DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #1158138  autor: monsune
 02 paź 2023, 22:33
Rozglądam się za tym routerem, mam coś na oku, ale sprzedawca nie wie czy jest simlock. Wie tylko, że router pochodzi z Play'a. Czy ktoś z Was orientuje się czy Play dawał na tym routerze simlocka?

Nie wiem jak z jego zdjęciem w razie czego, w sensie możliwości i kosztów, dlatego wolałbym kupić bez simlocka i mieć spokój.
 #1158140  autor: monsune
 02 paź 2023, 22:38
To była bardzo szybka odpowiedź... i w dodatku taka, jak chciałem przeczytać. Dzięki ogromne. Tak mi się zdawało, że z dawnych lat kojarzę Play'a, że nie stosował simlocków i byłem ciekaw czy ta zasada przetrwała próbę czasu. Czyli brać i nie bać się.

Nawiasem mówiąc zawsze mnie zastanawiało czy operator postępuje tak z dobrego serca czy stoi za tym jakiś powód ekonomiczny, czysto marketingowy, bądź jeszcze inny.
 #1158142  autor: monsune
 02 paź 2023, 22:43
Czy to mogłoby w jakiś sposób mi zaszkodzić, gdyby teoretycznie nie były spłacone? Zdalna blokada routera? Nie wpadłem na to, żeby zapytać, zresztą wątpię czy ktoś prawdę powie, więc to jest trochę loteria chyba.

Ogólnie pomęczyłem się na starej (ale wciąż jarej) mydelnicy E5783B-230 o jakieś 2 lata za długo, który kupiłem tylko na chwilę, z zamiarem szybkiego przejścia na B535-232, ale mydelnica śmiga tak pięknie pod Linuxem po USB, że zostałem na nim. I teraz plus tego taki, że mam perspektywę przejść od razu na agregację 4 pasm, w tym pojemnościowych, co na mydelnicy nie jest możliwe.
 #1158149  autor: IC_Current
 03 paź 2023, 02:20
Co do zasady obecnie blokady Simlock są zabronione prawnie w EU od wielu już lat. Czasem jednak operatorzy kombinują gdzie niegdzie i szukają dziur w prawie. Np Orange przez parę lat miał założone simlocki, ale po umowie terminowej za darmo usuwał. Potem zapowiadały się kary z UKE czy UOKIK i z tej praktyki zrezygnował.
Teraz operatorzy kombinują z ratami za sprzęt i przeniesieniem własności urządzenia na klienta dopiero po spłaceniu rat. Trzeba od sprzedawcy wziąć numer IMEI urządzenia i sprawdzić w bazach operatorów do kogo sprzęt należy i czy można nim handlować. Bazy są publiczne w Internecie.
Kolega Remington pisze o fakturze z zakupu - nie polecam tego sposobu. Już wielu ludzi się nacięło na podrobione dokumenty. Bazy IMEI operatorów są bardziej wiarygodne. Do tego przy zakupie używek (piszę teraz o telefonach) ja jeszcze dzwonię do autoryzowanego serwisu producenta. Zazwyczaj jak grzecznie poprosisz to sprawdzą z jakiej dystrybucji sprzęt, czy ma gwarancję producenta, kiedy pierwsze uruchomienie było i czy nie był już w serwisie producenta.
 #1158181  autor: zajadacz
 03 paź 2023, 18:14
Nie potrzeba żadnych faktur. Chyba u każdego operatora można sprawdzić po IMEI, czy raty są spłacone. W każdym razie w Play się da sprawdzić łatwo: https://www.play.pl/uslugi/sprawdz-wlas ... efonu-imei

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #1158187  autor: matek451
 03 paź 2023, 20:23
W przypadku zakupu B818 zapomnij tez o dalszym wsparciu producenta i aktualizacji softu, Huawei Polska już sprzętem klienckim LTE/5G się nie zajmuje. Ogólnie zawsze w tym temacie było słabo ale ostatnie aktualizacje softu dla Huawei zrobione byle jak i problematyczne, to router z bardzo dobry modemem LTE 20 KAT. ale softowo sprzęt sredni. Wiele zawdzięcza społeczności internetowej( modowane softy, aplikacje do zarzadzania i diagnostyki dla HiLink na Android czy Windows).
 #1158188  autor: monsune
 04 paź 2023, 02:25
Dziękuję pięknie wszystkim którzy zabrali głos, wręcz powyżej oczekiwań. Przeczytałem z uwagą, nauczyłem się sporo, jak zwykle tutaj. Także sprawa simlocka bardzo ładnie wyjaśniona, to samo ze sprawdzaniem legalności sprzętu. O soft boję się najmniej, choć nie ma co ukrywać, że brak wsparcia ze strony producenta to troszkę lipa.

I w zasadzie już miałem kupować ale trochę jednak się zastanawiam. Z jednej strony "w tych pieniądzach" raczej nic lepszego nie dostanę, a z drugiej... tak myślę, że ja mogę w ogóle potencjału tego sprzętu nie wykorzystać bo nie jestem pewien czy mam warunki techniczne, żeby odpaliła mi się modulacja QAM256. Mam chyba za słaby SINR (rzędu 12-15) dla poszczególnych pasm i cóż, rosną obawy, że ten super sprzęt nie odpali mi się na 4 pasmach i w praktyce zobaczę wyniki takie jak na swojej obecnej mydelnicy... nie ma też 5G, więc w razie czego znowu będę musiał zmieniać...