DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #39140  autor: koval
 30 gru 2005, 21:27
Mam pytanie, gdyż znalałem przy ustawieniach SMS w Nokii opcję "Użyj GPRS". Stąd moje pytanie jak wpływa uaktywnienie tej opcji na wysyłanie wiadomości SMS??

 #39142  autor: rafcyk
 30 gru 2005, 21:32
Nie w polskich sieciach gsm

 #39194  autor: D@rio
 31 gru 2005, 01:36
Nie prawda.
Oczywiście że w polskich sieciach jak najbardziej, w każdej sieci w której jest zaimpletowany GPRS. No i tak. Co to daje? Daję to szybsze wysłanie wiadomości i dostarczenie jej. Dlaczego? Ponieważ transmisja danych idzie innymi kanałami - nie idzie po kanałach tzw. sygnalizacyjnych jak to jest robione normalnie tylko po kanałach DATA które są używane do transmisji GPRS/EDGE. Z od punktu widzenia sieci jest to lepsze bo ma mniejszy wpływ na obciążenie sieci. Ale masowo się tego nie używa ponieważ dużo telefonów nie ma tej opcji, wiele użytkowników nie korzysta z GPRSu a nawet nie ma do tego terminali...dlatego SMSy wysyła się "standardowo". Jest to poprostu swojego rodzaju "szybsza" alternatywa.
Oczywiście wiesz jak ja uaktywnić...dajesz aby SMSy były wysyłane przez GPRS i w ustawieniach GPRS zaznaczasz "zawsze on-line" czyli żeby sesja GPRS była zawsze aktywna. I wsio.
Życzę miłego testowania! :)

 #39200  autor: blom
 31 gru 2005, 02:11
D@rio pisze:Nie prawda.
Oczywiście że w polskich sieciach jak najbardziej, w każdej sieci w której jest zaimpletowany GPRS. No i tak. Co to daje? Daję to szybsze wysłanie wiadomości i dostarczenie jej. Dlaczego? Ponieważ transmisja danych idzie innymi kanałami - nie idzie po kanałach tzw. sygnalizacyjnych jak to jest robione normalnie tylko po kanałach DATA które są używane do transmisji GPRS/EDGE. Z od punktu widzenia sieci jest to lepsze bo ma mniejszy wpływ na obciążenie sieci. Ale masowo się tego nie używa ponieważ dużo telefonów nie ma tej opcji, wiele użytkowników nie korzysta z GPRSu a nawet nie ma do tego terminali...dlatego SMSy wysyła się "standardowo". Jest to poprostu swojego rodzaju "szybsza" alternatywa.
Oczywiście wiesz jak ja uaktywnić...dajesz aby SMSy były wysyłane przez GPRS i w ustawieniach GPRS zaznaczasz "zawsze on-line" czyli żeby sesja GPRS była zawsze aktywna. I wsio.
Życzę miłego testowania! :)

iplacisz i za sms i dane gprs bo w kazdym innym wypadku jak placisz tylko za sms'a transmisja jest normalnie robiona kanalami sygnalizujacymi

w polsce sms przez gprs nie dziala i .

 #39205  autor: D@rio
 31 gru 2005, 03:13
blom pisze:
D@rio pisze:Nie prawda.
Oczywiście że w polskich sieciach jak najbardziej, w każdej sieci w której jest zaimpletowany GPRS. No i tak. Co to daje? Daję to szybsze wysłanie wiadomości i dostarczenie jej. Dlaczego? Ponieważ transmisja danych idzie innymi kanałami - nie idzie po kanałach tzw. sygnalizacyjnych jak to jest robione normalnie tylko po kanałach DATA które są używane do transmisji GPRS/EDGE. Z od punktu widzenia sieci jest to lepsze bo ma mniejszy wpływ na obciążenie sieci. Ale masowo się tego nie używa ponieważ dużo telefonów nie ma tej opcji, wiele użytkowników nie korzysta z GPRSu a nawet nie ma do tego terminali...dlatego SMSy wysyła się "standardowo". Jest to poprostu swojego rodzaju "szybsza" alternatywa.
Oczywiście wiesz jak ja uaktywnić...dajesz aby SMSy były wysyłane przez GPRS i w ustawieniach GPRS zaznaczasz "zawsze on-line" czyli żeby sesja GPRS była zawsze aktywna. I wsio.
Życzę miłego testowania! :)

