DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

 #39288  autor: Klusek
 31 gru 2005, 13:52
Testowałem swój telefon z aktywnym GPRSem i bez niego, nie zauważyłem, żadnej znaczącej różnicy w czasie czuwania a jeżeli już jakaś była to mieściła się w granicach błędu.
Ostatnio zmieniony 31 gru 2005, 13:55 przez Klusek, łącznie zmieniany 1 raz.

Obrazek
Obrazek

 #39289  autor: blom
 31 gru 2005, 13:53
ustaw w razie potrzeby :)


ps. niektore tele maja non stop ikone gprs jak tylko sa w jego zasiegu

 #39292  autor: koval
 31 gru 2005, 13:59
A czy mogę jakoś poznać na wyświetlaczu mojej Nokii 6510 że mam połączenie zawsze On-line?? W Alcatelu OT715 pojawiał się napisz GPRS, a tutaj nie wiem jak. Może to subiektywne odczucie, ale chyba szybciej sms jest wysyłany przy uaktywnionej opcji SMS via GPRS. A co do opłaty za dane, to przecież MMS`y są równiez wysyłane poprzez GPRS, a nie płacimy za dane, lecz tylko za MMS, na sztuki :)

 #39295  autor: Klusek
 31 gru 2005, 14:03
Też odniosłem takie wrażenie, że SMS przez GPRS leci szybciej więc chyba jednak coś w tym jest :)

Obrazek
Obrazek

 #39296  autor: D@rio
 31 gru 2005, 14:04
koval pisze:A czy mogę jakoś poznać na wyświetlaczu mojej Nokii 6510 że mam połączenie zawsze On-line?? W Alcatelu OT715 pojawiał się napisz GPRS, a tutaj nie wiem jak. Może to subiektywne odczucie, ale chyba szybciej sms jest wysyłany przy uaktywnionej opcji SMS via GPRS. A co do opłaty za dane, to przecież MMS`y są równiez wysyłane poprzez GPRS, a nie płacimy za dane, lecz tylko za MMS, na sztuki :)
W mojej Nokii 6820 się wyświetla ikonka "G". Ale nie w każdej nokii tak jest. To zależy od soft'u. Np. w Nokii 6310i nie ma nic mimo takiego ustawienia. Nie jest to w żadne sposób na wyświetlaczu oznaczane.

A co do SMSów. No bo generalnie tak jest. SMSy są szybciej wysyłąne przy opcji wysyłania via GPRS. To prawidłowe odczucie. Jeśli tak masz to znaczy że....działa ;)

A co do MMSów...dokładnie :) Płacimy za wiadomość o max. rozmiarze do 100kB :)

A więc tutaj mamy dowody że blom jest w błędzię ;) oj blom blom ;) bujną fantazje masz ;) ...

Co do baterii i wiekszego jej użycia ;) jest to trochę prawda. Ale nie bądźmy tak drobiazgowi :)

 #39299  autor: blom
 31 gru 2005, 14:10
hmm przestawilem na zawsze wlaczony gprs i sekndowa roznica subiektywnie jest sagem my x5-2 orange - normalnie mam gprs w razie potrzeby ustawione czyli do mms...

 #39301  autor: D@rio
 31 gru 2005, 14:14
blom pisze:hmm przestawilem na zawsze wlaczony gprs i sekndowa roznica subiektywnie jest sagem my x5-2 orange - normalnie mam gprs w razie potrzeby ustawione czyli do mms...
Zawsze włączony GPRS to jedno. Ale ustawienie wysyłania wiadomośći przez GPRS to drugie. To wszystko musi ze sobą współgrać. Ja różnice zobaczyłem wtedy kiedy wysyłam wiadomości wieloczęściowe. Napiszcie sobie SMSa składającego się z 3-ech normalnych wiadomości. Porównajcie czas wysyłania "standardowo" i po "GPRS/EDGE". Po tym drugim będzie zdecydowanie krótszy. I wtedy zobaczycie prawdziwą różnicę ;) ...
Oczywiscie tam gdzie EDGE dziala to jest jeszcze lepiej niz GPRS ;)

