DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 416 z 1158
  • 1
  • 414
  • 415
  • 416
  • 417
  • 418
  • 1158
 #859194  autor: Mixiorek
 31 mar 2016, 10:51
Halset pisze:Ja się nie kłócę. Przecież czytam tu mądrzejszym ode mnie (to nie ironia, to prawda), którzy testują sieci, latają z telefonami, aplikacjami itd i wiem co piszą o transferach w Wawie jeśli chodzi o Orange (inne sieci też ale to nie ten temat)
Orange w Warszawie jest w wielu miejscach dalekie od transferów maksymalnych w LTE. Ba, mi się udało prędkości rzędu 90Mb/s w DL osiągnąć tylko w testach nowej instalacji na I linii metra.
Jednak nigdzie nie pisałem, że są lepsi/ gorsi od TMobile w tych transferach bo nawet nie mam za bardzo jak ich porównać.
Kozien70 ma możliwość testów różnych sieci i to robi. Ja mogę powiedzieć coś o Orange/ Networks (używam dzień w dzień dwóch aktywacji abonamentowych - priv i biz) i czasem o Play/ Virgin (moja piękniejsza połowa).
Są w Orange stacje gdzie sufit jest ustawiony na 20-25Mb/s i mi się nie udało przebić tego szklanego sufitu. Co nie znaczy, że tak jest w całej aglomeracji warszawskie bo nie testowałem każdej stacji, wybaczcie :lol:
W moich testach najczęściej wskazuję obszar (dzielnica lub "mikro obszar") lub nawet stację.

Targówek fabryczny, stacja Orange, ID: 6063, ul. Nieświeska, LTE, teraz:

Obrazek

Na tej stacji w ciągu ostatniego roku jest poprawa bo "szklany sufit" w DL był przez długi czas na poziomie 12-15Mb/s. Upload też bardzo fajny bo na poziomie bliskiemu maksymalnemu.
Skąd poprawa? Może zmniejszyło się obciążenie sektora, może coś poprawili, może przeszli na tej stacji w 100% na dosył światłowodowy, a może to wszystko przypadek? Nie dowiemy się. Chyba, że ktoś pracuje w utrzymaniu sieci u operatora, wtedy ma dostęp do ciekawych danych i może odpowiedzieć na wiele pytań.

Istotne jest też to, że ta nasza "gra w cyferki", w testy to tylko przepychanie się liczbami. Umówmy się, 20/28 z pingiem 18ms umożliwia spokojnie i komfortowe korzystanie z 99% usług dostępnych dla przeciętnego klienta. Gdyby net o takich parametrach był dostępny w większości naszego kraju bylibyśmy krainą szczęśliwości. Nawet film 4k można oglądać online. Pamiętajcie tylko, że test jest robiony w ciągu iluś tam sekund i bada chwilowe obciążenie sieci radiowej. Jak sieć zachowa się w ciągu kolejnych minut jest pewną niewiadomą bo nie wiemy jak wzrośnie obciążenie na stacji, na rdzeniu sieci. Można wyznaczać pewne trendy ale to tylko prognozy obarczone jakimś tam błędem.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #859274  autor: Halset
 31 mar 2016, 16:27
Mixiorek pisze: Jednak nigdzie nie pisałem, że są lepsi/ gorsi od TMobile w tych transferach bo nawet nie mam za bardzo jak ich porównać.
Nikt nie pisał o Tobie, nikt nie pisał o porównaniu do TMobile.
Chodzi o prędkości 30-35 w DL na Orange, czyli o same wartości. Cześto się zdarzały komentarze, że przekroczyć 15 to jest cud na Wisłą :P

Umówmy się, 20/28 z pingiem 18ms umożliwia spokojnie i komfortowe korzystanie z 99% usług dostępnych dla przeciętnego klienta.
Nawet takich prędkości nie musimy mieć. Spokojnie wystarczy 20/20 bo to internet radiowy a nie kablowy. Nauczmy się (kieruje do wszystkich) rozróżniać podstawową rzecz - do korzystania zaawansowanie z neta jest net na kablu a radiowy nigdy nie będzie zastępstwem dla kabla, tylko co najwyżej uzupełnieniem.

Oczywiście jeśli są większe prędkości j.w., oznacza, że sieć w danym miejscu ma jeszcze oddech.
Gdyby net o takich parametrach był dostępny w większości naszego kraju bylibyśmy krainą szczęśliwości. Nawet film 4k można oglądać online.
Marzenia i tylko marzenia.
Operatorzy rozbudują swoje sieci, ludzie będą chcieli mieć więcej. Będą chcieli więcej korzystać, więc większe pakiety. Zanim dojdzie do LTE700, już dużo wcześniej wrócimy do punktu wyjścia. Niestety....