iplacisz i za sms i dane gprs bo w kazdym innym wypadku jak placisz tylko za sms'a transmisja jest normalnie robiona kanalami sygnalizujacymi

w polsce sms przez gprs nie dziala i .
Heh. A ja się z Wami nie zgodzę. Jakieś dowody? :) Płacisz normalnie za SMSa. ....a transmisja danych (jako DATA) nie idzię kanałami sygnalizacyjnymi ;) poczytaj sobię troszkę...

 #39250  autor: blom
 31 gru 2005, 11:13
jasne....a za kb na gprs masz za friko? w polsce nie ma wysylanai sms przez gprs to ze telefon "niby" ma wlaczona taka opcje (jak milion innych) ale polskie opy tego nie łapia...

 #39253  autor: D@rio
 31 gru 2005, 11:21
blom pisze:jasne....a za kb na gprs masz za friko? w polsce nie ma wysylanai sms przez gprs to ze telefon "niby" ma wlaczona taka opcje (jak milion innych) ale polskie opy tego nie łapia...
Zaden mi to dowod :) bo oplata jest wliczona jako SMS :) ....a pozatym, jakby nie bylo to by nie zatwierdzilo wyslania wiadomosci ;) ...
Ale nie chce sie z Toba sprzeczac :) Ja sie bede trzymal swojego a Ty swojego i tyle ;-)

 #39254  autor: blom
 31 gru 2005, 11:24
w poręczy :) nie ma tego jestes w erze a ta ostatnio nie ma problemow z sms'ami nawet w "natloku" bo maja wyraznie zwiekszona pojemnosc sieci wiec moze maja to

 #39255  autor: Kaczy
 31 gru 2005, 11:24
Najlepszym rozwiązaniem niech będzie próba wysłania sms-a poprzez gprs.

I niech powie ile mu pociągnęło z konta i czy sms doszedł do innej osoby :twisted:

Ktoś chętny do zabawy w królika doświadczalnego? :mrgreen:

...::: Made for loneliness :::...

 #39256  autor: D@rio
 31 gru 2005, 11:28
blom pisze:w poręczy :) nie ma tego jestes w erze a ta ostatnio nie ma problemow z sms'ami nawet w "natloku" bo maja wyraznie zwiekszona pojemnosc sieci wiec moze maja to
Co znaczy "może"? Nie możesz zrozumieć że to idzie po GPRSie a trafia do SMSC (które rozlicza Cię jak za SMSa). I niczym się to nie różni tylko innym sposobem dostarczania? Przetestuj sobie sam najlepiej....i to jest w każdej sieci. Zapewniam. W każdej testowalem. Tylko nikt nie uzywa. A swoja droga..sadze ze lepiej wlasnie dzisiaj wysylac SMSy po GPRSie niz normalnie (oczywiscie GPRS on-line caly czas ustawić żeby sesja była)...

 #39257  autor: blom
 31 gru 2005, 11:30
ja mma gpres w razie potrzeby.... a co do dzisiejszego dnia poręcz i tak padnie.... na pysk i bedzie kwiczec....

 #39258  autor: D@rio
 31 gru 2005, 11:35
blom pisze:ja mma gpres w razie potrzeby.... a co do dzisiejszego dnia poręcz i tak padnie.... na pysk i bedzie kwiczec....
a co Ci szkodzi spróbować? nie wierzysz mi to bys sie przekonal. Wlacz sobie Sesje GPRS zawsze on-line i opcje "SMS via GPRS" i wysylaj tak ;-)

A co dzis bedzie? Okaze sie po 22 juz ;)
pozdrawiam...

