DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
 #855873  autor: pogodabartek
 12 mar 2016, 19:02
Witam.

Tym razem test najnowszego routera Huawei i Plusa GSM, działającego w LTE-Advanced czyli słynnym ostatnio Internecie Playa 4G LTE ULTRA.

W pudełku znajdziemy:
router Huawei E5186s-22a
zasilacz
kabel sieciowy RJ45
instrukcję obsługi
zabrakło antenek zewnętrznych,znanych z Huawei B593u-12

Po włożeniu karty SIM (mini SIM) uruchamiamy router adresem domyślnym http://192.168.8.1

Ukazuje się nam okrojone na maksa przez plusa GSM menu routera-zdjęcia poniżej w załacznikach.

Co do moich spostrzeżeń to mam uwagi co do oprogramowania, a mianowicie, brak w nim jak w ostatnim routerze z Plusa Huawei B315s-22 kilku rzeczy:
-brak wyboru antena wbudowana/zewnętrzna
-brak zapamiętania kodu PIN
-BRAK USTAWIEŃ CS czyli karty SIM-router ten ma możliwość dzwonienia i odbierania połączeń w obie strony-w trybie AUTO tylko lub 2G/3G ) działa to jednocześnie z VOIP na TEL1 (przy działąjącym VOIP telefonujemy domyślnie z VOIP zamiast z karty sim) nie testowałem gniazda TEL2
-przydał by się wybór pasm pracy na poszczególnych częstotliwościach,lub włączanie zwykłego LTE z wyborem pasm,a dopiero później LTE-A
-slot karty SIM jest jak na kartę pamięci-na wcisk, co może z czasem przy częstym przekładaniu kart ulec uszkodzeniu-w Huawei B315 było wygodniej i bezpieczniej

Do wyboru mamy tylko tryby:
-AUTOMATYCZNY
tylko EDGE
tylko HSPA+/UMTS
tylko LTE

Ustawienia VOIP są okrojone z funkcji maksymalnie, ale telefon poprzez Voip działa poprawnie w obydwie strony (operator ipcall.pl)

Do testu używam karty z najnowszym abonamentem w Play 4G LTE ULTRA 10GB/10zł na czas nieokreślony

Agregacja pasm zapewne działa bo wyniki ok 40 Mbit/s w download i 20Mbit/s w upload z pingiem na poziomie 28-40 ms są wiarygodne.(RSSI: -65 dBm)

W Play na chwile obecną w lokalizacji Wrocław Kozanów (BTS Wrocław, ul. Modra 35 - dach budynku (3p.) działają tylko 2 pasma LTE 1800 i LTE 2100 Mhz -sprawdzone Programem LTE Watch na Huawei B315,wiec router agreguje tylko dwa pasma,a brakuje mu zapowiadanego 3 krotnego wzrostu pojemności sieci i prędkości dzięki LTE 2600 i LTE 800 co razem jako 4 częstotliwości i agregację, mogło by Nam pokazać jak działa nieobciążona jeszcze sieć Play w LTE-Advanced. (4G LTE ULTRA)

Router działa już 3 dni i nie ma zadnych zacięć i zwieszeń,a moje spostrzeżenia, to tylko do poprawy oprogramowanie poprzez aktualizację i naprawa błędów poprzednika:
-umożliwić wybór pasm na LTE- moja sugestia
-umożliwić wybór anteny zewnętrzna/wbudowana
-umożliwić zapamiętanie kodu PIN



źródło bez-kabli.pl testy

Pozdrawiam
pogodabartek
 #858081  autor: pogodabartek
 24 mar 2016, 12:00
W CCS będa miec nie brandowane oprogramowanie do tego routera za ok miesiąc, zobaczymy jak z PINem będzie itd.

Koszt wgrania 55zł brutto+koszty przesyłki.

Jeśli router ma logo plusa i fakture to Ci nie wgrają nie brandowanego,zapewne tylko na własne życzenie.