DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #895958  autor: bed
 17 lis 2016, 11:08
Swoją drogą to ciekawi mnie dlaczego HO jest tylko z WiFi do LTE, a nie WiFi do 3G? Jak gdzieś nie ma LTE, a skończy się WiFi to rozumiem, że zerwie rozmowę?

Swoją drogą to ciekawe, że TM ma ten HO czy MMS-y w WifiCaling a Play nie (poza tym dlaczego nie ma VoLTE?). Co pozwoliło TM tak zrobić, a Play przeszkodziło?

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #895971  autor: myk6414
 17 lis 2016, 11:34
"
Proszę Was nie piszcie mi takich historii bo mnie trząsa jak to czytam. Jeżeli można to kopnąć ich w dupę i przenieść wszystkie numery. O ile korpo/ polityka/ standardy/ tarot/ szklana kula pozwoli.
Nadal czasem myślę, że TMobile obok Orange to rozsądny wybór dla biznesu ale jak czytam Wasze komentarze to jestem szybko i twardo sprowadzany na ziemię.
niestety tak to wygląda w T-M.. co ciekawe za każdym razem jak jestem za granicą i zgłaszam u osób odpowiedzialnych za telefony że mam problemy - w odpowiedzi dostajemy info że akurat jest awaria ;) taki ten T-M dowcipny

Niestety korpo/ polityka/ standardy/ tarot/ szklana kula nie pozwala zmienić operatora.
 #895977  autor: ERA_GSM
 17 lis 2016, 12:14
po pierwsze VoWiFi na roamingu jest tylko usługą promocyjną która kończy się 30.06.17 a czy będzie za free dalej?

no właśnie za free? nie koniecznie proszę przeczytać 5 punkt regulaminu:

"4. Opłaty za połączenia głosowe oraz wysyłanie wiadomości SMS i MMS realizowane w VoWiFi za granicą na polskie numery telefonów, będą
naliczane w wysokości zgodnej z posiadanym przez Abonenta Cennikiem taryfy lub Warunkami Oferty Promocyjnej dla danej taryfy, w taki
sposób jak opłaty za korzystanie z powyższych usług na terenie Polski.

5. Opłaty za połączenia głosowe oraz wysyłanie wiadomości SMS i MMS realizowane w VoWiFi za granicą na zagraniczne numery telefonów,
będą naliczane w wysokości zgodnej z posiadanym przez Abonenta Cennikiem taryfy lub Warunkami Oferty Promocyjnej dla danej taryfy
jak za połączenia, SMS i MMS międzynarodowe"

no jeszcze ten punkt 9ty :)

"9. Po zakończeniu trwania niniejszej Oferty Operator zastrzega sobie prawo do ograniczenia świadczenia technologii VoWiFi jedynie do
terytorium Polski lub świadczenia technologii VoWiFi za granicą za dodatkową opłatą, na zasadach określonych w innych warunkach oferty
promocyjnej."
 #895983  autor: Wosiu96
 17 lis 2016, 12:54
Z tego co wiem VoLTE w Orange działa na wszystkich taryfach? Podbno tmobile do końca q1 2017 ma wdrożyć obie technologie na wszystkich taryfach.
Powracając do T-Mobile obserwuję tego operatora i wnioski mam tylko jedne. Ten operator chyba zapomniał, że Play wszedł kilka lat temu i miał tańsze oferty oraz usługi, które w play są darmowe (nie wszystkie). Taki Play VoWiFi udostępnia za darmo a oczywiście t-mobile pewnie za pół roku będzie chciał 5 zł za tą technologię. Orange udostępnił VoLTE i jest dostępna na wszystkich taryfach i nic nie kosztuje. T-Mobile zachowuje się tak jakby zatrzymał się 5 lat temu i miał usługi premium typu VoLTE, VoWiFi oraz dostęp do samego LTE jako jedyny w kraju.
 #896014  autor: WellDone
 17 lis 2016, 17:15
@era

Dzwoniąc z wifi dzwonisz jak z kraju, dlatego będąc czy to w roamingu czy kraju, ale przez wifi płacisz za międzynarodowe zgodnie z cennikiem. To chyba normalne, nie?

