DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #1155517  autor: user14
 07 sie 2023, 02:46
Witam. Wybieram się niedługo na Słowacje. Ciekawi mnie kilka kwestii technicznych związanych z roamingiem zagranicznym. Z sieciami komórkowymi w Polsce jestem dość mocno obeznany, często monitoruje sieć aplikacjami NetMonitor i NetMonster. Jednak za granicą ostatnio byłem 12 lat temu, gdy były jeszcze stare Nokie, a ja wtedy jeszcze się tak nie interesowałem sieciami, więc jestem totalny lajkiem ze sprawami związanymi z roamingiem zagranicznym. A więc mam kilka pytań:

1) Czy roaming zagraniczny włączy się w telefonie automatycznie po utracie sygnału macierzystej sieci czy należy coś włączać w ustawieniach telefonu / karty SIM?
2) Czy w roamingu na Słowacji mogę korzystać z sieci 4G LTE i działa tam VoLTE, czy mogę łączyć się wyłącznie z 2G?
3) Czy dzwoniąc do Polski ze Słowacji należy przed numerem wpisać +48? A więc numer z kontaktów bez wpisanego +48 nie zadziała?
4) Rozumiem, że na terenie Unii Europejskiej za połączenie z siecią nic się nie płaci? A rozmowy i SMSy są rozliczane zgodnie z cennikiem w Polsce. Czyli mam taryfę T-Mobile GO na kartę z darmowymi rozmowami i SMSami to na Słowacji rozmowy i SMSy również są darmowe?
5) Jak z Internetem? Czy jeżeli mam pakiet 30GB to na Słowacji korzystam z niego normalnie jak w Polsce? Nie są naliczane żadne opłaty? Czy może lepiej wyłączyć transmisje danych przy przekroczeniu granicy? No, ale jednak w obcym kraju wolałbym ten Internet mieć.
6) To teraz kwestie techniczne. Czy na Słowacji będę miał możliwość korzystania z każdego z operatorów (a wiem, że jest ich 4: Orange, Slovak Telekom (należący pod T-Mobile), O2 i 4-ka) czy tylko z jednego? Mam główną kartę SIM w T-Mobile, a więc teoretycznie będę mógł korzystać tylko z Slovak Telekom? Mam jeszcze drugą kartę SIM w PLAY (z której korzystam sporadycznie, w miejscach gdzie zasięg T-Mobile jest słaby, a PLAY działa) z czym ona się połączy? Niektórzy z rodziny mają w Orange czyli oni się połączą ze Słowackim Orange? Czy może jednak bez względu na to w jakiej sieci mam telefon korzystam z tej najsilniejszej na Słowacji
7) Czy sieć Orange i T-Mobile (Slovak Telekom) na Słowacji jest tak samo jak w Polsce wspólna dzięki NetWorks! Patrząc na tą mapkę: https://elektrosmog-info.voxo.eu/mapa-vysielacov przeważają nadajniki O2, a nadajników Orange i Slovak Telekom jest malutko. W ogóle coś rzadziej niż w Polsce te BTSy tam stawiane. A może mapka po prostu nie zawiera wszystkich?
8) Czy jest jakaś baza danych Słowackich BTSów do pobrania (jakiś odpowiednik polskiego btsearch), tak aby wgrać sobie bazę do NetMonitora i z ciekawości śledzić w jakieś słowackiej sieci jestem i z jakiego nadajnika korzystam? Tak z ciekawości.
 #1155519  autor: 0kti
 07 sie 2023, 05:54
1. Jeśli masz ustawiony automat to tak.
2. 4G tak, Volte nie wiem. W Czechach Volte nie było.
3. Powinno się mieć prefix.
4. Rozmowy i SMS są darmowe.
5. Sprawdź jaki masz pakiet w roamingu.
6. Telefon sam sobie wybierze sieć i będzie się między nimi przełączał w zależności od zasięgu. (tak miałem w Czechach)
 #1155522  autor: pawcio1978
 07 sie 2023, 08:03
@user14:
Jeśli mogę coś podpowiedzieć. Wpisując numer do książki kontaktów mozna od razu wpisywać od razu kierunkowy danego kraju
 #1155524  autor: maniek357
 07 sie 2023, 08:38
T-Mobile ma na Słowacji trzech partnerów roamingowych: Slovak Telekom, O2 i Orange. Ten pierwszy daje dostęp do 5G, pozostałe sieci max 4G.
https://www.t-mobile.pl/c/informacje-i- ... bile-swiat

