DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
 #214337  autor: Pb
 21 sie 2007, 12:51
TEST SAGEM MY-X7:

Witam wszystkich.Zamierzałem to zrobić już od jakiegoś czasu,chodzi o szczegółowy test mojego wybajerzonego,kosmicznego :) telefonu Sagem myX7.Posiadam go od 4 miesięcy więc wiem o nim już sporo,a właściwie to prawie wszystko:).

I coś jeszcze:sorki za brak fotek:(.Tu znajdziecie szczegółowe dane telefonu i zdjęcia:
http://telepolis.pl/telefony.php?id=298

Opis ogólny:
Telefon ten został wypuszczony na rynek w połowie roku 2004 jako następca modelu myX6 i telefon ze średniej półki cenowej,nie jest to więc już nowa konstrukcja,co nie znaczy,że odbiega znacznie od nowych telefonów.Był to pierwszy telefon francuskiego producenta wyposażony w kamerę video.Pomimo świetnych (jak na tamte czasy) parametrów tzn.wielu bajerów (np.ekran TFT,łącza IRDA,aparatu VGA z kamerą itp.),zachęcającego wyglądu,stosunkowo niskiej ceny i obecności w ofertach operatorów oraz sklepów z elektroniką telefonik nie zdobył zbyt dużej popularności.Działo się tak głównie dlatego,że telefony marki Sagem miały wtedy raczej złą opinię (i do dzis mają-moim zdaniem niezasłużenie)-ludzie pamiętali jeszcze awaryjne,skomplikowane w obsłudze i mało wybajerzone (ale tanie) telefony dawniej wypuszczane przez tą firmę.Przyznam,że X7 podobał mi się jeszcze dłuuugo przed jego zakupem i to nie tylko jeśli chodzi o wygląd,ale i parametry i stosunek bajerów do ceny (który w tym telefonie jest prawie idealny).
Pierwsze wrażenie po zetknięciu z telefonem jest dobre-uwagę zwraca wielki,wyraźny wyswietlacz , ciekawie wyglądająca klawiatura i zasłonka na obiektyw aparatu z tyłu.Wrażenie może psuć tu tylko grubość telefonu-ma on 19 mm grubości,a więc dziś,gdy modne są telefony płaskie,mające po 11-13mm grubości jest to za dużo.Dla niektórych "siódemka" może wydawać się za ciężka (106g)-mi waga tej komórki nie przeszkadza,przynajmniej nie zapominam,że mam telefon w kieszeni:) (dla porównania gdy miałem motorolę c550 /80g wagi/ ciągle musiałem sprawdzać,czy mi nie wypadła ,bo nieczułem jej w kieszeni).

Ogólne parametry:
Zakresy:GSM 900/1800/1900
Wiadomości:SMS,MMS,Email
Ekran:TFT 65536kol. 128x160px
Aparat:VGA,nagrywanie video
Bateria:LiIon 1000mAh
Łączność:CSD,GPRS,WAP 2.0,IRDA
Pamięć:4,3MB
Obsługiwane formaty:obraz:JPG,GIF,PNG,WBMP;dźwięk:MIDI,AMR,WAV;filmy:3GP
Polifonia:16 głosów
Aplikacje:JAVA 2.0,InFusio

Czas się wziąć za ocenianie wskali 1-10 poszczególnych elementów telefonu (UWAGA!!!!!:Przy ocenianiu elementów telefonu i ocenie ogolnej biorę pod uwagę wiek i cenę telefonu.Zaznaczam to,bo nie chcę później comentów wstylu np."wyświetlacz w sagemie dostał 9,5/10 a k750i ma 100 razy lepszy").

Wygląd:
Co do wyglądu to trochę już napisałem-telefon wygląda ciekawie,ładnie,choć ze względu na swoje gabaryty (grubość!) nieco już niedzisiejszo.Telefon wyglądem się wyróżnia i to moim zdaniem pozytywnie.
Ponieważ to kwestia gustu za wygląd nie stawiam oceny(jak dla mnie 9/10).