 #39262  autor: Klusek
 31 gru 2005, 12:12
Zrobiłem mały test i wysłałem SMSa przez GPRS. SMS poszedł i doszedł, za GPRS nie zapłaciłem, więc w moim przypadku jest tak, że może pomaga, ale na pewno nie przeszkadza więc może sobie być włączone :)

Obrazek
Obrazek

 #39265  autor: D@rio
 31 gru 2005, 12:22
Klusek pisze:Zrobiłem mały test i wysłałem SMSa przez GPRS. SMS poszedł i doszedł, za GPRS nie zapłaciłem, więc w moim przypadku jest tak, że może pomaga, ale na pewno nie przeszkadza więc może sobie być włączone :)
nio właśnie. Dokładnie jest tak jak mówisz.

 #39284  autor: rafcyk
 31 gru 2005, 13:48
Ale majac aktywna sesje gprs telefon zuzywa wiecej pradu co przeklada sie na zywotnosc baterii

 #39288  autor: Klusek
 31 gru 2005, 13:52
Testowałem swój telefon z aktywnym GPRSem i bez niego, nie zauważyłem, żadnej znaczącej różnicy w czasie czuwania a jeżeli już jakaś była to mieściła się w granicach błędu.
Ostatnio zmieniony 31 gru 2005, 13:55 przez Klusek, łącznie zmieniany 1 raz.

Obrazek
Obrazek

 #39289  autor: blom
 31 gru 2005, 13:53
ustaw w razie potrzeby :)


ps. niektore tele maja non stop ikone gprs jak tylko sa w jego zasiegu

 #39292  autor: koval
 31 gru 2005, 13:59
A czy mogę jakoś poznać na wyświetlaczu mojej Nokii 6510 że mam połączenie zawsze On-line?? W Alcatelu OT715 pojawiał się napisz GPRS, a tutaj nie wiem jak. Może to subiektywne odczucie, ale chyba szybciej sms jest wysyłany przy uaktywnionej opcji SMS via GPRS. A co do opłaty za dane, to przecież MMS`y są równiez wysyłane poprzez GPRS, a nie płacimy za dane, lecz tylko za MMS, na sztuki :)

 #39295  autor: Klusek
 31 gru 2005, 14:03
Też odniosłem takie wrażenie, że SMS przez GPRS leci szybciej więc chyba jednak coś w tym jest :)

Obrazek
Obrazek

 #39296  autor: D@rio
 31 gru 2005, 14:04
koval pisze:A czy mogę jakoś poznać na wyświetlaczu mojej Nokii 6510 że mam połączenie zawsze On-line?? W Alcatelu OT715 pojawiał się napisz GPRS, a tutaj nie wiem jak. Może to subiektywne odczucie, ale chyba szybciej sms jest wysyłany przy uaktywnionej opcji SMS via GPRS. A co do opłaty za dane, to przecież MMS`y są równiez wysyłane poprzez GPRS, a nie płacimy za dane, lecz tylko za MMS, na sztuki :)
W mojej Nokii 6820 się wyświetla ikonka "G". Ale nie w każdej nokii tak jest. To zależy od soft'u. Np. w Nokii 6310i nie ma nic mimo takiego ustawienia. Nie jest to w żadne sposób na wyświetlaczu oznaczane.

A co do SMSów. No bo generalnie tak jest. SMSy są szybciej wysyłąne przy opcji wysyłania via GPRS. To prawidłowe odczucie. Jeśli tak masz to znaczy że....działa ;)

A co do MMSów...dokładnie :) Płacimy za wiadomość o max. rozmiarze do 100kB :)

A więc tutaj mamy dowody że blom jest w błędzię ;) oj blom blom ;) bujną fantazje masz ;) ...

Co do baterii i wiekszego jej użycia ;) jest to trochę prawda. Ale nie bądźmy tak drobiazgowi :)