Pozdrawiam! :)

 #39337  autor: bigman
 31 gru 2005, 15:39
D@rio pisze:Zawsze włączony GPRS to jedno. Ale ustawienie wysyłania wiadomośći przez GPRS to drugie. To wszystko musi ze sobą współgrać. Ja różnice zobaczyłem wtedy kiedy wysyłam wiadomości wieloczęściowe. Napiszcie sobie SMSa składającego się z 3-ech normalnych wiadomości. Porównajcie czas wysyłania "standardowo" i po "GPRS/EDGE". Po tym drugim będzie zdecydowanie krótszy. I wtedy zobaczycie prawdziwą różnicę ;) ...
Oczywiscie tam gdzie EDGE dziala to jest jeszcze lepiej niz GPRS ;)

Pozdrawiam! :)
Zrobilem maly test na swoim telefonie (Nokia 6822) w sieci Orange:
1. Wlaczylem opcje wysylania sms-ow przez GPRS, ale nie wlaczalem trybu "Zawsze online". Sms doszedl. Nothing special..
2. Wlaczylem dodatkowo tryb "Zawsze online". Pojawilo sie "G" na wyswietlaczu, jednak podczas wysylania wiadomosci sms, owe G sie przekreslilo co jasno wskazuje na wstrzymanie GRPS-u w celu skorzystania z sieci GSM. Wniosek: GPRS nie byl wykorzystywany.

Odnoszac sie jeszcze do Twojego tekstu powyzej:
- 3 smsy to max 3x160 znakow = 480 bajtow. twierdzisz ze po EDGE bedzie szlo jeszcze lepiej niz po GRPS. Opoznienia w obu transmisjach sa takie same (porownywalne). Wytlumacz mi zatem w jaki sposob czujesz to niesamowita roznice przy wysylaniu wiadomosi po EDGE? Wielkosc wiadomosci jest na tyle mala ze nie jestes w stanie odczuc roznicy w predkosci wysylania pomiedzy GPRS a EDGE :twisted:
- sugerujesz wlaczenie profilu "zawsze online". W tym przypadku telefon polaczy sie ze zdefiniowanym wczesniej APN. U mnie domyslnym APN jest "internet" ktory nalicza dane wyslane i odebrane. W takim przypadku nawet jesli moj telefon polaczyl by sie z SMSC via GPRS to powinienem miec te dane naliczone poniewaz przeszly przez APN (a i tak nie przeszly bo napisalem juz wyzej ze podczas wysylania polaczenie GPRS zostalo zawieszone).

Tak wiec, jak dla mnie to sciemniasz. Proponuje jednak by spor rozstrzygnal WitekT. Ma najwieksze doswiadczenie w telekomunikacji.

EDIT:
Wyslalem maila do BOK Orange z zapytaniem czy ich siec supportuje SMS via GPRS. Jak odpisza to dam znac.

 #39348  autor: D@rio
 31 gru 2005, 16:16
No to niech się wypowie WitekT :) ....

 #39568  autor: bigman
 01 sty 2006, 14:18
Dzis w nocy dostalem juz odpowiedz od BOK-u. Oto ona:
Witam.
W sieci Orange niema możliwości wysyłania smsów korzystając z transmisji GPRS.
Włączenie opcji "Użyj GPRS" spowoduje nie wysyłanie smsów. Wiadomości MMS są wysyłane przy użyciu transmisji GPRS.
W razie pytań zapraszam do korespondencji.

Z Poważaniem
<tu imie i nazwisko konsultanta>
Zastanawiam mnie zdanie Włączenie opcji "Użyj GPRS" spowoduje nie wysyłanie smsów. Nie wiem jak w innych telefonach ale u mnie jawnie bylo widac ze sms-y nie sa wysylane poprzez GPRS mimo ustawienia tej opcji. Moze inne telefony nie maja tzw fallback jesli cos nie dziala..

P.S. Moze podobne zapytanie skieruja abonenci konkurencyjnych sieci do swoich BOK?