Jakość rozmów/anteny:
Bez zarzutu.Głos w słuchawce jest wyraźny,niezakłócony i to nawet w miejscach ze słabym zasięgiem sieci.Jest to też zasługa dobrej,czułej anteny.Podczas rozmowy klawiszami programowymi można regulować głośność w słuchawce-by zrobić głośniej należy nacisnac prawy przycisk,ciszej-lewy.Dzwoniąc z tego telfonu możemy się czuć słyszani także przez rozmówcę-mikrofon jest dobry.Prawdę mówiąc z lepszą jakością słuchawki spotkałem się tylko w Mitsubishi Trium Eclipse i Samsungu R210S (!).Zaś tryb głośnomówiący jest po prostu świetny-rozmówcę słychać idealnie,a tryb głośnomówiący włącza się intuicyjnie-zieloną słuchawką.Co do łapania zasięgu (anteny)-tam gdzie 80% telefonów gubiło zasięg tam sagemik trzyma i nawet nie zakłoca rozmów.Wiem,bo na obozie na Kaszubach,tam gdzie Nokie,Siemensy,SE,czy Samsungi moich znajomych gubiły zasięg zupełnie tam mój tel.miał 3 kreski zasięgu w skali 0-5...Całkowite utraty zasięgu owszem zdarzały mi się ,ale tylko w drodze i to na kompletnych zapupiach.Ponadto trwają krócej niż na innych telach.
Ocena:9/10

Pisanie wiadomości tekstowych:
Tu pojawiają się zgrzyty.Ciekawie wyglądająca klawiatura jest dość wygodna i szybko można się do niej przyzwyczaić-klawisze są dość duże, ich skok jest wyczuwalny,a podświetlenie wyraźne,jednak nie są tak wygodne jak w np.Sagemie myX5-2 (miałem ten tel.wcześniej i przyznam,że miał super klawiaturę).Są nieco za twarde.Problem w pisaniu smsów leży po stronie softu,który po prostu nie zawsze nadąża za szybkim naciskaniem klawiszy przez co przy bardzo szybkim stukaniu w klawiaturę czasem nie chce wskoczyć odpowiednia literka.Przy odrobinie cierpliwości można się jednak do tego szybko przyzwyczaić.Gorzej jest przy pisaniu długich SMS-ów powyżej 160 znaków-soft reaguje wtedy bardzo wolno,co jest zwyczajnie wkurzające:/.Ponadto podobnie jak w poprzednim modelu myX6 producent zapomniał o czymś tak wręcz-sorka-pierdołowatym,jak licznik znaków SMS tak więc podczas pisania wiadomości nie wiadomo,czy wyślemy 1 czy już 2 smsy.Na szczęście telefon powiadamia o ilości wysłanych smsów przed ostatecznym zatwierdzeniem wysłania smsa w górnym rogu ekranu.Kolejnym problemem w pisaniu esów na x7-mce jest słownik T9,który jest wtym telefonie po prostu skopany.Chodzi o to,że po 1wsze wstawia polskie znaki (a wtedy 1 sms idzie jako 3 nawet bez przekraczania 160 znaków-opłata jest również potrójna),ponadto po 2. wyrazy przewija się TYLKO lewym klawiszem programowym,tak więc nie ma przewijania góra-dół jest tylko w dół,co jest bardzo niewygodnym rozwiązaniem.Po 3cie zaś system dodawania wyrazów do słownika jest już całkiem z kosmosu-trzeba tak długo naciskać jakiś klawisz,aż pokaże się pytanie "dodać słowo?",które pojawia się czasem po naciśnięciu 1 raz,a czasem można naciskac klawisz numeryczny w nieskończoność...Na szczęscie T9 nie jest aż tak potrzebne do pisania smsów.Sytuację ratuje tutaj wygodna klawiatura i wyraźny wyświetlacz (też pomocny w smsach);zaś powolny soft,brak licznika i skopany t9 to dość poważne wady ale da się przeżyć potrzeba tylko trochę cierpliwości.
Ocena:5/10 (myślałem nad 6 ale daję tylko 5 za denny T9)

