DAJ CYNK
  • Wszystko o grach.
Wszystko o grach.
 #625935  autor: adiq1033
 09 kwie 2013, 14:33
Witam.

Szukam sprzętu do 500zł, który zaspokoiłby potrzeby domowników. Z urządzenia miałby korzystać tata, czasami mama i my, dzieciaki (w moim przypadku np. podczas dłuższej podróży). Tablet mierzy się w walce z komputerem (netbookiem, laptopem lub osobistym - jednostką centralną). Problem w tym, że na ten cel mam do przekazania około 500zł. Poproszono mnie, abym złozył dodatkowy komputer do 500zł (co jest mało prawdopodobne, bo poza samym komputerem należy liczyć się z dopłatą za akcesoria: monitor, myszka, klawiatura...) lub kupił coś, co pozwoli zlecać przelewy internetowe, opłacać rachunki, odczytywać maile i przeglądać wiadomości w sieci.

Za 500zł mogę kupić używanego netbooka, ale jak to bywa z używanym sprzętem elektronicznym nigdy nie wiemy, kiedy odmówi posłuszeństwa. Znalezienie czegoś z gwarancją wymagałoby poszukiwań, które trwałyby godzinami bądź nawet tygodniami. O ile potrafię poradzić sobie z naprawą klasycznego komputera większych gabarytów, to z netbookiem/laptopem miałbym problem.

Pomyślałem o tablecie, gdy przypadkowo natrafiłem na ulotkę reklamującą ofertę sklepu, gdzie ku memu zdziwieniu na pierwszej stronie widniał tablet od znanego chyba wszystkim producenta - Acer, w cenie 499zł. Jest to tablet Acer Iconia B1.

Poczytałem trochę na temat tego modelu i ogólnie przedstawia się pozytywnie. Ekran działa płynnie, zadowalający jest także czas pracy na baterii. W rzadszym korzystaniu z tabletu wystarczy go ładować srednio co 2-3 dni, gdy natomiast chcemy oglądać filmy (płynnie czyta te w 720p i to mi w zupełności wystarczy - przy 7 calowym ekranie nie będę oczekiwał cudów), przeglądać Internet przez WiFi itd., to co około 24h. Wynik jak dla mnie zadowalający, w stosunku do niewygórowanej ceny. Jedyne co jest dla mnie bolące to brak 3G. Jednak do 500zł raczej nie mam co liczyć na moduł karty SIM. Mam rację, czy się mylę? Nie śledzę na bieżąco tabletów, ale zauważam zmiany w cenach i specyfikacji tychże urządzeń. Obserwowałem kiedyś Dell Streak; wersje 5 calową i 7 calową. Na 5' w czymś tam była lepsza, konkretnie nie pamiętam, lecz przeglądanie przez starszą osobę Internetu na przekątnej ~13cm może być kłopotliwe. I są co najwyżej na krótkiej gwarancji serwisowej sprzedawcy (Alledrogo).

Już się aż nadto rozpisałęm, więc może czarno na białym:

1. Tablet do 500zł, z gwarancją minimum roczną w stosunku cena=jakosć.
2. Czy tablet posłuży dobrze do sprawdzania poczty, czytania wiadomości na Onecie, WP w domowym środowisku?
3. Na Androidzie są wirusy, które byłyby w stanie wykraść prywatne dane użytkownika: login, hasło, zdjęcia itd., da się przed nimi skutecznie bronić? Chodzi mi tu m.in. o bezpieczeństwo zlecania przelewow przez konto internetowe.
4. Jest szansa na znalezienie tabletu do 500zł z modułem karty SIM?

Przegapiłem "okazje", bowiem w lutym na stronie Acer można było zamówić sobie odnowionego Asusa Nexus 7 za 499zł z 12 miesięczną gwarancją (więcej na ten temat: http://www.komputerswiat.pl/nowosci/spr ... asusa.aspx ).

Zaznaczę, że jedyne do czego miałoby słuzyć urządzenie - tablet lub netbook/laptop to czytanie wiadomości, sprawdzanie skrzynki pocztowej, może komunikacja (GG, Skype), a w podróży filmy, przeglądanie www (o ile byłby modem 3G). Tato jest na emeryturze, więc nie będzie sporządzał żadnych dokumentów tekstowych, tym bardziej mamusia. Tablet wydaje mi się rozsądniejszym wyborem, niż netbook - tu te małe rozmiary niekoniecznie będą służyć rodzicom, dotyczy to np. klawiatury. Co prawda ten sam problem może wystąpić z tabletem - klawiatura dotykowa, lecz ten sądze bardziej sprawdziłby się na wymaganym stanowisku.

