliki.

Aha no i mozesz stworzyc wolumen w dwojaki sposob: jako plik, tak jak to opisalem wczesniej lub tez zaszyfrowac cala partycje.

 #637060  autor: user_delete34
 02 cze 2013, 22:39
krzys pisze:Szyfruje 1GB dysk w postaci, głownie drobne pliki.
To ile coś takiego może trwać u Ciebie? Mam starego, wolnego, jednordzeniowego celerona w laptopie.

 #642187  autor: Pietro_EU
 25 cze 2013, 20:25
Markadiusz pisze:
krzys pisze:Szyfruje 1GB dysk w postaci, głownie drobne pliki.
To ile coś takiego może trwać u Ciebie? Mam starego, wolnego, jednordzeniowego celerona w laptopie.
Zapewne proces szyfrowania będzie na poziomie 10MB/s.
Odczyt zapis w zależności od wybranego algorytmu szyfrującego będzie w okolicach 10-40MB/s przy dysku SATA i nie SSD.