Wyświetlacz:
Najmocniejszy punkt telefonu.Sagem jest wyposażony w identyczny jak w modelu myX6 wyświetlacz z matrycą TFT (czyli najlepszą z możliwych) wyświetljący 65536kol. o rozdzielczości 128x160px.Ekran jest duży,jasny,bardzo wyraźny,a odwzorowanie kolorów jak na 65tysięcy odcieni jest prawie idealne.Większości smsów nie trzeba przewijać,bo ekran jest tak duży,że mieści zazwyczaj całą wiadomość nawet przy większej czcionce.Czepnąć się można (w trybie wysokiego czepialstwa) co najwyżej do niewysokiej jak na dzisiejsze czasy rozdzielczości (128x160)-dzisiaj standardem jest 176x220 ale wyświetlacz w myX7 nie jest ani trochę rozpikselowany.Ogólnie-brawo dla Sagema za ekran-widziałem co prawda lepsze wyświetlacze,ale w telefonach 2-3 razy droższych (np.SE k510i,Sagem my501X),a w tym przedziale cenowym lepszego wyświetlacza nie ma żaden telefon.
Ocena:9,5/10

Aparat fotogr.:
Podobnie jak wyświetlacz aparat (również przejęty z myX6) to duża zaleta tego telefonu.Posiada matrycę CCD o rozdzielczości VGA (0,3mpx)-na dzisiejsze czasy taka rozdzielczość w aparacie to przeżytek,jednak pod koniec 2004 roku był to standard i tak było jeszcze długo po premierze myX7.Przyznam jednak,że nie widziałem żeby jakikolwiek telefon z aparatem VGA robił tak dobre zdjęcia jak ten.Lepiej-nawet niektóre telefony z matrycą 1,3mpx robią nieco gorsze fotki.W myX7 dobra jakość fotek jest połączoną zasługą świetnego wyświetlacza i matrycy CCD (większość komórek ma w aparatach gorszą matrycę CMOS).Podczas robienia zdjęć obraz jest wyświetlany na całą wielkość ekranu (a nie tak jak w SE,albo Siemensach na pół wyświetlacza),co pomaga w ich robieniu.Możliwe jest dostosowanie aparatu do warunków zewnętrznych-zdjęcia można robić w trybie normalnym,nocnym,plenerowym i trybie pod światło.Tryb zmienia się strzałką w prawo.Strzałką w lewo natomiast zmienia się położenie zdjęcia po zapisie (w poprzek,lub normalnie).Dostępny jest też samowyzwalacz włączany zieloną słuchawką podczas podglądu,a jego czas oczekiwania ustawia się w ustawieniach aparatu (menu>ustawienia>aparat>timer) (5,10,15 lub 20sekund).Zdjęcia można później zapisać w rozdzielczości maksymalnej 640x480,lub do mmsów 128x160 (czyli na rozdzielczość wyświetlacza).Rozdzielczość ustawia się w menu ustawień aparatu (rozmiar zdjęć) i tam mamy do wyboru wysoką rozdzielczość lub tzw.format komórkowy,jednak najwygodniejszym rozwiązaniem jest opcja "na żądanie",polega ona na tym,że rozdzielczość wybiera się po zrobieniu zdjęcia.Jeżeli chcemy zrzucać fotki na komputer,trzeba zapisywać zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości-zdjęcia zrzucone na komputer jakością przebijają fotki z wielu innych,droższych telefonów.Format komórkowy (128x160) przydaje się gdy nie mamy zamiaru zrzucać fotki na komputer-jakość zdjęcia na wyświetlaczu komórki jest taka sama jak przy 640x480,a zajmuje ono o wiele mniej miejsca.Takie fotki nie nadają się jednak do przesłania na komputer.W edytorze zdjęć można przerabiać je na wiele sposobów m.in.dodając ramki,obrazki,ustawiając nasycenie,kontrast itp.Mogę śmiało przyznać,że posiadając ten tel. nie potrzebuję oddzielnego,drogiego aparatu,zwłaszcza,że nie robię zbyt dużo zdjęć i nie zależy mi na profesjonalnej jakości.Za tę cenę fotki są idealne,jednak zawsze to nie cyfrówka 15mpx i gdy zależy nam na jakosci i ilości zdjęć lepiej kupić po prostu cyfrówkę zamiast telefonu fotograficznego,tym bardziej ze myX7 jest pozbawiony lampy błyskowej.
Ocena:9/10