 #39721  autor: rafcyk
 01 sty 2006, 22:33
Ja juz wyslalem to samo pytanie do Ery

[ Dodano: 2006-01-02 12:28 ]
Witam,

uprzejmie informuję, że sieć Era nie oferuje usługi usługi o której Pan pisze.

z pozdrowieniami
Taka odpowiedz otrzymalem z BOA Ery

 #39818  autor: blom
 02 sty 2006, 12:34
ale klucic sie bada jak "psy" (bez obrazy)

polskie sieci to ciemnogród to co na zachodzie jest standard u nas ejst mega nowoscia to paranoja!

ps. sms via gprs = dane za ktora sie placi sms+dane=cena

I DLATEGO NIE RAZ SA POSTY "ZJADLO 5 PLN HELP...." bo sie z APN laczyl....



co do "pseudo" przyspieszenia jesli zrobi sie mala kolejka to telefon wysyla "dluzej" co oznacza ze czeka na kolej aby przeslac sms.... (tak samo jak przegladarka czasem daje oczekuje tak samo telefony sa w kolejke...)

 #39947  autor: D@rio
 02 sty 2006, 16:33
Wkrótcę się wypowiem na ten temat :) Dziękuję za Wasze informację. Muszę się skosultować z kimś "wyżej".

Pozdrawiam :)

 #47101  autor: Szalony
 21 sty 2006, 23:39
Oj Panowie :wink: ale sie usmialem :-) juz wam wyjasniam :-D Obecnie w zadnej sieci nie dziala sms po gprs :| Dawno tem to dzialalo ale nie wiedziec czemu operatorzy zablokowali ta funkcje :smt011 A to ze wam niby wysyla po gprs to wasze zludzenie bo faktycznie tylko probuje to zrobic - siec blokuje gprs i wysyla standardowo :( Jak kilka lat wstecz tak sma slalem to wysyla sie doslownie ulamek sekundy - naciskasz _Send i od razu pokazywalo wyslane :-) Do sms gprs zbedna jest funkcja zawsze Onlne :mrgreen:

Era Aleksandrow Lodzki - czesc miasta zasieg zenujacy w budynkach byl przez 10lat - http://szalony2007.republika.pl/era.png . Teraz jest tak - http://img163.imageshack.us/img163/5237 ... ot0100.png Wkoncu :) Widac roznice :)

 #47104  autor: D@rio
 21 sty 2006, 23:52
Szalony pisze:Oj Panowie :wink: ale sie usmialem :-) juz wam wyjasniam :-D Obecnie w zadnej sieci nie dziala sms po gprs :| Dawno tem to dzialalo ale nie wiedziec czemu operatorzy zablokowali ta funkcje :smt011 A to ze wam niby wysyla po gprs to wasze zludzenie bo faktycznie tylko probuje to zrobic - siec blokuje gprs i wysyla standardowo :( Jak kilka lat wstecz tak sma slalem to wysyla sie doslownie ulamek sekundy - naciskasz _Send i od razu pokazywalo wyslane :-) Do sms gprs zbedna jest funkcja zawsze Onlne :mrgreen:
Dokładnie. I tutaj się niestety muszę zgodzić i przyznać do błędu. Bo faktycznie, bazowałem na starych informacjach z przed paru lat. Nie wiem dlaczego operatorzy z tego zrezygnowali :? ...ale kiedyś właśnie tak było, jak pisałem w powyższych postach.
Przepraszam że wprowadziłem niektórych w błąd.

Pzdr.

 #47105  autor: Klusek
 21 sty 2006, 23:55
Czyli uległem majaczeniom mojego chorego umysłu. No nic, starzeję się i mówi się trudno :)

Obrazek
Obrazek

 #57010  autor: Wąglik
 27 lut 2006, 21:57
bez sensu...

 #57014  autor: Klusek
 27 lut 2006, 22:05
Jak już czułeś nieopartą potrzebę dopisania się do tematu który został już wyczerpany to chociaż mogłeś coś sensownego dopisać :/

Obrazek
Obrazek