DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1154469  autor: biala1991
 23 lip 2023, 08:18
Czy jakość połączeń w pancernych telefonach klawiszowych z VOLTE (TCL 3189, Hammer Boost LTE) będzie lepsza niż w tanich pancernych smarfonach, które nie mają VOLTE ale mają np HD Voice? Chodzi o sieć TM gdzie wyłączono 3g.
Oba pancerniaki są na liście TM ze wsparciem VOLTE ale może więcej w tym marketingu (klawiszowiec z VOLTE) niż rzeczywistej poprawy jakości połączenia? :)
 #1154532  autor: IC_Current
 23 lip 2023, 18:28
Samo VoLTE jakiejś oszałamiającej różnicy nie robi wzgledem sieci komutowanej. Dopiero użycie EVS i to głównie w hałaśliwym otoczeniu pokazuje swoją przewagę. A z EVS to bardzo różnie na egzotycznych telefonach.
Bardziej kwestia jakości toru audio w danym telefonie i używanego przez sieć kodeka.
 #1154556  autor: IC_Current
 24 lip 2023, 05:36
No nie. Różnica może być, choć nie musi. Po pierwsze pomimo stosowania kodeka AMR-WB, mogą być różne przepływności bitowe. W 2G jest teraz dużo rozmów, więc TM będzie przydzielał kodeki o mniejszej przepływności.
Po drugie, dużo tanich telefonów obsługuje kodek AMR-WB tylko w 3G a nie obsługuje w 2G, pomimo że sieć na to pozwala.
 #1154614  autor: biala1991
 24 lip 2023, 16:24
Nie znam się kompletnie na sprawach technicznych, w pancernych klawiszowcach bez 4g, których używa mój "podopieczny" jakość rozmów jest nieciekawa. Kiedy zobaczyłam, że pojawiły się pancerniaki z opcją VOLTE myślałam, że to rozwiąże problem.
To gdzie są większe szanse na w miarę dobrą jakość połączeń w sieci TM? Lepszy będzie smartfon bez VOLTE niż taki klawiszowy z 4g? W grę wchodzi tylko tańszy smartfon (np. Oukitel), bo mam ograniczenia budżetowe :)
Dzięki za zainteresowanie.
 #1154617  autor: IC_Current
 24 lip 2023, 16:43
Niestety nie ma takiej jednoznacznej odpowiedzi. Różne telefony używają różnych kodeków, w różnych przepływnościach. W 3G normą jest AMR-WB 23kbps, ale w obciążonej sieci, albo jak telefon nie wspiera to tylko AMR-WB 12kbps. W 2G często jest tylko 12kbps, ale czasem trafia się 23kbps. W 2G jak stary node, lub siec obciążona, to używa sie kodeków wąskopasmowych AMR-NB. Część telefonów wcale nie ma wsparcia dla AMR-WB w 2G (głównie chyba przez koszty licencji i to, że operatorzy dawniej takiej konfiguracji nie wspierali). W VoLTE dochodzą jeszcze kodeki EVS, 24kbps na czele.
Czyli widzisz ile zmiennych jest, aby zestawił się kodek szerokopasmowy... do tego te same warunki po drugiej stronie słuchawki.
Tu jest taka hobbistyczna rozpiska, jaki telefon co wspiera na podstawie i formacji przekazanych przez userów:
https://wificalling-volte.pl/