DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
 #1172133  autor: aster
 27 maja 2024, 14:26
Mam pytanie odnośnie internetu światłowodowego dostarczanego przez Orange wraz z ich modemem/routerem.

Czy oni udostępniają domową sieć jako hotspot dla innych klientów Orange, tworząc taką gigantyczną sieć na skalę krajową?

Dawno temu czytałem gdzieś, że jakiś operator (nie pamiętam czy chodziło o Orange, UPC czy jeszcze innego dostawcę...) wykorzystuje właśnie sprzęt zainstalowany w mieszkaniach i domach jako hotspoty dla swoich klientów.
 #1172134  autor: babciagienia1p
 27 maja 2024, 14:38
@aster
Kiedyś robiło to UPC. Jak kupowałeś internet z UPC, dostawałeś hasło i mogłeś logować się gdziekolwiek, gdzie był zasięg routera z siecią UPC. U sąsiadów też. Rozwiązaniem było wyłączanie routera w okresach kiedy nie była potrzebna sieć Wi-Fi lub korzystanie po kablu, jeśli ktoś miał w domu/mieszkaniu instalację z gniazdkami.
 #1172143  autor: KC-KARLOS
 27 maja 2024, 16:01
Operatorzy od tego odchodzą, bo dostęp do neta mobilnego stał się powszechniejszy i mega tani (już od 1 zł na miesiąc bez umowy). A to dużo lepsze rozwiązanie, niż kilkumegowe łącze dodatkowe.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1172166  autor: Vieslav
 27 maja 2024, 22:13
Na pewno coś takiego było w Orange, UPC i Netii. Ruter tworzył dwie sieci wifi - domowa i "darmowa". Tylko, że ta "darmowa" wymagała zalogowania danymi klienta więc to nie działało tak, że korzystał kto chciał. W Orange dało się wyłączyć taką sieć, ale tym samym pozbawialiśmy się dostępu do sieci udostepnianej przez innych. W UPC i Netii nie wiem. Ostatnio korzystałem z takiej sieci od UPC w 2017 roku. Korzystałem też z Orange, ale pewnego razu coś zepsuli i jakoś wygodniej było mi używać UPC.
Ostatniego hotspota UPC widziałem w eterze jeszcze w tamtym roku, ale nie próbowałem się łączyć bo nie jestem ich klientem od dawna. Hotspota Orange już dawno nie widziałem. Sam nie pamiętam, do kiedy u mnie był aktywny na Funboxie.
 #1172227  autor: aster
 29 maja 2024, 02:09
Dzięki Panowie, właśnie o czymś takim pamiętałem właśnie w UPC i Orange. Z UPC zrezygnowałem kilka lat temu a teraz korzystam z Orange (już w innej lokalizacji) i się zastanawiam czy ta usługa nadal jest aktywna.

W Mój Orange nie widzę takiej opcji tak więc może już ta funkcja została wycofana i jest od dłuższego czasu nieaktualna, chyba że trzeba się osobno zalogować bezpośrednio do Funboxa by to sprawdzić...
 #1172572  autor: Vieslav
 02 cze 2024, 10:10
Jeśli chodzi o Orange to gdzieś na ich forum znalazłem info, że przestali oferować usługę w drugiej połowie 2019 roku, ale osoby, które miały ją aktywną mogły nadal korzystać aż do podpisania aneksu do umowy.
Ja miałem do 2022 roku umowę bezterminową na Love zawartą przed 2019 rokiem. Usługa kiedyś mi się sama wyłączyła z powodu obniżenia synchronizacji ADSL - aby usługa działała wymagana była minimalna prędkość internetu, nie pamiętam jaka. Potem już nie drążyłem, zapomniałem o tym a w 2022 roku ADSLa zmieniłem na światłowód.
Ciekawostka - w menu Funboxa 2.0 nadal jest opcja "Darmowe Orange Wifi", której nie da się włączyć.