Kamera/odtwarzanie filmów:
Co do jakości nagrywanych filmików są znośne (chociaż dużo gorsze niż fotki).Gorzej jest,jeżeli chodzi o ich długość-nagrać możemy 1minutę przy pustej pamięci,a możliwa długość nagrania zmniejsza się wraz z ilością zajętej pamięci.Np.przy 100 kb można nagrać już tylko 3-4 sekundy...Może to i dobrze przy tych 4,3MB pamięci ogólnej.Jak już wspomniałem jakość filmików ujdzie,nie są tak beznadziejne jak np.w Sonyericu K300i,czy Nokii 6020,ale i tak mogłoby być lepiej.Obraz nie jest płynny,pojawiają się też rozmazane kwadraciki.Na szczęście obraz nie pływa jak we wspomnianym już k300.Jakość dźwięku zapisanego wraz z wideo pozostawia wiele do życzenia.Film nagrać możemy-podobnie jak zdjęcia-w rozdzielczości maksymalnej i "formacie komórkowym".Filmiki w tym drugim formacie są krótsze-nagrać można najw.10sekund-a ich jakość jest bardzo słaba.Można również ustawić nagrywanie filmików bez dźwięku.Ustawienia filmików są dostępne w menu ustawień aparatu (ograniczenie rozmiaru i dźwięk video).Zarówno filmiki nagrane jak i pobrane np.przez łącze IRDA są automatycznie kompresowane.Kompresji nie da się wyłączyć,a bez niej nie da się zapisać filmu.Trwa ona również od kilku sekund do nawet minuty.Mimo tego jest to dobry wynalazek-filmiki po kompresji zajmują znacznie mniej miejsca (np.wideo ważące na innym telefonie 500kB po kompresji na moim telu ważyło już tylko 290kB).Niestety filmików nie da się oglądać na pełnym ekranie,a podczas nagrywania niedostępne jest przybliżanie jednak to normalne w telefonach tej półki posiadających video.
Ocena:4/10 (jakby można było dłużej nagrywać dałbym może nawet 6)

Bateria:
Sagem x7 jest wyposażony w baterię litowo-jonową o pojemności 1000mAh.Jest to spora pojemność,tak więc bateria wystarcza na długo.Np.w moim 2-letnim telefonie (kupiłem używany,ale wiem z karty gwar.) przy umiarkowanych zabawach,2-4minutach rozmowy i ok.20 smsach dziennie bateria wytrzymuje spokojnie 3-4 dni.Jest to dobry wynik biorąc pod uwagę prądożerny wyświetlacz.Mój rekord to 6 dni-nie miałem wtedy nic na koncie i niedużo się bawiłem.Zaś przy 200 smsach dziennie (to nie żart,kiedyś udało mi się tyle wystukać w 1 dzień:)!) bateria wytrzymała 2,5 dnia (oczywiście w drugi dzień wypaliłem tylko kilkadziesiąt esów:)).Podejrzewam,że gdybym używał telefonu mniej intensywnie 5-6 dni byłoby normą:).Wadą baterii jest długi czas potrzebny na jej naładowanie-sagem czuje się najedzony dopiero po 4 godzinach ładowania,więc jako czas ładowania doradzam noc.Najlepiej zastosować również częściowe lub całkowite (częściowe jest wygodniejsze) oszczędzanie energii (menu>ustawienia>inne>oszczędzanie en.>tryb oszcz.) i zmniejszyć czas podświetlania.
Ocena:8/10