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #859281  autor: happylife
 31 mar 2016, 16:56
Halset pisze:Nauczmy się (kieruje do wszystkich) rozróżniać podstawową rzecz - do korzystania zaawansowanie z neta jest net na kablu a radiowy nigdy nie będzie zastępstwem dla kabla, tylko co najwyżej uzupełnieniem.
Nie zapominaj o wioskach, gdzie na kablu masz "do 4 Mb/s" za 60 zł, albo nawet tzw. Brak Możliwości Technicznych, a na LTE dostajesz w tym miejscu 10UP/30DN za połowę tej ceny. Kabel staje się w takim układzie kiepską, albo nawet i żadną alternatywą dla radia. Wbrew pozorom takich miejsc jest sporo.
 #859293  autor: muchakk
 31 mar 2016, 18:13
cyanoone pisze:
Halset pisze:Na Wioskach powinni zatem dać sznurek w postaci limitów
Dlaczego ludzie na wsi mieliby mieć gorszą ofertę od ludzi w mieście?
Jak to dlaczego?!

Bo tak powiedział HALSET, a on wie wszystko ZAWSZE najlepiej i z nim się nie dyskutuje bo i tak nie da się przekonać do innej racji niż swoja...
 #859295  autor: Halset
 31 mar 2016, 18:28
cyanoone pisze:
Halset pisze:Na Wioskach powinni zatem dać sznurek w postaci limitów
Dlaczego ludzie na wsi mieliby mieć gorszą ofertę od ludzi w mieście?
No a pomyśl logicznie.
Gdy nie ma kabla, nadajników jest 3 na krzyż bo ludzi mało i się operatorom nie kalkuluje - to jak zapewnić "jakość" i odpowiednie parametry, jak ludzie się rzucą na no limit i będę korzystać z neta intensywnie? Ile czasu i użytkowników potrzeba, żeby zaraz to zdechło?
W mieście masz operatorów kablowych, hotspoty i wifi - zawsze jest gdzie uciec.

I w drugą stronę - dlaczego na wiosce w barze piwo kosztuje 4zł z butelki a w mieście w barze z kija co najmniej 8zł? Dlaczego będąc na imprezie w tzw "remizie" za whisky z colą płacę ok 10zł a w mieście - takiej Wawie - co najmniej 24zł?
Nie ma sprawiedliwości na tym świecie.
Mieszkaniec wsi powie, to się przeprowadzać na wieś. A mieszkaniec z miasta - powie, chcesz mieć neta - wprowadź się do miasta.
Kilka lat temu wielu ludzi w ogóle nie miało dostępu do neta na wiochach i też żyli. Dzisiaj mają i chcą od razu mieć no limit i żądać warunków (oczywiście nie wszyscy) jak na kablu. Tak se ne da.
Za kilka lat jak dojdą jeszcze światłowody operatorów stacjonarnych będzie większe pole manewru.

Jeszcze kilka lat temu jak pamiętam w kablówka i w Neostradzie miałeś limity. Im większy abo tym większy limit. I sobie ludzi dawali radę.
A dzisiaj - gościu z wioski podpisze umowę na radiówkę, do tego chce no limit. Zrobi sobie wifi po chacie. Podłączy do tego kompa, dwa laptopy, wszystkie telefony i tablety, Smart TV w salonie i w każdym pokoju dziecka oraz konsolę aby grać po sieci. A potem zgrzyt trolli internetowych, że ma w godzinach szczytu maks 1Mb

Dlatego, nie mówię, że nie ma być neta na wiosce wcale ale z limitem danych aby zaraz się u operatorów blackouty nie zapalały na konsolach. Wszystko z umiarem.
Bo tak powiedział HALSET, a on wie wszystko ZAWSZE najlepiej i z nim się nie dyskutuje bo i tak nie da się przekonać do innej racji niż swoja...
Wyrażam swoje zdanie. Nie mogę?

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #859358  autor: Patryk_
 31 mar 2016, 20:40
W miejscowości Sromowce Niżne w Pieninach Orange zawiesił na elewacji szkoły outdoorowe femtokomórki.
Obrazek
Obrazek

Tylko U2100, nośna 10564.

