DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
 #1156836  autor: jitt
 01 wrz 2023, 19:36
Cześć,
Posiadam obecnie internet światłowodowy z UPC, opcja 150 za 37,99zl. Jest to niby internet światłowodowy ale do mieszkania doprowadzony jest kabel koncentryczny.

Czy warto zmieniać na nju światłowód 200Mb?

Z obecnej usługi nie jestem zadowolony, codziennie doświadczam przerw (pracuję zdalnie to zauważam jak mnie rozłącza, w chwilach wolnych przerywa radio internetowe).

Czy nju pociągnie mi nowy kabel z piwnicy ze skrzynki ze światłowodem?

W nju musiałbym zobowiązać się na 24mce aby mieć atrakcyjną cenę 39.99zl.

Może mi ktoś doradzić czy warto zmieniać operatora? Usługa UPC skończyła okres zobowiązania w lipcu, więc mam miesięczny okres wypowiedzenia.
 #1156838  autor: adrjannn
 01 wrz 2023, 20:37
Ogólnie światłowód zawsze będzie miał przewagę nad technologią NFC (koncentrykiem).
Na Twoim miejscu proponowałbym zamówić Nju Światłowód przez internet i przetestować (masz ustawowe 14 dni na rozwiązanie umowy). Jeżeli będzie ok - zrywasz umowę z UPC (jeżeli zobowiązanie wygasło).

Zapewne będą ciągnąć światłowód ze skrzynki w piwnicy/garażu. W nowszych blokach potrafią być w ścianach peszle schowane w puszkach i w nich jest kabel światłowodowy ciągnięty.
Z którego roku masz blok?

PS: Niestety, ale nowych umowach internetowych jest wzmianka o podwyżce inflacyjnej.
 #1156967  autor: Vieslav
 04 wrz 2023, 09:07
adrjannn pisze:
01 wrz 2023, 20:37
Ogólnie światłowód zawsze będzie miał przewagę nad technologią NFC (koncentrykiem).
HFC, nie NFC. Ja osobiście nigdy nie zauważyłem różnicy między HFC a światłowodem. No ale skoro autorowi źle działa UPC to nie dyskutuję.
jitt pisze: W nju musiałbym zobowiązać się na 24mce aby mieć atrakcyjną cenę 39.99zl.
Czy sprawdzałeś dostępność usługi po adresie na stornie nju? Ta opcja cenowa nie jest dostępna w każdej lokalizacji.
adrjannn pisze: PS: Niestety, ale nowych umowach internetowych jest wzmianka o podwyżce inflacyjnej.
Z tym trzeba się liczyć, żeby nie wywinęli numeru takiego jak Vectra. Ale skoro zmieniasz łącze ze względu na awarie a nie cenę, to raczej mniej istotne.
 #1157020  autor: adrjannn
 04 wrz 2023, 19:21
Vieslav pisze:
04 wrz 2023, 09:07
HFC, nie NFC. Ja osobiście nigdy nie zauważyłem różnicy między HFC a światłowodem. No ale skoro autorowi źle działa UPC to nie dyskutuję.
Brak różnicy między HFC a FTTH? Dobre :lol:
A tak serio, UPC HFC ping 16ms, światłowód Netia 5ms, Orange 5ms, T-mobile na infrastrukturze Orange 10ms.
Sieć HFC cierpi wieczorami/weekendy, ping wzrasta, prędkość spada - dużo użytkowników, dużo danych.
W sieci HFC nigdy nie będzie Uploadu wyższego niż 50Mb/s (operatorzy robią DOCSIS max wersja 3.1), w światłowodzie możesz mieć nawet 1Gb/s uploadu (symetryczny)
 #1157028  autor: Vieslav
 04 wrz 2023, 22:11
adrjannn pisze:
04 wrz 2023, 19:21
Vieslav pisze:
04 wrz 2023, 09:07
HFC, nie NFC. Ja osobiście nigdy nie zauważyłem różnicy między HFC a światłowodem. No ale skoro autorowi źle działa UPC to nie dyskutuję.
Brak różnicy między HFC a FTTH? Dobre :lol:
Pół życia miałem UPC po koncentryku. Później ethernet od lokalnego dostawcy. Następnie światłowód przez około 4-5 lat. Teraz zrezygnowałem ze światłowodu i wróciłem na ethernet od lokalnej firmy. Nie odczuwam żadnej różnicy przy moim użytkowaniu. Jak teraz działa HFC to się nie wypowiem, nie używam jakieś 10 lat. W internecie jest to przepaść. Niemniej jednak ping nie ma dla mnie żadnego znaczenia, bo nie gram. Zdarza mi się korzystać jeszcze z ADSLa, gdzie ping mam ~60 ms i jest dobrze.

Autor pisał, że jemu UPC nie działa dobrze. Więc wcale nie neguję zmiany na światłowód. Ale osobiście nie zmieniałbym za wszelką cenę tylko dlatego, żeby mieć światłowód. Jak widzisz, zrezygnowałem ze światłowodu na rzecz ethernetu. Ale podkreślam, u mnie internet działa świetnie a cenę mam taką, że nie uwierzysz.
 #1157073  autor: adrjannn
 05 wrz 2023, 15:37
@vieslav, a przypadkiem ten Twój Ethernet nie łączy się w piwnicy/garażu do łącza światłowodowego, czyli jakiegoś konwertera światlowód - ethernet? Wtedy nie ma faktycznie różnicy między światłowodem (max 1 ms).
 #1157593  autor: Vieslav
 18 wrz 2023, 17:12
Łączy się, ale UPC też ma światło do budynku a dalej koncentryk do mieszkań.
BTW miałem okazję przez tydzień korzystać z UPC po koncentryku. Przy moim użytkowaniu nie widziałem żadnych problemów.