Obsługa/menu/organizacja plików:
Po wejściu do menu pokazują się następujące funkcje ułożone ikonkami w wygodny układ siatki:
1.gry
2.WAP
3.aplikacje
4.wiadomości
5.aparat/kamera
6.multimedia
7.organizator
8.spis telefonów
9.ustawienia
Telefon nie jest tak prosty w obsłudze jak Nokia ale nie nastręcza problemów.Jest też nieco bardziej skomplikowany od niektórych sagemów np. myX5-2 głównie ze względu na brak przycisku OK na środku klawisza nawigacyjnego.Zauważyłem,że osobom nieobeznanym z Sagemami najwięcej problemów sprawia odblokowanie telefonu.Przy zgaszonym ekranie należy nacisnąć czerwony przycisk a dalej * i lewy programowy.Menu włącza się strzałkami.Poruszanie się po poszczególnych funkcjach telefonu nie nastraja problemów,jednak spotykałem się z lepszą organizacją (Motorola,Nokia).W dostępie do najczęściej wybieranych funkcji pomaga funkcja programowania klawiszy funkcyjnych (menu>ustawienia>skróty).Można tam przypisać pierwszą funkcję,jaka będzie dostępna po naciśnięciu prawego,lub lewego przycisku funkcyjnego.Denerwowac może dość powolny czas reakcji na naciskanie klawiszy.Ogółem-telefon nie będzie nastrajał zbyt dużych problemów początkującym,ale nie będzie też zbyt prosty (czyt.nudny) dla oblatanych.Na początku przydaje się jednak trochę cierpliwości (to mój drugi sagem,więc mnie to niebyło potrzebne,ale pamiętam,że do x5-2 się jakiś czas przyzwyczajałem).Ikonki menu są ładne,a fabryczne motywy wyglądają ciekawie-niestety nie da się wgrać żadnych nowych:(-każdy Sagem tak ma . Co do organizacji plików-dostęp do nich jest prosty (menu>multimedia) ale...nie można tworzyć swoich folderów.Dostępne są tylko foldery fabryczne-obrazki/zdjęcia,dźwięki,filmiki.Trochę szkoda-mając wgranych np.łącznie 80 tapet,zdjęć i animacji trzeba przeskakiwać wiele plików,żeby znaleźć tą,którą chcemy wyświetlić.Na szczęście działa system szybkiego dostępu do pierwszych liter-naciskając np.3 razy klawisz 2 przeskakujemy do np.obrazków,czy dźwięków na C.Skoro jesteśmy już przy obrazkach-nie wszystkie da się ustawić na tapetkę.Dotyczy to obrazków o zbyt dużej,lub nienormatywnej rozdzielczości.Jest to takie małe uniedogodnienie.
Ocena:7/10