Szkoda, że to nie normalna stacja (sygnał jest tylko w najbliższej okolicy), ale zawsze coś.

P.S. - to jeszcze Telepolis, czy raczej korytarz gimnazjum ? :smt021
 #859361  autor: ja.michal
 31 mar 2016, 20:54
Estetykę wykonania przemilczę...

Sama idea dobra, zwiększa się pojemność sieci w okolicy. Powinno być więcej takich urządzeń, ale zamontowanych tak, aby były niewidoczne, albo chociaż współgrały z otoczeniem.
 #859362  autor: Patryk_
 31 mar 2016, 21:02
Jakiej sieci ?
Tam oprócz tych femto jest tylko Play z własnego sajta na pylonie kładki i sieci słowackie.

Estetyka jest tragiczna, z resztą nie zdziwił bym się jakby ten biały przewód zasilający był zwykłym OMY :lol:
Dobrze, że choć zainwestowali w czarne trytytki :)
Gdzie ten Centek z dawnych lat...
 #859372  autor: Patryk_
 31 mar 2016, 21:18
Zasięg to kilkaset m, oczywiście na zewnątrz i widać bardzo wpływ zabudowy.
Mają pozwolenie radiowe, więc pewnie dmuchają trochę więcej niż 21 dBm.

Gorzej z zalogowaniem się do tego...wjeżdżając do Sromowców słuchawka (w trybie auto) trzymała się kurczowo całkowicie bezużytecznego tam 2G. Dopiero na samym głównym parkingu w centrum, gdy już zasięg zniknął zupełnie, po dłuższym czasie "namysłu" wskoczyła femtocelka.
 #859373  autor: kozien70
 31 mar 2016, 21:23
W Warszawie przy Cynamonowej taka komórka działa od lat: https://www.google.com/maps/@52.1537697 ... 312!8i6656
Na zdjęciu słabo widać. Co ciekawe, wg btsearch sieje to podobno kompletem pasm 2G/3G dla N! :-D Dziwi mnie bardzo utrzymywanie tej komórki, zważywszy na fakt, że parę metrów dalej, dosłownie obok jest pełnoprawna stacja bazowa N! na Leclercu.
 #859377  autor: Patryk_
 31 mar 2016, 21:39
kozien70 pisze:W Warszawie przy Cynamonowej taka komórka działa od lat:
Mi to wygląda na zwyczajną stację z małą, zintegrowaną anteną, do której wszystkie pasma/systemy są prowadzone jednym torem. Pełno takich jest w kraju.
Femto to jakby osobna sieć - zupełnie inny LAC niż w danym regionie, inny RNC ID i jeszcze wyższy stopień zintegrowania - cały sprzęt jest w antenie, jak w dzisiejszych CPE wifi. I na pewno nie dzieli tego z Erą.
 #859378  autor: zajadacz
 31 mar 2016, 21:41
To w Wa-wie to może być pikokomórka, a nie femto, tym bardziej, że jest normalna radiolinia. W Sromowcach problemem jest dosłanie czegoś do nadajnika, stąd femto, które może działać na zwykłym łączu internetowym. Choć przy tej mocy i pozwoleniu radiowym, to można by to klasyfikować jako piko, a nie femto, choć kable sugerują, że cały moduł radiowy jest razem z anteną więc niech będzie że femto ;) Tym bardziej, że wyświetla "Ekstra sygnał orange". Play pierwotnie robił dosył do swojej stacji w Sromowcach z hopką na terenie Słowacji. Teraz jest światło.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #859384  autor: kozien70
 31 mar 2016, 21:58
@zajadacz i @Patryk oczywiście macie rację. Chodziło mi bardziej o sens istnienia tego wynalazku, bo dosłownie 100m obok działa "pełnowymiarowy" eNodeB N!, a kilkaset metrów w druga stronę - kolejna stacja, na Multikinie. Chyba po prostu podczas konsolidacji N! zapomnieli to coś zdemontować ;-)
 #859391  autor: zajadacz
 31 mar 2016, 22:08
Radiolinia wygląda na nową więc raczej celowo pozostawili. W Szczecinie w promieniu 100 m są 3 stacje Orange (Networks!). Jedna pełnowymiarowa, jedna pikokomórka i trzecia na której na jednym sektorze jest piko, a dwa są normalne.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
  • Strona 416 z 1158
  • 1
  • 414
  • 415
  • 416
  • 417
  • 418
  • 1158
  • 1
  • 414
  • 415
  • 416
  • 417
  • 418
  • 1158