A baza ... w Netmonsterze na liście krajów nie ma Słowacji, więc chyba taka baza nie istnieje.
Online
 #1155602  autor: kozien70
 07 sie 2023, 23:39
A co to punktu 7 - kilka dni temu Slovak Telekom i O2 podpisali porozumienie o współdzieleniu sieci na kształt naszego N! jednak z wyłączeniem dwóch największych miast: Bratysławy i Koszyc.
Orange współdzieli sieć z T-mobile tylko w PL.
 #1157261  autor: user14
 09 wrz 2023, 15:50
A więc tak. Byłem na Słowacji i wyglądało to tak: Po przekroczeniu granicy przez ok. 10km był jeszcze zasięg polskiej sieci. Coraz bardziej słabł, przy pierwszych 8km od granicy było LTE, kolejne 2km tylko 2G. Po czym zasięg padł, na telefonie info o braku zasięgu, tylko połączenia alarmowe. Dopiero po 5 minutach pojawił się zasięg LTE i ikonka R. Telefon zawalił mnie masą SMSów, że wita mnie na Słowacji, informacją o taryfach, uczciwym korzystaniu z roamingu zagranicznego, itd.
Co do rozliczania transferu to w moim przypadku mogłem wykorzystać 25% z pakietu krajowego. Prędkości Internetu SpeedTestem podobne jak w polsce. Rozmowy i Smsy działały normalnie, jak w polsce. VoLTE również działało.
A co do technicznego połączenia z siecią to tak (próbowałem ręcznie przełączać się między sieciami Słowackimi, a wykrywało 4: Telekom SK, Orange SK, O2 SK i 4KA):
T-Mobile - możliwe było jedynie połączenie z siecią Telekom SK (inne zablokowane)
Orange - identycznie jak w przypadku T-Mobile możliwe było jedynie połączenie z siecią Telekom SK (co ciekawe Orange SK było zablokowane, inne również zablokowane)
Play - możliwe było połączenie z dwoma sieciami: O2 SK i Orange SK (inne były zablokowane)
Plusa ja, ani nikt z osób które były tam ze mną nie miał więc nie miałem jak sprawdzić.

Ciekawostką jest, że na Słowacji w większości miałem połączenie z pasmem LTE 700MHz, którego w Polsce nigdzie nie spotkałem.
 #1157274  autor: DoubleHitzPL
 09 wrz 2023, 22:31
user14 pisze:
09 wrz 2023, 15:50

Ciekawostką jest, że na Słowacji w większości miałem połączenie z pasmem LTE 700MHz, którego w Polsce nigdzie nie spotkałem.
Jak przejeżdżałem przez Węgry to telefon też sporo siedział w LTE 700, sporo krajów europejskich wykorzystuje to pasmo
 #1157276  autor: DEVI_UI
 10 wrz 2023, 00:42
user14 pisze:
09 wrz 2023, 15:50
T-Mobile - możliwe było jedynie połączenie z siecią Telekom SK (inne zablokowane)
Orange - identycznie jak w przypadku T-Mobile możliwe było jedynie połączenie z siecią Telekom SK (co ciekawe Orange SK było zablokowane, inne również zablokowane)
Play - możliwe było połączenie z dwoma sieciami: O2 SK i Orange SK (inne były zablokowane)
Plusa ja, ani nikt z osób które były tam ze mną nie miał więc nie miałem jak sprawdzić.
Co do Orange bzdura. Polska karta Orange loguje się do partnerskiej sieci Orange SK, ręcznie można zmienić na O2, a inne sieci są zablokowane.
Co do Play się zgadza. Plus mnie witał zawsze na roamingu Telekom SK.
 #1157277  autor: user14
 10 wrz 2023, 01:00
A to ciekawe. Telefon w Orange w moim przypadku zalogowany był do Telekom SK. Orange SK i 4Ka były zablokowane. Dostępne było jeszcze O2 SK, ale próba połączenia kończyła się błędem.
 #1157278  autor: DEVI_UI
 10 wrz 2023, 01:24
Zaznaczę może, że w moim przypadku była to karta OPL w systemie prepaid.
Z tego co się orientuje operator 4Ka generalnie ma bardzo kiepski zasięg i pokrycie na terenie SK. Głównie pewnie jest tak dlatego, że to najnowszy gracz na rynku słowackich telekomów. Sama sieć wydaję się swojego rodzaju niewypałem patrząc na jej znikomą dostępność. Wystarczy spojrzeć na ich stronę zasięgu i nic dodawać nie trzeba.
Kiedyś korzystali z roamingu krajowego Telekom SK, dziś nie wiem jak to wygląda.
 #1157279  autor: bxx1
 10 wrz 2023, 06:17
Mi w prepaidzie Orange działał słowacki odpowiednik ,tak samo jak 5G i sam sie do orange zalogował.