 #625946  autor: forum_tg
 09 kwie 2013, 15:43
zapomnij o tablecie do 500 zł, to co bedzie tanie nie będzie nadawało się zbytnio do przyjemnej pracy.
Z tanich to tylko popatrz na Pentagram.

 #625949  autor: MaciejM
 09 kwie 2013, 15:57
adiq1033,

1. Tablet za 500 zł mija się z celem. Działa wolno o jakości ekranu nie wspominając raczej kiepskim ekranie. Przy 7 calach na rozdzielczośći 1024 x 600 będziesz mógł liczyć piksele gdy kolejny raz tablet zamuli, bo otworzyłeś naszpikowaną reklamami Wirtualną Polskę (reklamy jak najbardziej zablokować można w każdym androidzie, ale o tym to nie tutaj)
O wideorozmowach na Skype w tablecie z takiej półki będziesz musiał zapomnieć.
2. Jak najbardziej
3. Jeżeli wszelkie aplikacje będą pochodzić z legalnych i znanych źródeł (Google Play) nie ma prawa się zawirusować.
4. Niestety nie. Za około 1000 zł kupisz Asusa Nexus 7 ale z samym WiFi (bez modułu 3G)


Jeżeli chodzi o Acer Iconia B1 moim zdaniem nie warto. Niska rozdzielczość (1024 x 600) oraz mała ilość RAMu (512mb) powoduje, że strony będziesz musiał przewijać nie tylko w pionie ale i w poziomie natomiast z taką pamięcią RAM raczej dużo kart nie pootwierasz.
Netbook nie jest dobrym wyborem. Za taką cenę mają kiepskie parametry, przez co system cały czas zamula. No chyba, że wrzucisz jakiegoś odchudzonego linuxa, co do takich zamiarów spokojnie by dał radę.

 #625986  autor: adiq1033
 09 kwie 2013, 19:51
MaciejM, z Twojej wypowiedzi wnioskuje, że co nieco wiesz o tabletach.

Znalazłem takie cudo: NavRoad NEXO 3G. Nowy do wyłapania za 700zł (sklepy internetowe) bądź używany, ale z gwarancją na Allegro (~600zł).

Ekran IPS 7” 1280 x 800 pikseli, dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 1,5GHz, 1GB RAM, Android 4.1 Jelly Bean, 16GB pamięci wewnętrznej (+ slot kart microSD do 32GB), akumulator o pojemności 4100 mAh, łączność Bluetooth 4.0, WiFi 802.11 b/g/n oraz wisienka na torcie - 3G (modem na SIM). Podobno to najlepszy obecnie wybór w cenie do 700zł. I ma 2 lata gwarancji.

 #626246  autor: Vieslav
 11 kwie 2013, 06:19
Za 500zł złożysz całkiem przyzwoitą jednostkę centralną. Być może uda się jeszcze wyrobić z zakupem pozostałych części w tej kwocie. Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do używanych laptopów i netbooków, ale o tym już nie raz się wypowiadałem. Tablet do 500zł? Nada się najwyżej dla dzieci, ew do sporadycznego, krótkotrwałego korzystania. Nie licz na cuda - większość ma problemy z reagowaniem na dotyk.
Szwagier kupił tablet dla dzieciaków, żeby mógł sobie w niedziele w spokoju przed komputerem zasiąść. Efekt? Tablet leży i się kurzy - każdy woli kompa.

 #627058  autor: MaciejM
 14 kwie 2013, 21:47
adiq1033, za taką cenę można powiedzieć, że warto. Szczególnie gdy wydajność jest porównywalna z Galaxy Note I :!: oraz co najważniejsze ma pojemnościowy, a nie oporowy ekran dotykowy, przez co obsługuje się go o niebo lepiej od tańszych odpowiedników.
Vieslav pisze:Za 500zł złożysz całkiem przyzwoitą jednostkę centralną. Być może uda się jeszcze wyrobić z zakupem pozostałych części w tej kwocie. Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do używanych laptopów i netbooków, ale o tym już nie raz się wypowiadałem. Tablet do 500zł? Nada się najwyżej dla dzieci, ew do sporadycznego, krótkotrwałego korzystania. Nie licz na cuda - większość ma problemy z reagowaniem na dotyk.