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #896020  autor: myk6414
 17 lis 2016, 17:27
a jak masz taryfę no limit?
a tak przy okazji - 30.06.17 to nie jest data ostatecznego wyłączenia roamingu?
 #896022  autor: Kryniczanin
 17 lis 2016, 17:35
To chyba normalne, nie?
No właśnie nie bardzo. Dzwoniąc z WIFI będąc np. w Madrycie na numer Hiszpański płacisz chore ceny międzynarodowe z Polski zamiast Eurotaryfę czerwonego kołchozu.
 #896027  autor: WellDone
 17 lis 2016, 18:09
A skąd ma siec wiedzieć ze jesteś w roamingu? Wifi to wifi. Zasada jest taka ze połączenia taryfikowane są jak w kraju i jak sie to nie opłaca w roamingu to trzeba wyłącz na np połączenia międzynarodowe a do polski włączać.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #896029  autor: mkol
 17 lis 2016, 18:12
bed pisze:Swoją drogą to ciekawi mnie dlaczego HO jest tylko z WiFi do LTE, a nie WiFi do 3G?
Od strony technicznej VoLTE i VoWiFi są prawie tym samym, a rozmowy głosowe w 3G różnią się od jednego i drugiego prawie wszystkim.
 #896030  autor: ja.michal
 17 lis 2016, 18:14
@Kryniczanin, ale te chore ceny z PL do UE to norma u każdego operatora w naszym kraju. W najlepszej sytuacji są osoby mieszkające przy granicy i łapiące zasięg innych sieci UE - wybierają sieć np. DE, dzwonią do UK i po rozmowie znów wracają do sieci PL. W innych krajach UE jest podobna sytuacja i dopiero teraz ta cała masa urzędników UE zaczyna to dostrzegać.

@WellDone, w sumie to może wiedzieć po MCC i MNC sieci, do której telefon jest lub był niedawno zalogowany. Prawda jest taka, że nie wiemy jak jest skonstruowane oprogramowanie i co ono tam sobie za dane wysyła do operatora zestawiając usługę.


Ktoś pytał o handover VoLTE<>VoWiFi, a problem z 3G<>VoWiFi. Tutaj chyba jest problem natury rodzaju technologii wymiany głosu. VoWiFi i VoLTE to transmisja pakietowa i będąc w zasięgu WiFi telefon cały czas może odpytywać LTE. Widocznie łatwiej to wdrożyć jak wszystko idzie po IP. Szczególnie, że trochę zabawy, jak widać, było i jest z VoLTE<>3G.

EDIT
@mkol, no właśnie. ;)
 #896103  autor: Kryniczanin
 18 lis 2016, 04:36
A skąd ma siec wiedzieć ze jesteś w roamingu?
Po IP dostawcy WIFI do WifiC?
W najlepszej sytuacji są osoby mieszkające przy granicy i łapiące zasięg innych sieci UE - wybierają sieć np. DE, dzwonią do UK i po rozmowie znów wracają do sieci PL. W innych krajach UE jest podobna sytuacja i dopiero teraz ta cała masa urzędników UE zaczyna to dostrzegać.
2G T-Mobile SK i Orange SK pod moim domem są bezcenne :mrgreen: No ewentualnie Klucz mobile jeszcze w DS.
 #896111  autor: WellDone
 18 lis 2016, 08:45
Po IP dostawcy? Chyba żartujesz. Większość korporacji a nawet duża cześć indywidualnych odbiorców używa VPN bądź łącza dedykowanego z zagranicznym IP. Sam mam skonfigurowany router do ciągłej pracy z tunelowaniem vlana.

@ja.michal
Weryfikacja lokalizacji po MCC tez nie wchodzi w grę bo nie zapominaj, ze kilkaset tys ludzi mieszka w obszarach przygranicznych, gdzie ostatnie logowanie mogło być w roamingu ;)

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #896116  autor: Kryniczanin
 18 lis 2016, 09:15
Po IP dostawcy? Chyba żartujesz. Większość korporacji a nawet duża cześć indywidualnych odbiorców używa VPN bądź łącza dedykowanego z zagranicznym IP. Sam mam skonfigurowany router do ciągłej pracy z tunelowaniem vlana.
A to już Twój problem. Odpowiedni zapis w regulaminie, że usługa nie działa prawidłowo w VPN korzystasz na własną odpowiedzialność finansową np. Singapurski IP i stawki Polska - Singapur i koniec.
 #896132  autor: myk6414
 18 lis 2016, 11:20
z Q&A na stronie TMPL
Jak korzystać z VoWiFi za granicą?
Abonent przebywając za granicą powinien samodzielnie aktywować VoWiFi poprzez włączenie trybu samolotowego w swoim telefonie, a następnie WiFi lub poprzez zmianę w ustawieniach telefonu preferowanej sieci komórkowej na WiFi.