Dźwięki i powiadomienia:
Telefon obsługuje formaty dźwięków MIDI (polifonia),AMR i WAV.Producent wyposażył telefon w 16-kanałową polifonię której jakość pozostawia wiele do życzenia nawet jak na 16 głosów i daleko jej do odtwarzania midów na Motoroli czy nawet Siemensie.Dzwonki midi są przytłumione (brzmienie podobne jak z przedwojennego radia), niektóre instrumenty i kanały odtwarzane są błędnie a niektóre nie są w ogóle.Na przyklad telefon nie uznaje perkusji w polifoni-zamiast niej słychać stukanie albo coś jakby szuranie.Zależy też jaki dzwonek się wgra-niektóre wychodzą znośnie,ale większość- kiepsko.Zdarza się, że melodyjki są tak zniekształcone,że ciężko się domyśleć co to za utwór...Na szczęście dzwonki midi powoli wychodzą z użycia więc słaba polifonia nie jest wielką wadą.Telefon jest wyposażony w 30-sekundowy dyktafon do dzwonków,którego jakość mile zaskakuje.Przy odrobinie wprawy śmiało można nagrywać sobie dzwonki-efekt jest głośny,wyraźny (jak na AMR) i względnie pozbawiony trzasków przy odpowiedniej głośności nagrywanej muzyki oraz odległości telefonu od głośnika podczas nagrywania.Np.ja przeważającą większość z moich blisko 70 dogranych dzwonków nagrywałem z głośnika komputerowego (reszta to polifonie WAV-y albo AMR-y wgrane przez irde lub gprs).Nagrane pliki są zapisywane oczywiście w formacie AMR.Jednak zawsze to tylko AMR,więc nie jest to mp3 stereo surround hifi...Jeżeli 30 sekund to za mało to jest jeszcze dyktafon do zadań (1 minuta),lub do mmsów (2minuty).Ich jakość jednak jest słabsza niż w przypadku dyktafonu do dzwonków.Swietną jakość dają zgrane z komputera lub ściągnięte dźwięki WAV-dorównują jakością plikom mp3 na niektórych telefonch (nie żartuję!).Nie żal więc braku obsługi mp3 (zwłaszcza z tą pamięcią).I za to wielki + dla sagema.Co do dzwonków fabrycznych-jest dostępne bodajże 30 fabrycznych sygnałów,większość z nich to dźwięki lub melodie nagrane w formacie WAV-ich jakość jest bez zarzutu jednak tylko niektóre brzmią ciekawie.Do wyboru mamy kilkanaście dość podobnych do siebie melodii+cały zwierzyniec (kot,krowa,koń,pies,itp.)+różne takie dźwięki jak np.syrena okrętowa,sonar czy radar (syrenę polecam na budzik).Producent do dyspozycji oddał też 3 dzwonki polifoniczne,które jednak brzmią dość niedzisiejszo...Dostępne są 4 poziomy głośności-na maksymalnym lepiej nie przykładać telefonu zbyt blisko do ucha,bo jest bardzo głośny.Telefon wycisza się łatwo- wystarczy nacisnać i przytrzymać około sekundę gwiazdkę.Automatycznie włącza się wtedy wibracja,która jest dobrze wyczuwalna (wystarczy do powiadomienia o smsie lub połączeniu,gorzej jak ktoś szuka mocniejszych wrażeń ;) ).Czepnąć się można tylko tego,że jest trochę za głośna.
Ocena:8,5/10 (polifonia 3,5/10)

Działanie/stabilność softu:
Jak już wspomniałem telefon jest dość powolny (choć nie tak jak np.sonyeric T230) i nie nadąza czasem za palcami właściciela.Co do ogólnej stabilności softu-tu właśnie wychodzi największy babol tego telefonu-zawieszki.Telefon zacina się nawet kilka razy dziennie przy średnio intensywnym użytkowaniu.Na szczęście nie są to zawieszki w stylu Siemensa,gdzie jedynym ratunkiem jest zresetowanie telefonu przez wyjęcie i włożenie baterii;w Sagemie wystarczy odczekać kilka sekund i telefon działa normalnie.Kilkusekundowe zacinki zdarzają się najczęściej przy wysyłaniu smsów i przeglądaniu skrzynki odbiorczej,jednak zdarzają się one także przy innych czynnościach (najbardziej denerwujące są te przy nawiązywaniu połączeń).Zawieszki dłuższe niż ok.10 sekund lub takie,gdy ratunkiem jest restart telefonu praktycznie nie mają miejsca i to przemawia na korzyść działania softu w x7.Telefon nie ma również zwyczaju restartowania się-mi wydarzyło sie to tylko 2 razy (w x5-2 zdarzało się co kilka dni).Nigdy również mój telefon nie wyłączył się sam z siebie (no chyba ze się rozładował:)).Tak więc pomimo dosyć powolnego dzialania i kilkusekundowych zawieszek stabilność softu jest przyzwoita,ale nie ma porównania z np.Motorolą,SE czy Samsungiem pod tym względem.Zacinki są tu zapłatą za bardzo niską cenę i świetny odbiór sieci.
Ocena:5/10

