DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonów komórkowych marki SonyEricsson i Ericsson oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonów komórkowych marki SonyEricsson i Ericsson oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
 #469697  autor: Maniek99
 09 kwie 2011, 15:44
Witam

Jaki maksymalny transfer można uzyskać przez USB w W910i?

W sterowniku modemu można wybrać maksymalnie 921600b/s, tymczasem sam telefon ma znacznie szybszy modem (3,6Mb według tej strony http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_w910-2007.php ).

Czy jest jakiś sposób/sterownik, który umożliwia wykorzystanie wbudowanego modemu w większym stopniu niż ten niecały 1Mb/s?
Używam kabla z zestawu.

Pozdro

 #469708  autor: maciek764
 09 kwie 2011, 16:42
To jest tylko prędkość portu COM, to nie jest absolutnie prędkość przesyłu przez USB czy prędkość modemu. Nie ma to związku. W praktyce to taki telefon pociągnie 3Mb/s przy bardzo dobrych wiatrach. Ale rewelacyjne 3G w tym telefonie nie jest.

 #469717  autor: Maniek99
 09 kwie 2011, 17:25
No niezupełnie, bo jest to Com emulowany przez USB.
Jak ustawię 460800b/s (tyle jest domyślnie zaraz po instalacji), to XP zestawia połączenie sieciowe na taką właśnie prędkość i nic więcej nie da się z tego wycisnąć - realnej, zmierzonej prędkości.

 #469718  autor: maciek764
 09 kwie 2011, 17:44
No niezupełnie, bo jest to Com emulowany przez USB.
Całe życie jak się łącze czy przez kabel czy przez BT mam tam napisane 115kbps albo ~900kbps (nie pamiętam) a i tak zawsze łączy się ile fabyka dała (czyli przez BT nieco ponad 1Mb/s a przez kabel koło 6Mb/s nawet na HSPA)

 #469719  autor: Maniek99
 09 kwie 2011, 17:53
maciek764 pisze:...a przez kabel koło 6Mb/s nawet na HSPA)
Ale chyba piszesz o jakimś innym modelu, bo ten modem na tyle nie pozwala. W nowszych telefonach czy modemach ten problem nie występuje, bo jest tam prawdziwe USB, a tutaj wygląda to na jakąś emulację - przynajmniej w trybie modemu.

 #469721  autor: maciek764
 09 kwie 2011, 18:00
Ale chyba piszesz o jakimś innym modelu, bo ten modem na tyle nie pozwala. W nowszych telefonach czy modemach ten problem nie występuje, bo jest tam prawdziwe USB, a tutaj wygląda to na jakąś emulację - przynajmniej w trybie modemu.
Ja tam nie widzę różnicy - we wszystkich SE jest to rozwiązane tak samo - instaluje się urządzenie, wirtualny port COM modemu. A używałem tego wiele razy, m.in. w W890i, K660i, W20i. I w żadnym wypadku prędkość którą pokazuje Winda nie miała związku z faktyczną prędkością działania. A przecież W890i to jeden pies prawie z W910i. Może niską prędkość masz bo masz niski poziom sygnału/sieć na więcej nie pozwala. Ja wolałem sobie kupić Huaweia E1750 za 70zł bo SE jako modemy działają dosyć tragicznie.

 #469770  autor: Maniek99
 10 kwie 2011, 00:55
Właśnie zrobiłem dokładniejsze testy i wychodzi na to, że jakaś korelacja między ustawieniem prędkości portu modemu, a rzeczywistym transferem istnieje. Jednak nie dokładnie taka jak zakładałem.

Na poniższym screenie widać, że mimo ustawienia COMa na 57,6kbps można wyciągnąć transfer rzędu 50kB/s, czyli około 7x więcej:
Obrazek

A na tej fotce widać już pomiar z ustawieniem portu na maksa (921,6kbps) i transfer w pobliżu 1Mb/s (na wykresie widać też poprzedni pomiar dla porównania):
Obrazek

@maciek764
Czyli tak jak pisałeś, te 920kbps na porcie, najprawdopodobniej nie stanowi tu ograniczenia i w tym przypadku limitem jest sieć. Choć dla pewności trzeba by było sprawdzić na "szybszej simce", bo z pakietu PF więcej już nie wycisnę.

Wygląda na to, że przez ten wirtualny COM słane są jakieś komendy sterujące i z tond wpływ na wynikowy transfer. Chyba że ktoś ma inną teorię, to niech napisze.

Tym telefonem w trybie modemu, chyba rzeczywiście niema co sobie głowy zawracać
W 3G co parę minut ni z tego, ni z owego traci zasięg. Pomaga dopiero przerzucenie na GSM. W EDGE pracuje poprawnie.

Dzięki za odpowiedzi.
Pozdro