Szwagier kupił tablet dla dzieciaków, żeby mógł sobie w niedziele w spokoju przed komputerem zasiąść. Efekt? Tablet leży i się kurzy - każdy woli kompa.
Być może, ale z dobrą jednostką za 500 zł polemizowałbym, zależy też ile szwagier przeznaczył pieniędzy na tablet, jeżeli kupił jakiś za 500 zł to w sumie tym dzieciom się nie dziwię. Nie dość, że za tą cenę mamy ekran 1024x600 do tego oporowy przez co pogramy w co najwyżej proste gry o ile procesor i RAM udźwigną grę, przeglądanie internetu na takim sprzęcie musi być udręką, nie dość, że wpisywanie tekstu na ekranie oporowym jest bardzo niewygodne to i powiększanie i przesuwanie stron do najprzyjemniejszych nie należy. (przy 7 calach i rozdzielczości 1024x600 zobaczymy więcej pikseli niż jakiś tekst)

 #627081  autor: adiq1033
 14 kwie 2013, 22:44
Oj bez przesady. Tablety z oporowymi wyświetlaczami odchodzą do lamusa... Można się na nie nacią jedynie decydując się na zakup w ciemno, w którymś z hipermarketów.

Nasunął mi się jeszcze na myśl któryś ze Samsungów Galaxy Tab - cenowo spadły trochę w dół.

 #627082  autor: knopers
 14 kwie 2013, 22:59
adiq1033, ja osobiście od kilku miesięcy posiadam tablet 7" Lenovo A2107. Ma on łączność 3G, a co więcej, posiada slot na 2 karty sim ;) ja go używam na uczelni, podczas dojazdów oglądając jakieś filmy, przeglądając neta i czasami piszę jakieś dokumenty w wordzie i nie narzekam. Mnie on kosztował 800 zł w grudniu, teraz już można dostać za ~650 zł. Na rozdzielczość ekranu nie narzekam i przyznam nawet, że nie wiem jaką ma, ale posiada 1GB ram, przez co działanie jest o wiele bardziej płynne od innych tabletów mniej więcej w tej półce cenowej. Jeśli masz jakieś pytania to pisz, jeśli będę znał odpowiedź to chętnie pomogę.

Było: C55, 5510, MYX 6-2, V980, C75, 5210, 6510, 6230, 6230i, k550i, 6310i, N82, M8800 Pixon, d900i, Wave 723, Wave II, Lumia 920 i 930
+wiele na dłużej lub krócej

Jest: Samsung: Galaxy S7, Galaxy J3'16, Nokia: 6300

 #627084  autor: pakierhakierxd
 14 kwie 2013, 23:09
Jak z 3g to można dostać Goclevera za ok. 550 sklepy/Allegro,jak bez 3g to Samsung Galaxy Tab 2 P3110 za podobną sumę.-na Allegro.
Nie wiem czy dla starszych ludzi nie lepiej laptop/netbook/komputer-ja dla moich rodziców tableta na stałe bym nie dał,od czasu do czasu daje i korzystają ale ogólnie wolą komputer/laptop-oba mam w domu.

Pozdrawiam :)

 #627151  autor: Vieslav
 15 kwie 2013, 14:08
MaciejM pisze:z dobrą jednostką za 500 zł polemizowałbym
Udowodnij. Jak patrzysz na jakieś gotowce z allegro od "firemek" które Pentiuma 4 z HT wciskają jako dwa rdzenie no to sorry.
MaciejM pisze:zależy też ile szwagier przeznaczył pieniędzy na tablet, jeżeli kupił jakiś za 500 zł to w sumie tym dzieciom się nie dziwię.
Kupił Samsung Galaxy Tab 2 7cali.

 #628053  autor: MaciejM
 20 kwie 2013, 17:56
Vieslav, tym bardziej mnie to nie dziwi. Ti Omap 1 ghz z bardzo przeciętna grafiką. :)

 #628589  autor: adiq1033
 22 kwie 2013, 20:42
knopers pisze:(...)Lenovo A2107. Ma on łączność 3G, a co więcej, posiada slot na 2 karty sim ;)
Jedno pytanie - po co dwa sloty na kartę SIM? Jakie niesie to rozwiązanie? Żeby mieć w jednej Aero2, a w drugiej Orange Free, gdyby pierwsza z nich nie mogła złapać zasięgu na danym terenie i na odwrót? Bo połączeń nie da się wykonywać?

Jak spisuje się GPS w tablecie z Androidem? Na ten system została stworzona konkretna nawigacja, która dorównywałaby np. Nokia Maps?