Jakość wykonania:
Jeśli chodzi o jakość oryginalnej obudowy nie mogę się tu wypowiedzieć,ponieważ od początku używam chińskich paneli:(.Po prostu orginałki nie było w zestawie gdy kupowałem telefonik:(.Tutaj przyda się także słówko o dostępności obudów do tego telefonu-ponieważ Sagem myX7 nie jest zbyt popularny znalezienie nawet nieoryginalnej obudowy do niego jest trudne.Zakup orginałki graniczy z cudem.:(.Zaś jeżeli chodzi o klawiaturę-na szczęście posiadam oryginalną i chwalę ją sobie.Jak już wspomniałem w dziale o pisaniu smsów klawiatura jest wygodna,a przy tym wygląda atrakcyjnie.Ponadto nie ściera się;srebrny metaliczny lakier schodzi jedynie z klawiszy programowych.
Ocena:brak oceny :)

Łączność/przesył multimediów:
Telefon posiada wszystkie potrzebne akcesoria do ściągania i wysyłania multimediów.Wyposażony jest w technologie CSD i GPRS a także przeglądarkę WAP 2.0.Posiada również obsługę wiadomości mms i email.Na wysyłne wiadomości mms jest nałożone jednak ograniczenie rozmiaru do 100kB.Na odbierane mmsy nie ma ograniczeń.Warto jednak zaznaczyć że dość trudne jest znalezienie konfiguracji GPRS/WAP i MMS.Do bezpłatnego przesyłania obrazków,dźwięków,filmów,kontaktów,itp. i łączności z komputerem służy dość przestarzałe już łącze podczerwieni (IRDA),które jednak pomimo dość powolnego działania spełnia swoje zadanie i nie strzela takich fochów jak w sagemie x5-2 (czasami potrzebny był restart telefonu,by podczerwień chciała działać-w x7 niema tego problemu).Do komunikacji z komputerem może służyć również kabel pod USB,który nie był jednak dołączany do zestawu:(.Boli jedynie brak uniwersalnego łącza mini-usb (dostępnego w takiej np.motoroli c350/550) i Bluetooth.Co do tego drugiego-tak właściwie to brak BT niespecjalnie szkodzi poniewaz nie jest to na tyle zaawansowany telefon,by konieczny był bluetooth (który jest drogi),jednak czasem by się przydał do komunikacji z nowymi telefonami.Jeśli chodzi o przesył przez IR i kabel nie potrafię tylko zrozumieć jednej rzeczy-producent założył blokadę na przesyłanie plików JAVA,tak więc przez łącze irda lub kabel nie wgramy żadnej aplikacji-pozostaje tylko WAP :(.
Ocena:7/10

Aplikacje:
W telefon wgrane fabrycnie są 2 gry:Gulo's Tale i Siberian Strike (obie z Gamelofta).Ta pierwsza to platformówka,która jest dość prosta i nie wciąga zbytnio,natomiast druga gra to strzelanka samolotowa,idealna na odstresowanie i całkiem wciągająca.Producent wyposażył telefon w platformę Java 2.0 co do dziś jest standardem.Był to też krok naprzód firmy-Sagem x6 nie posiadał javy (zamiast niej miał mało znaną platformę InFusio) :o.Mimo sporych możliwości telefonu na rynek wypuszczono mało gier przeznaczonych na niego:(.Wyboru dużego nie ma,na domiar złego gier nie da się wgrać inaczej jak przez WAP/GPRS :(.Ponadto dość dziwnym moim zdaniem posunieciem było umieszczenie budzika,zadań,przelicznika,timera w menu Aplikacje zamiast w organizatorze:/.O funkcjach organizacyjnych w następnym rozdziale.
Ocena:7/10

F.organizacyjne:
Telefon posiada następujące funkcje organizacyjne:
-budzik
-timer
-przelicznik walut
-zadania (przypomnienia itp.)
-kalkulator
-organizator (kalendarz)
Brakuje tylko stopera.Zaś pozostałe funkcje dobrze spełniają swoją rolę,może jedynie menu zadań i kalendarz są nieco za trudne w obsłudze.
Ocena:8/10

