DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
 #1158356  autor: Stefan123
 07 paź 2023, 13:44
Witam,
Nie wiem jaką kombinacją słów mógłbym wyszukać w czasie do godziny (próbowałem), jeśli treści na ten temat już są. Przepraszam jak coś.
Zagadnienie jest takie: konsultant jednego z operatorów mówi, że widuje w systemie dopisek "karta nie przeznaczona do routera" lub coś bardzo bliskiego, w odniesieniu do kart abonamentowych/prepaid nie dedykowanych do ofert tylko internetowych. Interpretacja tej osoby jest taka: prawdopodobnie zachodzi różnica techniczna.
Nie umiem szybko znaleźć takich tematów w odniesieniu do operatorów w PL.
Odnośnie UK znalazłem:
https://www.ispreview.co.uk/talk/thread ... sim.36483/
Ktoś tam pisze że prawo UE tego zabrania. Ktoś pisze że jednak sieci mogą implementować istotne dla prędkości/stałości różnice w łączeniu tych SIMów ("data only sim", "mobile sim").
Częściowo np. taki wątek jest o tym, ale brakuje stwierdzenia że w PL któreś sieci różnicują : https://forum.dobreprogramy.pl/t/czy-do ... u/656022/7
Czy ktoś się spotkał w PL z kwestią słabszego działania SIMów "nie-wyłącznie-internetowych" w routerach/modemach?
Kontekst jest taki: abonament tylko internetowy "no limit" wychodzi drożej niż prepaid z promocjami kilkasetGB/mc, konsultant na to: ale jakość połączenia w routerze może być gorsza.
No i właśnie: może? bywa?
(dla docenienia: konsultant zasugerował kupienie prepaid i potestowanie (ale mam problem z krótkim czasem na taki test do terminu konieczności podjęcia decyzji))
Z góry dzięki za odpowiedzi!
[pytanie umieszczone również na innym forum (portalu) chwilę temu - mam nadzieję że to nie problem]
 #1161891  autor: 88aska88
 20 gru 2023, 12:49
Chyba tylko T i redbull ma * w abonamencie bez limitu, nie możesz sim mieć w routerze, jasno jest to komunikowane.
Cała reszta, a szczególnie pre-paid gdzie możesz mieć i kilka setek GB, nic nie blokuje za użycie w routerze.
Oczywiście, możesz poprzez telefon podłączyć @ do komputera, za kilka GB przesłane w ten sposób nic Ci nie zablokują.
tethering - nigdy nie był blokowany w PL, dopiero od niedawna wspomnie T z nim zaszalało...

pre-paid używaj jak chcesz, np. taki plus starter z 200GB za sms... masowo na to leci po routerach..
 #1161909  autor: MariuszY
 20 gru 2023, 19:35
W PL nie spotkałem się z pojęciem karty SIM tylko do tu typ urządzenia, a jedynie z pojęciem oferty, której regulamin ogranicza sposób użytkowania. W tym celuje wspomniany Tm. Generalnie (moim zdaniem) jest to formą patologii w telekomunikacji, by operator narzucał typ urządzenia użytkownika końcowego. Podobnie jak patologią jest uznaniowe blokowanie/ograniczanie prędkości w ofertach nielimitowanego internetu, bez jasno określonego czynnika włączającego takie restrykcje. Osobiście preferuję oferty ze "100/200/400GB" na ileśtam czasu, bo jeszcze nigdy w czasie korzystania z takiej oferty żaden z operatorów nie blokował mi karty. Oczywiście karty takie używam w routerach, bo tylko takie użytkowanie zapewnia komfort zużywania setek GB w krótkim czasie.
 #1161933  autor: 88aska88
 21 gru 2023, 13:24
MariuszY pisze:
20 gru 2023, 19:35
W PL nie spotkałem się z pojęciem karty SIM tylko do tu typ urządzenia, ...
...
Generalnie (moim zdaniem) jest to formą patologii w telekomunikacji, by operator narzucał typ urządzenia użytkownika końcowego. ...
...

NIE, nasz rynek PL jest bardzo nowoczesny, dzięki wcześniejszemu zacofaniu... GB tanie i nie ma zaszłości = nie ma blokad.
Na "świecie"tethering jest jasno komunikowany tak/nie w ofertach, ba są sieci gdzie np. LTE800 obsługuje tylko głos.. W PL mamy bardzo dobrze ofertowo i zasięgowo :)
 #1161951  autor: KC-KARLOS
 21 gru 2023, 22:58
Cieszmy się, że udostępnianie netu (tethering) nie jest obwarowany ograniczeniami (jedyne słuszne wykorzystanie oferty głosowej wyłącznie na telefonie w abo T), bo np. w USA no-limit masz wyłącznie tylko na telefonie, a tethering ma ograniczenia prędkościowe po xx GB.

Zauważcie, że w abo T dla prywatnych nie wpuszcza kart głosowych do routerów, a klientom biznesowym - pełna swoboda.
Z kolei Orange Flex - z netem nielimitowanym - też nie ma limitów, a nawet ta oferta może działać na 4 kartach SIM/eSIM (1 główna + 3 dodatkowe). I nie boją się "przeciążenia sieci". Mówiąc inaczej - nie wystarczy głosować portfelem, aby dobrać ofertę bez zbędnych ograniczeń w 100% uniwersalną.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1161973  autor: 88aska88
 22 gru 2023, 11:37
Karlos20 pisze:
21 gru 2023, 22:58
...
Z kolei Orange Flex - z netem nielimitowanym - też nie ma limitów, a nawet ta oferta może działać na 4 kartach SIM/eSIM (1 główna + 3 dodatkowe). I nie boją się "przeciążenia sieci". ...
...
Orange zawsze punktował GB. Myślę, iż po włączeniu 5G, nielimitowany @ będzie w 5G, dla LTE pojawią się lejki rzędu kilu Mb/s. Sieć tego nie wytrzyma na szeroką skalę, a dochodzi kwestia urządzeń końcowych 5G...
 #1161988  autor: MariuszY
 22 gru 2023, 18:57
88aska88 pisze:
22 gru 2023, 11:37
Myślę, iż po włączeniu 5G, nielimitowany @ będzie w 5G, dla LTE pojawią się lejki rzędu kilu Mb/s.
Akurat tutaj widzę to odwrotnie - w LTE nie będzie lejków o ile 5G da tyle ile mówi teoria, bo miłośnicy terabajtów nie zechcą gnieść się w LTE i zainwestują w rozwiązania dające najwyższe transfery. Tego nie robi się lejkami, tylko wydajniejszą, bardziej efektywną technologią. O ironio, sam miałem sytuację, w której internet LTE z Plusa nie wyrabiał, a ja przełączając się na 3G osiągałem w danej lokalizacji wyższe transfery. Wzrost liczby urządzeń 5G siłą rzeczy odciąży 4G, a pewnie większość klientów i tak bazuje na ustawieniach AUTO, więc jeszcze może się okazać, że powyższa sytuacja może się powtórzyć, tym razem w relacji 5G - 4G. Wracając do tematu - cieszmy się, że póki co oferty narzucające użytkownikowi typ urządzenia są wyjątkiem, a nie regułą.