Podobno na wyświetlacze o rozdzielczności 1024 x 600 jest więcej kompatybilnych aplikacji ze sklepu Google Play. Potwierdzasz te doniesienia? Jak długo pracuje on na baterii (z wykorzystaniem 3G do Internetu i czytaniu e-booków), a ile czasu zajmuje naładowanie jej do pełna?

Szczerze to bardziej przekonuje mnie NavRoad NEXO 3G, w tej samej cenie mam wydajniejszą maszynkę, choć co prawda od mniej znanego producenta.
pakierhakierxd pisze:Jak z 3g to można dostać Goclevera za ok. 550 sklepy/Allegro
Wytwory tego producenta nie kojarzą mi się z wysoką jakością. Poprawili się pod względem wydawanych na rynek tabletów?

 #628600  autor: knopers
 22 kwie 2013, 21:31
adiq1033 pisze:Jedno pytanie - po co dwa sloty na kartę SIM? Jakie niesie to rozwiązanie?
Szczerze? Nie wiem. Ale jako jedyny tablet (nie znam innego) oferuje slot na 2 karty SIM. Jeden slot ma 3G, drugi 2G. Ja używam neta na 3G z VM, nie umiem nawet nic powiedzieć o 2G.
adiq1033 pisze:Jak spisuje się GPS w tablecie z Androidem?
I tu znowu odpowiem szczerze ;) moją nawigacją jest moja pamięć więc nie powiem Ci nic o nawigacji ale wiem, że albo jest jakiś prymitywny program preinstalowany, albo coś prymitywnego pobierałem dla zabawy i trasę z punktu A do punktu B wyznaczyło mniej więcej z dokładną liczbą km, ale nie wgryzałem się w szczegóły.
adiq1033 pisze:Podobno na wyświetlacze o rozdzielczności 1024 x 600 jest więcej kompatybilnych aplikacji ze sklepu Google Play. Potwierdzasz te doniesienia?
Nie mam do czego porównać, ale powiem, że nie miałem problemu z ani jedną aplikacją pobraną z google play, żeby mieć problem z rozdzielczością, działaniem, itp.
adiq1033 pisze:Jak długo pracuje on na baterii (z wykorzystaniem 3G do Internetu i czytaniu e-booków), a ile czasu zajmuje naładowanie jej do pełna?
Od końca - naładowanie do pełna wg moich obserwacji ok. 3 godzin. Max co mi wytrzymał przy włączonym necie, głównie na 3G, trochę przez wifi, to było ponad 6 godzin. Standardowo sam net to 4-5 godzin, zależy co się przegląda. Ale tutaj też muszę wspomnieć, że przytrafił mi się zonk, bo nagle moja bateria padła i jutro będę zgłaszał ją do naprawy (podczas ładowania albo ciągle jest 1%, albo ładuje w 5 minut do 100% i w 15 minut rozładowuje do 1%). Brat ma identyczny model - żadnych problemów. Plusem jest gwarancja D2D ;)

Było: C55, 5510, MYX 6-2, V980, C75, 5210, 6510, 6230, 6230i, k550i, 6310i, N82, M8800 Pixon, d900i, Wave 723, Wave II, Lumia 920 i 930
+wiele na dłużej lub krócej

Jest: Samsung: Galaxy S7, Galaxy J3'16, Nokia: 6300

 #628616  autor: wook
 22 kwie 2013, 22:26
adiq1033 pisze:
pakierhakierxd pisze:Jak z 3g to można dostać Goclevera za ok. 550 sklepy/Allegro
Wytwory tego producenta nie kojarzą mi się z wysoką jakością. Poprawili się pod względem wydawanych na rynek tabletów?
GC odradzam mój tablet od nich wczoraj wrócił z serwisu a jutro oddaje go znów do serwisu z tego samego powodu (to będzie 3-ci raz).

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"

 #628802  autor: adiq1033
 23 kwie 2013, 16:43
Dlatego obawiam się tanich marek nastawionych na ilość, a nie jakość produktów... Na rynek trafił chyba nowy model Nexo, 10 calowy tablet. Już można zaobserwować zmiany - wspominany przeze mnie 7 calowy tablet jest dostępny za poniżej 600zł, jako nowy, z 2 letnią gwarancją D2D i darmową przesyłką kurierską. Na początku kwietnia te ceny graniczyły z kwotą 700zł. Myślicie, że w przeciagu następnych 20-30 dni spadnie z cen do około 500zł? Jedyne co mnie powstrzymuje z zamówieniem go to brak możliwości sprawdzenia. Chodziłem po różnych sklepach i nie mogę go nigdzie dorwać, aby przetestować organoleptycznie. ;)