Cena i jej stosunek do jakości:
Sagem x7 został od początku zaprojektowany na zasadzie jak najwięcej bajerów za jak najmniejszą cenę.I rzeczywiście-jak na Sagema przystało za naprawdę małe pieniądze otrzymujemy telefon naprawdę całkiem jeszcze na czasie.No bo znajdźcie mi inny telefon za 130-200 (czyli za cenę ubożuchnych Nokii 3100/6610/6610i) złotych z ekranem TFT 128x160,aparatem,kamerą,aktywną podczerwienią i innymi bajerkami a przy tym w miarę solidny i bezawaryjny?Oczywiście tel. ten nie jest pozbawiony wad,takich jak zawieszki,denny t9,czy niezbyt szybki soft.Jednak czy jest cokolwiek bez wad?
Nowego telefonu tego typu raczej się już nie znajdzie,ponieważ to nie nowa już konstrukcja.
Niektórzy konkurenci cenowi:
-Nokia 6610/6610i
-Sony Ericsson K300i
-Sony Ericsson T630
-Siemens CX65/70
-Sagem myX5-2V (różni się gorszym wyświetlaczem,ale i lepszymi dźwiękami)
-Siemens C75
-Motorola V500
Ocena stosunku jakości i bajerów do ceny:10/10

Podsumowanie:
Telefon ten,choć dziś już nieco przestarzały na swoją cenę jest bardzo dobry.Polecam osobom nie mającym zbyt dużo siana do dyspozycji a chcącym mieć telefonik w miarę wybajerzony.Oczywiście kilka rzeczy trzeba mu wybaczyć (wady typowe dla sagemów:nieza szybki soft,słaba polifonia,zawieszki,udziwniony T9,pamięci też mogłoby być więcej miż 4 mb z hakiem).Ja osobiście jestem zadowolony bo za 140 złotych...naprawde nie ma nic lepszego.Dla bardzo wymagających użytkowników ten fonik może i jest już słaby,ale gdy ktoś potrzebuje wodotrysków to kupuje tel. droższy o co najmniej 100 złotych.POLECAM!!!!!!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KRóTKO:
Zalety:
+wyświetlacz
+aparat świetny jak na VGA
+dobre dźwięki AMR i WAV
+czuła antena
+głośnik
+ciekawy design
+cena!!
+solidność

Wady:
-zacina się
-skaszaniony słownik T9
-słaba polifonia
-mógłby być mniejszy
OCENA OGÓLNA TELEFONU:8/10

--------------------------------------------------AKTUALIZACJA:
SOLIDNOSC TELEFONU:Telefon należy do naprawdę solidnych.Mój egzemplarz wytrzymał liczne upadki na twarde podłoże,próby śniegowe oraz lekkie zamoczenie.I działa bardzo dobrze:).Do tego nic się w nim nie zepsuło podczas eksploatacji-więc solidność i bezawaryjność zdecydowanie na plus:).
SOFT:niestety krótkie zawieszki są na porządku dziennym.Jednak nie ma tragedii,niewiele się zmieniło od roku po napisaniu testu.
POLIFONIA:Różne źródła różnie podają,ale Sagem myX7 najprawdopodobniej posiada polifonię 8-kanałową (a nie 16).Nie jest jednak chyba istotne,ile ma kanałów skoro jej brzmienie można przyrównać raczej do monofonii:).(jak zresztą w większości Sagemów wypuszczonych przed 2005 rokiem).
CENA:na dzień dzisiejszy (czerwiec 2008) można go znaleźć w dobrym stanie za 50-60 złotych :).
OCENA nadal 8/10 :).
Ostatnio zmieniony 23 cze 2008, 12:42 przez Pb, łącznie zmieniany 3 razy.

 #214431  autor: MARIO rlz
 21 sie 2007, 18:45
Teścik bardzo fajny, szkoda, że nie ma fotek. Reckę oceniam na 9/10. SAGEM RLZ :)

 #216593  autor: Pb
 28 sie 2007, 14:15
Dzięki:).A już za niedługo teścik mojego poprzedniego tela-Sagem myX5-2 :)

 #216647  autor: tomek15082
 28 sie 2007, 16:37
No przydałoby się kilka zdjęć, poza tym test super :-)