Jakoś mi się zdawało że usługa będzie polegała na tym iż po zalogowaniu sie do WiFi wszystkie rozmowy automatycznie będą szły przez WiFi... analogicznie jak internet... jeżeli za granicą mam włączać tryb samolotowy żeby zadziałał VoWiFi to trochę kiepsko....

i czym się różni VoWiFi za granicą od VoWiFi w kraju? WiFI jest tylko nośnikiem danych i dla usługi powinien być transparentny
 #896140  autor: WellDone
 18 lis 2016, 11:58
Kryniczanin pisze:
Po IP dostawcy? Chyba żartujesz. Większość korporacji a nawet duża cześć indywidualnych odbiorców używa VPN bądź łącza dedykowanego z zagranicznym IP. Sam mam skonfigurowany router do ciągłej pracy z tunelowaniem vlana.
A to już Twój problem. Odpowiedni zapis w regulaminie, że usługa nie działa prawidłowo w VPN korzystasz na własną odpowiedzialność finansową np. Singapurski IP i stawki Polska - Singapur i koniec.
Znowu żartujesz... Korzystajac z wifi calling klient ma najpierw sprawdzić czy czasem połączenie nie idzie przez Proxy / VPN? Czasami puszczasz takie pierdy na tym forum, ze aż głowa boli.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #896141  autor: Kryniczanin
 18 lis 2016, 12:11
Korzystajac z wifi calling klient ma najpierw sprawdzić czy czasem połączenie nie idzie przez Proxy / VPN? Czasami puszczasz takie pierdy na tym forum, ze aż głowa boli.
Widać nie masz żadnego życiowego doświadczenia w tych sprawach.

To obowiązkiem klienta jest zadbanie o to by nie wpadł w koszty a nie operatora.

Klienci stref nadgranicznych codziennie patrzą na wyświetlacz czy czasem zamiast T-Mobile.pl na wyświetlaczu nie ma T-Mobile SK, T-Mobile CZ, T-Mobile DE.

Jak już wjadą w roaming w takim Zgorzelcu, Cieszynie, Słubicach, Kostrzynie, Piwnicznej itd. Czy operator w reklamacji wspaniałomyślnie umorzy im kilka stów za datę czy kilkadziesiąt pln za połączenie?


Pytanie retoryczne bo chyba wiesz czym się kończy płacz w reklamacji o niewiedzy...

To obowiązkiem klienta jest zadbać o to żeby korzystał z sieci macierzystej pod granicą tak samo powinno to wyglądać w WIFI Calling - czyste Wifi bez VPN.

Jak klient nie chce wpaść w pułapkę nadgraniczną może wyłączyć roaming, podobnie nie musi korzystać z Wifi Calling.
 #896143  autor: myk6414
 18 lis 2016, 12:34
Akurat WiFi calling nie ma co porównywać z roamingiem... będąc np w hotelu w niemczech skąd masz wiedzieć że hotel należąć do np amerykańskiej sieci nie terminuje internetu w USA? na tym właśniepolega neutralność sieci... to o czym piszesz całkowicie temu zaprzecza..

ps. - wifi calling działa też na rozmowy przychodzące? bo wg Twojej teorii będąc np w Polsce w hotelu należącym do np sieci Mariott, który będzie terminował internet w USA (wychodził przez amerykańskie IP) będe płacił jak za rozmowę w roamingu w USA?
 #896148  autor: Kryniczanin
 18 lis 2016, 12:51
Akurat WiFi calling nie ma co porównywać z roamingiem... będąc np w hotelu w niemczech skąd masz wiedzieć że hotel należąć do np amerykańskiej sieci nie terminuje internetu w USA?
Będąc w Hotelu w Świnoujściu masz wiedzieć, że słuchawka sama może wybrać T-Mobile DE. Jak nie wiesz możesz się nauczyć rachunkiem.
ps. - wifi calling działa też na rozmowy przychodzące? bo wg Twojej teorii będąc np w Polsce w hotelu należącym do np sieci Mariott, który będzie terminował internet w USA (wychodził przez amerykańskie IP) będe płacił jak za rozmowę w roamingu w USA?
Polski Mariott bez zasięgu T-Mobile PL? No bez jaj...

A nawet jakby - sms z komunikatem Twoje WIFI jest z kraju X obowiązują stawki następujące - jak powitalny w roamingu.

Ewentualnie opłaty za WifiCalling

Polska i Polskie IP Gratis bądź 99 groszy za miesiąc.
Eurokołchoz i Eurokołchozowe IP 9,99pln na miesiąc - w tym no limit do i z Eurokołchozu,
Swiat 99pln - każde IP i no limit do i z każdego kraju na WIFI.

Oczywiście opłata doliczana do abo.
 #896152  autor: myk6414
 18 lis 2016, 13:05
Ty tak na serio? Komunikat sms`owy że wifi ma adres IP z zagranicy?
Kryniczanin pisze: Polski Mariott bez zasięgu T-Mobile PL? No bez jaj...


a jednak.. i to ten w centrum Warszawy.
 #896153  autor: Kryniczanin
 18 lis 2016, 13:07
Ty tak na serio? Komunikat sms`owy że wifi ma adres IP z zagranicy?
A co w tym złego? Dostajesz przecież komunikaty w eurokołchozie o transmisji danych i wykorzystaniu limitu.